09916434367

درخواست مشاوره

آیا کنکور حذف می شود؟

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

سال‌ها است که بحث حذف کنکور و روش‌های جایگزین آن برای قبولی دانش‌آموزان در دانشگاه مطرح شده است و با گذشت سال‌ها نیز هنوز جواب قطعی در این خصوص وجود ندارد. اما داوطلبانی که به سال‌های پایانی تحصیل خود نزدیک می‌شوند، همواره این نگرانی و پرسش را دارند که آیا کنکور حذف می شود یا خیر؟ در ادامه این مطلب سعی می‌شود به این سوال به صورت دقیق پاسخ داده شود که داوطلبان به طور کامل در جریان تصمیمات و برنامه‌های سازمان سنجش قرار بگیرند همچنین برای اطلاع از جدیدترین اخبار کنکور میتوانید به صفحه اخبار کنکور 1402 ما مراجعه کنید.

آیا امکان حذف کنکور سراسری وجود دارد

کنکور چه زمانی حذف می شود؟

یکی از سوالاتی که همواره در پیرامون کنکور وجود دارد این است که کنکور حذف می شود یا خیر؟ اصلا چه زمانی قرار است که کنکور به طور کامل حذف شود. شایعات و اخبار مختلفی نیز در این خصوص وجود دارد که تا کنون هیچ یک از آن‌ها به طور رسمی تایید نشده است. کنکور همچنان در حال برگزاری برای تمام رشته‌ها است و البته تغییراتی در روند برگزاری آن توسط سازمان سنجش اتفاق افتاده است. تا کنون روش‌های جایگزینی همچون سوابق تحصیلی و معدل پیشنهاد شده‌اند که هیچ کدام تا امروز نتوانسته‌اند گزینه خوبی برای جایگزینی کنکور باشند.

رتبه‌ های برتر کنکور 1402

آیا دروس عمومی از کنکور حذف می شوند؟

سازمان سنجش همچنان برای ورود به دانشگاه‌ها، آزمون کنکور را برگزار می‌کند و خبری از حذف آن نیست. اما تغییراتی در کنکور ایجاد شده است که می‌تواند به برقراری عدالت کمک بیشتری کند. دروس عمومی از سال‌ آینده جایی در کنکور نخواهند داشت و داوطلبان تنها به سوالات تخصصی پاسخ می‌دهند. البته تاثیر دروس عمومی به صورت سوابق تحصیلی در نتیجه نهایی داوطلب تاثیر می‌گذارد. از تغییرات دیگر باید به برگزاری دو نوبت کنکور در هر سال نیز اشاره کنیم و همچنین تاثیر سوابق تحصیلی نیز به شکل 40 درصد واقعی افزایش داشته است.

آیا کنکور برای رشته پزشکی حذف می شود؟

در ادامه این سوال که آیا کنکور حذف می شود یا خیر باید در خصوص رشته پزشکی نیز صحبت شود. رشته پزشکی یکی از رشته‌هایی است که علاقه‌مندان زیادی دارد و حرف و شایعه در خصوص حذف کنکور آن نیز بسیار شنیده شده است. اما همچنان این کنکور نیز مانند سایر کنکورها برگزار می‌شود و فعلا خبری در خصوص حذف قطعی آن وجود ندارد. البته روش‌هایی همچون معدل، مصاحبه و … برای جایگزینی کنکور پزشکی پیشنهاد شده است.

آیا کنکور حذف می شود؟ 2

آیا حذف کنکور امکان پذیر است؟

در سال 1386 مجلس رای به حذف کامل کنکور داد؛ اما به دلیل نبود روش مناسب برای جایگزینی آن، مجددا کنکور بدون هیچ تغییری برگزار شد. به همین دلیل تا زمانی که روشی منطقی و صحیح برای جایگزینی کنکور ارائه نشود، نمی‌توان در خصوص حذف کامل آن اظهار نظر کرد. اما با شرایط فعلی حداقل تا چند سال آینده بعید به نظر می‌رسد که در روند برگزاری کنکور اخلالی به وجود بیاید. با وجود پیشنهاد روش‌هایی همچون تاثیر سوابق تحصیلی، معدل و همچنین روش‌هایی برای رشته‌های خاص مانند انجام مصاحبه و …، اما تاکنون هیچ کدام از این روش‌ها به تایید نهایی نرسیده و نتوانسته‌اند خود را به عنوان جایگزین کامل کنکور معرفی کنند.

راهنمای انتخاب رشته تجربی

در چه سالی کنکور حذف میشود؟

در پاسخ به این سوال که آیا کنکور حذف می شود و در صورت حذف چه زمانی برای آن در نظر گرفته شده است نمی‌توان پاسخ دقیقی را ارائه کرد. سازمان سنجش اکنون در حال برگزاری منظم کنکورها در مقاطع و رشته‌های مختلف است و تغییراتی را نیز برای برقراری عدالت بیشتر در آن پیاده کرده است. اما به دلیل نبود جایگزین مناسب و حساب‌شده برای کنکور، نمی‌توان زمان دقیقی را برای این اتفاق در نظر گرفت. بدون شک اگر بنا بر حذف کنکور باشد، از چند مدت قبل روش‌های جایگزین آن مورد بررسی قرار گرفته و سپس به مرحله اجرا خواهند رسید. اما اکنون تصمیمی نیز برای حذف کنکور به صورت کامل وجود ندارد.

احتمال حذف کنکور سراسری

این سوال که آیا کنکور حذف می شود یا خبر همواره سوالی مبهم در ذهن داوطلبان و دانش‌آموزان بوده است. با این که تا کنون بحث‌های زیادی حول حذف کنکور به صورت کامل انجام شده است، اما همچنان سازمان سنجش کنکور را برگزار می‌کند و تنها در بخش‌هایی تغییراتی را ایجاد کرده است. به همین دلیل نمی‌توان نظر قطعی در خصوص حذف کنکور و همچنین زمان دقیق آن ارائه کرد. بدون شک در صورت تایید طرح مناسب، سازمان سنجش از طریق روش‌های مختلف، اخبار مربوطه را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

سوالات متداول

آیا امکان حذف کامل کنکور وجود دارد؟

بله؛ همواره بحث‌هایی بر سر حذف کامل کنکور مطرح شده است، اما به دلیل نبود روش جایگزین مناسب سازمان سنجش به مراحل نهایی اجرای این طرح‌ها نرسیده است. اما در آینده امکان حذف کامل آن در صورت وجود طرح مناسب وجود دارد.

کارنامه کنکور انسانی 1402

کنکور چه زمانی حذف می‌شود؟

نمی‌توان تاریخ دقیقی را برای حذف کنکور ارائه کرد؛ چرا که هنوز طرح و روش مناسبی برای جایگزینی آن ارائه نشده است.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن