رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است؟

عناوین مقاله

بعد از اینکه نتایج ابتدایی کنکور و کارنامه اولیه داوطلبان روی سایت سنجش قرار می‌گیرد، برخی داوطلبان که با کارنامه‌های کنکور و نحوه تشخیص اطلاعات آن آشنایی ندارند، متوجه این نمی‌شوند که رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است و باید کدام رتبه و سایر اطلاعاتی همچون تراز را مدنظر قرار دهند. به دلیل اینکه معمولا چندین بخش در کارنامه کنکور وجود دارد، این گمراهی موضوعی رایج در بین داوطلبان است. من در این مطلب قصد دارم با آگاهی بخشیدن به شما کمک کنم که کارنامه کنکور را به راحتی تحلیل کنید و در کمترین زمان به رتبه و تراز اصلی خود دسترسی پیدا کنید.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور سراسری کدام است؟

اولین سوالی که در ذهن داوطلبان کنکورهای مختلف بعد از مشاهده نتایج و کارنامه اولیه نقش می‌بندد این است که در کارنامه کدام قسمت رتبه اصلی است و باید به کدام رتبه توجه کنم؟ با توجه به این موضوع که انتخاب رشته در کنکور کاملا به رتبه و تراز شرکت‌کننده بستگی دارد و باید مطابق با آن این فرآیند مهم صورت گیرد، حتما باید از رتبه اصلی در کارنامه کنکور مطلع بود.

دقت کنید که رتبه اصلی شما در کنکور، همان رتبه‌ای است که در بخش سهمیه نهایی ذکر شده است. زیرا اگر شما در سهمیه‌های مختلفی همچون مناطق گوناگون و سهمیه‌های دیگر رتبه‌ای در کارنامه خود ببینید، این رتبه تنها بر اساس تعداد شرکت‌کنندگان در همان سهمیه است. به طور مثال تصور کنید که تمام داوطلبان کنکور رشته شما 500 هزار نفر باشند و سهمیه شما نیز دارای 20 هزار شرکت‌کننده باشد. رتبه در سهمیه نهایی همان رتبه‌ای است که شما با داوطلبان سهمیه‌ای خاص رقابت کردید و بین آن‌ها سنجیده شده‌اید.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور ارشد کدام است؟

این سوال که رتبه اصلی در کارنامه کنکور ارشد کدام رتبه است نیز سوال پرتکرار دیگری است که توسط داوطلبان آزمون کنکور ارشد در رشته‌های مختلف مطرح می‌شود. رتبه داوطلب در سهمیه، همان رتبه‌ای است که باید به عنوان رتبه اصلی شما در نظر گرفته شود. دقیقا به همان دلایلی که در در بالا به آن اشاره شد، شما در سهمیه خودتان، با افراد محدودتر و کمتری نسبت به کل داوطلبان رقابت خواهید کرد؛ بنابراین تنها با افراد حاضر در سهمیه خود سنجیده می‌شوید. اگر سهمیه آزاد هستید بین اکثر شرکت‌کنندگان سنجیده می‌شوید و اگر دارای سهمیه‌های مختلفی نیز هستید، تنها بین همان افراد رقابت خواهید کرد.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور ارشد کدام است؟

کدام رتبه در کنکور مهم است؟

بعد از دیدن کارنامه کنکور، شرکت‌کنندگان این پرسش را دارند که کدام رتبه مهم است و به چه دلیل چند رتبه در کارنامه آن‌ها دیده می‌شود؟ در کارنامه کنکور، رتبه داوطلب بر اساس رتبه کلی او بین تمام شرکت‌کنندگان و همچنین رتبه سهمیه او قید شده است.

رتبه کل رتبه‌ای که داوطلب بین تمام افراد حاضر در کنکور به دست آورده است. اما رتبه سهمیه همان رتبه مهم و تاثیرگذار است. زیرا بر اساس اینکه شما تحت چه سهمیه‌ای آزمون کنکور خود را پشت سر گذاشته‌اید، مطابق با همان سنجیده می‌شوید و باید این رتبه را مبنای خود برای مراحل بعدی قرار دهید.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور 1402 کدام است؟

با توجه به در پیش بودن کنکور 1402، از همین حالا ذهن داوطلبان مشغول این مورد است که باید به کدام رتبه در کارنامه نگاه کنند و رتبه اصلی در کارنامه کنکور کدام است. آیا تغییراتی در سهمیه‌ها برای کنکور سال بعد اعمال شده است یا خیر؟ باید گفت در حالت کلی کارنامه کنکور شامل رتبه کشوری، رتبه در سهمیه یا سهمیه نهایی و رتبه داوطلب است. با توجه به حذف تمام زیرگروه‌ها در کنکور سراسری و بدون تغییر بودن سهمیه‌ها نسبت به سال‌های اخیر، کارنامه سال 1402 شامل رتبه سهمیه و رتبه کشوری است که رتبه اصلی همان رتبه در سهمیه خواهد بود.

رتبه اصلی در کارنامه کنکور 1402 کدام است؟

تراز کجای کارنامه کنکور است؟

مورد آخری که در این بخش به آن می‌ پردازیم این است که تراز داوطلب دقیقا در کجای کارنامه قرار دارد؟ تراز نیز عامل مهم و تاثیرگذار دیگری در کارنامه کنکور است که رتبه‌ بندی‌ ها کاملا بر اساس همین تراز صورت می‌گیرد.

به طور خلاصه تراز سطح هر داوطلب نسبت به داوطلبان دیگر و شرایط او در کنکور را به نمایش می‌گذارد. نمره تراز کل هر داوطلب برابر است با اختلاف داوطلب با میانگین همه شرکت‌کنندگان. تراز در دو قسمت در کارنامه کنکور دیده می‌ شود؛ یکی به عنوان نمره کل نهایی و دیگری با نام ماکزیمم نمره کل زیرگروه‌ ها. البته با توجه به حذف همه زیرگروه‌ها، ملاک اصلی قبولی تراز گروه آزمایشی است که داوطلب در آن شرکت کرده است.

تراز کجای کارنامه کنکور است؟

در این مطلب نگاهی به موارد مهم و مرتبط با رتبه اصلی در کارنامه کنکور داشتم. اطلاع از این که کارنامه کنکور برای هر گروه و مقطع چه اطلاعاتی دارد، برای تحلیل و درک بهتر و سریع‌ تر آن کاملا ضروری است. اگر از موارد مهمی همچون رتبه اصلی و تراز مطلع نشوید، قطعا  برای مراحل بعدی نیز به مشکل خواهید کرد. پس حتما قبل از اعلام نتایج اولیه، کارنامه کنکور را به خوبی بشناسید و از آخرین تغییرات آن نیز مطلع شوید.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *