حذف زیر گروه ها در سال 1402

عناوین مقاله

حذف زیر گروه ها در سال 1402، در سال‌های گذشته، تمامی کنکورها دارای زیر شاخه یا زیرگروه‌هایی بودند که تفاوتی‌هایی در بین آن‌ها وجود داشت. اصلی‌ترین تفاوت بین آن‌ها ضرایب دروس بود؛ به طور مثال در زیر گروهی درسی دارای ضریب 2 و در زیر گروهی دیگر آن درس دارای ضریب 8 بود. این تفاوت‌ها باعث می‌شد که داوطلبان هر زیرگروه، درس‌هایی که ضرایب بالاتری را دارند، بیشتر مطالعه کنند. سازمان سنجش طی تصمیمی، به حذف زیر گروه ها در سال 1402 رسید و اعلام کرد که در کنکورهای آینده دیگر خبری از زیرگروه‌ها نخواهد بود. در ادامه مطلب در این خصوص اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد.

حذف زیر گروه ها در کنکور سراسری 1402

حذف زیر گروه ها در سال 1402 موضوعی است که در خصوص آن بحث‌های زیادی صورت گرفته است. باید بدانید که تا سال‌های گذشته، هر کنکوری که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شد، دارای زیر شاخه‌ها و زیرگروه‌های متفاوتی بود. با توجه به رشته و مقطع تحصیلی داوطلبان، آن‌ها در زیرگروه‌های مشخصی قرار می‌گرفتند. دروس تخصصی و عمومی که در زیرشاخه‌های مختلف وجود داشت، برای هر زیر گروه دارای ضریب متفاوتی بود.

بنابراین داوطلبان در زیرگروه‌های مختلف به دروسی یکسان با ضرایب متفاوت پاسخ می‌دادند و این باعث می‌شد دروسی که در هر زیرگروه دارای ضریب بالاتری است، بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. اما اکنون با حذف زیرگروه‌ها، تمام داوطلبانی که در کنکوری مشخص ثبت نام می‌کنند، دروسی را با ضرایب یکسانی خواهند داشت و همگی به شکلی یکسان مورد سنجش قرار می‌گیرند. این تصمیم برای ایجاد عدالت بیشتر اتخاذ شده است. البته نتیجه این تصمیم که برای اولین بار در این کنکور رونمایی می‌شود، بعد از اتمام کنکور و نتایج آن مشخص می‌شود و باید دید در سال‌های آینده نیز این تصمیم ادامه پیدا خواهد کرد یا خیر.

حذف زیر گروه ها در سال 1402

حذف زیر گروه ها در کنکور 1402 یعنی چه؟

طی سال‌های گذشته، تمامی کنکورها دارای زیرگروه‌های مختلفی بودند. به این معنا که مثلا اگر در کنکور ریاضی، کسی قصد قبولی در رشته عمران را داشت، برخی از دروس دارای ضرایب بالاتری بودند و در این حالت آن فرد تلاش بیشتری را برای کسب درصد بالاتر در آن درس می‌کرد. زیر گروه‌های مختلفی برای تمامی کنکورهای اصلی و شناور معرفی می‌شدند و اطلاع از آن‌ها پیش از کنکور برای همه شرکت‌کنندگان کاملا لازم و ضروری بود.

اما مطابق آنچه در این متن گفته شد، طبق اعلام و تصمیم سازمان سنجش تمامی این زیر گروه‌ها برای کنکور 1402 حذف شده‌اند. اما این به چه معنایی است؟ حذف زیر گروه ها در سال 1402 به این معنی است که تمامی داوطلبان به طور برابر به یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت و دیگر تفاوتی در ضرایب برای رشته‌های مختلف وجود ندارد. این تصمیم برای ایجاد عدالت آموزشی توسط سازمان سنجش گرفته شده است.

حذف زیر گروه ها در کنکور 1402 یعنی چه؟

 بنابراین باید صبر کرد و دید آیا نتیجه این تصمیم مثبت خواهد بود یا مجددا در سال‌های آینده این تصمیم با تغییراتی روبه‌رو می‌شود. اما چیزی که اهمیت دارد آن است که در کنکور 1402 دیگر خبری از هیچ زیر گروه و زیرشاخه‌ای نخواهد بود.

حذف ضرایب دروس کنکور

با حذف زیر گروه ها در سال 1402، ضرایب دروس کنکور نیز به طور ثابت ثبت می‌شوند و تمامی ضرایب دیگر حذف می‌شوند. مثلا اگر در سال‌های گذشته زیر گروه‌های مختلفی وجود داشت که در هر کدام از آن‌ها ضرایب نیز متفاوت بود، امسال با حذف این زیرگروه‌ها، ضرایب دروس نیز حذف شده‌اند. یعنی تمامی داوطلبانی که در کنکور خاصی ثبت‌نام کرده‌اند، به طور کاملا برابر دروسی با ضریب یکسان را پاسخ خواهند داد. در گذشته زیرگروه‌های مختلف با توجه به ضریب بالاتر دروس، به مطالعه بیشتر آن‌ها می‌پرداختند؛ اما اکنون همه درس‌ها برای همه افراد از اهمیتی یکسان برخوردار هستند.

همچنین با حذف تمام دروس عمومی نیز داوطلبان می‌توانند تمرکز بیشتری را روی دروس تخصصی خود بگذارند. در این راه مشاوره گرفتن از افراد باتجربه و متخصص نیز می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. برنامه‌ریزی دقیق و زمان گذاشتن به شکلی صحیح برای دروس، با توجه به حذف دروس عمومی، بسیار مهم است. بنابراین حتما این موارد را در شروع مطالعه خود برای کنکور در نظر بگیرید.

حذف ضرایب دروس کنکور

با حذف تمامی زیرگروه‌های از کنکور، حال شرکت‌کنندگان در همه رشته‌ها به طور یکسان دروسی با ضرایب یکسانی را خواهند داشت که با همین دروس به شکلی برابر مورد سنجش قرار می‌گیرند. بنابراین توجه به این نکته بسیار مهم است که دیگر مانند گذشته هر درس برای زیرگروه‌های مختلف ضریب مخصوصی ندارد.

حذف زیر گروه ها در سال 1402 توسط سازمان سنجش صورت گرفته است و شما برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه دقیق همه مقررات و شرایط کنکور، باید دفترچه کنکور سراسری را از وب سایت سازمان سنجش دریافت کرده و مطالعه کنید.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *