Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

برنامه ریزی کنکور 1404 (کلیک کنید)

کنکور تجربی 1403 چگونه خواهد بود ؟

زمان حدودی مطالعه : 5 دقیقه ⏱

کنکور تجربی سال 1403 شامل تغییرات گسترده ای شده است که باعث متفاوت شدن شرایط این کنکور با سایر کنکور ها شده که در ادامه مطلب خدمت شما کنکوری های عزیز اشاره می کنیم .

کنکور تجربی 1403

تغییرات و شرایط کنکور تجربی 1403

کنکوری های عزیز باید به نکات اصلی شرایط کنکور تجربی سال 1403 توجه کنند که در قسمت پایین به آن ها اشاره می کنیم:

تعداد نوبت های برگزاری کنکور تجربی 1403

کنکور تجربی 1403 ، در دو نوبت برگزار می شود که این یعنی :

داوطلبین می توانند در یکی از این دو نوبت و یا هر دو نوبت شرکت کنند . در نتیجه دو کنکور سراسری تجربی در سال برگزار می شود

نتیجه هر یک از از دو کنکور برگزار شده تا چند سال معتبر است ؟

اگر داوطلبی در هر دو کنکور تجربی 1403 شرکت کند ، در نهایت بایستی یکی از نتایج را انتخاب و آن را به عنوان نتیجه نهایی خود اعلام کند ، بر اساس آن می تواند اقدام به انتخاب رشته کند .

نکته مهم این است که نتایج اعلام شده تا 2 سال اعتبار دارد یعنی تا دو سال فرصت دارد تا از آن نتیجه برای ورود به دانشگاه استفاده کند

برگزاری کنکور سراسری به شکل الکترونیکی

برای اولین بار در تاریخ برگزاری کنکور ، برای اولین بار از کنکور سال 1403 ، کنکور سراسری در بدون هیچ گونه دفترچه سوال کاغذی برگزار می شود .
یعنی داوطلبین با استفاده از کامپیوتر در آزمون شرکت می کنند و به سوالات پاسخ می دهند که جزییات آن به محض انتشار به اطلاع شما کنکوری های عزیز می رسد

برگزاری کنکور به شیوه الکترونیک را می توان مهم ترین تغییر صورت گرفته در این کنکور دانست 

تاثیر سوابق تحصیلی و نمرات پایان ترم و امتحانات نهایی

تاثیر نمرات امتحانات دانش‌آموزان در دوران دبیرستان به طورِ تأثیر قطعی در رتبه داوطلب در کنکور سراسری اعمال خواهد شد . به دلیل حذف دروس عمومی از کنکور ، نمره کسب شده در امتحانات نهایی و سال دوازدهم ملاک قرار می‌گیرد .
دانش‌آموزانی که در دروس عمومی نمرات دلخواه کسب نکرده‌اند ، می‌توانند از ترمیم معدل برای بهبود این نمرات در کارنامه خود استفاده کنند .
توضیحات کامل درباره اثر سوابق دروس اختصاصی و تاثیر دروس عمومی در کنکور را می توانید در این مطلب بخوانید .

دفترچه انتخاب رشته تجربی 1404

حذف زیرگروه ها

با حذف زیرگروه ها ، ضرایب دروس تخصصی برای تمامی داوطلبین گروه تجربی برای تمامی رشته ها مانند پزشکی ، داروسازی و دندان پزشکی ، به شکل برابری اعمال خواهد شد و برای افراد یک رتبه نهایی در سهمیه اعلام می شود که می توانند با آن انتخاب رشته کنند .

این کنکور بین داوطلبین نظام جدید و قدیم است مشترک است 

باید به این نکته اشاره کنم که موفقیت در این آزمون به مهارت شما در تست زنی و درک مفاهیم وابسته است. برای آماده‌سازی خودتان به‌ منظور شرکت در این آزمون سعی کنید از منابعی استفاده کنید که هر مبحث را به صورت کامل و مفهومی آموزش داده باشد. در انتها نیز با طرح سؤالات مفهومی مهارت شما را به چالش بکشد .

مدارک موردنیاز برای ثبت نام کنکور تجربی

به طور کلی مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کنکور تجربی عبارت است از :

  • شناسنامه
  • کد سوابق تحصیلی
  • کد وضعیت نظام وظیفه
  • کد پیگیری برای سهمیه رزمندگان یا شهدا
  • مدارک معلولیت
  • کد ۱۳ رقمی برای اتباع غیر ایرانی
  • تکمیل فرم درج شده در سایت سنجش

برای مشاهده جزییات دقیق و کامل ثبت نام کنکور 1403 به این مطلب مراجعه کنید تا ثبت نام خود را به بهترین شیوه انجام دهید .

کنکور سراسری تجربی

زمان و دفترچه کنکور تجربی

تغییرات ایجاد شده در کنکور تجربی 1403 دانش‌آموزان را سردرگم کرده و نمی‌دانند تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها چقدر است؟ برای اینکه با آمادگی بیشتر در جلسه حاضر شوید ، لازم است بدانید که :

 تعداد دفترچه‌ سوالاتی که در جلسه آزمون سال 1403 توزیع می شود سه دفترچه است . این سه دفترچه شامل تمام دروس تخصصی رشته تجربی می باشند 

هر دفترچه شامل :
دفترچه اول : شامل تست‌ های درس زیست است که 45 دقیقه برای پاسخدهی به آن‌ها وقت دارید .
دفترچه دوم : شامل تست‌های فیزیک ، شیمی است که برای این دفترچه نیز 75 دقیقه فرصت پاسخ دهی دارید .
دفترچه سوم : شامل تست‌ های درس ریاضی و زمین شناسی است که 60 دقیقه برای پاسخدهی به آن فرصت دارید .

با رتبه 30000 تجربی کجا قبول میشم ؟

توضیحات کامل به همراه جدول تعداد سوالات هر درس و ضرایب هر درس را می توانید در مطلب بودجه بندی کنکور تجربی 1403 به طور کامل مطالعه کنید .

نحوه زمان بندی در کنکور

کنکور سراسری تجربی

در حال حاضر، بازار کاری نسبتا خوب تعدادی از رشته‌های تجربی سبب شده که دانش‌آموزان این رشته علاقه زیادی برای شرکت در آزمون سراسری و قبولی در رشته‌های برتر این گروه آزمایشی داشته باشند . همین امر باعث شدیدتر شدن رقابت بین کنکوری ها در این گروه می‌شود .
تنها افرادی می‌توانند به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند که برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و از منابع مناسب استفاده کنند .

من معتقدم، حذف دروس عمومی از کنکور امسال از دو جنبه بر موفقیت شما تاثیر می‌گذارد . اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که سعی می‌کردید با افزایش درصد دروس عمومی کاستی‌های دروس تخصصی را جبران کنید، ممکن است با دردسر مواجه شوید. اما اگر بر یادگیری مفهومی دروس تخصصی تمرکز کرده‌اید، موفقیت شما حتمی خواهد بود. حذف دروس عمومی از کنکور تجربی به این معنی است که باید مهارت تست زنی خود در دروس ریاضی و فیزیک را افزایش دهید .

درست است که دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور تأثیر دارد. اما این تأثیر نمی‌تواند درصد منفی از دو درس ریاضی و فیزیک را جبران کند. پس در فرصت باقیمانده باید تکنیک‌های اصولی تست زنی در این درس‌ها را یاد بگیرید . بررسی‌های کارشناسی تیم مشاوره من نشان می‌دهد که اغلب دانش‌آموزان گروه تجربی تمرکز خود را روی دو درس شیمی و زیست قرار می‌دهند و از درس‌های فیزیک و ریاضی غافل می‌شوند؛ این روش اشتباه است .

تحلیل کنکور تجربی 1401

زیرا علیرغم تلاش نمی‌توان با اطمینان گفت که در کنکور به تمام سوالات شیمی و زیست پاسخ درست می‌دهید . علاوه بر این، سایر رقبای شما نیز از اهمیت این دو درس باخبر هستند . پس ، برای افزایش شانس قبولی خود در رشته دلخواه باید در زمان باقی‌مانده مهارت خود در درس فیزیک و ریاضی را افزایش دهید. توصیه می‌کنم بر یادگیری مباحثی متمرکز شوید که سهم بیشتری در کنکور سراسری دارند .

سوالات متداول

آیا با برگزاری الکترونیکی آزمون هزینه شرکت در کنکور نسبت به سال قبل بالاتر می رود ؟

آن طور که اعلام شده تلاش می شود تا حد امکان هزینه شرکت در کنکور بالا نرود و کنکوری ها در حدود هزینه ثبت نام کنکور سال قبل برای شرکت در کنکور پرداخت کنند .

تعداد دفترچه‌های رشته تجربی در آزمون 1403 چقدر است؟

داوطلبان این گروه باید در سه ساعت به سؤالات سه دفترچه تخصصی پاسخ دهند . که دروس داخل هر دفترچه و زمان پاسخ گویی به آن در داخل مطلب به طور کامل گفته شده .

آیا دانشجویان می‌توانند دوباره در کنکور تجربی شرکت کنند؟

بله ، البته چند شرط دارد . دانشجویان دوره روزانه باید انصراف دهند ، دانشجویان رشته‌های پیراپزشکی باید طرح خود را تمام کرده باشند . اما ، دانشجویان دانشگاه‌های آزاد ، پردیس ، پیام نور و دوره شبانه می‌توانند به راحتی در کنکور شرکت کنند .

آیا می توان در سال 1403 در هر دو کنکور تجربی و زبان یا هنر شرکت کرد ؟

گروه آزمایشی تجربی مانند سه گروه ریاضی و انسانی از رشته‌ های گروه اصلی آزمون سراسری می باشند و رشته های هنر و زبان از رشته های گروه شناور می باشند.
کنکوری ها می‌توانند در یک سال در یکی از کنکور های گروه‌های اصلی ( شامل گروه تجربی ، ریاضی ، انسانی ) و یک یا دو رشته از گروه شناور ( شامل زبان و هنر ) شرکت کنند اما :

یک داوطلب نمی تواند در دو رشته از گروه اصلی ( مثلا تجربی و ریاضی ) به طور همزمان کنکور دهد

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن