لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | دفترچه انتخاب رشته انسانی 1402

دفترچه انتخاب رشته انسانی 1402

ensani

کنکور انسانی یکی از کنکورهایی است که هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان در آن به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. قبل از آغاز روند انتخاب رشته، سازمان سنجش اطلاعات کاملی را در خصوص رشته‌ها و دانشگاه‌ها و تمام مواردی که داوطلب باید پیش از روند انتخاب رشته از آن‌ها آگاهی داشته باشد را در قالب دفترچه انتخاب رشته منتشر می‌کند. بنابراین برای تمامی داوطلبانی که قصد انتخاب رشته کنکور را دارند ضرروی است که از موارد ذکرشده در این دفترچه اطلاع کامل داشته باشند و با یک مشاوره انتخاب رشته متخصص مشورت کنند. زیرا ممکن است هر ساله ظرفیت‌ها و رشته‌های مختلف دچار تغییراتی شوند که با مطالعه دفترچه انتخاب رشته انسانی می‌توان از این موارد مطلع شد.

دفترچه انتخاب رشته انسانی 1400

رشته انسانی یکی از رشته‌های رقابتی در کنکور است که هر ساله بسیاری از داوطلبان در این رشته با هم به رقابت می‌‌پردازند. بعد از مشاهده کارنامه اولیه کنکور که توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود، همه منتظر فرآیند مهم بعدی، یعنی انتخاب رشته هستند. سازمان سنجش پیش از انتخاب رشته در هر سال، دفترچه انتخاب رشته را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. در این دفترچه تمام شرایط و ضوابط انتخاب رشته، کدهای رشته‌ها، دانشگاه‌ها و … ذکر شده است و هر داوطلبی که قصد انتخاب رشته و ورود به دانشگاه را دارد، باید حتما این دفترچه را به طور کامل مطالعه کند.

بنابراین حتما توصیه می‌کنم که بدون مطالعه دقیق این دفترچه، اقدام به انتخاب رشته نکنید. در ادامه برای اطلاعات بیشتر، دفترچه انتخاب رشته انسانی 1400 برای دانلود قرار داده شده است که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

بهترین اساتید فیزیک کنکور
دفترچه انتخاب رشته انسانی شامل چه مواردی است؟

دفترچه انتخاب رشته انسانی 1401

در بخش اول دفترچه انتخاب رشته، می‌توانید از چگونگی دریافت کارنامه اولیه خود مطلع شوید و اگر اطلاعات خود را فراموش کرده باشید، این بخش به شما کمک می‌کند که مجدد کارنامه اولیه خودتان را از طریق سایت سنجش دریافت کنید. همچنین در بخش اول دفترچه، تحلیل کارنامه و این که کدام بخش‌ها اهمیت بیشتری دارند نیز آورده شده است.

در بخش دوم دفترچه، سازمان سنجش مقررات و قوانینی که برای انتخاب رشته وجود دارد را ذکر کرده است که برای جلوگیری از هر نوع مشکل و اشتباه، لازم است که داوطلب از تمامی این موارد اطلاع داشته باشد. همچنین سهمیه‌های موجود در کنکور نیز در دفترچه انتخاب رشته به طور کامل توضیح داده شده‌اند و اگر شما سهمیه خاصی در کنکور دارید، با مطالعه بخش مورد نظر، اطلاعات خوبی در این خصوص کسب خواهید کرد.

 سپس لیست دانشگاه‌ها به همراه رشته‌ها و ظرفیت آن‌ها قرار داده شده است. شما باید کد رشته و دانشگاه مد نظرتان را مطابق با آخرین دفترچه منتشرشده توسط سازمان سنجش استخراج کرده و آن را برای خود یادداشت کنید. دقت کنید که دانشگاه‌های دولتی با پردیس، غیرانتفاعی و … کدهای متفاوتی دارند و باید حتما دقت داشته باشید که کد دانشگاه مد نظرتان را دقیق وارد می‌کنید.

در انتهای دفترچه انتخاب رشته انسانی، فرمی قرار داده شده است که داوطلب می‌تواند به صورت امتحانی و برای تسلط بیشتر، از آن استفاده کرده و کدهای مد نظر خود را در آن وارد کند. توصیه می‌کنم حتما از این فرم استفاده کنید و حداقل یکبار تمام کدها و رشته‌های مورد نظرتان را در آن وارد کنید که در زمان انتخاب رشته اصلی دچار مشکل و اشتباه نشوید.

مشاور کنکور انسانی
انتخاب رشته کنکور انسانی

دفترچه انتخاب رشته انسانی فرهیختگان

مجددا لازم به ذکر است که شرایط هر دانشگاه و هر رشته برای ثبت نام با هم تفاوت دارد و شما باید دفترچه انتخاب رشته را به طور کامل مطالعه کنید که بتوانید مطابق با خواسته خود، بهترین انتخاب رشته را انجام دهید. دانشگاه‌های غیرانتفاعی فرهیختگان، موسسات آموزش عالی غیردولتی هستند که تحت نظر وزارت علوم فعالیت می‌کنند و در هر سال به دو روش با آزمون و بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد.

اگر شما جزو آن دسته هستید که قصد ورود به این دانشگاه‌ها را با آزمون دارید، باید حتما در کنکور شرکت کرده باشید و کارنامه اولیه برای شما صادر شده باشد. سپس با مراجعه به وب سایت سنجش و دریافت دفترچه، از بین رشته‌ها و دانشگاه‌ها، دانشگاه مورد نظر خود را پیدا کرده و مطابق با شرایط و ضوابط گفته‌شده در دفترچه اقدام به انتخاب رشته می‌کنید. پیشنهاد می‌شود با توجه به نزدیک بودن نام برخی از این دانشگاه‌ها، حتما با دقت آن‌ها را مطالعه کرده و کد هر کدام را از دفترچه پیدا کنید.

مطالعه دفترچه انتخاب رشته انسانی

دفترچه انتخاب رشته انسانی هر ساله توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود و تمام داوطلبان باید بخش‌های اصلی و مهم این دفترچه را مطالعه کنند. به دلیل اینکه هر ساله تغییراتی در کد رشته‌ها و دانشگاه‌ها اعمال می‌شود، باید حتما مطابق با سال کنکور، داوطلب دفترچه جدید را دریافت کرده و آن را مطالعه کند.

بدون شک مشاوره و دریافت راهنمایی، نقش بسیار مهمی در موفقیت افراد در کنکور خواهد داشت. پس برای پیدا کردن راه و مسیر درست حتما با فردی باتجربه مشورت کنید.

کنکور ریاضی 1402

سوالات متداول

چه اطلاعاتی در دفترچه انتخاب رشته وجود دارد؟

لیست رشته‌های دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی، فرهنگیان و شهید رجایی و ظرفیت هر رشته مهم‌ترین اطلاعات ذکر شده در این دفترچه است.

چه داوطلبانی می‌توانند از دفترچه انتخاب رشته استفاده کنند؟

تمام داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت کرده‌اند و تمایل به قبولی در دانشگاه دارند حتی در صورت عدم قبولی در آزمون سراسری می‌توانند از این دفترچه برای انتخاب رشته‌های پیام نور، غیر انتفاعی و غیره استفاده کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن