رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است؟

rotbe
زمان حدودی مطالعه : 2 دقیقه ⏱

بعد از اینکه نتایج ابتدایی کنکور در قالب کارنامه اولیه داوطلبان در سایت سنجش قرار می‌گیرد ، سوالی که برای اغلب داوطلبان پیش می آید این است که در بین این همه اعداد و رتبه های مختلفی که داخل کارنامه هست ، در نهایت رتبه اصلی کنکور کدام است که با آن بتواند انتخاب رشته کند .

رتبه اصلی در کارنامه کنکور 1402 کدام است ؟

رتبه اصلی در کارنامه کنکور سراسری 1402 کدام است؟

رتبه اصلی شما در کنکور ، رتبه در سهمیه نهایی است و با این رتبه است که فرد اقدام به انتخاب رشته می کند .

در کنکور 1401 به قبل رتبه فرد در سهمیه هر یک از زیر گروه ها ، برای انتخاب رشته در رشته ی مورد نظر فرد مورد اهمیت بود اما در کنکور 1402 با حذف زیر گروه ها ، هر فرد فقط یک رتبه در سهمیه دارد .

موارد دیگری مانند رتبه کل کشوری ، رتبه فرد بدون سهمیه و در میان تمام افراد شرکت کننده را نشان می دهد اما

رتبه ای که فرد با آن بایستی اقدام به انتخاب رشته کند و ملاک نهایی انتخاب رشته است ، رتبه در سهمیه می باشد

زیرا اگر شما در سهمیه‌های مختلفی همچون مناطق گوناگون و سهمیه‌های دیگر رتبه‌ای در کارنامه خود ببینید ، این رتبه تنها بر اساس تعداد شرکت‌کنندگان در همان سهمیه است . به طور مثال تصور کنید که تمام داوطلبان کنکور رشته شما 500 هزار نفر باشند و سهمیه شما نیز دارای 20 هزار شرکت‌کننده باشد . رتبه در سهمیه نهایی همان رتبه‌ای است که شما با داوطلبان سهمیه‌ای خاص رقابت کردید و بین آن‌ها سنجیده شده‌اید .

ترفندهای انتخاب رشته کنکور

تراز کجای کارنامه است ؟

به طور خلاصه تراز ، نشان دهنده سطح هر داوطلب نسبت به داوطلبان دیگر است .در کارنامه کنکور سراسری ، تراز در دو قسمت در کارنامه کنکور دیده می‌ شود ؛ یکی به عنوان نمره کل نهایی و دیگری با نام ماکزیمم نمره کل زیرگروه‌ ها . البته با توجه به حذف همه زیرگروه‌ها ، ملاک اصلی قبولی تراز گروه آزمایشی است که داوطلب در آن شرکت کرده است .

تراز کجای کارنامه کنکور است؟

سوالات متداول

آیا رتبه کشوری رتبه ی اصلی و ملاک انتخاب رشته است یا رتبه در سهمیه ؟

رتبه کل کشوری ، رتبه‌ای که داوطلب بین تمام افراد حاضر در کنکور به دست آورده است اما رتبه در سهمیه همان رتبه مهم و تاثیرگذار در انتخاب رشته است . زیرا بر اساس اینکه شما تحت چه سهمیه‌ای آزمون کنکور خود را پشت سر گذاشته‌اید ، مطابق با همان سنجیده می‌شوید و باید این رتبه را مبنای خود برای مرحله انتخاب رشته قرار دهید .

آیا تراز ملاک انتخاب رشته است یا رتبه در سهمیه ؟

تنها عامل اصلی تصمیم گیری برای انتخاب رشته ، رتبه در سهمیه می باشد و تراز و رتبه کشوری صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند .

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن