09916434367

درخواست مشاوره

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته 1402

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

اعلام نتایج کنکور در دو مرحله انجام می‌شود. اما نتیجه نهایی کنکور مربوط به انتخاب رشته دانش‌آموزان است. هر ساله، اواسط شهریور یا دهه سوم آن زمان قطعی اعلام نتایج انتخاب رشته بود. اما تغییرات ایجاد شده در زمان و نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ این سؤال را در ذهن دانش‌آموزان ایجاد کرده که نتیجه نهایی چه زمانی مشخص می‌شود؟ قبل از هر چیزی باید بدانید افرادی که مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه یا شبانه، پیام نور، فرهنگیان و پردیس هستند می‌توانند در مرحله انتخاب رشته شرکت کنند.

جواب انتخاب رشته کنکور

پس از اینکه کارنامه اولیه منتشر شد و دانش‌آموز مجاز به انتخاب رشته شد، می‌تواند از طریق دفترچه منتشر شده توسط سازمان سنجش کد رشته محل‌های درخواستی خود را انتخاب و در فرم موردنظر وارد کند. بر اساس تغییرات ایجاد شده در سال‌های اخیر دانش‌آموزان مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد محل هستند. امکان اصلاح یا تغییر کد‌ها وجود دارد. اما فراموش نکنید پس از اتمام دوره تعیین شده توسط سازمان سنجش تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید کد یا شهر انتخاب شده‌ را تغییر دهید.

ساعت مطالعه رتبه های برتر کنکور

سازمان سنجش حدود یک ماه به بررسی کد‌های تعیین شده توسط دانش‌آموزان می‌پردازد. زمان اعلام نتایج انتخاب رشته نیز معمولاً در اواسط شهریور ماه خواهد بود. دانش‌آموزان با ورود به سایت سازمان سنجش و وارد کردن اطلاعات شخصی خود می‌توانند نتیجه نهایی را مشاهده کنند. با این حال، ممکن است در برخی شرایط خاص مانند همه‌گیری کرونا تغییرات اساسی در زمان برگزاری کنکور و اعلام نتایج ایجاد شود. توصیه می‌کنم برای کسب اطلاعات دقیق حتماً اطلاعیه‌های سازمان سنجش را مطالعه کنید.

اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

زمان اعلام نتایج سال‌های قبل چند هفته پس از مرحله انتخاب رشته و در اواخر شهریور ماه بود. اطلاع‌رسانی معمولاً به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش انجام می‌شود. با این حال پس از اعمال تغییرات جدید در ضرایب دروس و نحوه برگزاری آزمون سراسری در سال ۱۴۰۲ سازمان سنجش اطلاعیه دقیقی مبنی بر زمان نهایی اعلام نتایج انتخاب رشته دانش‌آموزان اعلام نکرده است.

همانطور که می‌دانید امسال کنکور سراسری در دو نوبت دی ماه و تیرماه برگزار می‌شود و نتایج آزمون تا دو سال اعتبار دارد. دانش‌آموزان می‌توانند تراز و رتبه بهتر را ملاک اصلی برای انتخاب رشته خود قرار دهند. پیش‌بینی می‌کنم در صورت عدم تأخیر در برگزاری کنکور و مصاحبه‌های رشته‌ها خاص، زمان نهایی برای اعلام نتایج انتخاب رشته در سال ۱۴۰۲ نیز اواخر شهریور ماه باشد.

نتایج انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

امسال نتایج اولیه کنکور سراسری در دو نوبت اعلام می‌شود. نتایج کنکور دی ماه در اواسط اسفند و نتایج کنکور تیر در اواسط مرداد ماه منتشر خواهد شد. اطلاعاتی مانند درصد هر درس، رتبه کشوری، رتبه در منطقه یا سهمیه و تراز مهم‌ترین اطلاعات موجود در کارنامه اولیه هستند. داوطلبانی که بر اساس اطلاعات موجود در کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، فرهنگیان، پیام نور و غیره هستند می‌توانند با دانلود دفترچه رشته‌ها و دانشگاه‌های موردنظر خود را انتخاب کنند.

زیر گروه های کنکور زبان 1402

انتخاب رشته برای تمام دانشگاه‌ ها به جز دانشگاه آزاد از طریق سایت سنجش انجام می‌شود. اگر علاقه دارید در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شوید، برای رشته‌های با آزمون و بدون آزمون باید از طریق سایت azmoon.org اقدام کنید. کارنامه اولیه کنکور و اطلاعات درج شده در آن مهم‌ترین مورد در انتخاب رشته است. برای انتخاب رشته باید به عواملی مانند علاقه، مسافت محل سکونت تا دانشگاه، بازار کاری و شهریه دانشگاه پردیس، آزاد و دوره شبانه توجه کنید.

نتایج انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ کی اعلام می‌ شود؟

پس اعلام کارنامه اولیه، نوبت به انتخاب رشته می‌رسد. باید بدانید مرحله اعلام نتایج انتخاب رشته سال ۱۴۰۲ برای دانش‌آموزان شرکت‌کننده در کنکور ۱۴۰۲ همان شهریور ماه است. زیرا مرحله انتخاب رشته دانش‌آموزانی که در دی ماه و تیر به رقابت پرداخته‌اند به صورت همزمان در مرداد ماه انجام می‌شود. پس اعلام نتایج نهایی نیز به صورت همزمان و در نیمه دوم شهریور ماه خواهد بود.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن