دوره تندخوانی کنکور

کنکور سه سال اخیر به خوبی ثابت کرده است که روش های قدیمی درس خواندن دیگر جواب نمی دهند و همانطور که همواره می‌گوییم با روش های درس خواندن قدیمی در اصل بر سر رتبه های 20 تا 30 هزار رقابت می کنید .

۳،۴۵۰،۰۰۰ تومان

۱،۸۹۷،۰۰۰ تومان

عناوین آموزش تندخوانی کنکور

تقویت ماهیچه چشم

چشم درد یکی از مشکلات همیشگی من حین مطالعه بود و حتی برای این مشکل به چشم پزشک هم مراجعه کردم و اولین باری که با ساختار ماهیچه‌ی چشم آشنا شدم در مطب همان دکتر چشم پزشک بود.

ادامه مطلب

تقویت ماهیچه چشم

چشم درد یکی از مشکلات همیشگی من حین مطالعه بود و حتی برای این مشکل به چشم پزشک هم مراجعه کردم و اولین باری که با ساختار ماهیچه‌ی چشم آشنا شدم در مطب همان دکتر چشم پزشک بود . تمریناتی که چشم پزشک به من داد را به خوبی به یاد دارم و امروز بخش مهمی از تدریس تندخوانی کنکور را همان تمریناتی که دکتر به من داد تشکیل می‌دهد .

نکته سبز : ممکن است با خود بگویید که ما خودمان کلی درس در زیست شناسی داریم ، دیگه حالا بیاییم و ساختار ماهیچه چشم را هم یاد بگیریم و یک درس جدید هم به درس‌های نخوانده‌ی خود اضافه کنیم که چه شود ؟

در پاسخ باید بگویم که اینجا هرگز قصد نداریم که ساختار بیولوژیک چشم انسان رو مورد بررسی قرار دهیم و در مورد آن نکات ریز و درشت و ترکیبی بگوییم . اینجا هدف این است که فقش شما را با موجودیت این ماهیچه در چشم آشنا کنیم و کلاً در بحث تندخوانی ما با کار عملی سر و کار داریم و خیلی به سراغ مباحث تئوریک و آناتومی قرار نیست برویم و واقعاً هم لوزمی ندارد که آناتومی چشم انسان رو بشناسیم .

تصویر زیر این ماهیچه‌ها را به خوبی نشان می‌دهد :

در فرآیند تند خوانی تقویت ماهیچه های چشم اولین کاری است که باید انجام شود .

چشم ما همچون ماهیچه بازوی ما دارای ماهیچه‌هایی است که کره‌ی چشم ما را تکان می‌دهند و یکی از دلایلی که ما نمی توانیم تندخوانی کنیم این است که این ماهیچه ها در چشم ما ضعیف است .

حال که با ساختار ماهیچه چشم آشنا شدید ، احتمالاً به خوبی درک خواهید کرد که چرا بعضی وقت های که به مطالعه‌ی دروس کنکور می‌پردازید احساس خستگی می‌کنید و حتی بعضی وقت‌ها سر درد می‌‎گیرید و بعضا دچار خواب آلودگی می‌شوید .

دقیقاً ماهیچه‌های چشم ما مانند ماهیچه های بازوی ما خسته می‌شوند

راهکار چیست ؟

ما در ابتدای آموزش تندخوانی بازی‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که ماهیچه چشم شما را ورزش می‌دهد و تقویت می‌کند . بازوی یک فرد ورزشکار کمتر از بازوی یک فرد غیر ورزشکار خسته می‌شود و هرچقدر بیشتر روی بازوها و ماهیچه های خود کار کرده باشد ، کمتر و کمتر خسته می‌شود .

در ابتدای تمرینات تقویت ماهیچه چشم معمولاً چشم درد و سردرد به سراغتان می‌آید

این سردرد و چشم دردی که در ابتدای تمرینات ماهیچه چشم به سراغ شما می‌آید مانند همان بدن دردی است که به سراغ ورزشکاری می‌آید که مدت‌هاست ورزش نکرده و تازه ورزش را شروع می‌کند .

به یاد دارم که فردای روزی که بعد 3 سال دوری از ورزش به باشگاه رفتم و چند وزنه سبک زدم آنقدر بدنم درد می‌کرد که به پزشک مراجعه کردم تا برای من مسکن تجویز کند ، حال تصور کنید سالیان سال این ماهیچه‌های چشم شما بدون اینکه تمرینی به آن ها داده باشید کار کردند و ضعیف هستند و حالا شما قصد دارید به آن‌ها تمرینات سنگینی بدهید ، مسلماً درد می‌گیرند و ممکن است این درد زیاد و زیاد تر هم بشود ، اما خبر خوب این است که این درد مثل درد ماهیچه‌ی ورزشکار دور از ورزش یک درد موقتی است که بعد چند روز از بین خواهد رفت .

آیا می‌دانستید بخش زیادی از خستگی و خواب آلودگی حین مطالعه به همین ضعف ماهیچه چشم شما مربوط است ؟

یکی از مزایای یادگیری تند خوانی غلبه بر خواب آلودگی است

اگر بازوهای ورزیده ای داشته باشید ، برای بلند کردن اجسام سنگین کمتر خسته می‌شوید ، همچنین اگر ماهیچه‌های چشم قوی داشته باشید ، برای مطالعه کردن کمتر خوابتان می‌گیرد ، البته مقاومت مغز در مورد خواب آلودگی و کرختی حین مطالعه نیز نقش مهمی ایفا می‌کند که در جای خودش در موردش بحث خواهیم کرد .

معمولاً بچه‌هایی که کنکور دارند بهترین قرص خواب ممکن را درس خواندن توصیف می‌کنند ، و درست هم می‌گویند چون با آن ماهیچه‌های چشم ضعیف به سرعت احساس خستگی خواهند کرد همانطور که یک فرد با بازوهای ضعیف اگر جسم سنگینی را بردارد احساس خستگی بیشتری نسبت به یک آدم ورزیده خواهد کرد .

تند خوانی کنکور 3

مسیر عصبی تند خوانی

من متولد 15 تیر هستم و دقیقاً روز 16 تیر ماه سالی که 18 سالم شد برای ثبت نام در کلاس رانندگی اقدام کردم . روز اول چند باری پایم از روی کلاچ برداشته شد و خاموش کردم ، و کلاً به سختی و فقط با کمک مربی …

ادامه مطلب

مسیر عصبی تند خوانی

من متولد 15 تیر هستم و دقیقاً روز 16 تیر ماه سالی که 18 سالم شد برای ثبت نام در کلاس رانندگی اقدام کردم . روز اول چند باری پایم از روی کلاچ برداشته شد و خاموش کردم ، و کلاً به سختی و فقط با کمک مربی رانندگی‌ام می‌توانستم ماشین را کنترل کنم . با اینکه قبل از آمدن به کلاس رانندگی هم می‌دانستم گاز چیست هم می‌دانستم دنده و فرمان و کلاچ چیست و حتی مکانیسم کار کردن آن‌ها را هم می‌شناختم ، اما در عمل مسلط نبودم .

آرام آرام در جلسات بعدی تسلط بیشتری روی ماشین پیدا کردم و چند ماهی که از گرفتن گواهینامه‌ام گذشته بود تمام آن کارهایی که در روزهای اول کلاس رانندگی برایم دشوار بود را اتوماتیک بدون اینکه توجه خاصی به گاز و کلاچ و ترمز داشته باشم انجام می‌دادم .

یک سوال ساده در اینجا مطرح است :

من که تمام اجزا و مکانیسم عمل کارکرد اتومبیل را می‌شناختم ، چرا این همه مدت زمان برد تا در آن به مهارت برسم ؟

پاسخ بسیار ساده است : دانستن تئوری یک چیز برای استفاده از آن کافی نیست و ما باید با تمرین و تکرار چیزی به نام مسیر عصبی آن مهارت را به وجود آوریم .

در واقع زمانی که من داشتم روزهای اول تمرینات ماشین سواری را می‌گذراندم در حقیقت در حال ساخت و توسعه‌ی یک مسیر عصبی بودم .

در اینجا به تشریح وجه عصبی و بحث تقویت مسیر عصبی تند خوانی برای کنکور می‌پردازیم

نکته سبز : همچون بخش مربوط به ماهیچه چشم در این بخش هم قصد نداریم که به وجه آناتومیک و بیولوژیک مغز بپردازیم و تمام صرفاً مطالبی که در پایین می‌آید جهت آشنایی عملی شما با ابزار تندخوانی است و قرار نیست کلاس درس زیست شناسی باشد و در آن نکات ترکیبی و تستی بگوییم . پس لطفاً با دید یک بحث عملی به خواندن مقاله ادامه دهید .

نوروپلاستیسیتی :

در حقیقت تندخوانی یک مسیر عصبی است که بخاطر خاصیت نوروپلاستیسیتی در مغز ما شکل می‌گیرد

نوروپلاستیسیتی را در ویدیو بالا به خوبی شناختید ، حتی پیشنهاد می‌کنم ویدیو بالا را یکبار دیگر با دقت بیشتر مشاهده کنید ، چون واقعیتش اوایلی که خود من با بحث مسیر عصبی و نوروپلاستیسیتی آشنا شده بودم خیلی گیج شده بودم ، اگر اطلاعات بیشتری هم در این رابطه لازم داشته باشید می‌توانید در صفحه ویکی پدیای نوروپلاستیسیتی با آن بیشتر آشنا شوید که البته توصیه من مشاهده مجدد ویدیو بالا است .

مسیر عصبی تند خوانی

وقتی ما تمرینات تندخوانی را چند روز مکرر انجام می‌دهیم در واقع در حال ساختن مسیر عصبی جدیدی هستیم که جایگزین مسیر عصبی قبلی که کندخوانی بوده است می‌شود

مسیر‌های عصبی به مرور و با تمرین و تکرار شکل می‌گیرند

اگر دوچرخه سواری بلد باشید قطعاً روزهایی که درحال یادگیری دوچرخه سواری بودید را به یاد می‌آورید که برای اینکه فقط بتوانید تعادل خود را حفظ کنید چقدر تلاش کردید و چقدر زمین خوردید . چقدر اولش سخت بود اما به مرور وقتی ادامه دادید و دست از تلاش برنداشتید بالاخره توانستید همزمان که رکاب می‌زنید تعادل خود را حفظ کنید ، فرمان دوچرخه را صاف نگه دارید و هرجا لازم بود فرمان را بچرخانید و دور بزنید و هر وقت لازم بود ترمز کنید . به مرور یاد گرفتید که در سر پایینی چگونه سرعت خود را کنترل کنید و چگونه در سربالایی طوری رکاب بزنید که دوچرخه نایستد .

ساخت مسیر عصبی تندخوانی همچون ساخت مسیر عصبی دوچرخه سواری است

قبل یا بعد از یادگیری دوچرخه سواری ماهیچه و استخوان شما فرق خاصی نمی کند ، فقط تنها تفاوتی که ایجاد می‌شود تفاوتی است که در مغز شما ایجاد می‌شود و مسیر عصبی جدیدی است که ساخته می‌شود .

شما وقتی در حال یادگیری دوچرخه سواری بودید در اصل در حال ساخت یک مسیر عصبی جدید در سیستم مغز خود بودید .

زمانی که هنوز خواندن و نوشتن را بلد نبودید به یاد دارید ؟

زمانی که شما شروع به یادگیری مهارت خواندن و نوشتن کردید و با الفبا آشنا شدید در حقیقت در حال ساخت یک مسیر عصبی بودید و اگر به یاد داشته باشید ماه‌ها به شکل مکرر تمرین کردید تا بالاخره توانستید به مهارت خواندن و نوشتن دست پیدا کنید . تنها چیزی که باعث شد شما خواندن و نوشتن را یاد بگیرید تلاش و پشتکار شما در روزهای اول مدرسه بود که مسیر عصبی خواندن و نوشتن را در خود شکل دادید و الان می‌توانید این متن را بخوانید .

شما مسیر عصبی خواندن نوشتن را قبلاً ساختید و الان می‌توانید مسیر عصبی تند خوانی را نیز بسازید

ساخت مسیرهای عصبی مختلف برای افراد مختلف و مهارت های مختلف زمان‌های متفاوتی دارد .

مثلاً :

1- نواختن پیانو : 5 تا 10 سال
2- شنا کردن : 6 ماه تا 2 سال
3- خواندن و نوشتن : 3 تا 6 ماه
4- تایپ 10 انگشتی : 1 هفته تا 3 ماه
5- رانندگی با اتومبیل : 10 تا 20 روز
6- تندخوانی : 20 روز تا 2 ماه

چه باور کنید چه باور نکنید شما قبلاً بارها و بارها مسیرهای عصبی مختلفی را ساختید و مسیر عصبی تند خوانی هم می‌توانید بسازید و واقعاً به راحتی می‌توانید در ظرف کمتر از 20 روز سرعت خود را نزدیک به 3 برابر کنید .

من هرگز برق چشمان دانش آموزانم را وقتی که به سرعت‌های بالا می‌رسند فراموش نمی‌کنم . ابزاری مثل تندخوانی آنچنان در مسیر کنکور تسهیل‌گر و قدرتمند است که من بعد از گذر این چند سالی که مشاور کنکور بودم آن را یک ابزار جدایی ناپذیر از کنکور می‌بینم که فضای سخت و پیچیده‌ی کنکور را تسهیل می‌کند . در مقاله‌ای مجزا به اهمیت تندخوانی در کنکور پرداخته‌ام .

همانطور که دوچرخه سواری و خواندن نوشتن را به کمک یک مربی و یک معلم یاد گرفتید ، تند خوانی را نیز باید با کمک یک مربی خوب یاد بگیرید . برای خود من به شخصه برای تولید محصول تندخوانی مگوپ چالش بزرگی پیش رو داشتم ، چون واقعاً نمی‌دانستم چگونه تجربه‌ی کلاس حضوری را برای دانش آموز شبیه سازی کنم که خوشبختانه با بررسی دقیق ظرفیت‌های آموزشی مختلف بالاخره توانستم این مجموعه‌ را همچون کلاس درس واقعی شبیه سازی کنم تا بعد از گذر 20 روز سرعت دانش آموز به بیش از 2 برابر برسد .

ساخت مسیر عصبی تندخوانی واقعاً مطالعه کردن را به یک تجربه‌ی شیرین و لذت بخش تبدیل می‌کند

امروز بعد از سال‌ها که گواهی نامه ام را گرفتم ، یکی از بهترین مثال‌هایی که همیشه از ساخته شدن مسیر عصبی در ذهنم دارم همان یادگیری مهارت رانندگی است که در ابتدا با اینکه تئوری آن را خوب می‌دانستم اما چند روزی طول کشید تا مسیر عصبی آن برای من شکل بگیرد .

شما با خریدن کتاب‌هایی که در مورد تندخوانی حرف می‌زنند تندخوان نمی‌شوید .

تندخوانی چیز چندان تئوریکی ندارد و باید با تمرین کردن همچون یادگیری رانندگی مسیر عصبی آن را شکل دهید و به وجود آورید .

کاهش مقاومت مغز

بعضی وقت‌ها که سختی و رنج دانش آموزان و دانشجویان را در هنگام درس خواندن می‌بینم دوست دارم جلو بروم و بگویم بیا همین الان با درک طبیعت مغزت به این درد و رنج بی‌جا خاتمه دهیم و از مطالعه…

ادامه مطلب

کاهش مقاومت مغز

بعضی وقت‌ها که سختی و رنج دانش آموزان و دانشجویان را در هنگام درس خواندن می‌بینم دوست دارم جلو بروم و بگویم بیا همین الان با درک طبیعت مغزت به این درد و رنج بی‌جا خاتمه دهیم و از مطالعه کردن و درس خواندن لذت ببر ، اما فکر کنم اگر این کار را کنم من را همچون دیوانه‌ای ببینند که حرف‌های بی معنی می‌زند . دوست دارم با آن‌ها درد دل کنم و از سختی‌هایی که اگر تند خوانی را بلد بودم نمی‌کشیدم برایشان حرف بزنم .

نکته سبز : ممکن است شما قبل از اینکه با مگوپ آشنا شوید تجربه‌ای از تندخوانی و کلاس‌های آن داشته باشید و هرگز با سرفصل‌هایی که اینجا ارائه می‌شود مواجه نشده باشید ، این طبیعی است ، چون بخش زیادی از آموزه‌هایی که من ارائه می‌کنم فقط منحصر به آموزه‌های تندخوانی که در ایران تدریس می‌شود نیست و حتی برخی از این آموزه‌ها در خارج از ایران هم به شکلی که ما اینجا به آن می‌پردازیم مطرح نمی‌شود و جدید بودن آن‌ها را به بزرگی خودتان ببخشید .

در ابتدا بیایید کمی مغز خودمان را درک کنیم و بپذیریم که اولویت مغز ما حفظ بقای خودش است و در قدم بعدی به سراغ یادگیری و مهارت آموزی می‌رود . حفظ بقا برای مغز در اینجا به این معنی است که مغز نمی‌گذارد انرژی هدر برود و جلوی هدر رفت انرژی را می‌گیرد . چه بخواهیم چه نخواهیم ، یادگیری و مطالعه کردن انرژی مصرف می‌کند و مغز ما در گام اول تمام قدرت خود را به کار می‌گیرد تا این انرژی مصرف نشود و در برابر آن مقاومت های مخلفی را از خود نشان می‌دهد .

مغز ما یک سیستم زیستی است و همه‌ی سیستم‌های زیستی در برابر مصرف انرژی مقاومت می‌کنند

در آموزه‌های تند خوانی باید به حذف ترمزهای مغز بپردازیم

همه‌ی ما چه در زمان کنکور و چه در زمان مطالعه عادی تجربه‌هایی نظیر تجربیات زیر را داشته ایم :

 • پرش ذهن
 • سردرد
 • حواس پرتی
 • خستگی و خواب آلودگی
 • بی حالی و کسالت
 • بی انگیزگی و ناامیدی
 • سرگیجه
 • بی قراری
 • میل به پرخوری
 • افسردگی
 • کلافگی
 • تحت فشار بودن
 • استرس
 • بازیگوشی

این‌ها شکل‌های مختلف مقاومت‌های طبیعی مغز ما در برابر یادگیری هستند که مغز از آن‌ها استفاده می‌کند تا ما دست به مطالعه نزنیم و انرژی مصرف نکنیم و من و شما بارها و بارها همه‌ی آن‌ها را تجربه کرده و به خوبی آن‌ها را می‌شناسیم . یکی از موضوعاتی که تندخوانی و تکنیک‌های مطالعه قرار است به ما یاد دهند کاهش مقاومت‌های مغز در حین مطالعه است که در واقع یکی از ترمزهای درس خواندن و مطالعه کردن هستند و باید در آموزه‌های تند خوانی حتماً به از بین بردن این ترمزها بپردازیم . توجه داشته باشید که برداشتن ترمزها خود به خود بدون اینکه کار خاصی انجام دهیم سرعت مطالعه را بالا خواهد برد .

مفهوم مقاومت مغز مفهومی بی اندازه ساده است و اگر الان حس می‌کنید کمی پیچیده است بخاطر آن است که دارید مطلب جدیدی را می‌خوانید که قبلاً اصلاً به این شکل در مورد آن چیزی نشنیده بودید ، پس با تا آخر مقاله با من همراه باشید .

خیلی وقت ها حواس پرتی ها و بازیگوشی های حین مطالعه بخاطر تلاش های مغز ما برای جلوگیری از مصرف انرژی بیشتر است و مقاومت خود را با پاداش دادن به کارهایی غیر از مطالعه کردن بروز می‌دهد و کیفیت مطالعه ما را پایین می‌آورد . اما یک ذهن آگاه و هوشیار آموزش می بیند که گول مقاومت مغز را نخورد . بله یادگیری تند خوانی از جمله کارهایی است که یک فرد هوشمند یاد می‌گیرد تا در برابر مقاومت مغز دوام آورد تا همان اندازه که دلش می‌خواهد مطالعه کند و آنچه که لازم دارد را بدون توجه به مقاومت‌های مغز بدست آورد .

تند خوانی مجموعه‌ای از راهکارها برای افزایش سرعت است و کاهش مقاومت مغز یکی از آن‌هاست

اما مگر ما دسترسی مستقیمی به داخل مغزمان داریم که میزان مقاومت آن را تنظیم کنیم ؟

در پاسخ به این پرسش باید بگویم که بله ، همانطور که قبل‌تر در مقالات دیگر هم اشاره کردیم تند خوانی به معنی (( تند تند خواندن )) نیست و معنی بسیار گسترده تری دارد و تکنیک‌های متحول کننده‌ای دارد که یکی از این تکنیک ها مربوط به کنترل مقاومت مغز است . ما توان کنترل میزان مقاومت مغز خود را با آموزش دهی صحیح و به کار گیری تکنیک‌های حرفه‌ای تندخوانی نظیر پیش خوانی و سوال گذاری داریم و این تکنیک‌ها در عین سادگی که دارند آنقدر قدرتمند و ارزشمند هستند که کل کنکور دادن و مطالعه کردن شما را دچار تحول بنیادین می‌کنند .

در مورد مقاومت ذهن و مقاومت روانشناختی فروید و روانشناسان زیادی نیز سخن به میان آورده اند ، که البته ما در این مقاله قصد نداریم به مقاومت ذهن در ابعاد روانی بپردازیم و فقط قصد داریم پیرامون نقش مقاومت مغزی در ایجاد اجتناب در مطالعه کردن بحث کنیم و آموزه‌های تند خوانی را در این مورد بررسی خواهیم کرد . قرار هم نیست خیلی وارد مباحث نوروبیولوژی مغز شویم ، فقط در ابعاد اینکه شما آگاه باشید که مغزتان در برابر یادگیری و تغییر از خودش مقاومت نشان می‌دهد کافیست .

در صحبت‌هایی که با روانشناسان داشتم و در مطالعه‌ی رویکردهای مختلف متوجه شده‌ام که بسیاری از مداخلات درمانی در علم روانشناسی در حقیقت کمک کردن به مراجع برای حذف یک مقاومت ذهنی است که موجب روان رنجوری مراجع شده است که البته بحث این مقاله نیست و در تخصص من هم نیست .

یکی از مهارت‌های تند خوانی از بین بردن مقاومت مغز است

برای از بین بردن این مقاومت مغزی ابتدا باید این مقاومت را پذیرفت و سپس به جای اینکه به جنگ با آن برویم براساس شناختی که از سیستم مقاومت مغز پیدا می‌کنیم مطالعه خود را ساماندهی کنیم . راه‌های زیادی برای از بین بردن مقاومت مغز وجود دارد که مفصل آن‌ها را در پکیج تندخوانی مگوپ شرح دادم و مبانی علمی آن را کاملاً باز کردم و گفتن همه‌ی آنها در این مقاله نمی‌گنجد ، اما در اینجا قصد دارم تکنیک ( پیش خوانی ) که یکی از موثرترین راه‌های از بین بردن مقاومت مغز است را کمی تشریح کنم تا تجربه‌ای اولیه از کاهش مقاومت بدست آورید و با اصل کاهش مقاومت مغز در تند خوانی کنکور آشنا شوید .

مغز انسان همانطور که همیشه از جای ناآشنا ترس دارد از متن ناآشنا نیز ترس دارد و پیش خوانی کردن این ترس را از میان بر‌می‌دارد و یادگیری را به سمت سادگی و لذت بخش‌تر شدن می‌برد .

وقتی کتابی را برای اولین بار باز می‌کنید و موضوع جدیدی را پیش روی خود قرار می‌دهید در واقع ذهن خود را به مکان جدیدی وارد کرده‌اید و ذهن در برابر این مکان جدید چیزی مانند ترس و غریبی را تجربه می‌کند ، بنابراین براساس مکانیسم‌های ساده‌ شروع می‌کند ذهن شما را به روش های مختلف از آن مکان جدید ( موضوع جدید ) خارج کند . مثلاً اشیای پیرامون شما که قبلاً برای شما جذابیتی نداشتند را جذاب به نظر می‌رساند و در صورتیکه موفق نشود حواس شما را پرت کند این قدرت را دارد که برای شما دردهای فیزیکی مثل سر درد ایجاد کند تا آن محیط جدید ( موضوع جدید ) را ترک کنید .

سرمایه های یادگیری

من مدت‌ها سر کلاس‌های درس دانش آموزان را برای یادگیری برمبنای سرعت و دقت طبقه بندی می‌کردم و سپس روی آن‌ها کار می‌کردم ، اما با بررسی سیستم های گیمیفای ( بازی محور ) در سیستم‌های …

ادامه مطلب

سرمایه های یادگیری

من مدت‌ها سر کلاس‌های درس دانش آموزان را برای یادگیری برمبنای سرعت و دقت طبقه بندی می‌کردم و سپس روی آن‌ها کار می‌کردم ، اما با بررسی سیستم های گیمیفای ( بازی محور ) در سیستم‌های آموزشی معتبر جهان و مطالعه پژوهش‌های Lumos Labs که از معتبرترین کمپانی‌های پژوهش محور برای افزایش توانایی های فکری است 5 پارامتر زیر را به عنوان مبنای بررسی و کار روی دانش آموز قرار دادم

 • سرعت عملکرد و مطالعه
 • حافظه
 • دقت و توجه
 • انعطاف پذیری
 • مهارت حل مساله

در لغت نامه خودمانی مگوپ به این 5 پارامتر سرمایه‌های یادگیری می‌گوییم و من در بسیاری از موارد با نام 5M از این 5 پارامتر یاد می‌کنم .

نکته سبز : ممکن است با خود بگویید که بعضی از این 5 مورد هیچ ربطی به تند خوانی ندارند ، اما واقعیت این است که تندخوانی شامل تقویت مهارت‌های بسیار زیادی است که از بر هم کنش مجموع آن مهارت‌ها است که شما به یک فرد تندخوان تبدیل می‌شوید .

مثلاً اگر مهارت حل مساله ضعفی داشته ، مطمئناً در سرعت‌های بالا درک مطلب شما ممکن است آن طور که باید نشود ، اما اگر روی مهارت حل مساله خود به صورت جداگانه کار کنید در واقع دارید روی افزایش درک مطلب خود در سرعت‌های بالا کار می‌کنید .

خلاصه نویسی اصولی

اولین باری که من فایده خلاصه نویسی را با پوست و استخوان خودم حس کردم زمانی بود که 20 روز به کنکور مانده بود و من تصور بسیار بدی از درس شیمی داشتم و فکر می‌کردم شاید باید بیخیال این درس شوم…

ادامه مطلب

خلاصه نویسی اصولی

اولین باری که من فایده خلاصه نویسی را با پوست و استخوان خودم حس کردم زمانی بود که 20 روز به کنکور مانده بود و من تصور بسیار بدی از درس شیمی داشتم و فکر می‌کردم شاید باید بیخیال این درس شوم .

خوشبختانه بخاطر معلم خوبی که داشتیم طی سال کنکور با روش خاصی هم مباحث محاسباتی و هم مباحث مفهومی درس شیمی را خلاصه نویسی اصولی کرده بودم و در یک دفتر مجزا نگه داشته بودم ، اما هرگز فکر نمی‌کردم که این خلاصه نویسی‌ها بدرد من بخورند .

در کمال ناامیدی یک روز که به کتابخانه می‌رفتم تصمیم گرفتم تمام وقت آن روز را برای مطالعه آن خلاصه نویسی‌ها بگذارم . اولش خیلی رغبتی نداشتم و خیلی هم امیدوار نبودم که نتیجه خاصی حاصل شود ، اما بعد از چند دقیقه مطالعه جذب موضوع شدم و به عمق مطالبی که قبلاً خوانده بودم و خلاصه نویسی کرده بودم فرو رفتم .

اگر اشتباه نکنم نزدیک به 14 ساعت مطالعه کل آن دفتر خلاصه نویسی شیمی زمان برد و فردای آن روز را اختصاص دادم به زدن تست‌های کنکور شیمی و نتیجه شگفت انگیز بود ، انگار مطالب هر سه کتاب شیمی در جلوی چشمان من به رقص در آمده بودند و هر کدام را که می‌خواستم فرا خوانده می‌شدند .

به شکل اعجاب انگیزی درسی که شدیداً از آن ناامید بودم و هیچ اعتماد به نفسی در آن نداشتم بخاطر وجود همان دفتر خلاصه نویسی به یکی از سکوهای پرتاب من در کنکور تبدیل شد و در نهایت باعث شد درصد بسیار بالایی را در شیمی کنکور بزنم .

نکته سبز : یک کتابخوان حرفه‌ای باید خلاصه نویسی اصولی را یاد بگیرد ، چرا که یک گنجینه‌ی استوار و قدرتمند برای مرور مطالب می‌سازد و هر جایی که صحبت از تند خوانی حرفه‌ای باشد ، صحبت از خلاصه نویسی حرفه‌ای نیز به میان می‌آید چون که خلاصه‌هایی که شما بر‌می‌دارید در مرورهای بعدی سرعت شما را برای مطالعه حتی 30 برابر می‌کنند و بارز ترین و ملموس‌ترین مثالش برای من همان مطالعه 3 کتاب شیمی کل کنکور ظرف 14 ساعت بود .

یادآوری مهم تر از یادگیری است

شاید خیلی سخت گیرانه به نظر برسد که خلاصه نویسی نکردن را یک عادت بد مطالعاتی به حساب بیاوریم ، اما واقعیت این است که شما کنکور دارید و کتاب‌های معمولی نمی‌خوانید و بر اساس منحنی فراموشی نیاز به مرور چند باره‌ی مطالب دارید و بدون خلاصه نویسی‌های حرفه‌ای کار شما در مرحله مرور کردن شاید 10 برابر شود و سرعت شما به شدت کاهش می‌یابد .

حتی اگر کتاب غیر درسی مهمی در دست دارید که می‌دانید محتوای آن در آینده به دردتان می‌خورد ، حتماً از آن خلاصه نویسی تهیه کنید .

خلاصه نویسی بخش بسیار مهمی از تند خوانی کنکور را تشکیل می‌دهد و فرآیند مرور به شدت به آن وابسته است .

در قسمت آخر پکیج تند خوانی مگوپ ما مفصلاً در مورد مهارت خلاصه نویسی حرفه‌ای صحبت خواهیم کرد و اهمیت آن را بررسی می‌کنیم و آن را به شکل حرفه‌ای به شما آموزش خواهیم داد .

آقای تونی بوزان که از تندخوان‌های معروف جهان هستند و از مدرسین تند خوانی به حساب می‌آیند و کتاب‌های ایشان به عنوان مرجع در تند خوانی استفاده می‌شود تاکید شدیدی بر مساله خلاصه نویسی و افزایش سرعتی که خلاصه نویسی ایجاد می‌کند داشتند .

خلاصه نویسی کردن از اصول تند خوانی کنکور است

عادات غلط مطالعه

حین کتاب خواندن معمولاً به جملات یا پاراگرافی می‌رسید که متوجه آن‌ها نمی‌شوید و برای اینکه درک بهتری پیدا کنید به عقب بر‌می‌گردید تا مطلب برای شما جا بیفتد و ممکن است چندین و چند بار آن قسمت را بخوانید…

ادامه مطلب

عادات غلط مطالعه

کاهش مکث حین مطالعه

معمولاً در حین مطالعه بین هر چند کلمه توقفی کوتاه داریم و این در افراد آموزش ندیده و کندخوان به 8 بار در هر سطر هم ممکن است برسد .

تند خوانی یکی از راه‌های جلوگیری از بی حوصلگی است

به عقب برنگشتن

حین کتاب خواندن معمولاً به جملات یا پاراگرافی می‌رسید که متوجه آن‌ها نمی‌شوید و برای اینکه درک بهتری پیدا کنید به عقب بر‌می‌گردید تا مطلب برای شما جا بیفتد و ممکن است چندین و چند بار آن قسمت را بخوانید تا بالاخره به قولی برای خود شیر فهمش کنید .

آموزه‌های اصیل تند خوانی با به عقب برگشتن جهت تفهیم جمله یا پاراگرافی که متوجه آن نشدید مخالف است و توصیه می‌کند اگر متوجه نشدید به عقب برنگردید . دقیقاً اینجاست که دارید یک فشار عظیم را به مغز خود وارد می‌کنید و بازده مغز خود را کم می‌کنید و مقاومت مغز را برای یادگیری افزایش می‌دهید و یادگیری را مختل می‌کنید .

خب اگر به عقب برنگردیم پس کی قرار است که یاد بگیریم ؟

شما قرار نیست یک کتاب را فقط یک بار بخوانید ، بلکه در دورهای بعدی مطالعه ابهام شما رفع خواهد شد و برای مقابله با مشکل تفهیم و درک مطلب در مجموعه‌ی تندخوانی مگوپ مفصل بحث کردیم و راهکار ارئه دادیم . مطالعه را مثل جریان آبی ببینید که در حال جاری شدن است و شما کاسه‌ی خود را زیر آن گرفتید و ممکن است با یک بار جاری شدن تمام ظرف شما پر نشود و هیچ ایرادی ندارد ، مجدد جریان آب را با مطالعه‌ی چند باره جاری کنید تا بالاخره ظرف شما پر شود که بعدها در جلسات بیشتر با این بحث آشنا خواهید شد .

نکته ظریف : وقتی هر وقت مطلبی را متوجه نمی‌شوید به عقب بازمی‌گردید در واقع مغز خود را تنبل می‌کنید و یک عادت بد برای خود ایجاد می‌کنید که هر وقت چیزی را نفهمید به عقب برمی‌گردید ، اما اگر این عادت را ایجاد نکنید ، به طور ناخودآگاه چون می‌دانید به عقب قرار نیست برگردید ، توجه و تمرکز بیشتری به خرج می‌دهید و درک مطلبتان از این جهت هم افزایش پیدا خواهد کرد .

وقتی در مطالعه به عقب برگردید مثل زمانی است که دارید با کسی فیلم میبینید و هی پاز میزنید و به عقب برمیگردید

لب نزدن و نخواندن با صدای بلند

ماهیچه چشم ما چندین برابر سریع تر از ماهیچه لب ما است و هنگامی که ما بلند می‌خوانیم یا حین مطالعه کردن لب می‌زنیم در واقع داریم پتانسیل سرعت بالایی که چشممان دارد را نادیده می‌گیریم و به سرعت لب‌هایمان برای مطالعه بسنده می‌کنیم .

یک تندخوان حرفه‌ای به هیچ وجه حین مطالعه لب نمی‌زند و بلند بلند متن را نمی‌خواند و فقط چشمش که سرعتی چند برابر لبش دارد را روی متن حرکت می‌دهد و نمی‌گذارد که لب خوانی کردنش برای مطالعه‌اش ترمز ایجاد کند .

متاسفانه من می‌بینم که آموزه‌های مدارس در ایران طوری پیش رفته است که دانش آموزان تصور می‌کنند بدون لب زدن درس خواندن میسر نیست ، این در حالی است که مغز ما برای یادگیری و خواندن متن فقط نیاز به دیدن دارد و هیچ نیازی به لب زدن ندارد .

از اولین درس‌های تندخوانی این است که حین مطالعه لب نزنید

تکان ندادن سر

این نیز همچون عادت لب زدن یک ترمز است و دقیقاً سرعت ماهیچه چشم ما بسیار بسیار بیشتر از سرعت ماهیچه گردن ما است .

هنگام مطالعه باید سر و گردن ثابت باشد و فقط چشم بر روی متن حرکت کند . ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر آید ، اما بعد از اینکه تمرینات مربوط به تقویت ماهیچه چشم را انجام دادید ، به این قدرت می‌رسید که هیچ نیازی به تکان دادن سر خود حین مطالعه ندارید و با حذف این ترمز به خودی خود سرعت شما افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد .

از مهم ترین اصول تند خوانی این است که هرگز سر خود را حین مطالعه تکان ندهیم

یک روز یکی از دانش آموزان کنکوری را دیدم که تک تک صفحات کتاب شیمی را پرس ضد آب کرده بود . از اون پرسیدم داستان این ضد آب کردن صفحات کتاب چیست ؟

او توضیح داد که دوست ندارد وقتش تلف شود و حتی زیر دوش حمام هم می‌خواهد به درس خواندن بپردازد و به همین جهت تمامی صفحات کتابش را پرس ضد آب کرده است .

من در ابتدا فکر کردم شوخی می‌کند ، اما چند دقیقه‌ای که گذشت باورم شد که بله ، ایشان واقعاً برای درس خواندن در حمام این کار را کرده است .

در اردوهای مطالعاتی و کتابخانه‌ها شاهد رفتارهای مثل قدم زدن و دراز کشیدن هنگام مطالعه بودم که بعدها که بیشتر مسائل تکنیک‌های مطالعه و تند خوانی را بررسی کردم متوجه شدم که به این رفتارها عادات غلط مطالعه می‌گویند که از بزرگترین ترمزهای مسیر مطالعه هستند .

عادات غلط مطالعه ترمزهای تند خوانی هستند که شناخت و ترک آن‌ها خود به خود سرعت را 2 برابر می‌کند

نکته سبز : معمولاً وقتی در بحث آموزش تند خوانی صحبت از عادات غلط مطالعه می‌شود ذهن بچه‌هایی که قبلاً کلاس‌های تند خوانی را تجربه کرده‌اند به سمت 4 عادت غلط معروف زیر به ذهنشان می‌رسد

 • لب خوانی و زمزمه کردن
 • کلمه به کلمه خواندن
 • بازخوانی و به عقب برگشتن
 • تکان دادن سر هنگام مطالعه

و درست هم هستند ، در واقع این‌ها عادات غلط معروفی هستند که استاد بزرگ تند خوانی جناب آقای تونی بوزان هم در کتاب‌هایشان مفصل در این موارد صحبت کردند . اما در مطالعات گسترده‌تر و بیشر من به عادات غلط و ترمز‌های مطالعاتی بسیار بیشتری برخورد کردم که اگر اهمیتشان از موارد بالا بیشتر نباشد کمتر نیست و به شرح زیر هستند :

 • انتخاب نور بد محیط
 • همزمانی در مطالعه
 • گوش دادن به موسیقی
 • قدم زدن حین مطالعه
 • دراز کشیدن حین مطالعه
 • خلاصه نویسی نکردن
 • یکبار خواندن
 • مصرف مواد نیروزا و نوشابه انرژی زا و قهوه
 • مطالعه قبل از خواب
 • حاشیه نویسی و هایلایت کردن

در نگاه اول این عادات بسیار ساده به نظر می‌رسد ، اما زمانی که ما در پکیج تندخوانی مگوپ 75 دقیقه فقط در مورد انتخاب نور صحیح محیط و آثار مخرب نور بد محیط و تصحیح آن صحبت می‌کنیم ، خواهید دید که این عادات غلط چندان هم ساده نیستند و خواهید دید که تصحیح آن‌ها چه تغییرات شگرفی را در سیستم مطالعه شما ایجاد خواهد کرد .

تندخوانی باید به شما یاد دهد که ترمزهای عادات بد مطالعه را کنار بگذارید

شاید خواندن مجله و روزنامه در استخر و رختخواب مشکلی ایجاد نکند ، چون عمق مطالبی که قرار است از مجله و روزنامه دریافت کنیم درک مطلب چندان بالایی نمی‌خواهد ، اما وقتی برای کنکور مطالعه می‌کنیم و یا خود را برای امتحانات آماده می‌کنیم ، داستان بسیار متفاوت است . چون نیاز به درک مطلب عمیقی داریم که مطالب سر جلسه کنکور یا امتحان به خوبی به یادمان بیایند و واقعیت این است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بهترین مکان برای مطالعه کردن پشت میز و نشسته بر روی صندلی است و هرگونه حالت دیگری اعم از قدم زدن و دراز کشیدن به نحوی بازده مطالعه شما را به شکل چشمگیری پایین می‌آورد .

مطالعه پشت میز از عادات صحیح مطالعه کردن است

اگر شما فقط عادات بد مطالعه را کنار بگذارید بدون هیچ تمرینی سرعت شما 2 برابر خواهد شد

داشتن یک مکان مطالعه خوب یکی از سرمایه‌هایی است که برای کنکور به آن احتیاج دارید و باید آن را برای خود بسازید . آموزه‌های تند خوانی به ما یاد می‌دهد که در ابتدا قبل از هر چیزی لازم است که عادات مطالعه خود را اصلاح کنیم و عادات صحیح را در خود شکل دهیم .

اینکه من بدانم سیگار بد است ، آیا موجب ترک سیگار می‌شود ؟

اینکه من بدانم عاداتی که در بالا از آن‌ها نام بردیم بد هستند برای رفع این عادات کافیست ؟

مطمئناً فقط دانستن عادات بدی که در بالا از آن‌ها نام بردیم کمکی به رفع مشکل ما نمی‌کند و ما باید عادات جدیدی را جایگزین عادات غلط قبلی بکنیم و این نیاز به تمرین و دقت دارد .

به عنوان مثال الان شما می‌دانید که نور محیط مطالعه خود را باید تنظیم کنید و در نور بد درس نخوانید . اما آیا می‌دانید نور مناسب چگونه است و چگونه باید آن را طراحی کرد که هم هزینه زیادی نداشته باشد و هم بهینه باشد ؟

یا اگر مثال دیگری لازم باشد باید همان عادت غلط تکان دادن سر حین مطالعه را بگوییم . اینجا دوستان سوال می‌پرسند خب حالا که این عادت بد را شناختیم ، خب جایگزینش چه چیز باید باشد ؟

اینجا آموزه‌های تند خوانی برای عادت سازی‌های درست وارد می‌شوند و به ما یاد می‌دهند به جای آن که سر خود را تکان دهیم ، چشم خود را روی متن‌ها حرکت دهیم تا کره‌ی چشم ما عادت کند که گستره‌ی دید را افزایش دهد تا متن‌ها راحت تر و سریع تر در ذهن بنشینند .

تند خوانی کنکور 17

چرا بدون تندخوانی نمی شود کنکور داد ؟

چون یادگیری درست بر مبنای خواص زیستی مغز را بلد نیستید آنقدر در حین مطالعه و سر جلسه کنکور به مغز خود فشار می‌آورید که توان مغز را برای یادگیری و به یاد آوردن تمام می کنید و با استرس زیاد جلسه‌ کنکور با اینکه خیلی از مطالب را بلد هستید اما نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و دچار قفل حافظه می‌شوید .
متاسفانه با اینکه خیلی از معلمین کنکور و مشاورین کنکور به صراحت شاهد این هستند که دیگر با روش های قدیمی دانش آموزانشان در رقابت برای رتبه های برتر قرار نمی گیرند اما به کار بی فایده خود ادامه می دهند و دانش آموزان را با استرس بالا و سختی زیاد برای رتبه های بالای 20 هزار آماده می کنند و هرگز هم در برابر روش های ناکارآمد خود پاسخگو نیستند .
تندخوانی کنکور تی وی برگرفته از چند سال مطالعه علمی در منابع خارجی معتبر و حاصل نزدیک به 10 سال تدریس آن به کنکوری های موفق است و نتایج درخشان آن را در ساخت رتبه های دو رقمی و سه رقمی اثبات شده است و در اصل تنها راه مواجهه با کنکور سختی که پیش رو داریم مجهز شدن به این ابزار است که سرعت و دقت خود را به شگل چشمگیری متحول کنیم و به تمام این مشکلات مثل قفل حافظه پایان دهیم

نظرات رتبه های برتر کنکور

بنظرم کسانی که میخوان سریع تر نتیجه بگیرند و به خصوص کسانی که کمبود وقت دارند با تندخوانی به نتیجه میرسند

 

Picture of ایلیا هاشمی راد
ایلیا هاشمی راد

رتبه 2 کنکور ریاضی

یکی از ضعف های کنکوری ها سرعت پایینشون هست که درک مطلبشون روهم خراب می کنه و به نظر من این محصول این نقطه ضعف را به شکل کامل بر طرف می کنه

Picture of مسعود جعفری نسب
مسعود جعفری نسب

رتبه 11 کنکور تجربی

نحوه ارائه مطالب

این دوره به صورت غیر حضوری بوده و فقط کافیه که موبایل یا کامپیوتر داشته باشید

فایل‌های ویدیویی و صوتی با استفاده از پلیر SpotPlayer و PDFها و بازی‌ها و نرم افزار ها در پنل کاربری شما قرار می‌گیرند

مباحث در ۲۱ جلسه اصلی و چندین جلسه ضمیمه توضیح داده می‌شود که سرفصل مطالب به ۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شوند

هر سوالی داشته باشید به شکل مستقیم از طرف مدرس پاسخ داده خواهد شد که مجموعاً حدود ۲۷ ساعت ویدیو هستند

این دوره به صورت غیر حضوری بوده و فقط کافیه که موبایل یا کامپیوتر داشته باشید

تند خوانی کنکور 27

چرا محمد قاسمی ؟

محمد قاسمی یک رتبه برتر کنکور است و با تسلط بالا بر زبان انگلیسی و تحقیقات گسترده در زمینه تکنولوژی آموزش جهان در کنار تجربه تدریس ریاضی کنکور و نزدیک به 10 سال کار مشاوره کنکور موفق و رتبه ساز ترکیبی از بهترین پارامترها را برای ساخت آموزش تندخوانی کنکور دارد .
تندخوانی دروس محاسباتی کنکور برای اولین بار با تکیه بر تجربه تدریس ریاضی محمد قاسمی است که در ایران عرضه می شود .

فرم درخواست مشاوره

پیشنهادم اینه که به جای وسواس بیش از حد همین حالا برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر رو پر کنی

از سخت تلاش کردن دست بردارید و درست تلاش کنید​

در تجربه سال ها مشاوره کنکور دانش آموزان و کنکوری های زحمت کش و پر تلاش زیادی را دیده ایم که بیش از 10 ساعت مطالعه روزانه داشته اند اما رتبه آن‌ها پنج رقمی شده است و سال بعدش با افزایش تلاش و زحمت خود رتبه بدتری کسب کرده اند .

دلیلش این است که این افراد به جای حرکت مداوم در جاده کنکور که مجموعه‌ای از توانمندی های چندگانه یادگیری حرفه ای و علمی است بر روی تردمیل روش‌های مکتب خانه‌های زمان ناصرالدین شاه قاجار عرق می ریزند و از نفس می افتند و با اینکه خیلی انرژی مصرف می‌کنند اما در یک جای ثابت درجا می‌زنند .

تند خوانی کنکور 29

بهانه‌های متدوال برای شرکت نکردن در دوره تندخوانی کنکور

محصول بدرد همه می‌خورد بجز

تضمین 100% بازگشت وجه


اگر شما به هر دلیلی از این محصول راضی نبودید ، بدون پرسش هیچ سوالی تمام مبلغی که پرداخت کردید به شما بازگردانده خواهد شد و شما در خرید این محصول هیچ ریسکی نمی کنید .

۱،۸۹۷،۰۰۰ تومان

باید خاطر نشان کنم که متاسفانه به دلیل اینکه خیلی وقت‌ها دانش آموز یا دانشجویان تحت تعالیم استاندارد قرار نمی‌گیرند و یا به اندازه کافی برای ساخت این مهارت در مغز خود تلاش نمی‌کنند و آموزه‌های مربی تند خوانی را نادیده می‌گیرند این مهارت را به خوبی کسب نمی‌کنند و آن را بی فایده می‌شمارند .

جالب است بدانید که یکی از افرادی که شدیداً این مهارت تند خوانی را بی فایده می‌دانست خود من بودم .

من کلاس‌های پر جمعیت تندخوانی را شرکت می‌کردم که متاسفانه با برداشت‌های اشتباهم از تبلیغات آن کلاس و تمرینات نادرستم به یکی از مخالفین آموزه‌های تند خوانی تبدیل شده بودم و آن را یک مهارت زائد و بعضاً شبهه علمی می‌پنداشتم .

اما بعدها که بیشتر مطالعه کردم و بیشتر در امر آموزش وارد شدم ، توجه شدم که مشکل و مساله خود من بودم که آموزه‌های تندخوانی را به خوبی فرا نگرفته بودم و اتفاقاً تندخوانی یک بحث بسیار بسیار مهم در یادگیری و مطالعه به حساب می‌آید و امروز که در حال نوشتن این مقاله برای شما هستم یکی از سرگرمی‌های من مطالعه کردن و بهره بردن از مهارت تندخوانی است و تمام تلاشم را می‌کنم که این حس خوب مطالعه را به شما هم منتقل کنم .

روش تند خوانی برای کنکور مثل کاتالیزگر برای واکنش های شیمیایی و افزایش سرعت مطالعه کنکور موجب دو برابر شدن زمان شما خواهد شد .

یک از فواید تند خوانی آرامش است

متاسفانه من حتی این باور غلط را در تعدادی از افرادی که خود را مدرس تندخوانی می‌نامیدند هم دیدم .

تندخوانی نه تنها درک مطلب را کاهش نمی‌دهد که آن را افزایش هم می‌دهد . یک بار دیگر به تجربه ویدوئی که در ابتدای این مقاله دیدید برگردید و ببینید آیا درک مطلب شما با افزایش سرعت کاهش یافت ؟

در بخش مسیر عصبی تندخوانی توضیح می‌دهیم که وقتی با سرعت بیشتری رانندگی می‌کنید در واقع تمرکز بیشتری هم دارید و وقتی با سرعت کمتری رانندگی می‌کنید تمرکز شما در رانندگی کاهش پیدا کرده و در حدی قرار می‌گیرد که می‌توانید همزمان با رانندگی چندین کار دیگر مثل خوردن و آشامیدن هم انجام دهید .

وقتی تند می‌خوانید مغز شما فرصت ندارد که تمرکزش را بهم بزند و متمرکز می‌شود روی مطالعه کردن و حتی امکان حواس پرتی و پرش ذهن شما را نیز به شدت کاهش می‌دهد .

به نحوی می‌توان به جرات گفت که تند خوانی مشکل پرش فکر شما را حل خواهد کرد .

سرعت کم در رانندگی مانند کندخوانی است و حواس پرتی و عدم تمرکز می‌آورد

گاهی اوقات بعضی از دانش آموزان می‌گویند : ما خودمان به اندازه کافی درس و مشق داریم ، حالا یک درس جدید به نام تند خوانی کنکور هم به درس‌های ما اضافه کردید .

در پاسخ باید بگویم که خیر ، این مهارت یک ابزار کاربردی برای راحت تر کردن مطالعه شماست و اصلاً نباید به چشم یک درس اضافه یا جدید به آن نگاه کنید . بلکه باید به شکل فرصتی خاص و مهارتی ویژه به آن نگاه کنید که قرار است مسیر کنکور دادن شما را ساده‌تر کند و اصلاً قرار نیست بر پیچیدگی اوضاع درسی شما بیفزاید .

درست است که این مهارت یک مهارت جدید برای شما به حساب می‌آید ، اما جدید بودن آن دال بر سخت بودن آن نیست ، هیچ گونه پیچیدگی خاصی ندارد و بالعکس دقیقاً ماموریت این مهارت کاهش پیچیدگی‌های درس خواندن و مطالعه کردن است و چاشنی لذت را نیز به مطالعه کردن شما اضافه می‌کند .

تند خوانی را مثل ورزشی ببینید که روز اولی است که وارد آن می‌شوید و قطعاً روزهای اول سختی‌های خود را دارد ، اما وقتی آن را یاد می‌گیرید قصه تغییر می‌کند .

یادگیری این مهارت و مزایای آن آنقدر زیاد است که بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم عبارت آسان خوانی عبارت مناسب تری به جای عبارت تندخوانی است .

تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد
تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد

این تصور خود من از تندخوانی بود زمانی که تازه آن را یاد گرفته بودم ، اما تصوری کاملاً اشتباه است .

در فرهنگ عامه همه‌ی مردم جهان افزایش سرعت در یک کار را مترادف با کاهش دقت در آن کار در نظر می‌گیرند و بالاتر توضیح دادیم که در مورد تندخوانی بالعکس این موضوع رخ می‌دهد و مطالعه کردن که یک کار فکری و ذهنی است را با کارهای دستی ( یدی ) مقایسه می‌کنند . مشخصاً در کارهای دستی مثل بافتنی بافتن افزایش سرعت دقت را کم می‌کند .

اما داستان این است که مطالعه کردن کار دستی نیست و اگر قرار است با چیزی مقایسه شود ، باید با چیزی مثل کامپیوتر مقایسه شود .

این شکلی به قضیه نگاه کنید که آیا افزایش سرعت پردازش یک کامپیوتر موجب کاهش دقت آن می‌شود ؟

آیا کامپیوترهای امروزی که سرعت پردازش آن‌ها از سرعت پردازش کامپیوترهای 20 سال پیش بیشتر است دقت کمتری دارند ؟

دقیقاً وقتی مهارت تند خوانی را یاد می‌گیرید انگار قدرت سخت افزارهای خود را برای سرعت بالاتر آماده کرده‌اید و به هیچ عنوان از دقت شما کاسته نخواهد شد .

تندخوانی برای یادگیری عمیق است

گاهی اوقات بعضی از دانش آموزان می‌گویند : ما خودمان به اندازه کافی درس و مشق داریم ، حالا یک درس جدید به نام تند خوانی کنکور هم به درس‌های ما اضافه کردید .

در پاسخ باید بگویم که خیر ، این مهارت یک ابزار کاربردی برای راحت تر کردن مطالعه شماست و اصلاً نباید به چشم یک درس اضافه یا جدید به آن نگاه کنید . بلکه باید به شکل فرصتی خاص و مهارتی ویژه به آن نگاه کنید که قرار است مسیر کنکور دادن شما را ساده‌تر کند و اصلاً قرار نیست بر پیچیدگی اوضاع درسی شما بیفزاید .

درست است که این مهارت یک مهارت جدید برای شما به حساب می‌آید ، اما جدید بودن آن دال بر سخت بودن آن نیست ، هیچ گونه پیچیدگی خاصی ندارد و بالعکس دقیقاً ماموریت این مهارت کاهش پیچیدگی‌های درس خواندن و مطالعه کردن است و چاشنی لذت را نیز به مطالعه کردن شما اضافه می‌کند .

تند خوانی را مثل ورزشی ببینید که روز اولی است که وارد آن می‌شوید و قطعاً روزهای اول سختی‌های خود را دارد ، اما وقتی آن را یاد می‌گیرید قصه تغییر می‌کند .

یادگیری این مهارت و مزایای آن آنقدر زیاد است که بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم عبارت آسان خوانی عبارت مناسب تری به جای عبارت تندخوانی است .

تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد
تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد

شوربختانه در بسیاری از کتاب‌ها و کلاس‌های بسیار معروف تندخوانی این باور غلط را ترویج می‌کنند که اگر شما مثلاً به سرعت 500 کلمه بر دقیقه رسیده‌اید ، شما حتی کتاب شیمی دارویی و فیزیک کوآنتوم را هم می‌توانید با همان سرعت بخوانید .

این باور 100درصد غلط است و موضوع کتاب در سرعت شما بسیار تعیین کننده است .

اگر مثلاً من ادعا دارم یک رمان را با سرعت 1000 کلمه بر دقیقه می‌خوانم ، دلیلش آن است که موضوع کتاب یک موضوع روان است ، اما خواندن کتاب زیست شناسی ممکن است توقف‌های بیشتری بین کلمات ایجاد کند و سرعت من را از 1000 کلمه بر دقیقه تا 700 کلمه بر دقیقه هم پایین بیاورد و خواندن یک مساله ریاضی به علت اینکه فضای تحلیلی بیشتری نیاز دارد سرعت من را از 1000 کلمه بر دقیقه تا 500 کلمه بر دقیقه هم پایین‌تر بیاورد .

ولی بهرحال سرعت من اگر 8 برابر آدم های کندخوان است ، هم در خواندن رمان 8 برابر هستم و هم در خواندن سوال ریاضی 8 برابر هستم و در کل تندخوان هستم .

کتاب پزشکی
مسلماً سرعت خواندن یک کتاب پزشکی با یک رمان معمولی متفاوت است

بخش زیادی از آموزه‌های تندخوانی تکنیک است ، اما بخش زیادی از آن فراگیری و اجرای اصول ساده‌ای است مانند تنظیم نور محیط یا دور کردن لوازم حواس پرت کننده مانند گوشی در هنگام مطالعه است .

به نوعی می‌توان گفت بخشی از آموزه‌های تندخوانی مربوط به ایجاد عادات درست مطالعه در شماست .

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم و در بخش مربوط به عادات غلط مطالعه نیز اشاره می‌کنیم ، بسیاری از آموزه‌های تند خوانی فقط به اصلاح الگوی مطالعه می‌پردازد و تکنیک یا بازی خاصی را در برنمی‌گیرد .

بخشی از تند خوانی عادت سازی است

خوشبختانه این باور به راحتی می‌توانیم با تجربه تندخوانی که از همین ویدیویی که در بالا دیدید به دست آوردید رد کنید .

چیزی که الان می‌گویم شاید تا زمانی که خودتان تندخوانی را یاد نگرفته‌اید خیلی برایتان ملموس نباشد ، اما تجربه‌ی من از تند خوانی مثل این است که یک جریان روان در ذهنم به راه می‌افتد و من شروع به شنا کردن در آن می‌کنم و در آن جریان غرق می‌شوم و لذت می‌برم .

اما تجربه کند خواندن مثل آن است که لب استخر بنشینیم و مکرراً پای خود را داخل آب فرو کنیم و در بیاوریم . اینطوری هرگز استخر را آنطور که باید تجربه نمی‌کنیم .

واقعیت این است که مغز ما در اساس برای خواندن کلمه به کلمه ساخته نشده است و قطعاً تجربه این را داشته اید که یک متن پر از غلط املایی را خوانده‌اید و به راحتی آن را درک کرده و دریافته‌اید ، چون مغز ما دنبال معنی است و دنبال تک تک کلمات به تنهایی نمی‌رود .

البته این بحث بسیار مفصل است و در جای خودش مفصل در موردش بحث کرده‌ام .

تند خوانی کنکور 38

واقعاً خیلی علاقه نداشتم در رابطه با چنین سرفصل مضحکی صحبت کنم ، اما متاسفانه و شوربختانه برخی افراد برای افزایش فروش محصولات آموزشی خود حاضرند حرف‌های عجیب غریبی بزنند که اهل فن و مدرسین خوب حوزه تندخوانی واقعاً شاخ در می‌آورند . گفتن این حرف مثل این است که بگوییم خواندن و نوشتن منسوخ شده است .

در مورد این سرفصل من ترجیحاً توضیحی نمی‌دهم و شما کافیست در سرچ حرفه‌ای گوگل کلمه‌ی Speedreading را در سایت‌های دانشگاهی که همگی پسوند .edu دارند سرچ کنید و ببینید چند سایت معتبر برای شما می‌آید که این دوره را برگزار می‌کنند و ببینید آیا تندخوانی منسوخ شده است یا خیر . . .

قضاوت با شما . . .

تند خوانی منسوخ شده است ؟

من عمیقاً قبول دارم با توجه به سطح سختی فعلی کنکور مهارتی مثل تند خوانی واقعاً برای کنکور دادن الزامیست و اگر کسی آن را بلد نیست خیلی عقب می‌افتد .

حتی این را هم قبول دارم که تندخوانی در درس خواندن شما معجزه می‌کند ، و حتی آن را یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین مهارت‌ها برای کنکور دادن می‌دانم ، اما بعد از تندخوانی چیزهای زیاد دیگری همچون مهارت مدیریت زمان و هدفگذاری و برنامه ریزی و در نهایت اقدام کردن هست که شما را به یک قدمی رتبه برتر می‌رساند .

این جمله را از من یادگاری داشته باشید : کسانی که می‌خواهند با یک نسخه تمامی مشکلات شما را حل کنند دروغ می‌گویند .

شاید صحبت من در این بخش کمی ضد تبلیغی باشد ، اما باید صداقت از راهبردهای اصلی مگوپ است و من بسیاری را دیده‌ام که سر کلاس‌های تندخوانی من نشسته‌اند و بسیار خوشحال و راضی بیرون رفتند ، اما بعدها که نتیجه کنکورشان خوب نبوده ابراز کردند که تندخوانی بدردشان نخورده است . باید از این دوستان پرسید آیا مابقی نسخه‌های تجویزی که لازم بوده را هم انجام داده‌اند یا فکر می‌کردند با یک نسخه تندخوانی در یک قدمی رتبه برتر کنکور قرار می‌گیرند ؟

شما برای رسیدن به رتبه برتر کنکور ده‌ها کار مختلف را باید انجام دهید که تقریباً اولین و مهم‌ترین آن همین یادگیری مهارت تندخوانی است ، اما اینکه تصور کنید با یادگیری این مهارت بیمه شده‌اید و کارهای مهم بعدی مانند اقدام گذاری حرفه‌ای را درست انجام ندهید هرگز نتیجه‌ای نخواهید داشت .

کنکور دادن نیازمند یک استراتژی چند قسمتی است که مهم‌ترین آن یادگیری تند خوانی است
کنکور دادن نیازمند یک استراتژی چند قسمتی است که مهم‌ترین آن یادگیری تند خوانی است

تندخوانی کنکور برای رتبه برتر است نه رتبه معمولی

مخاطب این دوره کسانی هستند که برای شغل های برتر مثل پزشکی ، دندانپزشکی ، وکالت ، مهندسی های ارشد و چنین مشاغلی بر سر رتبه های برتر کنکور رقابت می کنند و برای کسانی که دنبال رتبه های برتر نیستند یک هزینه اضافه است و با همان روش های منسوخ شده قدیمی به رتبه های پایین کنکور می رسند و نیازی به تندخوانی کنکور ندارند .

تند خوانی کنکور 42

تندخوانی چیست ؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه تند خوانی را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که این مهارت یعنی این که شما بتوانید مطالب را با بالاترین سرعت همراه با افزایش تمرکز در دقت و یادگیری بخوانید در این روش شما هر مطلبی که قصد یادگیری و مطالعه آن را را دارید به سرعت می توانید درک و به خاطر بسپارید.

ممکن است برخی از افراد تندخوانی را با (( تند تند خواندن )) اشتباه بگیرند و بدون آموزش صحیح و با متد اشتباه با افزایش سرعت به میزان درک مطلب خود از متن آسیب بزنند و با این عمل مطالعه را سطحی و کم ارزش کنند . توجه داشته باشید که تندخوانی اصولی حرفه‌ای و علمی دارد و همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد نه تنها درک مطلب را خدشه دار نمی‌کند بلکه به شدت در افزایش درک مطلب موثر بوده و برعکس آنچه که افراد تصور می‌کنند ، تند خوانی اگر درست آموزش داده شود ، درک مطلب را کاهش نمی‌دهد .

روش پیش خوانی چیست ؟

ما می‌توانیم قبل از اینکه کتاب را باز کنیم و به سراغ موضوع جدیدی برویم از میزان غریبی خود با آن موضوع بکاهیم . همچون یک غریبه که تازه وارد خانه شده است با صاحب خانه همراه می شویم و نگاهی گذرا به جاهای مختلف کتاب بدون آنکه قصد فهمیدن مطالب را داشته باشیم می اندازیم .

در حد چند دقیقه چشم خود را به صورت تصادفی روی بخش‌های مختلف متن کتابی که هنوز نخوانده ایم بدون اینکه قصد یاد گیری داشته باشیم می‌چرخانیم . فقط جملات و تیترها و کلمات را می بینیم و قرار نیست چیزی از آن ها بفهمیم ، فقط قرار هست که مغز ما با این متن و ساختار آشنا شود و ترسش بریزد تا مقاومتش کاهش پیدا کند .

اگر بخواهیم به صورت ساختار یافته پیش خوانی را بفهمیم به مراحل زیر تقسیم می‌شود :

 1. تیترها و فهرست را با سرعت از نظر می‌گذرانیم
 2. جملات مختلفی از متن را تصادفی و سریع نگاه می‌کنیم
 3. تلاش نمی‌کنیم چیزی را بفهمیم چون هدف از پیش خوانی فهمیدن نیست و هدف کاهش مقاومت مغز است
 4. اگر تصویری در متن وجود دارد آن را همچون کودکان برانداز می‌کنیم ( تصاویر به شدت مقاومت مغز را کاهش می‌دهند )
 5. نگاهی سریع به پاورقی‌ها می‌اندازیم
برای این مرحله از تندخوانی خود را جای کودکی بگذارید که فقط کتاب را ورق می‌زند
کاری که کودکان برای دیدن عکس‌های صفحات کتاب می‌کنند بخشی از همان کاری است که ما به آن پیش خوانی می‌گوییم

بعد از چند دقیقه ورق زدن و خواندن تصادفی صفحات کتاب وقتی به اول کتاب بر‌می گردید و می‌خواهید موضوع کتاب را شروع کنید ، تجربه‌ی متفاوتی خواهید داشت . این دفعه آماده‌تر هستید و مغز شما مقاومت کمتری نشان می‌دهد ، گویی دیگر این خانه یک خانه‌ی ناآشنا نیست و مغز ترسی از گشت و گذار در آن ندارد . مغز انعطاف بیشتری به خرج می‌دهد ، کمتر حواس پرت می‌شود و تقریباً به سراغ ایجاد سر درد و خواب آلودگی نمی‌رود و شما را با انواع مقاومت مغز مواجه نخواهد کرد .

خوشبختانه در تندخوانی کنکور چون با مباحثی مواجه هستیم که از فهرست بندی خوبی برخوردارند ، عمل پیش خوانی بسیار راحت انجام می‌پذیرد و بسیار قابل تجربه است .

پیش خوانی از اصول تندخوانی است و حتماً همین حالا یک کتاب بردارید و تجربه‌اش کنید

یک بخش از هر کدام از کتاب‌های درسی یا حتی غیر درسی خود که قبلاً ارتباط خوبی با آن برقرار نمی‌کردید را به ازای هر صفحه 30 ثانیه پیش خوانی کنید و ورق بزنید و سپس بازگردید مطالعه را شروع کنید . خواهید دید که تمام آن مقاومت‌های مغز مثل خواب آلودگی و سردرد یا کلاً از بین می‌روند یا بسیار کم می‌شوند . اگر خود را عادت دهید که هر وقت قصد مطالعه کردن دارید پیش خوانی کنید ، شما سد بزرگی را در قسمت یادگیری مغزتان با این تکنیک تندخوانی شکسته‌اید .

بعد‌ها با تکنیک طلایی و بسیار ارزشمند سوال گذاری آشنا خواهید شد که به جرات می‌توانم بگویم طلایی ترین آموزه‌ی پکیج تندخوانی مگوپ است . واقعاً بعد از یادگیری تکنیک های کاهش مقاومت مغز درس خواندنی را تجربه خواهید کرد که هرگز قبلاً تجربه نکرده بودید و معنای درس خواندن و مطالعه کردن برای شما به شکل بسیار عمیقی از حالت ملال آور و سخت به شکل لذت بخش و دلپذیر تبدیل خواهد شد .

اگر در دوران مدرسه و کنکور تندخوانی بلد بودم هرگز این همه سختی و مشقت برای درس خواندن نمی‌کشیدم .

گاهی در خلوت خودم با خودم فکر می‌کنم و واقعاً افسوس می‌خورم که اگر در دوران مدرسه و زمان کنکور خودم تکنیک‌های مطالعه ، تند خوانی و کاهش مقاومت مغز را بلد بودم چقدر آن دوران سخت و واقعاً غم انگیز درس خواندن‌های سخت رنگی و لذت بخش می‌شد .

کاش روزی برسد که بتوانم دست همه‌ی دانش آموزان و دانشجویان را بگیرم و آن‌ها را با طبیعت مغز خودشان آشنا کنم و به آن‌ها یاد دهم که قدرت اراده‌ی یادگیری شما می‌تواند بر تمامی این مقاومت‌های مغز غلبه کند و مطالعه کردن و یادگیری به جای اینکه تلخ ترین تجربه‌ی زندگی شما باشد به شیرین ترین تجربه شما بدل شود .

تجربه ما از درس خواندن و کنکور بخاطر مقاومت مغز مخدوش شده است

با تکنیک‌های درست مطالعه کردن و حذف مقاومت‌های مغز این تجربه‌ی مخدوش و کدری که از درس خواندن دارید را کنار خواهید گذاشت و همانطور که الان در پیش خوانی کردن تجربه می‌کنید ، در تکنیک‌های دیگر حذف مقاومت‌های مغز تجربیات لذت بخشی را خواهید داشت که همواره لذت عمیق مطالعه و درس خواندن را با تند خوانی خواهید داشت .

در تجربه‌ی چند سال معلمی و مشاوره کنکور دریافته‌ام که واقعاً خیلی از احساسات ناخوشایند دانش آموزان و کنکوری‌ها در حین مطالعه ناشی از همین مقاومت‌های مغز است . من به شخصه دیده‌ام که حذف این مقاومت‌های ذهن علاوه بر این که سرعت دانش آموز و دانشجو را بالا می‌برد و کیفیت درک مطلب را شدیداً افزایش می‌دهد ، شور نشاط و شادابی خاصی را به همراه می‌آورد که قبلاً تجربه نمی‌شد .

همانطور که قبل‌تر هم اشاره کردم من روانشناس نیستم و کار روانشناسی و درمان نمی‌کنم و به صورت تخصصی در این حوزه تخصصی وارد نشده‌ام و ادعایی هم در این مبحث ندارم ، اما مقداری با برخی از رویکردهای روانشناسی آشنایی دارم و خیلی از مداخلات درمانی را می‌شناسم و می‌دانم که یادگیری تندخوانی مداخله‌ی درمان افسردگی و استرس نیست .

اما بارها و بارها مشاهده کرده‌ام که بعد از یادگیری همین بحث مقاومت مغزی و آشنایی دانش آموز با بحث پیش خوانی و سوال گذاری موجب از بین رفتن حالت افسردگی و استرس در دانش آموز شده است و این از نظر من فوق العاده است که بدون مداخله درمانی و با یادگیری یک مهارت بتوانیم حال روانی یک نفر را خوب کنیم .

اگر تند خوانی در یادگیری مفید است ، پس چرا در مدارس و دانشگاه‌ها و آموزشگاه های کنکور ایران خبری ازش نیست ؟

در مدارس و دانشگاه‌های ایران از خیلی چیزهای مهم تر از تندخوانی مثل مهارت‌های ارتباطی و همدلی و تفکر نقادانه هم خبری نیست ، خبری از آموزش رقابت سالم و دوستیابی هم نیست ، تندخوانی که جای خود دارد ، از سال 1970 تمامی مدارس و دانشگاه‌های معتبر دنیا واحدی به نام تندخوانی دارند و مدارس کشورهایی که سیستم آموزشی سالمی دارند نیز با تندخوانی کار می‌کنند ، دلیلشم واضح است ، چون :

آیا رتبه های برتر کنکور هم تندخوانی بلد بودند که رتبه برتر کنکور شدند ؟

شما برای سفر از تهران به اهواز میتوانید از راه‌های زیادی استفاده کنید :
اتوبوس، هواپیما، دوچرخه، پیاده

همه‌‌ی این روش‌ها شما را به مقصد می‌رسانند اما مقدار مشقت ، فشار ، اتلاف وقت و امنیت متفاوتی دارند که شما باتوجه به تحمل ، پول و وقتی که در اختیار دارید یکی را انتخاب خواهید کرد .

یک رتبه برتر می‌تواند با مشقت مسیر کنکور را طی کند و یا یک رتبه برتر دیگر می‌تواند با لذت و بدون اذیت مسیر را طی کرده باشد و ما هیچ چیز در این مورد نمی‌دانیم و فقط می‌بینیم که این دو نفر به مقصدشان که رتبه‌ی برتر کنکور است رسیدند .

خلاصه اینکه اگر رتبه برتر مد نظر تندخوانی بلد بوده باشد که شانس خودش را بالا برده و قوی‌تر و با سختی کمتری نسبت به بقیه سر جلسه حاضر شده است و اما اگر تندخوانی بلد نبوده ، واقعاً زجر بیخود زیادی کشیده که شما می‌توانید این زجر را تحمل نکنید . پس لزومی ندارد که همه‌ی رتبه‌های برتر تندخوانی بلد بوده باشند ، اما وقتی سرعت مطالعه را 3 یا 4 برابر می‌کنید و همزمان دقت و یادگیری شما چند برابر می‌شود ، شما ابزاری حرفه‌ای و بسیار قدرتمند در اختیار دارید .

بالاترین سرعت مطالعه که برای تندخوانی ثبت شده و رکورد تند خوانی جهان چقدر است ؟

مسابقات مختلفی برای تندخوانی در جهان برگزار می‌شود و مبنای آن این است که با هر سرعتی که می‌خوانید باید به 80 درصد سوالاتی که بعد از خواندن آن متن از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید .

رکورد تندخوانی در جهان به افراد مختلفی اختصاص داده شده است .
رکورد داران زیادی در این زمینه وجود دارند و جالب است بدانید که خیلی از رییس جمهورهای امریکا تندخوانی بودند و حتی من شخصاً فیلمی را دیدم که جیمی کارتر یکی از رییس جمهورهای قدیم امریکا با دخترش سر کلاس تند خوانی نشسته‌اند .

در پایین تعدادی از رکوردهای ثبت شده سرعت را برای شما می‌آورم :

سرعت ( کلمه بر دقیقه ) نام
3850 شان آدام
3050 کجتیل گونارسون
3000 واندا نورس
2520 کریس وان اکن
2100 میتیم نا کورک
1906 لوک وان هاف
1805 مایکل جی گلب
1750 جیمز لانگ ورس
1560 فرانک وان درپول

نکته : سرعت مطالعه در رسم الخط زبان لاتین به علت جدا جدا بودن کلمات و مشخص بودن حروف صدا دار بالاتر از رسم الخط فارسی که حروف به هم چسبیده می‌شوند و حروف صدا دار هم ندارد است .

یکی از متداول‌ترین سوالات دانش آموزان این است که بهترین سرعتی که برای کنکور به آن احتیاج دارند چقدر است ؟

بر مبنای رسم الخط زبان فارسی معمولاً سرعت افراد آموزش ندیده بین 100 تا 180 است و بر اساس تجربه‌ای که سر کلاس‌ها داشتم افراد معمولاً روی سرعت 500 تا 600 بیشترین احساس رضایت را دارند و به بالاترین سطح درک مطلب می‌رسند .

اما در مواردی سرعت بالای 800 و حتی 1000 هم دیدم که درک مطلب بسیار بالایی هم پیدا کردند .

دلیل این همه تاکید برای یادگیری تند خوانی در کنکور چیست ؟

یک کنکوری با یادگیری مهارت تند خوانی کنکور خود را وارد جریان بزرگی می کند که گویا چندین برابر زمانی که برای مطالعه کنکور خود وقت داشته زمان پیدا می‌کند .
مثلاً اگر 5 ماه برای کنکور وقت دارد ، با یادگیری تند خوانی در ابتدا این 5 ماه حداقل تبدیل به 10 ماه میشود ، چرا که با یادگیری این مهارت سرعت فرد حداقل به دو برابر خواهد رسید .
من به شما قول می‌دهم که با یادگیری مهارت تند خوانی از پیشرفت‌های خود در کنکور حیرت خواهید کرد و دریچه جدیدی به روی کنکور دادن شما باز خواهد شد .

این روش بهترین روش درس خواندن برای کنکور است ، زیرا در قدم اول با تندخوانی دقیقاً براساس رفتار طبیعی زیستی مغز مطالب را وارد آن می‌کنید و کمترین فشاری به مغز وارد نمی‌شود و چون فشاری به مغز وارد نمی‌شود ، مغز در برابر یادگیری و مطالب جدید مقاومتی نمی‌کند و همین که مغز مقاومتی نمی‌کند باعث می‌وشد که به هیچ عنوان هیچ احساس خستگی و فشاری را هنگام درس خواندن حس نکنید و شور و اشتیاق طبیعی شما برای خواندن متن‌های بیشتر و درس خواندن به شکل چشمگیری افزایش یافته و مسیر کنکور ساده‌تر و کم فشارتر شود .

چون معمولاً ما تصور می‌کنیم وقتی کاری با سرعت بالا انجام می‌شود از کیفیت آن کاسته می‌شود در نگاه اول ممکن است واژه‌ی تند خوانی که معنی افزایش سرعت مطالعه را دل خود دارد برای شما این معنی را بدهد که این مهارت کیفیت مطالعه‌ی شما را با افزایش سرعت پایین می‌آورد ، اما واقعیت این است که زمانی که شما با سرعت پایین رانندگی می‌کنید می‌توانید حواس خود را به چند جای دیگر نیز بدهید ، اما اگر با سرعت زیاد رانندگی کنید مغز الزاماً توجه و تمرکز بالاتری را به رانندگی کردن اختصاص می‌دهد و بعید است که بتوانید در سرعت بالا به جز رانندگی کردن کار دومی انجام دهید .

در مورد تنظیم نور محیط و تاثیرش در تندخوانی هم آموزشی در این پکیج وجود دارد ؟

بله 75 دقیقه آموزش کامل برای بهبود نور محیط مطالعه خواهید دید که هرچند الان ساده به نظر می رسد اما معجزه آن را خواهید دید .

نور باعث دیده شدن اجسام می‌شود و برای درس خواندن وجود آن را خیلی بدیهی و پیش پا افتاده در نظر می‌گیریم . واقعیت این است که همین امر به ظاهر پیش پا افتاده اگر درست رعایت شود ، بیش از نیمی از خواب آلودگی حین درس خواندن شما را از بین می‌‎برد .

90 درصد کنکوری ها یا با نور زیاد درس می‌خوانند یا با نور کم و چون اثر مقدار نامطلوب نور را مستقیماً حس نمی‌کنند متوجه آثار مخرب آن در درک مطلب ، سرعت ، دقت و خواب آلودگی و خستگی چشم خود نمی‌شوند .

در پکیج تندخوانی مگوپ بیش از 70 دقیقه در مورد تنظیم نور بحث کردیم و این امر مهم را اصلاح می‌کنیم و تمام ریزه کاری‌های مربوط به آن را دقیق بررسی می‌کنیم ، اما به طور خلاصه در اینجا 3 راهکار اولیه جهت تنظیم نور و استاندارد سازی آن را برای شما بیان می‌کنم .

چراغ مطالعه بخرید :

نورهای سقفی و نورهای طبیعی به لحاظ زاویه تابش و مقدار قابل تنظیم نیستند ، بنابراین بهتر است یک چراغ مطالعه رومیزی برای خود تهیه کنید تا کنترل زاویه تابش نور و شدت نور را به دست بگیرید .

از نور نرم استفاده کنید :

نور تیز و مستقیم وقتی به صفحه کتاب می‌خورد با شدت زیادی به چشم باز‌میگردد و به همین جهت ماهیچه صاف مردمک چشم ما بسیار خسته شده و در ما ایجاد خستگی می‌کند .

ارزان ترین راه برای نرم کردن نور چسباندن یک کاغذ سفید در زیر  لامپ چراغ مطالعه شماست .

انتخاب شدت نور مناسب :

یک لامپ LED که توان آن 20 وات است و نور آن سفید است مناسب ترین نور را بر روی چراغ مطالعه شما ایجاد می‌کند .

انتخاب نور مناسب برای مطالعه یکی از آموزه های تندخوانی کنکور است

آیا گوش دادن به موسیقی برای مطالعه کنکور مفید است ؟

یکی از عادت های غلط و همزمانی های غلط مطالعه گوش دادن به موسیقی است که اتفاقاً به شکل جالبی می تواند مفید هم شود .

ین یکی از معروف ترین همزمانی ها در حین مطالعه است که برخی از دانش آموزان معتقدند که مطالعه همزمان با گوش دادن موسیقی جلوی حواس پرتی آن‌ها را می‌گیرد و راستش را بخواهید خیلی هم بی راه نمی‌گویند . ما اپلیکیشن معروفی به نام Study Music داریم که موسیقی های مناسب مطالعه در آن وجود دارد که اگر گوشی شما اندرویدی است می‌توانید از گوگل پلی آن را دانلود کنید و اگر گوشی شما اپل است می‌توانید از اپ استور آن را دانلود کنید .

این موزیک‌ها در آزمایشگاه‌های حرفه‌ای و اصولی تنظیم شده اند تا شما را در محیط های شلوغ برای درس خواندن متمرکز تر کنند .

اما گوش دادن به موسیقی های با کلام و هیجان انگیز در حین مطالعه حواس شما را پرت می‌کند و اگر خیلی به آن عادت کنید مغز شما نسبت به موسیقی گوش دادن شرطی می‌شود و بدون موسیقی دیگر نمی‌توانید مطالعه کنید و بسیار آسیب زا خواهد بود .

گوش دادن به موزیک حین مطالعه

چرا قدم زدن حین مطالعه یک عادت غلط محسوب می شود ؟

راه رفتن هنگام درس خواندن به شدت انرژی مصرف می‌کند و بسیار تمرکز را از شما می‌گیرد و تقریباً در این حالت نمی‌توان تند خوانی کرد .

این عادت بد معمولاً ریشه در یک استرس دارد که در آموزه های تندخوانی کنکور به شدت تاکید می‌کنیم که این عادت را کنار بگذارید و برای مطالعه پشت میز بروید .

اگر پشت میز بی قرار می‌شوید ، معمولاً این بیقراری تا 15 دقیقه ادامه پیدا می‌کند و بعد از 15 دقیقه که به آن غلبه کنید کاهش می‌یابد و اگر بتوانید چند روز متوالی به این بی قراری غلبه کنید و پشت میز بنشینید ، مغز شما مسیر عصبی پشت میز نشستن را می‌سازد و این عادت قدم زدن حین مطالعه کنار می‌رود .

در مورد این عادت و عادت‌های مشابه در پکیج تند خوانی مگوپ مفصل بحث کردم و راهکارهای مقابله با آن‌ها را کامل توضیح دادم .

قدم زدن حین مطالعه یکی از کارهایی است که به شدت یادگیری را پایین می‌آورد

وقتی من در حالت درازکش بهتر یاد می گیرم چرا این عادت را ترک کنم ؟

این عادتی است که خود من داشتم و بسیار کیفیت مطالعه من را پایین می‌آورد و مغایر با آموزه‌های تند خوانی است .

متاسفانه یک مشاور تحصیلی به من گفته بود در هر حالتی که دوست داری می‌توانی درس بخوانی و هیچ ایرادی ندارد اگر دراز کش و خوابیده درس می‌خوانی و این عادت تا مدت ها با من بود .

وقتی دراز می‌کشید به طور ناخودآگاه مغز شما به سمت اعمال آماده سازی مغز جهت به خواب رفتن می‌شود و به شکل آرامی سطح هوشیاری را ناخواسته کاهش می‌دهد تا شما آماده‌ی یک خواب آرام شوید ، در حالی که شما باید سطح هوشیاری خود را بالا نگه دارید این عمل لذت بخش دراز کشیدن هنگام مطالعه در حال کاهش هوشیاری شما است .

این عادت هم با چند روز تمرین کردن و پشت میز نشستن به راحتی کنار می‌رود و حل می‌شود .

دراز کش درس خواندن از کارهایی است که در تندخوانی کنکور به شدت آن را منع می‌کنیم

با یادگیری تندخوانی کنکور وقتی یک مطلب را یکبار بخوانیم آن را کامل یاد می گیریم ؟

هیچ کتاب مهمی را قرار نیست یک بار بخوانیم .

بر اساس منحنی فراموشی ، هرگز با یکبار مطالعه کردن یک متن نمی‌توانیم میزان موثری از آن را یاد بگیریم و باید چندین بار متن را مطالعه کنیم .

ما تند خوانی می‌کنیم و در زمان کمتری متن را تمام می‌کنیم و این به ما کمک می‌کند که یک متن را چند بار بخوانیم که به قول قدیمی‌ها ملکه ذهنمان شود .

خارج از بحث تند خوانی کنکور ، در مطالعه معمولی کتاب‌های غیر درسی خیلی ها با یکبار خواندن یک مطلب فکر می‌کنند که آن مطلب را فرا گرفته اند و دچار توهم دانایی نسبت به آن مطلب می‌شوند که به شدت امری آسیب زا است .

اگر می‌خواهید کتابی را فقط یک بار بخوانید ، توصیه می‌‎ککنم اصلاً آن کتاب را نخوانید ، چون چیز خاصی از آن متوجه نمی‌شوید .

اما متاسفانه می‌بینیم که بچه‌ها اصلاً به این بخش تند خوانی دقت نمی‌کنند و تست ها و متن‌های مهم را با یک بار خواندن رها کرده و فکر می‌کنند که آن را یاد گرفته‌اند ، در حالی که اگر 10 روز بعد به آن بحث مراجعه کنند ، می‌بینند که چیزی یاد نگرفتند .

این اتفاق در درس‌های حفظی بسیار رخ می‌دهد .

یک مطلب طبق منحنی فراموشی که در تندخوانی آموزش میدهباید حداقل 3 بار خوانده شود

آیا مطالعه قبل از خواب یک عادت بد مطالعه حساب می شود ؟

درس خواندن بهترین قرص خواب است

این جمله را بارها و بارها از بچه‌های کنکوری می‌شنویم و آن‌ها ادعا می‌کنند که این کار هم موجب مطالعه بیشتر شده و هم به خوابیدن کمک می‌کند .

مطالعه یک رمان یا شعر قبل از خواب به ایجاد آرامش و خسته کردن چشم برای خوابیدن کمک می‌کند ، اما مطالعه کنکوری قبل از خواب باعث فعال تر شدن ذهن و فعال ماندن ذهن و بهم ریختگی در ریتم طبیعی خواب و کاهش کیفیت خواب شما خواهد شد و مطالبی که قبل از خواب مطالعه کردید را فردا صبح به سختی به یاد می‌آورید .

بهتر است حداقل یک ساعت قبل از خواب از مطالعه دست بکشید و به کارهای آرامبخش رو بیاورید .

مطالعه مطالب مهم کنکوری قبل از خواب بسیار مضر است

برای کنکور هایلایت کردن و حاشیه نویسی بهتر از خلاصه نویسی و یادداشت برداری نیست ؟

برخلاف اینکه بسیاری از همکاران گرامی دانش آموزان را تشویق به استفاده از حاشیه نویسی و هایلایت کردن می‌کنند ، اما آموزه‌های تند خوانی با این روش مخالف است و پیشنهاد این است که از یک دفتر جدا برای خلاصه برداری استفاده کنید .

این آفت را در مطالعه درس زیست شناسی به وفور می‌بینیم .

سوالات زیست شناسی مستقیماً از خط کتاب درسی طرح می‌شوند و حاشیه نویسی ها و هایلایت هایی که در کتاب می‌کنید ذهن شما را از بخش های زیادی از خط کتاب درسی دور می‌کند و بخش زیادی از متن کتاب که دست مایه طرح تست کنکور است را در چشم شما بی اهمیت می‌کند .

این موضوع را در بخش خلاصه نویسی حرفه‌ای که بخش مهمی از آموزه‌های تند خوانی را تشکیل می‌دهد بیشتر توضیح می‌دهم ، فقط بدانید که حاشیه نویسی و هایلایت کردن تمرکز شما را در مرورهای بعدی از متن اصلی کتاب دور می‌کند .

حاشیه نویسی یک عادت غلط است

تست تندخوانی را چگونه انجام دهیم ؟

تست تندخوانی و آزمون تندخوانی رایگان به نوعی در ویدیویی که در ابتدای این صفحه ملاحظه می کنید برای شما قرار داده شده است و به راحتی محدوده سرعت مطالعه خود را می توانید به طور تقریبی بدست آورید .

یکی از دروس اولیه ی داخل پکیج نحوه محاسبه دقیق سرعت مطالعه است که در جلسه اول آن را محاسبه می کنیم و با سرعت تندخوانی شما در جلسه آخر مقایسه می شود .

روش های تندخوانی دروس حفظی کنکور با روش های تندخوانی برای دروس محاسباتی فرق دارد ؟

مسلماً روش مطالعه هر درس با درس دیگر متفاوت است و مباحث حفظی و مفهومی و مباحث محاسباتی کنکور بسیار متفاوت هستند و به تبع همین تفاوت روش های تندخوانی دروس حفظی و محاسباتی بسیار متفاوت هستند که با اتکا به تجربه چندین ساله در زمینه مشاوره کنکور و تسلط به ساختار دروس کنکور به شکل کامل همه ی مدل های تند خوانی دروس حفظی ، دروس مفهومی ، دروس محاسباتی ، دروس استنباطی و حتی مباحث ترکیبی را به شکل کامل در این پکیج بررسی کرده ام .

آیا این محصول تندخوانی کنکور به درد تندخوانی زیست هم می خورد ؟

بهتر بگوییم بهترین روش مطالعه درس زیست شناسی کنکور دقیقاً تندخوانی است و آموزش تندخوانی زیست یکی از تکنیک های موجود در این محصول است که در بحث سوال گذاری با مثال کاملی برای شما قرار داده شده است و نتایج شگفت انگیزی را در پی خواهد داشت .

تعداد زیادی دانش آموز را می شناسم که به هیچ وجه هیچ روش مناسبی برای مطالعه زیست بلد نبودند و تندخوانی زیست سکوی پرتابی شد که درصدهای بالای 60 را در کمتر از چندماه کنکور کسب کردند .

آموزش تندخوانی درس زیست همان چیزی است که شما را به 5 درصد رقبای اصلی در کنکور تجربی تبدیل می کند .

تند خوانی را برای درس زیست خیلی جدی بگیرید .

آیا تند خوانی همچون درس زیست به درد تندخوانی شیمی هم می خورد ؟

صد البته که تندخوانی به درد تمامی دروس می خورد و به خصوص درسی مثل درس شیمی که هم بخش محاسباتی دارد و هم بخش حفظی و مفهومی ، تندخوانی شیمی موجب کولاکی از تغییرات در شیوه درس خواندن این درس خواهد شد .

روشی که برای تند خوانی شیمی در این محصول می بیند بسیار منحصر به فرد و حاصل چند سال مطالعه دقیق در مورد تندخوانی شیمی است .

آیا تندخوانی ریاضی کنکور و تندخوانی فیزیک هم مقدور است ؟

دروس محاسباتی کنکور مثل ریاضی و فیزیک روش ویژه و خاصی برای تندخوانی دارند که در ترکیب با خلاصه نویسی و یادداشت برداری حرفه ای که در این پکیج یاد می گیرید تغییرات شگرف و بنیادین در ساختار مطالعه شما شکل می دهند که تا وقتی آن ها را اجرا نکنید باور نتایجش برایتان سخت است .

فقط به جرات می گویم که با تندخوانی ریاضی و تندخوانی فیزیک کنکور رسماً درصد خود را از 60 درصد به بالا باید حساب کنید .
فقط توجه داشته باشید که باید مو به مو روش های تندخوانی این درس را اجرا کنید که به نقطه امن درصد بالای 60 برسید و به صرف خرید این محصول تندخوانی کنکور و درست استفاه نکردن از آن قرار نیست که تغییر چشمگیری را شاهد باشید .

نظرات کاربران

52 Responses

 1. سلام
  محصول به صورت فیزیکیه یا دیجیتال؟
  و اینکه کی به دستمون می رسه؟

  1. محمد قاسمی گفت:

   سلام
   در اسپات پلیره و به صورت آنلاینه

 2. سلام وقت بخیر .
  ببخشید این پکیج برای رشته انسانی هم مفید بوده یا خیر؟
  و اینکه امیدوارم در درس خواندن من که کندخوان هستم واقعا بتونه کمکم کند
  «یا علی»

 3. رضا هوشیار گفت:

  حداقل اجازه میدادین روی دو دستگاه بتونیم تماشا کنیم .
  نصب فقط روی یک دستگاه یه کمی جالب نیست

  1. محمد قاسمی گفت:

   رضای عزیز به طور کلی بخاطر سو استفاده نکردن از محصول و مسائل امنیتی حق تالیف و مسائل قانونی ما فقط در ابتدا اجازه نصب روی یک دستگاه را باز گذاشتیم و در صورت نیاز و ایجاد اعتماد اجازه دستگاه دوم را میتوانید بگیرید . لطفاً با پشتیبانی فنی در تلگرام تماس بگیرید .

 4. کسری رستم زاده گفت:

  کاش میشد توی اسپات پلیر کیفیت های بالاتر میذاشتید
  فیلمبرداریتون خیلی خوبه اما زیاد فشردش کردین
  به نطر کیفیت ویدیوها خیلی میتونست بهتر باشه

  1. محمد قاسمی گفت:

   پلتفرم اسپات پلیر اجازه آپلود با کیفیت های مختلف را نمیده و خودتون بهتر میدونید با این وضع اینترنتی که که داریم حجم خیلی بالا برای خیلی از دوستان قابل دانلود نیست .
   من خودم هم مثل شما ویدیو رو با کیفیت بالا دوست دارم ، اما با توجه به شرایط چاره ای جز این مقدار فشرده سازی نیست
   البته بی کیفیت هم نیست اما خیلی با کیفیت هم نیست و قبول دارم صحبت شمارو
   مطمئن باشید اگر تصاویر بد میشد و کیفیت پایین پایین می آمد من شخصاً به استفاده از اسپات پلیر رضایت نمی دادم ، اما کیفیتش برای کار آموزش و با توجه به استاندارد اینترنت خوبه

 5. سینا محبی گفت:

  من تازه فهمیدم مغز ما آدما چقدر برای یادگیری ناقص و لجبازه و تازه فهمیدم چطوری رامش کنم
  به نظرم اسم این پکیجو بذارید پکیج رام کردن مغزهای چموش و سرکش
  بازی هاتون فوق العاده مغز من رو تحت کنترل دراورد و تازه میفهمم اینهمه سال که توی مدرسه درسارو نفهمیدم برای چی بوده و چرا کنکور قبلی رو نتونستم درست بدم
  ایندفعه پرقدرت و مسلط میرم جلو و هیچی سد راهم نیست
  فوق العاده بود چون فوق العاده اید

  1. محمد قاسمی گفت:

   بله مغز ما بخش زیادیش آموزش ندیده و سرکش است و با آموزش تحت کنترل ما قرار می گیرد و این تحت کنترل قرار گرفتن مغز در اصل موضوع موجب کنترل بیشتر ما بر زندگی می شود .
   بخش زیادی از آموزه های تندخوانی هم برای تحت کنترل در آوردن حافظه و قدرت عمیق یادگیری است و خوشحالم که این موضوع رو درک کردی
   فقط یه کم متوقفت می کنم و میخام بگم که کلی سد سر راهته و اینکه الان مهارت تندخوانی رو بلد هستی اصلاً به این معنی نیست که هیچ سد دیگری سر راهت نیست ، اما سد مقاومت مغزت رو شکستی و با بهترین سرعت و بهترین درک مطلب داری میخونی و خیلی خیلی خیلی جلوتر از بقیه هستی .

 6. عطا سعیدی گفت:

  من پیشنهاد میکنم یه ذره قسمتای اول رو جذابتر بسازید چون من قسمت های اول رو که دیدم خوشم نیمد و فکر کردم اینم مثل کلی خرید اشتباه دیگه برای کنکور یه خرید اشتباه بوده و بیخیالش شدم
  بعد ۳ ماه دوباره شروع به دیدن کردم و گفتم حالا که پول دادم بذار ببینم چیه و از قسمت دهم به بعد تازه فهمیدم داستان چیه و سه ماه قبلش چه کلاهی سرم رفته
  به نظرم این یک مشکل محصولتون هست که نتونست تو قسمتای اول جذاب بشه که من قسمت های بعدشو دنبال کنم

  1. محمد قاسمی گفت:

   عطا عزیز در هر دوره ای در هر جای دنیای که شرکت کنید جلسات مقدمه و پیش نیاز جلسات هیجان انگیزی نیستند چون اصلاً جلسات کاربردی نیستند ، اما بدون دانستن مقدمات و پیش نیازها مراحل کاربردی بسیار سطحی و بدرد نخور می شوند .
   من خودم هر دوره ای که در ایران و کشورهای مختلف شرکت کرده ام همیشه جلسات اول خسته میشدم ، اما چون به اهمیت این جلسات اول که ناشی از تسلط استاد به مطالب است آگاه بودم با دقت این مرحله را رد می کردم و دوچندان از مراحل کاربردی بعدش لذت می بردم .
   من تمام تلاشم را برای جذاب تر کردن بخش مقدمه خواهم کرد ، اما هر کاریش کنیم و هر جوری جذابش کنیم ، مقدمه به هر شکلی در هر دوره ای خسته کننده و کسل کننده است و در نهایت خوشحام که داری از علم تندخوانی برای توسعه خودت استفاده می کنی .

 7. بهرنگ صبحانی گفت:

  توضیحاتتون در صفحه خیلی عالی و کامله اما اینقدر این موسسه ها سرمون کلاه گذاشتن که خیلی اعتماد سخته و آدم دودل میمونه نکنه این هم مثل فلانی و فلانی فقط شعاری باشه از طرفی هم اینهمه توضیح بهش نمیخوره شعاری باشه و آدم نمیدونه چیکار کنه

  1. محمد قاسمی گفت:

   من به شما کاملاً حق میدم و فکر و احساس شما به لحاظ منطقی با توجه به افرادی که دیدید منطقیه و راستش من بیش از این توضیحاتی که در این صفحه دادم چیز بیشتری نمیتونم برای جلب اعتماد شما ارائه کنم و ای کاش در همیچین فضایی نبودید و میشد که به ما اعتماد کنید ، چون مسیرتون به شکل جدی بعد از گذراندن این دوره تغییر می کند و وارد جریان موفقیت در کنکور خواهید شد .

 8. فرشته عالیخانی گفت:

  چه شب هایی که از بلاتکلیفی و کمبود اعتماد به نفسم گریه می‌کردم و سردرگم بودم و نمی‌دونستم با این همه کتاب تست چیکار کنم تا اینکه در اوج بی اعتمادی و ناامیدی این پکیجو خریدم
  به نظرم بحث افزایش سرعت موضوع اصلی این پکیج نیست و بحث فرعیشه و سوال گذاریش از همه چیش مهم تره و بعد سوال گذاری بود که من خودمو توی رقابت حس کردم و تونستم تو ۳ ماه رتبه ۹۵۰ رو بیارم

 9. مهدی سرکشیک زاده گفت:

  شما در مورد مایندمپ هم حرف میزنید ؟

  1. محمد قاسمی گفت:

   ما یک جلسه کامل در مورد مایندمپ داشتیم که من حذفش کردم .
   مایندمپ برای مطالعه درس های دانشگاه و مطالعه کتاب های عمومی بسیار تکنیک فوق العاده و خوبی هستش ، اما در فضای کنکور روشی وقت گیر خواهد بود که در این زمان کوتاه نتیجه خاصی ایجاد نمی کند و راستش اگر برای کنکور 2 سال وقت داشتید من حتماً توصیه می کردم که از مایندمپ و به خصوصی نرم افزار imindmap که به زحمت خود استاد فقید آقای تونی بوزان ساخته شده است را توصیه می کردم .
   دقیقاً یکی از تفاوت های این دوره تندخوانی با مابقی دوره های تندخوانی در اینه که چون من خودم مشاور کنکور و مدرس کنکور هستم یک سری از آموزه هایی که واقعاً برای دانش آموز بی فایده است رو از دل آموزه های تندخوانی حذف کردم که در بهترین حالت به نتیجه برسیم .
   اما توصیه می کنم در دوره دانشجویی به خصوص اگر به رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی رفتید حتماً از مایندمپ و نرم افزار فوق العاده imindmap استفاده کنید ، اما اصلاً برای کنکور توصیه اش نمی کنم .

 10. علی تاوانه گفت:

  توصیه میکنم اگر کمتر از دوماه وقت دارید خیلی روی مهارتی که توی این پکیج یاد میگیرید حساب نکنید
  من دوماه مونده به کنکور قبلیم این رو تهیه کردم و چون تمریناش طوریه که حداقل ۲۰ روز زمان میبره ، تو کنکور قبلیم بدردم نخورد
  اما تو کنکور امسالم خیلی عالی بود و خیلی روش درس خوندنم رو عوض کرد

  1. محمد قاسمی گفت:

   علی جان به طور کلی تندخوانی مهارتی نیست که با دیدن ویدیو و رفتن به کلاس به آن دست پیدا کنید و برای افزایش سرعت مطالعه باید تمرینات مستمر و دقیقی در حداقل 2 هفته انجام دهید تا نتایجی ببینید .
   من به شما قول میدم اگر در همان دو ماه باقی مانده به کنکور همان روزی 30 دقیقه تا یک ساعت را به مدت 21 روز برای این دوره وقت می گذاشتید و سرعت خود را دو برابر می کردید نتایج شما در کنکور قبلی تان هم بسیار بهتر و متفاوت می شد .

 11. کژال حسینی گفت:

  دوره تندخوانی استاد سیدا و استاد وجکانی رو قبلاً گرفتم و راضی هم بودم و خیلی هم کمکم کرده
  آیا شما نکات بیشتری میگید که لازم باشه دوره شما هم بخرم ؟

  1. محمد قاسمی گفت:

   استاد حمید وجکانی و استاد محمد سیدا هر دو از بهترین استادان تندخوانی هستند و من افتخار شاگردی هر دو عزیز را داشتم .
   حالا نمی دانم چرا شما کلاس هر دو را رفتی ، کلاس یکیشونم می رفتی کافی بود دیگه
   اگر شما آموزش های این دو عزیز را دیده اید و تمریناتشون رو انجام دادید یعنی با اصول اصلی و ساختار و اسکلت مبحث تندخوانی آشنا هستید و در مطالعه می توانید ازش استفاده کنید و راستش را بخواهید 60 درصد آموزه های دوره تندخوانی ما با آموزه های دوره های این دوستان یکسان هستش و فقط در مواردی متفاوت هستیم که به شکل اختصاصی در مورد تندخوانی کنکور صحبت می کنم .

 12. سهیل رستمی گفت:

  من واقعاً با خوندن متن بالا نفهمیدم تندخوانی ریاضی و تند خوانی فیزیک رو چطوری میشه انجام داد
  مگه محاسبات و اعداد رو میشه تندخوانی کرد
  باید حل کنیم دیگه

  1. محمد قاسمی گفت:

   سهیل عزیز همانطور که بالا گفتم هر درس شیوه و روش خودش را برای تندخوانی داره و مسلماً تندخوانی کردن ریاضی که یک درس محاسباتی است بسیار متفاوت از تندخوانی زیست است که یک درس مفهومی و حفظی است .

 13. مهتاب کاملی گفت:

  من ۶ماه پیش پیش خریدم و خیلی خوب بود
  لحن آموزش و کیفیت فیلماش عالیه و خوب ارتباط برقرار کردم اما چند تا ضعف بزرگ داره که برای کسایی که میخان بخرن مینویسم و امیدوارم کامنتم رو پاک نکنن
  اول اینکه زمان پشتیبانیش فقط سه ماهه و من چون یک ماه بعد از اینکه خریدم شروع کردم فقط دو ماه پشتیبانی داشتم و خیلی کم بود
  دوم اینکه به نظرم بعضی چیزها مثل تنظیم نور اونقدر مهم نیستن که دو ساعت آموزشش دادن
  سوم اینکه آقای قاسمی انگار این فیلما و فقط برای بچه های تجربی و ریاضی ساخته و کلا توجهی به رشته های دیگه ندارن
  چهارم اینکه اصول خلاصه نویسی که یاد میدن خیلی وقت گیره و به نظرم یک دانش آموز کنکوری وقت نمیکنه اونطوری خلاصه نویسی کنه و خیلی ایده آل گرایانه است
  اما در کل وقتی سرعتم الان سه برابر شده و یاد گرفتم درسایی که ازشون متنفر بودم رو چطوری تو مغزم فرو کنم به نظرم می ارزید

  1. محمد قاسمی گفت:

   خوشحالم که تندخوانی تاثیری که من دنبالش هستم را روی شما گذاشته
   به تک تک مواردی که اشاره کردی پاسخ میدم
   1- این دوره در یک فرآیند 21 روزه واقعاً اثر خودش رو میذاره و به مرور با تمرین بیشتر و درس خوندن با این روش شما قوی تر خواهید شد و 3 ماه پشتیبانی واقعاً زمانی است که برای پرسش و پاسخ و رفع اشکال واقعاً کفایت می کنه ، اما با اینحال ما زمان پشتیبانی رو حتماً افزایش خواهیم داد که تسلی خاطری برای همه باشه
   2- اگر من کم توضیح بدم میگید چرا کم توضیح داده و حالا که زیاد توضیح میدم هم شما معترض هستید که زیاد توضیح میدم
   واقعیتش من باید میانگین بچه ها رو در نظر بگیرم و تدریس کنم و تمام چیزهایی که بلد هستم رو بگم و مسلماً از حوصله خیلی از افراد مثل شما خارج خواهد بود ، اما من نمی تونم برای جلب رضایت عده کمی که به توضیحات زیاد علاقمند نیستند بقیه ی افراد که به توضیحات کامل نیازمند هستند رو فدا کنم .
   3- من می توانستم به جای استفاده از متن کتاب درسی های رشته تجربی و رشته ریاضی از متن هر چیز دیگری استفاده کنم ، اما ترجیح دادم حداقل از متن درسی استفاده کنم . آموزه های تندخوانی برای همه ی رشته ها یک موضوع یکسان است و اصلاً در این مجموعه آموزشی قصد تدریس درس ها رو ندارم و هر آنچه از درس ها می آورم فقط در حکم نمونه و مثال است و ارزش تدریس آن درس ها را ندارد و اصلاً هم مهم نیستند.
   من معلم زیست نیستم ، اما چند مثالی از تندخوانی زیست آوردم و فقط و فقط مثال هستند و شما با مشاهده آن ها قرار نیست زیست یاد بگیرید ، قرار است تندخوانی کنکور را یاد بگیرید و این اصلاً به معنی بی توجهی من به کنکور های غیر کنکور تجربی و غیر کنکور ریاضی نیست .
   4- در مورد نکته چهارمی که فرمودید باید چندین صفحه توضیح بدم ، اما به طور خلاصه خدمتتون بگم که واقعیت این است که اگر به اندازه کافی با درس هاتون درگیر نشید و در اصطلاح کشتی نگیرید و به مقدار کافی مرورشان نکنید اصلاً اطلاعاتی که یاد می گیرید در سر جلسه کنکور قابل استفاده نیستند و وقت گیر بودن این روش یادداشت برداری که به شما یاد میدم نقش عمیق کننده مفاهیم و افزایش دهنده تعداد دفعات مرور شما را دارد که در نهایت موجب کاربردی شدن مطالبی که یاد می گیرید خواهد شد و باید خیلی اون رو جدی بگیرید .
   تقریباً در تمامی مواردی که دانش آموز من رتبه خوبی داشته دقیقاً خلاصه نویسی ها و یادداشت برداری های خوبی رو در 2 هفته آخر کنکور در اختیار داشته که تونسته مطالبی که خونده رو به درستی طبقه بندی کنه تا دچار قفل حافظه نشه و بتونه سر جلسه ازشون استفاده کنه
   و در نهایت ما هیچ کامنتی رو پاک نمی کنیم مگر حاوی الفاظ رکیک و جملات مغایر با قوانین کشور باشه

 14. محسن سعد آبادی گفت:

  محصولات اینچنینی بچه ها رو از اصل درس خوندن و کنکور دادن دور می کنند و به نظرم چیزهایی مثل تندخوانی یک سری چیز جدید و تجملاتی و دکون بازار شما مشاورهای کنکور هستند که یه کم بیشتر پول دربیارید
  کسی که بخاد بخونه میخونه و به هیچ کدوم از این جنگولک بازیا نیاز نداره
  همسایه ما هیچ کدوم از این دوره ها رو ندید اما رتبه 300 اورد
  منم مطمئنم اگر راه که اون رفته رو برم و خودم بخام نتیجه میگیرم و وقتم رو با اردوی عید و تندخوانی و این چیزا تلف نمیکنم
  موفق باشید و امیدوارم این کامنت رو پاک نکنید و خیلی تلاش کردم مودب باشم

  1. محمد قاسمی گفت:

   ممنون از اصلاح طرز بیانتون
   همونطور که گفتم کامنت شما هرچقدر هم بد باشه پاک نمیشه مگر در تضاد با قوانین کشور باشه
   مسلمه که شما هم مثل من و خیلی از بچه های دیگه زخم خورده حرف خیلی از کسانی که خودشون رو مشاور کنکور و متخصص کنکور میدونن هستی و راستش رو بخای بهت حق هم میدم
   یه وقتایی یه حرفایی از بعضی از این مشاور نماهای کنکور می شنوم که یه کم از شغل خودم خجالت می کشم
   به نظر میرسه شما متن این صفحه و ویدیوهای این صفحه رو یا با دقت ندیدی یا اصلاً ندیدی که اینقدر ناراحت و عصبانی اینچنین قضاوت میکنی
   اینکه میفرمایید تندخوانی و این چیزها حاشیه است و هرکی اگر بخاد بخونه خودش میخونه شبیه اینه که وقتی سرما می خوریم بگیم قرص و دارو و دکتر رفتن حاشیه است ، بدن خودش باید خوب بشه
   بله بدن خودش باید خوب بشه ، اما نیاز به راهنمایی تخصصی و روش های علمی و راه های درست برای خوب شدن داره وگرنه ده ها عارضه بد در پی خواهد داشت
   مسلمه که اگر یک نفر پاش بشکنه و ولش کنیم ، پاش خوب میشه ، اما درست جوش نمیخوره و کج میشه ، پس بهتره با روش علمی پاش رو گچ بگیریم و ازش مراقبت کنیم و غذای خوب بدیم تا سریع تر خوب بشه و پاش صاف جوش بخوره
   اینکه هرکس باید خودش بخونه هم از بدیهیاته و راستش نیازی به گفتن نداره ، مسلمه که مشاور کنکور قرار نیست جای دانش آموز کنکور بده و مسلمه که دانش آموز خودش باید بخونه ، اما از چه روشی و با تکیه بر چه اصولی ؟
   اگر واقعاً فکر میکنید روش های مدارس ایران و آموزشگاه های کنکور که تابع مطلق سبک آموزش مکتب خانه های دوران ناصرالدین شاه قاجار هستند در کنکور جواب میده ، احتمالاً آمار قبولی های 3 به 1000 بهترین و گرانترین مدارس غیر انتفاعی تهران که تازه منطقه آموزشی خوبی به حساب میاد رو ندیدید .
   روش هایی که در مدارس و آموزشگاه ها به شما آموزش میدن نه قبلاً و نه الان اصلاً قرار نبوده جواب بده و هیچ وقت هم جواب نمیده
   این رو میتونید از بچه هایی که بالای 4 ساله پشت کنکور هستند و آرزوی قبولی در رشته های خوب دارند بپرسید .
   اینکه همسایه شما رتبه 300 در کنکور آوردند مایه مسرته اما واقعیت اینه که نه من و نه شما هیچ اطلاعی از نحوه درس خوندن و مدرسه رفتن ایشون نداریم و بهتره ایشون رو الگو نکنیم .
   مثالی که در متن زدم خیلی واضح داره می گه که برای رفتن از تهران به مشهد پیاده هم میتونید برسید اما مشقت پیاده روی رو نمیتونید با راحتی زمانی که با قطار میرید مقایسه کنید و نه من و نه شما خبر نداریم ایشون چگونه به مقصد رسیده ، فقط رسیدنش به مقصد رو می بینیم و قرار هم نیست دقیقاً همون مسیری که ایشون رفتند برای من و شما هم مناسب باشه
   فقط میدونیم که اگر سوار قطار تندخوانی بشیم مسیر بهتری رو طی می کنیم و رسیدن به مقصدمون تضمین شده تر هستش و ریسک کار شما رو چندین و چند برابر کاهش میده

 15. محسن سعد آبادی گفت:

  چرا کامنت های من نمایش داده نمیشن ؟

  1. محمد قاسمی گفت:

   دوست خوبم شما از الفاظی زشت و ناپسند در کامنت استفاده می کنید و طبق قوانین جمهوری اسلامی مسئولیت هر آنچه در سایت نمایش داده میشه به گردن ما است و به ناچار مجبوریم کامنت های حضرت عالی رو پاک کنیم .
   اگر نقدی دارید لطفاً مودبانه بنویسید و مطمئن باشید شخصاً پاسخ شما را خواهم داد .

 16. محمد رمضانی گفت:

  من کنکور ندارم و سال ها پیش کنکور دادم اما 3 سال پشت آزمون کانون وکلا بودم و امسال به لطف یک سری تغییرات تونستم قبول بشم
  برادرم که آقای قاسمی رو میشناخت این رو بهم معرفی کرد
  نمیخام بگم این تنها چیزی بود که در قبولی من تاثیر داشت فقط این کامنت رو میذارم که بگم یکی از موثرترین چیزهایی که در قبولی من در آزمون کانون وکلا تاثیر داشت همین پکیج تندخوانی بود و جدی خیلی عالی بود

  1. محمد قاسمی گفت:

   بله من با شما تلفنی هم صحبت کردم
   خیلی خوشحالم که تونستم کمکی کرده باشم
   همونطور هم که نوشتید در هیچ موفقیتی با تک عامل نمیشه موفق شد و مطمئناً تعداد خیلی زیادی از عوامل دست به دست هم دادند که شما در آزمون کانون وکلا پذیرفته شدید و طبق گفته خودتون یکی از عوامل موثر قطعاً بلد بودن تندخوانی بوده

 17. پریا نصرت آبادی گفت:

  محتوای محصول و به خصوص روش مطالعه زیستی که ارائه میشه خیلی خوبن فقط پشتیبانی و ارتباط با استاد بسیار ضعیفی دارید که خیلی اذیت کننده است

  1. محمد قاسمی گفت:

   پریا عزیز راه ارتباطی و پرسش سوالاتتون در تیکت سایت هستش و من هر روز جواب تمام سوالاتی که بچه ها در تیکت می پرسند رو میدم .
   شما بیشتر سوالاتتون رو در تلگرام و واتساپ می پرسد و من خیلی اونجا نیستم که مستقیم جواب شما رو بدم .
   ازتون خواهش می کنم طبق همان چیزی که در جلسه اول تندخوانی گفتم در همان تیکت سایت سوالاتتون رو بپرسید که یه وقت ناراحتی و سو تفاهم بخاطر تاخیر در پاسخگویی در پیام رسان ها به وجو نیاد .

   1. پریا نصرت آبادی گفت:

    به نظرم بهتره کاری کنید کسانی مثل ما که محصول رو تهیه کردیم بتونیم توی تلگرام باهاتون راحت ارتباط بگیریم و سوالاتمون رو بپرسیم .
    اومدن به سایت و گذاشتن تیکت یه ذره سخته

    1. محمد قاسمی گفت:

     یه کم مشغله من رو هم درک کنید .
     بقیه قسمت های سایت ادمین دارند و جواب شما را در سریع ترین زمان ممکن می دهند ، اما بخش پرسش و پاسخ و پشتیبانی محصول واقعاً یک بخش تخصصی است که فقط خود من میتونم جواب بدم و هیچ کمکی ندارم .
     من که در اسرع وقت تمام سوالات همه ی شما رو در تلگرام و واتساپ جواب میدم اما واقعیت اینه که برای مدیریت زمان بهتر و پاسخگویی راحت تر باید جای مشخص تری برای پرسش و پاسخ های شما وجود داشته باشه و تیکت سایت برای مدیریت بهتر و پاسخگویی با کیفیت تر تعبیه شده و راستیتش من خیلی در طی روز گوشی دستم نیست و خیلی رابطه خوبی با گوشی ندارم و واقعاً فکر نمی کنم خیلی مسیر دشواری باشه که وارد اکانتتون بشید و سوالتون رو بپرسید .
     ولی چشم تلاش می کنم که بیشتر به پیام رسان ها سر بزنم و پاسخگو باشم
     شاید چند ماه دیگه به این نتیجه رسیدیم یک خط اختصاصی برای خریداران تندخوانی کنکور درست کنیم که تجربه کاربری بهتری داشته باشند .
     از نظرتون ممنونم .

     1. پریا نصرت آبادی گفت:

      ممنونم از جوابتون
      سعی می کنم خودمو تطبیق بدم

 18. آناهیتا نجفی گفت:

  سال کنکورم آقای قاسمی مشاور من بودند و من اون موقع تندخوانی به صورت پکیج نبود و در همون جلسات مشاوره بهمون یاد میدادن و چیزی که توی این صفحه می‌بینم نشون میده همونایی است که به من قبلاً یاد دادن و به نظرم اگر کسی میخاد یه نتیجه ای توی کنکور بگیره اینارو جدی بگیره
  به خصوص سوال گذاری رو برا زیست جدی بگیرید

  1. محمد قاسمی گفت:

   از اینکه پیامت رو اینجا می بینم خیلی خوشحالم و خیلی خوشحالم بعد از این همه سال هنوز پیگیر ما هستی
   گاهی وقتا یه سری به ما بزن
   خیلی بهت افتخار می کنم

 19. سعید سامخانی گفت:

  من ۲ ساله پشت کنکورم بودم و سه ماه پیش این دوره رو تموم کردم و اصلاً نمی‌تونم تغییرات خیای خیای زیادی که باهاش توی درس خوندنم ایجاد شده رو نادیده بگیرم
  کاش تو مدرسه به جای جلسه های مشاوره ای یکنواخت و بیخودشون تندخوانی یاد ما میدادن که دو سال پشت کنکور گیر نکنیم .

 20. رضا سلیمی گفت:

  دوستان اگر کسی این پکیج رو خریده و براش خوب بوده نظرش رو بگه ماهم بدونیم بخریم یا نه

  1. عصما حسابی گفت:

   من خریدم اما کامل ندیدم
   کامل که شد نظرم رو میگم

  2. سعید سامخانی گفت:

   من سه ماه پیش خریدم و به نظرم فوق العادست و خیلی تغییر کردم
   بیش از اونچیزی که فکر میکنی تغییر میکنی
   به خصوص بازی هایی که برای تقویت مغز میده خیای تغییرت میدن

 21. سحر هدایتی گفت:

  من محصول رو خریدم و الان چند روزه تیکت گذاشتم و یک سوال دارم اما استاد جواب نمیدن و مجبور شدم اینجا پیام بذارم شاید کسی جواب منو داد .

  1. محمد قاسمی گفت:

   عذرخواهی من رو بپذیرید ، چند روزی سیستم سایت مشکل داشت .
   پاسخ سوالتتون رو کامل در تیکتی که گذاشتید قرار دادم

 22. حمید حسینی گفت:

  من از تندخوانی نصرت خاطره بدی دارم اما توضیحات شما با چیزی که در تند خوانی نصرت بود خیلی فرق می کنه و برای همین دو به شک هستم که بخرم یا نخرم
  من خیلی هزینه کردم و نمیخام دوباره پولمو هدر بدم

  1. محمد قاسمی گفت:

   حمید عزیز مجموعه تندخوانی نصرت تقریباً قدیمی ترین مجموعه آموزش تندخوانی هستند و بسیار هم آموزش های با کیفیتی دارند و یه جورایی استاد من به حساب میان
   اما سه موضوع مطرحه که توجه به این سه موضوع به شما کمک میکنه که برای خرید این پکیج تندخوانی کنکور اقدام کنید یا نکنید :
   1- شما نتونستی با آموزش این مجموعه ارتباط برقرار کنی که ممکن هست با تدریس و آموزش من هم نتونی ارتباط برقرار کنی و به همین علت هستش که توصیه می کنم قسمت نمونه تدریس تندخوانی را ابتدا ببینید تا اصلاً ببینید با مدرسش که من هستم ارتباط می گیرید یا خیر ، چون من هرچقدرم که مدعی باشم مدرس خوبی هستم قطعاً عده ای هستند که نمی تونن با تدریس من ارتباط برقرار کنند .
   2- تندخوانی یک مبحث تئوریک نیست و به شدت با تمرینات پیوسته همراه است و اگر تمریناتش را کامل نکرده باشید واقعاً هیچ تاثیری قرار نبوده از اول هم روی شما بگذاره ، اما اگر تمرین کردید و نتیجه ای نگرفتید جای بحث داره
   3- تا اونجایی که من میدونم مجموعه تندخوانی نصرت با دیدگاه عمومی آموزش تندخوانی را انجام می دهند و دیدگاهی که ما در اینجا داریم اصلاً عمومی نیست و منحصراً متمرکز بر کنکور و آزمون های تستی هست که آموزش تندخوانی ما را بسیار متفاوت تر می کند و احتمالاً شما آن چیزی که برای کنکور لازم داشتی رو نتونستی از اون مجموعه بگیری و ناراحت هستید .

  2. سعید سامخانی گفت:

   من قول میدم این دوره هیچ شباهتی با تمدخوانی هایی که قبلاً دیدی نداره و مطمئن باش اونقدر درس خوندنت عوض میشه که یادت میره قبلا چطوری و با چه شکنجه ای درس میخوندی

 23. عصما حسابی گفت:

  من حدود 4 ماه تا کنکور وقت دارم ، به نظرتون الان وقتش هست برای یادگیری یک مهارت جدید مثل تندخوانی وقت بگذارم ؟

  1. محمد قاسمی گفت:

   اگر عمیقاً 21 روز فقط روزی حدود 1 ساعت وقت بگذارید این محصول در همین فاصله کم زمان 4 ماهه شما را حداقل دو برابر خواهد کرد .

   1. عصما حسابی گفت:

    من صبح تا شب کارم درس خوندنه و وقت میذارم
    موضوع اینه که هم قیمت پکیجتون بالاست و باید بیارزه و هم واقعاً یه چیزی نباشه وقتمونو روش بذاریم و بعدش وقتمون تلف بشه
    لطفا جواب بدید .
    چه تضمینی هست ؟

    1. محمد قاسمی گفت:

     عصمای عزیز نگرانی شما برای من به عنوان مشاور کنکوری که ذوب شدن بچه ها رو پشت کنکور می بینه قابل درکه و برای همین هم هست که من با این دقت و کمال در این صفحه مشخصات این پکیج تندخوانی را توضیح دادم .
     من از مطالبی که در این محصول ارائه کردم کامل اطمینان دارم و تنها مانع شما میتونه این باشه که درس ها رو کامل نکنید .

 24. محمد ناصحی گفت:

  من 6 ماه پیش خریدم ولی کامل ندیده بودم تا اینکه یکماه پیش کامل دیدمش و الان خیلی خیلی خیلی پیشمونم که چرا همون 6 ماه پیش ندیدمش
  الان واقعا خودمو جدای بچه های کلاسمون می بینم و چند سر و گردن از همشون بهترم .

  1. محمد قاسمی گفت:

   این که الان بلد هستید و می دونید باید چیکار کنید کافیه
   گذشته دیگه گذشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *