لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | حذف زیر گروه ها در سال 1402

حذف زیر گروه ها در سال 1402

konkur

از کنکور 1401 به قبل ، تمامی کنکورها دارای زیر شاخه یا زیرگروه‌هایی بودند که تفاوتی‌هایی در بین آن‌ها وجود داشت . اصلی‌ترین تفاوت بین آن‌ها ضرایب دروس تخصصی و عمومی در زیرشاخه‌های مختلف بود ؛ به طور مثال در زیر گروهی درسی دارای ضریب 2 و در زیر گروهی دیگر همان درس دارای ضریب 8 بود .

این تفاوت‌ها باعث می‌شد که داوطلبان هر زیرگروه ، درس‌هایی که ضرایب بالاتری را دارند ، بیشتر مطالعه کنند . اما سازمان سنجش تصمیم به حذف زیر گروه ها از کنکور سراسری سال 1402 گرفته است و اعلام کرد که در کنکورهای آینده نیز به همین نحو خواهد بود .

بنابراین در گذشته داوطلبان در زیرگروه‌های مختلف به دروسی یکسان اما با ضرایب متفاوت پاسخ می‌دادند 

اما اکنون با حذف زیرگروه‌ها، تمام داوطلبانی که در کنکوری مشخص ثبت نام می‌کنند ، دروسی را با ضرایب یکسانی خواهند داشت و همگی به شکلی یکسان مورد سنجش قرار می‌گیرند .

حذف زیر گروه ها در سال 1402

برای مثال :

اگر در گذشته داوطلبی در کنکور ریاضی ، قصد قبولی در رشته عمران را داشت ، برخی از دروس کنکور برای وی دارای ضرایب بالاتری بودند و در این حالت آن فرد تلاش بیشتری را برای کسب درصد بالاتر در آن دروس خاص می کرد تا بتواند در زیرگروه مورد نظرش رتبه بهتری کسب کند تا در نهایت احتمال قبولی خود در رشته عمران را بالا ببرد .

اما الان با حذف زیرگروه ها هر فرد صرفا بر اساس رتبه در سهمیه خود ، اقدام به انتخاب رشته در رشته ی مورد نظرش خواهد کرد و در کنکور نیز همه ی دروس با ضریب یکسانی نسبت به فردی دیگر که تمایل به رشته ی دیگری دارد ، اثر خواهد داشت .

نکاتی درباره ی یادداشت برداری کنکوری
حذف ضرایب دروس کنکور

با توجه به حذف زیر گروه ها و اعمال یکسان ضرایب دروس برای تمامی افراد یک رشته و همچنین حذف دروس عمومی نیاز به مشاوره گرفتن از یک مشاوره باتجربه و متخصص برای برنامه‌ریزی دقیق و نحوه اختصاص دادن وقت به هر درس به شیوه صحیح و اصولی ، بیشتر از هر زمان دیگری به مسئله ای پر اهمیت تبدیل شده است .

سوالات متداول

هدف اصلی از حذف زیرگروه‌ها در آزمون امسال چیست ؟

هدف اصلی حذف زیرگروه‌ها ، برقراری عدالت بیشتر بین داوطلین و یکسان‌سازی ارزش دروس مختلف برای قبولی در رشته مورد نظر هر فرد می باشد .

آیا زیرگروه‌ها از تمام گروه‌های آزمایشی حذف شده‌اند ؟

بله ، از کنکور 1402 داوطلبان تمام گروه‌های آزمایشی کنکور سراسری ، بدون دغدغه درباره ضرایب دروس در زیرگروه‌های مختلف در آزمون سراسری شرکت خواهند کرد .

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن