Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

برنامه ریزی کنکور 1404 (کلیک کنید)

رزرو مشاوره تحصیلی

بارگذاری...

مشاوره خصوصی کنکور را از سال 93 بعد از اینکه 4 سال در حکم معلم ریاضی فعالیت می‌کردم آغاز کردم و علاقه چندانی هم برای مشاور کنکور شدن در موسسات نداشتم و مشاوره خصوصی کنکور را برای نزدیکی بیشتر به دانش آموز بیشتر می‌پسندیدم .

عملاً چون تجربه خوبی از کار مشاوره گروهی در موسسات نداشتم و دخالت‌های بی مورد معلمین و مدیر موسسات و مدارس در کار من خلل ایجاد می‌کرد ، به طور کلی هیچ علاقه‌ای به همکاری با موسسات در زمینه مشاوره کنکور نشان ندادم .

تا 2 سال فقط به صورت خصوصی به تعداد محدودی دانش آموز مشاوره می‌دادم و از سال 95 تصمیم گرفتم کار مشاوره کنکور و برنامه ریزی کنکور را از حالت مشاوره خصوصی کنکور خارج کنم و طرح هایی ارائه کردم که چون وقت کمتری از من می‌گرفتند هزینه کمتری هم برای مراجع به همراه داشتند .

بعد از تغییر تحولات اساسی که در سایت رخ داد ، فقط دو شکل از خدمات مشاوره خصوصی کنکور را در کنکور تی وی تعریف کردیم :

مشاوره تلفنی با رزرو وقت قبلی

در این مدل باید از قبل وقت مشاوره خود را برای 1 ساعت مشاوره رزرو کنید و منتظر بمانید تا در وقت مقرر که برای شما در نظر گرفته شده است مشاور با شما تماس بگیرد .

مشاوره خصوصی کنکور بلند مدت

این طرح در حال حاضر به صورت محدود فقط برای دانش آموزانی ارائه می‌شود که بیش از 6 ماه برای کنکور وقت دارند و مشکل مالی ندارند .

بهترین مشاور خصوصی کنکور 1402

چرا باید مشاور خصوصی کنکور داشته باشیم ؟

می‌دانیم که روش های درس خواندن قدیمی دیگر پاسخگوی کنکورنیستند و در بهترین حالت مدرسه و کمک درسی های عادی بازار شما را به رتبه ۱۰۰۰۰ به بالا می‌رسانند .

چند نفر را می‌شناسید که سال‌ هاست پشت کنکور هستند و نتیجه‌ ای ندارند؟
چند نفر را دیده‌ اید که کلاً کنکور را مختص نوابغ و نخبگان می‌دانند و قبول ندارند که می‌توانند در کنکور موفق شوند؟

مدرسه ما هفته‌ای 2 بار جلسه مشاوره گروهی برای ما ترتیب می‌داد و من واقعاً از این جلسات متنفر بودم ، چون حرف‌های کلی و تکراری زده میشد که در 12 سال بی ثمر و بی فایده تحصیل در مدرسه بیش از 1000 بار آن‌ها را شنیده بودیم و واقعاً هیچ مطلب به درد بخوری نمی‌شنیدیم .
حتی وقتی سوال می‌پرسیدیم با یک سری جواب آماده و تکراری و بی فایده مواجه می‌شدیم .


هرچند که واقعاً اون بنده خدایی که ما فکر می‌کردیم مشاور کنکور است و مدیر مدرسه برای دلخوش کردن خودش و ما معلوم نیست از کجا آورده بودتش اصلاً نمی‌دونست کنکور رو با چی می‌نویسند ، اما با این حال همان موقع آرزو داشتم که کاش همین آقای مثلاً مشاور یک ساعت برای من وقت بگذارد و مشکلات و ضعف‌ها و قوت های من را بشنود و رنجی از من کم کند و دورنمایی روشن را ترسیم کند و خون جدیدی به افکار و ایده‌ها و رویکردهای من تزریق کند .

مساله این بود که مدیر مدرسه و این آقای مثلاً مشاور کنکور ایده‌شان این بود که همه‌ی این بچه‌هایی که سر این کلاس نشستند شخصیت یکسان ، خانواده یکسان ، مشکلات یکسان ، هوش یکسان ، روش مطالعه یکسان ، علاقه یکسان ، ساعت خواب یکسان ، هدف یکسان ، تغذیه یکسان و قد و وزن یکسانی دارند .

مشاور خصوصی کنکور با رتبه های برتر

مشاوره‌ی گروهی تقریباً مثل این است که 50 بیمار و مراجع با بیماری‌های مختلف به شکل گروهی به پزشک مراجعه کنند و پزشک بدون شرح حال تک به تک افراد برای همه‌ی آن‌ها نسخه‌ای یکسان و راهکاری یکسان ارائه دهد .

توجه کنید که سخنرانی‌ های گروهی برای بیان کلیات حرفه‌ای بسیار مفید هستند و بعضاً بخاطر پایین آوردن هزینه‌ و تعداد جلسات مشاوره خصوصی کنکور بسیار خوب هستند و همانطور که در کنکور تی‌ وی هم می‌بینید ما در رادیو کنکور و ویدیوهای مشاوره خیلی مطالب اصلی و حرفه‌ای را بیان می‌کنیم ، اما این مطالب کلی کمتر از نیمی از نیاز اصلی شما را براورده می‌کند و اصلی نیاز شما و جهت دار شدن درس خواندن شما در جلسات مشاوره خصوصی است که برطرف می‌شود .

ورکشاپ‌ ها و جلسات گروهی مشاوره کنکور نیاز واقعی دانش آموز را برطرف نمی‌کنند و حقیقت ماجرا این است که مشاور باید در کنار دانش آموز دست او را تا مدتی همچون کودکی که قرار است راه رفتن را یاد بگیرد نگه دارد تا بالاخره دانش آموز راه بیفتد و بتواند خود بر روی دوپای خود بایستد و ین هرگز در جلسات مشاوره گروهی میسر نخواهد شد .

مشاور کنکور باید فرصت این را داشته باشد که تک به تک و با دقت تمام نیازها و نقاط ضعف و قوت دانش آموز را به شکل اختصاصی بررسی کرده و نسخه‌ی اختصاصی و منحصر به فرد هر کس را متناسب با شرح حالی که می‌گیرد به هر کس بدهد و این اتفاق فقط در جلسات مشاوره خصوصی کنکور می‌تواند رخ دهد و در جلسات گروهی همچین اتفاقی نمی افتد .

هزینه مشاور خصوصی کنکور

یکی از نقاط تعجب برانگیز اینجاست که وقتی صحبت از هزینه‌ی مشاره می‌شود ، خیلی‌ها این هزینه را هزینه‌ای زیاد و گزاف می‌دانند و اصلاْ در نظر نمی‌گیرند که این هزینه قرار است جلوی چه هزینه‌ های سنگین مالی و زمانی زیادی را در آینده بگیرد .

هزینه‌ی مشاوره کنکور در مجموعه کنکور تی وی به صورت ساعتی محاسبه می‌شود و بنا بر تخصص و سابقه مشاوری که با او کار می‌کنید قیمت هر ساعت مشاوره متفاوت خواهد که در هنگام انتخاب مشاور تفاوت قیمت را خواهید دید .

هزینه مشاور کنکور خصوصی چقدر است؟

مشاوره خصوصی کنکور تجربی و ریاضی

از زمانی که کار مشاوره خصوصی کنکور را شروع کردم ، دانش آموزانی که من با آن‌ها کار کردم داوطلب کنکور تجربی یا کنکور ریاضی بودند و به دلایل متعددی به غیر از این دو رشته با هیچ رشته دیگری کار نکردم .

راه و روش طراح کنکور در این دو رشته را به خوبی شناخته‌ام .

مشاوره خصوصی کنکور انسانی

به علت اینکه با سرفصل‌های درسی کنکور انسانی هیچ آشنایی نداریم ، هرگز مسئولیت هیچ مشاوره خصوصی کنکور انسانی را نپذیرفتم .
سعی دارم که به زودی فردی مناسب را در کنکور تی وی برای ارائه خدمات مشاوره کنکور انسانی وارد کنم .

ویژگی‌ های بهترین مشاوره خصوصی کنکور چیست ؟

مشاور کنکور خوب ویژگی‌ های زیادی باید داشته باشد ، اما 14 ویژگی هستند که به تجربه دریافتم بسیار مهم هستند :

1- یک شنونده قوی است
2- علم شخصیت شناسی را بلد است
3- روش های کارآمد مطالعه مثل تندخوانی را می‌شناسد
4- تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌های عادی کنکوری ها را می‌فهمد
5- قدرت برنامه ریزی بالایی دارد
6- منظم و مرتب و وقت شناس است
7- مسئولیت پذیر و پاسخگو است
8- صادقانه و بی تارف حرف می‌زند
9- منابع کمک درسی را می‌شناسد
10- می‌تواند با دانش آموز همدلی کند
11- معیار دقیقی برای بررسی داش آموز دارد
12- روش طراح کنکور را می‌داند و می‌تواند آن را به دانش آموز انتقال دهد
13- حداقل 10 سال کنکور اخیر را به خوبی می‌شناسد
14- چالش های هر بخش درس‌های مختلف را به خوبی درک می‌کند

ویژگی های مشاور کنکور خصوصی چیست؟

مشاوره تحصیلی در دوران مدرسه خودم واژه‌ی خیلی جالبی نبود .

در سال‌هایی که دانش آموز بودم همیشه در مدرسه فردی برای مشاوره تحصیلی حضور داشت ، اما هرگز نمی‌توانستم با آن‌ها ارتباط بگیرم ، چرا که نوع برخوردشان طوری بود که انگار تمام ارزش وجودی من وابسته به میزان درسی بود که می‌خواندم و هیچ ارزشی برای شخصیت و منش من قائل نبودند .
راستش را بخواهید بیشتر شبیه زندان‌بان بودند تا مشاور تحصیلی و همیشه من از آن‌ها می‌ترسیدم .

مشاوره تحصیلی چیست ؟

تحصیل و یادگیری در دنیای مدرن امروز یک امر مهم است که در بسیاری موارد فرآیند دلچسب و لذت بخشی نیست اما چون یک امر الزامی است باید به شکلی بالغانه و عمیق مشکلاتی که سد راه یادگیری و تحصیل می‌شوند را شناسایی و برطرف کرد
مشاوره تحصیلی یک گفتگوی بالغانه‌ی دوطرفه در مورد شناسایی معضلات و مشکلات تحصیلی است .
مشاور تحصیلی فردی است که به دغدغه‌ها و مشکلات رایج دانش آموز یا دانشجو آگاه است و در صورتی که مشکل خاصی باشد می‌تواند با تحلیل عقلایی و بالغانه راه حلی درخور در مورد آن پیدا کند .

در کمال تاسف مشاوره تحصیلی در کشور ما محدود به مشاوره قبولی در امتحانات مدرسه و مشاوره کنکور است و در زمینه‌های تحصیلی و آموزش‌های آزاد به آن توجهی نمی‌شود و بالعکس می بینیم که در سیستم های آموزشی معتبر جهان مشاور آموزشی فردی است که به لحاظ قدرت تغییر برنامه و دسترسی به منابع در یک موسسه آموزشی قدرتی برابر و بعضاً بیشتر از مدیر موسسه آموزشی دارد و امیدوارم که بحث مشاوره آموزشی به زودی در سیستم آموزشی ما به شکل کامل جا بیفتد .

درست است که مشاوره تحصیلی کنکور موضوعی بسیار پیچیده است ، اما انواع مشاوره تحصیلی دیگری هم وجود دارند که در زمینه آموزش های آزاد به دیگران کمک می کنند .

مشاور تحصیلی کنکور 1402

قیمت و هزینه مشاوره تحصیلی چقدر است؟

بسته به خدمات ، وقت و تخصصی که در مشاوره تحصیلی دریافت می‌کنید هزینه‌ی آن متفاوت خواهد بود و مراحل مشاوره تحصیلی در سیستم کاری هر مشاوری متفاوت است و بر همین مبناها قیمت مشاوره تحصیلی تعیین می شود .

نکته بعدی این است که هزینه مشاوره تحصیلی تلفنی و هزینه مشاوره تحصیلی آنلاین و حضوری عملاً نباید فرقی داشته باشد ، چون به طور رسمی هر سه این ها به یک اندازه وقت می گیرند .

در کنکور تی وی ما به دو روش مشاوره تحصیلی را انجام میدهیم .

1- مشاوره کنکور جلسه‌ای :

در این روش شما به ازای هر جلسه 1 ساعته مشاوره هزینه پرداخت می‌کنید و به طور کلی قیمت مشاور تحصیلی معمولاً به صورت مشاوره تحصیلی ساعتی است ، حا این مشاوره به صورت مشاوره تحصیلی آنلاین باشد یا به صورت مشاوره تحصلی تلفنی باشد ، هزینه اش به صورت ساعتی محاسبه می گردد .
در این جلسات شما وارد گفتگوی بالغانه‌ی دوطرفه در مورد مشکلات تحصیلی خود می‌شوید و مشاور تحصیلی مسائل شما را از دیدگاه علمی و منطقی تحلیل کرده و مورد بررسی دقیق و موشکافانه قرار می‌دهد .

معمولاً شکایت محصلین ، دانشجویان و دانش آموزان در حوزه‌های زیر قرار می‌گیرند :

عدم تمرکز

پرش فکر

اضطراب و استرس

نامیدی از یادگیری

بی علاقگی به یادگیری

مشکلات خواب

مشکل در برنامه ریزی کنکور و نرسیدن به برنامه

در این موارد مشاور تحصیلی بسته به ویژگی‌های شخصیتی و علاقه‌مندی های شخصی مراجع به واکاوی و بررسی وضعیت مساله و مشکل مراجع می‌پردازد که ممکن است نیاز به بیش از 1 جلسه برای بررسی مساله و پیدا کردن راه حل باشد .

2- طرح مشاوره کنکور بلند مدت

در حال حاضر این سبک از مشاوره صرفاً برای مشاوره خصوصی کنکور در دسترس است و در حال حاضر در موارد غیر از مشاوره کنکور این خدمات ارائه نمی‌شود .

این طرح تمامی نیازهای یک کنکوری را از 0 تا 100 برای آماده سازی برای حضور در جلسه کنکور به نحوی پیاده می‌کند که شب کنکور 7 ویژگی بارز زیر را در دانش آموز خواهیم دید :

  1. تسلط کامل به بالای 95 درصد تمامی دروس کنکور
  2. سلامتی جسم و روان
  3. خواب کامل و انرژی زا
  4. آشنایی کامل با دیدگاه طراح کنکور به نحوی که می‌داند دقیقاً با چه چیزی سر جلسه کنکور قرار است مواجه شود
  5. بخاطر یادگیری تکنیک‌های حرفه‌ای یادگیری به سرعتی بالا در خواندن و محاسبه رسیده است
  6. سوالاتی که برای اتلاف وقت طراحی شدند را می‌شناسد و به راحتی بدون از دست دادن اعتماد به نفس از روی آن‌ها رد می‌شود
  7. به زمان تسلط دارد و مدیریت زمان را درک کرده است

این طرح به علت اینکه زمان زیادی از ما می‌گیرد و مسئولیت زیادی را متوجه مشاور می‌کند هزینه‌ی بالایی دارد و برای کسانی مناسب است که مشکل مالی ندارند .

برای ثبت نام در این طرح ابتدا باید مراحلی جهت پذیرش را پشت سر بگذارید که ما مطمئن شویم می‌توانیم د این طرح در خدمت شما باشیم .

مشاور تحصیلی 1402

وظایف یک مشاوره تحصیلی خوب چیست و بهترین مشاور تحصیلی کیست ؟

مشاوره تحصیلی خوب چندین ویژگی دارد که باید مفصل به آن‌ها پرداخت و و پیرامون آن‌ها بحث کرد تا بهترین مشاوره تحصیلی را دریافت کنید .

1- شنونده‌ی قوی ( Active Listening ) :

از قدیم تا به امروز از کتاب رساله خطیب سیسرون فیلسوف رومی قبل از میلاد مسیح تا کتاب آیین دوستیابی دیل کارنگی و کتب آنتونی رابینز همگی در تلاش هستند که به ما بیاموزند سخنوران خوبی باشیم ، اما به ندرت کتابی درباره شنونده خوب بودن نوشته شده است .

من فکر می کنم دلیل اینکه دانش آموزان دائماً این سوال را دارند که ( به مشاور تحصیلی چه بگوییم ؟ ) یا ( در جلسه مشاوره تحصیلی چه بگوییم ؟ ) دقیقاً در عدم شنوندگی خوب مشاوران تحصیلی است .

واقعیت این است که برای اینکه سخنور خوبی باشیم ابتدا باید شنونده‌ی خوبی باشیم

اگر مشاور تحصیلی شما صدای بسیار زیبایی داشته باشد و کلمات را با صوتی آهنگین بیان کند بسیار تاثیر گذار است ، اما اگر همین صدای فوق العاده و آهنگین محتوای بی ربط به دغدغه شما را بگوید و شما متوجه شوید که اصلاً شنیده نشدید دیگر صدای زیبا و آهنگین مشاور برای شما اهمیتی ندارد .

مراجع آمده است تا شنیده شود ، نه اینکه فن بیان مشاوره تحصیلی خود را آزمایش کند

مشاور باید با تمام وجود با شما یکی شود و در دغدغه‌ها و نگرانی‌های شما خود را با شما یکی کند تا با استفاده از علم و تجربه خود بهترین راه حل علمی را پیش پای شما بگذارد .
مشاوری که نمی‌شنود و با پیش فرض‌های ذهنی خود شما را قضاوت می‌کند یک درد جدید به درد‌های شما می‌افزاید و آن هم این است که شما را به سمت این فکر هل می‌دهد که با خود بگویید :

این که مشاور است نمی‌فهمد من چه می‌گویم ، وای به حال خانواده و دوستانم

و اینجاست که مشاوری که شنونده‌ی فعالی نیست موجب می‌شود که مراجع به جای اینکه احساس رضایت بیشتری کند ، آسیب ببیند و اعتماد به نفسش نه تنها بالا نرود ، بلکه پایین هم بیاید .

یک توصیه جدی برای شما دارم :
هرگاه دیدید که مشاور شما به خوبی و با دقت حرف‌های شما را نمی‌شنود لطفاً صبر نکنید و جلسه را همان لحظه ترک کنید و مشاور خود را عوض کنید .
جلوی ضرر را از هر طرفی بگیرید منفعته و جلوی اتلاف وقت و بهم خوردن نظام باورهای مثبت خود را که قرار است با یک مشاور با مهارت شنیدن ضعیف رخ دهد را هر وقت بگیرید سود کردید .

چگونه به یک رتبه عالی برسیم؟

2- آشنا به علم شخصیت شناسی :

شخصیت شناسی (روانشناسی شخصیت) یک بحث علمی بسیار کمک کننده در حوزه کوچینگ ، مدیریت و مشاوره تحصیلی است که پژوهشگران مختلف را از حدود 100 سال پیش در جهت تحقیق و توسعه این موضوع به تحقیق واداشته است .

شخصیت شناسی به ما مشاوران کمک می‌کند که نیازهای بنیادین و روش‌های متفاوت مراجع را بهتر درک کنیم تا پیشنهادهایی متناسب با شخصیت مراجع به او را پیشنهاد دهیم .

وقتی مشاور تحصیلی شخصیت مراجع را به خوبی درک می‌کند و پیشنهادهای دقیق‌تر و متناسب تری به او می‌دهد ، ضمانت اجرایی انجام کارها بالاتر می‌رود و مراجع احساس نزدیکی عمیق تری با مشاور خود پیدا می‌کند .

کارل گوستاو یونگ اولین فردی بود که به بررسی موضوع شخصیت شناسی پرداخت و 8 تیپ شخصیتی زیر را تعریف کرد

1- برون گرای متفکر
2- درونگرای متفکر
3- برون گرای احساسی
4- درونگرای احساسی
5- برونگرای حسی
6- درونگرای حسی
7- برونگرای شهودی
8- درونگرای شهودی

بعدها مادر و دختری به نام‌های مایر و بریگز برای استخدام زنان در ارتش آمریکا با استفاده از روش یونگ تستی جهت تشخیص انواع تیپ شخصیتی را اختراع کردند که امروز با نام تست MBTI آن را می‌شناسیم و اطلاعات خوبی به دست ما می‌دهد .

امروزه تست‌های شخصیت شناسی علمی‌تر و دقیق‌تری همچون تست DISC و تست شخصیت شناسی نئو وجود دارند که اطلاعات بسیار خوبی از رفتار هر انسان و روش مواجه هر انسان با مشکلات در اختیار ما می‌گذارند .

آیا تیپ‌های شخصیتی به هم برتری دارند ؟

خیر هیچ تیپ شخصیتی بر تیپ شخصیتی دیگر برتری ندارد و فقط تفاوت در روش رفتار کردن دارند .

3- متدهای صحیح مطالعه را می‌شناسد :

خیلی از سختی‌های درس خواندن ما بخاطر بلد نبودن روش درست درس خواندن است .
یکی از مهم ترین علوم دنیا علم آموزش و یادگیری است که تمامی دانشگاه‌های معتبر کشورهای پیشرفته سرمایه گذاری‌های زیادی در حوزه‌ی توسعه‌ی مهارت‌های یادگیری انجام می‌دهند و متدها و روش‌های خوبی را برای راحت تر کردن یادگیری پیدا می‌کنند .

یکی از حوزه‌های فعالیت کنکور تی وی آموزش این مهارت های علمی است که در راس آن مهارت تندخوانی قرار دارد .

متاسفانه بسیار مشاهده می‌کنیم که مشاورین تحصیلی به جای مطالعه و استفاده از روش‌های به روز و علمی یادگیری از روش‌هایی استفاده می‌کنند که به شکل سنتی در نظام غلط آموزش و پرورش ایران از آن‌ها استفاده می‌شود .
روش‌هایی که غلط بودنشان سال‌هاست اثبات شده است .

در یک کلام مشاور کنکور موظف است راحت ترین و پر بازده ترین روش یادگیری متناسب با شخصیت و روش زندگی شما را پیدا کرده و به شما یاد دهد

ویژگی های مشاور تحصیلی خوب چیست؟

4- نگرانی‌های تحصیلی رایج را می‌شناسد :

من و مشاوران دیگر نباید فراموش کنیم که روزی ماهم پشت کنکور بودیم و روزهای زیادی ماهم تحت ستم معلمینی که هیچ اهمیتی به ما نمی‌دادند خرد شدیم و تحقیر شدیم و نادیده گرفته شدیم .
من و مشاوران دیگر هرگز نباید درد سیستم آموزشی غلطی که در آن درس خواندیم را فراموش کنیم .

همه‌ی ما سعی در فراموش کردن خاطرات تلخمان داریم و مشاورین تحصیلی هم مثل همه خاطرات تلخ دوران تحصیل خود را فراموش می‌کنند و به همین علت توان درک خود را برای فهمیدن نگرانی‌های تحصیلی رایج محصلین ، دانش آموزان و دانشجویان را تا حد زیادی از دست می‌دهند .

هیچ مراجعی با مشاوری که ساده‌ترین مشکلات رایج را درک نمی‌کند احساس راحتی نخواهد کرد

5- نگاه برنامه ریز و استراتژیک دارد :

مراجعین مشاوره تحصیلی معمولاً مشکل برنامه ریزی دارند و از مشاور خود درخواست برنامه می‌کنند .

یک مشاور تحصیلی خوب باید با در نظر گیری یک استراتژی قدرتمند و مبتنی از وضعیت و شرایط مراجع یک برنامه‌ی بلند مدت و یک برنامه کوتاه مدت واقع بینانه را طرح ریزی کند .

اضطراب مراجعین ما معمولاً در شفاف نبودن برنامه درسی آن‌هاست

6- وظیفه شناس و منظم است :

اصولاً مشاوره تحصیلی یک امر تکرار شونده و بلند مدت است و معمولاً در یک یا دو جلسه نمی‌توان نتیجه خاصی ایجاد کرد .
به همین علت مشاور باید با حس وظیفه شناسی و وقت شناسی و با در نظر گیری اینکه مراجع در حال پرداخت هزینه است و باید از تایم مشاوره خود بهترین استفاده را ببرد از بحث‌های غیر مرتبط فاصله بگیرد و به بحث مرکزی بپردازد و گفتگوهای حاشیه‌ای را کم کند به خصوص در مشاور درسی آنلاین پرداختن به حاشیه ها زیادتر می شود و وقت جلسات بیشتر گرفته می شود .

در ضمن این موضوع مشاور وظیفه شناس خود نیز باید الگویی از نظم و برنامه ریزی باشد و وقتی قول یا وعده‌ای به مراجع خود می‌دهد پای حرف خود بایستد .

بسیاری از مراجعین ما از بی نظمی مشاورین قبلی خود شکایت دارند

7- مسئول و پاسخگو است :

مشاور تحصیلی معصوم نیست و بهترین مشاور کنکور هم خطاهایی دارد ، اما باید به سرعت در جهت رفع خطاهای خود اقدام کند و از اعتراف به اشتباهات خود هراسی نداشته باشد .

اگر پرسشی از طرف مراجع مطرح می‌شود که مشاور نمی‌تواند پاسخ علمی و دقیقی به آن بدهد باید در کمال تواضع و صداقت به ندانستن خود اعتراف کند و با پاسخ‌های من درآوردی و غلط مراجع را به خطا نیندازد .

برخی از مراجعین میگویند :
مشاور ما رفتاری خودمحور داشت و هیچ توضیحی برای برنامه و توصیه‌هایی که ارائه می‌کرد نمی‌داد و همواره موجب میشد که در انجام توصیه‌هایش تردید داشته باشیم .

منوی مشاوره متعلق به مراجع است و ما مشاوران باید برای هر کاری که می‌کنیم دلیل محکمی به مراجع بدهیم تا کار را انجام دهد ، وگرنه مراجع به لحاظ منطقی نمی‌تواند حرف ما را بپذیرد .

مشاور در استخدام مراجع است و باید برای هر چیزی که ارائه می‌کند دلیلی قابل قبول به مراع بدهد .

8- صادق و صریح است :

بارها پیش آمده است که مراجع 2 ماه مانده به کنکور پیش من آمده و با اینکه هیچ چیز بلد نبوده درخواست برنامه ریزی کرده که در یک رشته تاپ مثل پزشکی قبول شود .
در این مواقع باید صراحتاً و صادقانه هرچند احساس خوبی در او برانگیخته نمی‌کنیم به او بگوییم که خواسته‌اش واقع بینانه نیست .

مشاور مسئول شادی و خشنودی مراجع نیست و باید واقعیت را همانطور که هست بیان کند

9- منابع کمک درسی مناسب بازار را به خوبی رصد کرده است :

در حوزه‌ی کنکور و مدرسه شما با سیل عظیمی از منابع کمک درسی رنگارنگ مواجه می‌شوید به شدت سردرگم کننده است .
دانش آموزان معمولاً در این مواقع توان تصمیم گیری خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند کمک درسی مناسبی را انتخاب کنند و به بیراهه می‌روند .

مشاور تحصیلی حرفه‌ای موظف است بهترین منابع بازار را رصد کرده تا دانش آموز درگیر گشت گذار برای پیدا کردن منبع کمک درسی نشود

10- توان همدلی بالایی دارد :

در بسیاری از موارد مراجع به سراغ ما می‌آید که حرفی که نمی‌تواند به معلم ، مدیر مدرسه ، والدین و دوستانش بزند را بگوید و اینجا وظیفه‌ی مشاور برانگیختن احساس همدلی در مراجع است .
مراجع باید متوجه شود که به او واقعاً اهمیت می‌دهیم و بدون هیچ قضاوتی به شکل فعالانه حرف‌هایش را می‌شنویم .

در کمال تاسف من در بین همکاران جوان خودم می‌بینم که دیدگاهی بسیار سنتی و غلط دارند و معتقدند نزدیکی به مراجع موجب لوس شدن و ضعیف شدن او می‌شود
باید از این همکاران این سوال را کرد ؟
آیا وقتی کسی به شما توجه می‌کند شما ضعیف و لوس می‌شوید ؟
شاید هم ضعیف و لوس می‌شوند و بقیه را هم اینطور می‌بینند

مطمئناً مراجعی که نتواند با مشاورش رابطه‌ی خوبی برقرار کند به حرف‌هایش هم گوش نخواهد داد و شرط یک رابطه خوب توان همدلی بالاست

سخن پایانی:

مشاوره تحصیلی یک رابطه است که هرچقدر رفتار ما مشاوران در این رابطه بالغانه‌تر باشد توان کمک کردن بیشتری به مراجع خود پیدا می‌کنیم و مراجع را در جاده‌ی موفقیت تحصیلی قرار خواهیم داد .

مشاور تحصیلی انلاین

چگونه یک مشاور تحصیلی خوب باشیم ؟

در این مواقع باید از خودمان بپرسیم اگر جای دانش آموز بودیم و دنبال مشاور تحصیلی می گشتیم چه چیزهایی از مشاور می خواستیم .

من و هر مشاور تحصیلی دیگری هرگز نباید فراموش کنیم که روزی خود ما دانش آموز بودیم و دنبال شماره مشاوره درسی و شماره مشاوره تحصیلی می گشتیم که به ما اهمیت دهد و بدون قضاوت ناکامی های ما در درس خواندن را بشنود و برایش راهکار ارائه کند .
نه من و نه هیچ کس دیگری مشاور تحصیلی که صفات بالا را ندارد را نمی خواهد .

چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم ؟

من در صفحه مشاوره تحصیلی کنکور ویدیویی تحت عنوان ( 14 صفت که هر مشاوری باید داشته باشد ) گذاشتم که اگر آن را با دقت نگاه کنید مسیر پیدا کردن مشاور تحصیلی خوب را پیدا خواهید کرد .

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن