09916434367

درخواست مشاوره

ترفندهای انتخاب رشته کنکور

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

بعد از پایان کنکور و مشاهده نتایج اولیه، مرحله مهم و بسیار تاثیرگذاری آغاز می‌شود که نباید اهمیت آن را کمتر از خود آزمون کنکور دانست. چرا که هر اشتباه در انتخاب رشته کنکور می‌تواند بهایی سنگین در پی داشته باشد و هزینه‌ها و تلاش چندساله فرد را هدر دهد. این که باید چگونه انتخاب رشته کرد و چه نکاتی را در این فرآیند مد نظر قرار داد، همواره سوال و مشکل همه داوطلبان کنکور است. زیرا آن‌ها فکر می‌کنند که با هر چینشی، امکان چینش بهتر و قبولی مناسب‌تر برای آن‌ها وجود دارد. در ادامه در خصوص این فرآیند مهم و نکاتی که باید در آن مد نظر هر داوطلبی قرار بگیرد صحبت خواهد شد.

رازهای انتخاب رشته موفق کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور بخش مهمی از ماراتن رقابتی کنکور است که حتی ممکن است رقابت شدیدتری را در این بخش بین شرکت‌کنندگان شاهد باشیم. اما برای داشتن انتخاب رشته موفق باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟ بدون شک اولین مسئله‌ای که باید حتما به آن توجه شود، بحث علاقه و ترغیب داوطلب است. اگر از گذشته علاقه خاصی به رشته یا حرفه‌ای دارید، باید مرتبط‌ترین گزینه پیش رویتان را انتخاب کنید. بدون شک وارد شدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تان حس بسیار بهتری را نیز در شما به وجود خواهد آورد.

در قدم بعدی شهر مد نظرتان باید اولویت قرار بگیرد. نباید تنها دانشگاه‌ها را به ردیف و پشت هم قرار دهید؛ زیرا احتمال دارد در هر کدام از آن‌ها قبول شوید و سپس اگر شرایط رفتن به آن شهر و دانشگاه را نداشته باشید، با محرومیت‌هایی نیز روبه‌رو می‌شوید. سپس باید اولویت‌بندی را رعایت کنید. این که کدام شهر و کدام رشته را در اولویت‌های بالاتری بگذارید نیاز به بررسی و کسب اطلاعات دقیق دارد. بنابراین بدون بررسی و مشورت با افراد آگاه در این زمینه به هیچ عنوان انتخاب رشته کنکور خود را نهایی نکنید. همچنین در نهایت باید دقت کنید که همه موارد را به درستی در سایت سنجش وارد می‌کنید.

مدیریت زمان در کنکور 1402
رازهای انتخاب رشته موفق کنکور سراسری

نکاتی برای انتخاب رشته آزمون سراسری

در مورد انتخاب رشته کنکور نکات مهمی وجود دارد که هر داوطلب باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشد. انتخاب رشته معمولا یک یا دو روز بعد از اعلام نتایج اولیه شروع شده و تا یک هفته بعد از آن ادامه دارد. در اولین قدم باید به اطلاعات پایه‌ای و مشخصات فردی خود توجه کنید که همه چیز درست و بدون ایراد باشد. مسئولیت تمام اطلاعاتی که از شما در سایت سنجش ثبت می‌شود بر عهده خودتان است.

همچنین توجه کنید انتخاب رشته برای دانشگاه‌های دولتی و آزاد و بدون کنکور و… متفاوت است و باید فرم‌های مخصوص به آن‌ها را در صورت نیاز پر کنید. همچنین همانطور که در بخش قبل اشاره شد شما باید در خصوص رشته‌های انتخابی خودتان اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید و بدون آگاهی کافی اقدام به قرار دادن رشته و دانشگاهی در لیست انتخاب‌های نکنید. علاقه به رشته و حوزه مرتبط اهمیت بسیار بالایی در این زمینه دارد و در غیر این صورت با مشاوره و مشورت با سایر افراد می‌توانید به رشته‌ای که پیشرفت بیشتری را در آن از خودتان انتظار دارید بروید.

نکاتی برای انتخاب رشته آزمون سراسری

اشتباهات رایج در انتخاب رشته کنکور سراسری

آگاهی از اشتباهات رایجی که بسیاری از داوطلبان در انتخاب رشته کنکور مرتکب می‌شوند، باعث می‌شود که شما دیگر آن اشتباهات را تکرار نکنید و احتمال موفقیتتان در ادامه راه نیز بیشتر خواهد شد. به هر حال فرآیند انتخاب رشته فرآیندی حساس و پرچالش است که قبولی شما در دانشگاه مد نظرتان تا حدی زیادی به این مرحله بستگی دارد.

رتبه‌ های برتر کنکور 1402

یکی از اشتباهات رایجی که داوطلبان انجام می‌دهند، اشتباه در وارد کردن مقطع تحصیلی است. بنابراین در وارد کردن مقطع مورد نظر حتما دقت کنید. همچنین در حین وارد کردن شهر دانشگاه نیز دقت بسیاری داشته باشید؛ زیرا برخی دانشگاه‌ها در چند شهر دارای شعبه‌هایی هستند که از نظر امکانات و سطح هم تفاوت‌هایی دارند. همچنین باید به این نکته توجه کنید که پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی دارای شهریه هستند.

از دیگر اشتباهات رایج داوطلبان باید به اشتباه وارد کردن کد رشته، منتقل کردن روند انتخاب رشته کنکور به روزهای پایانی، اشتباه وارد کردن معدل و … اشاره کرد.

نکات انتخاب رشته کنکور

تکنیک‌ های انتخاب رشته

انتخاب رشته کنکور نیز دارای تکنیک‌ های مشخصی است که در صورت رعایت آن‌ها می‌توان به نتیجه دلخواهی رسید. از تکنیک‌های مهم این روند باید به مد نظر قرار دادن علاقه و هدف خود و نادیده گرفتن مسائلی همچون رقابت و بحث‌های بیهوده اشاره کرد.

همچنین شما باید توانایی‌های خود را در نظر بگیرید و مطابق با آن انتخاب درستی را داشته باشید. یکی دیگر از تکنیک‌های انتخاب رشته مد نظر قرار دادن بازار شغلی است که می‌توان بر اساس آن انتخاب رشته‌ای متناسب را انجام داد.

فرآیند انتخاب رشته کنکور فرآیند مهم و حساسی است که نمی‌توان بدون در نظر گرفتن نکات آن اقدام به انجام دادن آن کرد. بنابراین در این راه سخت، کمک گرفتن از افراد آگاه و انتخابی متناسب با شرایط و رتبه فرد بسیار کلیدی است. نکاتی که مطرح شد را یک به یک رعایت کنید و با انتخاب دانشگاهی مناسب، آینده شغلی خوبی را برای خود رقم بزنید.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن