Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

برنامه ریزی کنکور 1404 (کلیک کنید)

تغییرات کنکور 1402

زمان حدودی مطالعه : 4 دقیقه ⏱

تغیرات کنکور

تغییرات کنکور، هر ساله سازمان سنجش اطلاعیه های مختلفی را برای نحوه برگزاری کنکور سراسری منتشر می کند. اما سال ها بود که هیچ تغییر خاصی در نحوه برگزاری کنکور سراسری به وجود نیامده بود. اما کنکور سراسری 1402 دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و این موضوع کمی برای دانش آموزان دغدغه ایجاد کرده است. تغییرات کنکور 1402 اعلام شده از سوی سازمان سنجش، می توانند به نفع بسیاری از داوطلبان باشند.

اما به هر حال هر یک از داوطلبان کنکور سراسری باید در مورد آخرین تغییرات و اخبار کنکور ۱۴۰۲ اطلاعات کافی کسب کنند تا در هنگام شرکت در کنکور و پس از آن دچار مشکل نشوند. پس اگر شما هم قصد شرکت در کنکور سراسری را دارید، با ما همراه باشید تا با تمام تغییرات کنکور 1402 آشنا شوید.   

تمامی تغییرات کنکور 1402

مهم‌ترین تغییرات کنکور سال 1402 چیست؟

اگرچه قبل از اعلام سازمان سنجش، برخی احتمال لغو کنکور 1402 را می دادند. اما پس از انتشار اطلاعیه هایی از سوی سازمان سنجش، مشخص شد که کنکور سال 1402 حذف نخواهد شد. به غیر از این موضوع تغییرات مختلف دیگری نیز در کنکور سال 1402 ایجاد شدند.

در بین تمامی سال های اخیر، تغییرات کنکور 1402 بسیار جلب توجه می کند. چرا که بسیاری از موضوعات در کنکور سال 1402 دستخوش تغییر شده اند. البته قبل از اینکه بخواهیم در مورد مهم‌ترین تغییرات کنکور سال جدید صحبت کنیم، باید بگوییم که تا به اینجا این تغییرات به نفع داوطلبان بوده اند. بنابراین، اگر شما هم نگران تغییرات کنکور سال 1402 هستید، می توانید نگرانی را از خودتان دور کنید و با ما برای آشنایی با این تغییرات همراه باشید.

دفترچه انتخاب رشته تجربی 1404

تغییر اول؛ تغییر در رتبه در زیرگروه ها

اگر کارنامه اولیه بسیاری از داوطلبان کنکور سال های گذشته را مشاهده کرده باشید، حتما با رتبه در زیرگروه های مختلف آشنا شده اید. رتبه داوطلبان کنکور سراسری در سه زیرگروه مختلف قابل مشاهده و بررسی است که البته هر یک از داوطلبان بر اساس زیرگروه خودشان، با دیگر داوطلبان رقابت می کردند.

خوشبختانه در سال 1402، رتبه در زیر گروه حذف شده است و هیچ معنایی ندارد. بنابراین، هیچ ضریب خاصی برای زیرگروه های مختلف وجود ندارد. قبولی و پذیرش داوطلبان با کمک یک نمره نهایی است که در کارنامه کنکور 1402 درج می شود.

تغییر دوم؛ تغییر در تعداد دفعات برگزاری کنکور سراسری

سال ها بود که احتمال حذف کنکور سراسری ذهن بسیاری از داوطلبان و اساتید را درگیر کرده بود. اما در سال 1402، نه تنها کنکور سراسری حذف نشد؛ بلکه قرار بر دو نوبته برگزار شدن آن دانش آموزان را غافلگیر کرد. در حال حاضر و طبق اعلام سازمان سنجش، قرار است که کنکور سراسری 1402 در دو نوبت برگزار شود.

این تغییر را می توان از مهم ترین تغییرات کنکور 1402 دانست. طبق اطلاعیه سازمان سنجش، قرار است کنکور سراسری سال جدید یک بار در دی ماه سال 1401 و یک بار در تیر ماه سال 1402 برگزار شود. احتمالا تغییرات برگزاری کنکور سال 1402 برای سال های آینده نیز اعمال خواهد شد.

مهم‌ترین تغییرات کنکور سال 1402

تغییر سوم؛ تاثیر معدل بر روی کارنامه اولیه داوطلبان

در سال های اخیر، معدل تاثیر مثبت روی نتایج داوطلبان داشت و این موضوع بسیار به نفع داوطلبان بود. چرا که برخی از داوطلبان معدل سال دوازدهم خوبی نداشتند و به دلیل این قانون، این معدل هیچ تاثیر خاصی روی نتیجه کنکور آن ها وجود نداشت.

ضرایب دروس کنکور تجربی

اما در تغییرات کنکور 1402، شاهد تغییر در تاثیر معدل داوطلبان هستیم. به طوری که معدل سال دوازدهم داوطلبان به اندازه 40 درصد و به صورت قطعی روی نتیجه کنکور آن ها تاثیر می گذارد. بنابراین، لازم است که داوطلبان کنکور سراسری برای رقابت بیشتر با دیگر دانش آموزان، عملکرد خودشان را در مدرسه بهبود ببخشند که شاهد تاثیر منفی معدل روی کارنامه خود نباشند.

مشاوره تغییرات کنکور سراسری 1402

تغییر چهارم؛ اعتبار نتیجه کنکور داوطلبان

در سال های گذشته نتیجه کنکور داوطلبان به مدت 1 سال برای آن ها معتبر بود. اما به دلیل اینکه برخی از داوطلبان شرایط خاصی داشتند، اقدام به استفاده از این مهلت 1 ساله برای ورود به دانشگاه نمی کردند. به همین خاطر، سازمان سنجش در سال 1402 اعلام کرد که از این به بعد نتیجه کنکور هر یک از داوطلبان به مدت 2 سال معتبر خواهد بود.

بنابراین، با توجه به تغییرات کنکور 1402، دانش آموزان می توانند از نتیجه نهایی کنکور خودشان در سال 1402 به مدت 2 سال استفاده کنند. این موضوع نیز می تواند باعث افزایش اعتبار نتایج کنکور شود و به نفع داوطلبان باشد.

تغییر پنجم؛ حذف شدن دروس عمومی از کنکور

شاید مهم ترین تغییرات کنکور سراسری 1402، در همین موضوع طبقه بندی شود. طبق اطلاعیه سازمان سنجش، هیچ یک از گروه های آزمایشی هنر، ریاضی، تجربی، زبان های خارجه و علوم انسانی دارای دروس عمومی در دفترچه سوالات کنکور خودشان نخواهند بود. این موضوع یکی از دلایل اصلی افزایش تاثیر قطعی معدل در کنکور بوده است. بنابراین، سوالات کنکور سراسری سال 1402، فقط تخصصی هستند و هیچ سوال عمومی در میان آن ها دیده نمی شود.

بودجه بندی کنکور انسانی 1402

مشاوره تغییرات کنکور 1402

طبق اطلاعات منتشر شده از سوی سازمان سنجش، کنکور سال 1402 دارای تغییرات بسیار مختلفی بوده است که در این مقاله در مورد تمامی آن ها صحبت کردیم. در صورتی که قصد شرکت در کنکور را دارید، باید با تغییرات کنکور 1402 به طور دقیق به کمک مشاوره کنکور آشنا شوید تا مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

آیا تغییرات کنکور ۱۴۰۲ قطعی است؟ برخی از داوطلبان به دلیل تغییرات ایجاد شده، قصد ثبت اعتراض به تغییرات کنکور ۱۴۰۲را دارند. البته این امکان در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش وجود دارد؛ ولی عملا بی نتیجه خواهد بود. چون تغییرات کنکور اعمال شده اند و احتمال لغو تغییرات کنکور ۱۴۰۲ بسیار کم است.

اگرچه شاید تغییرات کنکور 1402 کمی غافل‌گیر کننده به نظر می رسند؛ اما می توانند به نفع داوطلبان باشند. البته تغییری که در تاثیر معدل دانش آموزان ایجاد شده است، کمی برای دانش آموزان چالش برانگیز خواهد بود. به همین خاطر، توصیه می کنیم که علاوه بر تمرکز روی دروس تخصصی برای شرکت در کنکور، حتما در سال دوازدهم در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشید تا با داشتن یک معدل بالا، شاهد تاثیر قطعی و مثبت معدل در نتیجه کنکور خودتان باشید. در صورتی که هر گونه سوالی در مورد تغییرات کنکور 1402 برای شما مطرح شده است، می توانید از مشاوران مجموعه سوال بپرسید تا راهنمایی شوید.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن