لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | دفترچه انتخاب رشته ریاضی

دفترچه انتخاب رشته ریاضی

riyazi

هر ساله در بین متقاضیان کنکور، تعداد زیادی از افراد در رشته ریاضی که یکی از پرطرفدارترین گروه‌های آزمایشی در کنکور سراسری است، به رقابت می‌پردازند. همه داوطلبان کنکور در رشته ریاضی که در مرحله اولیه و پس از دریافت کارنامه خود مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید در ابتدا نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته ریاضی اقدام کنند. معمولاً این دفترچه چند روز پس از اعلام نتایج اولیه منتشر می‌شود و در این دفترچه لیست رشته‌ها، محل انتخاب رشته، شرایط و قوانین و به‌طور کلی همه جزئیات منتشر می‌شود. داوطلبان کنکور می‌توانند پس از انتشار این دفترچه، با مراجعه به سایت سنجش، نسبت به دانلود آن اقدام کنند. در ادامه این مطلب بیشتر به بررسی دفترچه انتخاب رشته می‌پردازیم.

دفترچه انتخاب رشته ریاضی

دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

همه داوطلبانی که در کلیه نوبت‌ها در کنکور رشته ریاضی 1402 شرکت کرده‌اند، پس از دریافت نتیجه اولیه، در صورتی که در دوره‌های روزانه، شبانه و فرهنگیان مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید از طریق سایت سنجش (sanjesh. org) اقدام به دانلود دفترچه انتخاب رشته کنند.

در این مرحله، متقاضیان انتخاب رشته می‌توانند پس از مطالعه شرایط و قوانین کلی، کد رشته محل‌های مورد نظر خود را از طریق دفترچه انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنند. داوطلبان می‌توانند تا 150 کد رشته محل را متناسب با علایق خود برگزینند. البته انتخاب‌های داوطلب در این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و متقاضیان باید با دقت و گرفتن مشاوره این مرحله را انجام دهند.

همانطور که ذکر شد، دفترچه انتخاب رشته پس از مدت کوتاهی از اعلام نتایج اولیه منتشر می‌شود. همه داوطلبان کنکور ریاضی 1402 در دو نوبت دی و تیر ماه می‌توانند در نیمه دوم مرداد، نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته اقدام کنند. زمانی که نتایج نهایی کنکور اعلام می‌شود، اولین رشته محل انتخابی داوطلب که دارای ظرفیت است، به‌عنوان محل نهایی قبولی او منتشر خواهد شد. بنابراین بهتر است، پیش از اولویت‌بندی در انتخاب رشته محل‌ها، با کارشناسان مجرب در این زمینه مشورت کنید.

جمع بندی کنکور

دفترچه انتخاب رشته ریاضی‌ فیزیک

مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته برای متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، اهمیت زیادی دارد. در ادامه با بخش‌های مختلف دفترچه انتخاب رشته در کنکور 1402 بیشتر آشنا شوید.

فصل اول: بررسی شرایط و قوانین کلی انتخاب رشته

در فصل اول و در بخش اول آن، راهنمای عملی انتخاب رشته به‌طور کامل توضیح داده می‌شود. در این بخش داوطلبان می‌توانند از نحوه انتخاب رشته به‌صورت کامل آگاه شوند. همچنین نحوه دریافت نتیجه اولیه کنکور و اطلاعات لازم برای دریافت این نتیجه توضیح داده ‌شده ‌است. بنابراین مطالعه این بخش برای همه متقاضیان ضروری است.

در بخش دوم از فصل اول، با مقررات و قوانین انتخاب رشته آشنا خواهید شد. همچنین در این بخش توضیحی در رابطه با سهمیه‌های کنکور سراسری و نحوه پذیرش در هر سهمیه وجود دارد. با مطالعه بخش دوم از دفترچه انتخاب رشته، با شیوه‌های گزینش در کنکور آشنا خواهید شد.

فصل دوم: توضیحات و جدول‌های کد رشته محل‌ ها

در فصل دوم از دفترچه انتخاب رشته ریاضی، در رابطه با رشته‌های گروه ریاضی توضیحاتی ذکر شده ‌است. با مطالعه فصل دوم، می‌توانید نسبت به کد رشته‌های تحصیلی و ظرفیت هر رشته محل در دوره روزانه، شبانه، پیام‌نور، غیر انتفاعی و… آگاه شوید. در این بخش لیست رشته‌های بدون کنکور سراسری نیز وجود دارد. اشخاصی که دارای سهمیه بلایای طبیعی مثل زلزله و سیل هستند، می‌توانند در این بخش فرم تایید سهمیه را تکمیل کنند و آن را به مراجع مرتبط تحویل دهند.

دفترچه انتخاب رشته ریاضی‌ فیزیک

نمونه‌ای از صفحه دفترچه انتخاب رشته ریاضی‌فیزیک

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی

همانطور که گفته شد، امکان دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی، پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در نیمه دوم مرداد ماه فراهم است. به‌طور کلی اطلاعاتی نظیر روش انتخاب رشته کنکور 1402، نحوه دریافت کارنامه اولیه و بازیابی اطلاعات ثبت نام در صورت فراموشی، اطلاعات کارنامه اولیه و استفاده از این اطلاعات برای انتخاب رشته، نحوه اعلام رشته‌های انتخاب شده به سازمان سنجش، اطلاعاتی مانند سهمیه‌ها و نحوه پذیرش دانشجو و در انتها کد رشته محل‌ها و ظرفیت آنها در دفترچه کنکور سراسری ریاضی‌فیزیک ارائه می‌شود.

تعداد سوالات کنکور تجربی
دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی

انتخاب رشته یکی از بخش‌های مهمی است که داوطلبان کنکور، پس از قبولی در مرحله اولیه، باید به‌درستی آن را به سرانجام برسانند برای اینکه بهترین و درست ترین انتخاب رشته را داشته باشید با مشاوره انتخاب رشته مجموعه کنکور تی وی در ارتباط باشید تا بتوانند شما را به راحتی راهنمایی کنند. برای انتخاب رشته ریاضی، متقاضیان می‌توانند پس از اعلام نتایج اولیه، در نیمه دوم مرداد، نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته ریاضی اقدام کنند. توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز خطاهای احتمالی، دفترچه انتخاب رشته را با دقت مطالعه کنید و از کارشناسان مجرب در زمینه انتخاب رشته کمک بگیرید.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن