ضرایب دروس کنکور تجربی

عناوین مقاله

دروس رشته تجربی مجموعه‌ای از درس‌های عمومی و تخصصی هستند. البته در آزمون امسال دروس عمومی حذف شده‌اند. ولی به این معنی نیست که نمره این درس‌ ها و عملکرد داوطلبان در بخش عمومی تاثیری بر قبولی آن‌ها ندارد. برای بررسی ضرایب دروس کنکور تجربی باید به این نکته اشاره کنم که ضریب درس‌های عمومی از طریق اعمال سوابق تحصیلی بر کنکور تاثیر می‌گذارد.

ضرایب دروس کنکور تجربی 1402

تعداد سوالات و ضرایب دروس کنکور تجربی

با حذف سوالات عمومی از کنکور تجربی، تعداد دفترچه‌های آزمون سال ۱۴۰۲ از سه دفترچه به دو دفترچه کاهش یافته است. این دو دفترچه شامل تمام دروس تخصصی رشته تجربی هستند. دفترچه اول شامل تست‌های ریاضی و زیست است که ۹۰ دقیقه برای پاسخدهی به آن‌ها وقت دارید. دفترچه دوم نیز شامل تست‌های فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی است که باید در ۹۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید. تعداد سوالات درس‌های مختلف در کنکور تجربی عبارت است از:

ریاضی ۴۰ تست، زیست ۵۰ تست، فیزیک ۳۰ تست، شیمی ۳۰ تست و زمین‌شناسی ۲۰ تست.

به دلیل حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲ تغییرات جدی در ضرایب درس‌های تخصصی ایجاد شده است. برای مثال ضریب درسی زیست به ۱۲ افزایش یافته و ضرایب دو درس ریاضی و فیزیک با هم مساوی و ۷ است. در این آزمون ضریب شیمی برابر با ۹ بوده و به درس زمین‌شناسی نیز ضریب ۱ اختصاص داده شده است.

ضرایب دروس کنکور تجربی ۱۴۰۲

تغییر ضرایب دروس کنکور تجربی به این معنی است که باید بر افزایش مهارت خود در دروس تخصصی تمرکز کنید. در سال‌های قبل شاهد بودم برخی از داوطلبان دروسی مانند زمین‌شناسی یا ریاضی را مطالعه نمی‌کردند. آن‌ها سعی می‌کردند از طریق افزایش درصد دروس عمومی مانند دینی، زبان، ادبیات یا عربی این کمبود را جبران کنند. در کنکور ۱۴۰۲ حذف یا بی‌توجهی به هر درس می‌تواند شما را از مسیر رقابت و رسیدن به آرزویتان دور کند.

اگر علاقه دارید در رشته‌های برتر گروه تجربی و در دانشگاه‌های تراز اول مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان و غیره درس بخوانید باید برای تمام دروس تخصصی ارزش یکسانی قائل شوید. اما به دلیل اینکه ضریب زیست در کنکور به ۱۲ افزایش یافته سعی کنید با مطالعه عمیق و مفهومی درصد خود را افزایش دهید.

ضرایب دروس کنکور تجربی برای پزشکی

در گذشته روال این بود که داوطلبان برای قبولی در رشته دلخواه خود باید درصد بالاتری در زیرگروه مورد علاقه خود به دست می‌آورند. پزشکی نیز در زیرگروه یک قرار داشت. تنها افرادی می‌توانستند به ادامه تحصیل در این رشته‌امیدوار باشند که ضرایب دروس کنکور تجربی در زیرگروه یک را بررسی کرده و بر اساس آن برای مطالعه برنامه‌ریزی می‌کردند. این سیستم از چند جهت آزاردهنده بود. زیرا مهارت همه جانبه داوطلبان سنجیده نمی‌شد و تنها با کسب درصد در چند درس احتمال موفقیت بیشتر می‌شد.

حذف زیرگروه‌ها به کاهش دغدغه دانش‌آموزان در حین مطالعه کمک کرده و باعث شده که توانمندی آن‌ها بدون در نظر گرفتن دروس خاص ارزیابی شود. به همین دلیل، در سال ۱۴۰۲ تمام داوطلبانی که بتوانند در دروس تخصصی درصد قابل‌قبولی کسب کنند، به هدف نهایی خود یعنی قبولی در رشته پزشکی دست پیدا می‌کنند.

ضرایب دروس کنکور تجربی برای پزشکی

ضرایب دروس کنکور تجربی برای پرستاری

پرستاری یکی از رشته‌های بسیار محبوب رشته تجربی است. با توجه به بازار کاری نسبتاً خوب این رشته بسیاری از داوطلبان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در این رشته هستند. شاهد بوده‌ام برخی داوطلبان بعد از اتمام تحصیل در رشته‌ای خاص برای افزایش درآمد و ارتقای موقعیت اجتماعی خود متقاضی شرکت در آزمون تجربی برای قبولی در رشته پرستاری هستند. در این مورد نیز اولین سؤالی که از من می‌پرسند این است که ضرایب دروس کنکور تجربی برای قبولی در رشته پرستاری چقدر است؟

باید به همه داوطلبان علاقه‌مند به رشته پرستاری بگویم که حذف زیرگروه‌ها سبب شده که ضریب درس‌های تخصصی برای قبولی در تمام رشته‌ها یکسان باشد. تفاوتی وجود ندارد علاقه‌مند به ادامه تحصیل در کدام رشته، دانشگاه یا شهر هستید، ضرایب دروس تخصصی برای تمام داوطلبان، تمام رشته‌ها و تمام شهر‌ها یکسان است. اما مثل همیشه دروس زیست و شیمی برای داوطلبان گروه تجربی اهمیت بیشتری دارد.

ضرایب دروس کنکور تجربی برای دندانپزشکی

دندانپزشکی با اختلاف زیاد بهترین رشته گروه تجربی محسوب می‌شود. قبولی در این رشته نسبتا دشوار است و تنها با مطالعه عمیق، مفهومی و برنامه‌ای منظم می‌توان به این هدف دست یافت. در گذشته این رشته در زیرگروه یک گروه تجربی قرار می‌گرفت. اما امروز به دلیل حذف زیرگرو‌ها تفاوتی از نظر ضرایب دروس برای قبولی در رشته دندانپزشکی با سایر رشته‌ها وجود ندارد. اگر عملکرد خوبی در دروس تخصصی داشته باشید، بدون شک به هدف خود دست پیدا می‌کنید.

ضرایب دروس کنکور تجربی برای دندانپزشکی

ضرایب دروس کنکور تجربی برای داروسازی

برای قبولی در رشته داروسازی از اهمیت درس زمین‌شناسی غافل نشوید. سعی کنید درصد خوبی در این درس به دست آورید. اما از نظر ضریب تفاوتی بین رشته داروسازی با سایر رشته‌های گروه تجربی وجود ندارد.

آگاهی از ضرایب دروس کنکور تجربی به شما کمک می‌کند که در زمان‌بندی برای مطالعه و اختصاص زمان مناسب به هر درس عملکرد خوبی داشته باشید. همانطور که اشاره کردم بالاترین ضریب در گروه تجربی به درس زیست تعلق دارد. توصیه می‌کنم که در برنامه‌ریزی زمان بیشتری برای مطالعه این درس اختصاص دهید.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *