دروس کنکور انسانی 1402

عناوین مقاله

کنکور انسانی یکی از کنکورهای اصلی است که هر ساله داوطلبان زیادی در آن شرکت می‌کنند. رشته‌ هایی مانند حقوق در گرایش‌ های مختلف، همواره مورد توجه داوطلبان کنکور انسانی قرار می‌گیرند و همین باعث می‌ شود که رقابت حساس و نزدیکی نیز بین شرکت‌کنندگان به وجود بیاید. اولین گام برای شروع مطالعه کنکور، تعیین منابع و مشخص کردن دروسی است که باید توسط داوطلب مطالعه شوند. هر ساله منابع اصلی کنکور توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود و امسال نیز این سازمان منابع مشخصی را برای کنکور انسانی معرفی کرده است. در ادامه در مورد دروس کنکور انسانی 1402 بیشتر صحبت می‌شود.

دروس کنکور انسانی

برای داوطلبان در ابتدای راه بسیار مهم است دروسی که با آن سر و کار دارند را به خوبی بشناسند و با انتخاب دقیق منابع مطالعاتی، برنامه‌ریزی مناسبی را در این خصوص انجام دهند. در سال‌های گذشته، کنکور هم شامل دروس عمومی و هم شامل دروس اختصاصی بود. اما از امسال سازمان سنجش تصمیم گرفته است که دروس عمومی را از همه کنکورها حذف کرده و تنها داوطلبان باید دروس اختصاصی را پاسخ دهند. دروس عمومی کنکور انسانی شامل درس‌های زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان خارجه بود که دیگر به صورت مستقیم در کنکور سوالی از این درس‌ ها آورده نمی‌شود. اما اکنون باید دروس اختصاصی با دقت بیشتری توسط شرکت‌کنندگان در کنکور مطالعه شوند و رقابت اصلی بین درس‌های اختصاصی هر رشته است.

منابع کنکور انسانی

همانطور که گفته شد در گام اول داوطلبان باید منابع کنکور را به درستی مشخص کنند و با برنامه‌ریزی مناسب به مطالعه آن‌ها بپردازند. دروس کنکور انسانی 1402 با توجه به این که درس‌های عمومی از این کنکور حذف شده است، تنها شامل دروس تخصصی است.

طبق اعلام رسمی سازمان سنجش، برای درس ریاضی، منابع شامل ریاضی و آمار 1 و 2 و 3، اقتصاد دهم، برای درس زبان و ادبیات فارسی علوم و فنون ادبی 1 و 2 و 3، زبان عربی شامل عربی 1 و 2 و 3، تاریخ شامل تاریخ 1 و 2 و 3، جغرافیا شامل جغرافیای ایران و جغرافیای ناحیه‌ای و کاربردی، علوم اجتماعی شامل جامعه شناسی 1 و 2 و 3، فلسفه شامل فلسفه 1 و 2، منطق و روانشناسی هستند.

دروس کنکور انسانی 1402

بهترین منابع کنکور انسانی

بدون شک بهترین منبع برای کنکور انسانی، کتاب‌هایی است که توسط سازمان سنجش اعلام شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید دفترچه کنکور 1402 را به طور دقیق مورد مطالعه قرار دهید. بنابراین در ابتدا پیشنهاد می‌شود که کتاب‌های درسی را مطالعه کنید و به تسلط کافی در خصوص آن‌ها برسید. اما برای موفقیت در این ماراتن سخت، کمک گرفتن از منابع دیگر نیز بسیار مهم است. انتشارات مختلفی همچون مبتکران، نشر الگو، خیلی سبز و گاج کتاب‌های طبقه‌بندی‌شده و استانداردی را برای کنکور انسانی به چاپ رسانده‌اند که این امکان را دارید که از آن‌ها برای پیشرفت خود استفاده کنید.

ضرایب دروس کنکور انسانی

در قانون جدیدی که سازمان سنجش آن را اعلام کرده است، تمامی زیرگروه‌ها از تمامی کنکورها حذف شده‌اند؛ بنابراین دروس برای همه داوطلبان از ضریب یکسانی برخوردار هستند. دروس کنکور انسانی 1402 نیز تنها شامل دروس اختصاصی این رشته هستند. در ادامه ضرایب دروس کنکور انسانی آورده شده است.

درس ریاضی 20 سوال با ضریب 6، اقتصاد 15 سوال با ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی 30 سوال با ضریب 8، زبان عربی 20 سوال با ضریب 5، تاریخ و جغرافیا 30 سوال با ضریب 5، علوم اجتماعی 20 سوال با ضریب 5، فلسفه و منطق 20 سوال با ضریب 5 و روانشناسی 20 سوال با ضریب 2.

دروس تخصصی کنکور انسانی

با توجه به حذف دروس عمومی از همه کنکورها، کنکور انسانی 1402 تنها شامل درس‌های تخصصی این رشته است. درس‌های تخصصی رشته انسانی نیز شامل ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی هستند.

دروس تخصصی کنکور انسانی

دروس عمومی کنکور انسانی

در کنکور‌های گذشته در کنار درس‌های اختصاصی، دروس عمومی نیز وجود داشت. اما با تصمیم سازمان سنجش برای برقرای عدالت آموزشی، تمامی دروس عمومی از کنکور حذف شده‌اند. اما این دروس برای داوطلبان به صورت تاثیر در سوابق تحصیلی موثر خواهند بود و در واقع نمره آن‌ها برای داوطلبان مهم است. پس نباید به طور کلی این دروس را نادیده گرفت.

برای کنکور انسانی چه کتابهایی را بخوانیم؟

برای داوطلبان این پرسش همواره مطرح است که چه کتاب‌هایی را برای موفقیت بیشتر در کنکور باید مطالعه کنند. بدون تردید در ابتدا کتاب‌های درسی بهترین منابع هستند و داوطلب باید به تسلط کافی روی مطالب این کتاب‌ها برسد. در ادامه برای تمرین بیشتر، کتاب‌های کمک آموزشی مختلفی در بازار هستند که با توجه به سطح و شرایط داوطلب، باید گزینه مناسبی انتخاب شود.

برای کنکور انسانی چه کتابهایی را بخوانیم؟

دروس کنکور انسانی 1402 موضوعی بود که در این مطلب در خصوص آن صحبت شد. با توجه به حذف تمامی دروس عمومی از کنکور، داوطلبان فرصت بیشتری دارند که دروس اختصاصی خود را به طور دقیق مطالعه کنند. در این راه انتخاب منابع مناسب و همچنین داشتن برنامه‌ریزی دقیق و منعطف اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *