لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته تجربی

daftarche-

تجربی یکی از گروه‌ های آزمایشی پرطرفدار در کنکور سراسری است و تعداد زیادی از داوطلبان کنکور در این رشته به رقابت می‌پردازند. پس از اتمام کنکور سراسری و اعلام اولیه نتایج کنکور، داوطلبان باید پس از انتشار دفترچه انتخاب رشته تجربی، نسبت به دانلود این دفترچه اقدام کنند. در این دفترچه تمام قوانین و مقررات مربوط به انتخاب رشته، کد رشته محل‌ ها و ظرفیت آنها ذکر شده‌ است. بنابراین مطالعه دقیق و جامع آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این دفترچه مدتی پس از اعلام نتایج اولیه کنکور توسط سازمان سنجش ارائه می‌شود. برای اطلاع از زمان ارائه دفترچه انتخاب رشته گروه تجربی ادامه مطلب را از دست ندهید.

دفترچه انتخاب رشته تجربی

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی 1402

پس از اتمام کنکور و مشخص شدن رتبه و نمره داوطلبان در رشته تجربی که یکی از رشته‌های پرطرفدار در کنکور سراسری است، متقاضیان وارد مرحله بعد یعنی انتخاب رشته خواهند شد. این مرحله بسیار مهم است و باید با دقت زیادی انجام شود تا داوطلب امکان ورود به بهترین دانشگاه و بهترین رشته را متناسب با رتبه خود داشته ‌باشد. دفترچه انتخاب رشته شامل اطلاعات گوناگونی مثل نحوه انتخاب رشته، کد رشته محل‌ ها، سهمیه‌ ها و… است و کلیه داوطلبان باید پیش از انتخاب رشته، این اطلاعات را مطالعه کنند.

دفترچه انتخاب رشته تجربی کی میاد

داوطلبانی که قصد تحصیل در یکی از رشته‌های کنکور تجربی را دارند، اگر موفق به کسب حداقل نمره برای انتخاب رشته شوند، می‌توانند در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه و دفترچه انتخاب رشته را دانلود کنند. کنکور سراسری 1402 در دو نوبت دی و تیر ماه انجام‌ می‌ شود و تنها یک دفترچه انتخاب رشته برای هر دو نوبت منتشر خواهد شد. این دفترچه در اواسط مرداد در سایت سنجش منتشر می‌ شود.

اگر در کنکور هیچ تستی نزنیم رتبه چند می شود ؟
daftarche 1 1

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی

داوطلبان کنکور که در رشته تجربی شرکت کرده‌اند، پس از ارائه نتایج اولیه و مشاهده کارنامه خود، در صورتی که مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه، شبانه و فرهنگیان مجاز به انتخاب رشته شده باشند، باید نسبت به دانلود دفترچه انتخاب رشته تجربی اقدام کنند. دانلود این دفترچه در سایت سنجش به نشانی sanjesh.org امکان‌پذیر است. داوطلبان باید همه بخش‌های این دفترچه را با دقت مطالعه کنند و در نهایت بر اساس رتبه و علایق خود می‌توانند 150 کد رشته محل را برگزینند. انتخاب رشته و اولویت‌بندی کد رشته محل‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و داوطلبان باید با مشاوره و آگاهی کامل این مرحله را به اتمام برسانند.

مطالعه دقیق محتویات دفترچه انتخاب رشته اهمیت ویژه‌ای دارد. محتوای این دفترچه شامل دو فصل است. در ادامه با محتویات این دفترچه آشنا شوید.

فصل اول

فصل اول این دفترچه از دو بخش تشکیل شده ‌است. بخش اول آن در رابطه با راهنمای علمی انتخاب رشته و بخش دوم آن در رابطه با قوانین و مقررات مربوط به انتخاب رشته ‌است. در بخش راهنمای علمی انتخاب رشته، اطلاعاتی در رابطه با کارنامه کنکور سراسری وجود دارد. داوطلبان با مطالعه این بخش می‌توانند به‌خوبی از اطلاعات کارنامه خود مطلع شوند. همچنین در این بخش، اشخاصی که اطلاعات خود را برای دریافت نتایج آزمون خود فراموش کرده‌اند، می‌توانند نحوه با نحوه بازیابی اطلاعات آشنا شوند.

در بخش دوم از فصل اول دفترچه انتخاب رشته، شرایط کلی آزمون سراسری که همه داوطلبان باید از آنها مطلع ‌ باشند، توضیح داده‌ شده ‌است. همچنین در بخش دوم می‌توانید در رابطه با سهمیه‌ها و نحوه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان اطلاعات لازم را کسب کنید.

خرید سوالات کنکور

فصل دوم

در فصل دوم می‌توانید با کلیه رشته‌های گروه تجربی، کد رشته محل‌ها و ظرفیت آنها در دوره‌های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و… آشنا شوید. همچنین در این بخش، در رابطه با رشته‌های بدون کنکور و رشته‌های دارای شرایط خاص نیز توضیح داده ‌شده ‌است.

daftarche 2

هر ساله متقاضیان زیادی در رشته تجربی در کنکور سراسری به رقابت می‌پردازند. انتخاب رشته، یکی از مراحل مهمی است که متقاضیان پس از شرکت در آزمون، باید آن را به دقت انجام دهند. داوطلبان کنکور سراسری تجربی سال 1402 نیز که در دو مرحله (دی و تیر) به رقابت می‌پردازند، می‌توانند در نیمه دوم مرداد، دفترچه انتخاب رشته تجربی را دانلود و مطالعه کنند. همانطور که گفته شد، داوطلبان می‌توانند این دفترچه را از سایت سازمان سنجش دریافت کنند. این دفترچه راهنمای خوبی برای شما خواهد بود؛ بنابراین از مطالعه دقیق آن غافل نشوید. همچنین لازم به ذکر است که برای انتخاب کد رشته محل‌ ها، بهتر است با مشاوران خبره و آگاه در این زمینه، مشاوره کنید تا بهترین انتخاب‌ ها را بر اساس رتبه خود داشته ‌باشید.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن