Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

دوره برنامه ریزی کنکور ( کلیک کنید )

مدیریت زمان در کنکور ۱۴۰۲

زمان حدودی مطالعه : ۳ دقیقه ⏱

برای قبولی در آزمون سراسری و کسب رتبه خوب، مدیریت زمان اهمیت فراوانی دارد. چندین تکنیک ساده برای مدیریت زمان در کنکور وجود دارد. استفاده مناسب از این روش‌ها به شما کمک می‌کند زمان کافی برای پاسخ‌دهی به تمام تست‌ها داشته باشید. بررسی‌های من نشان می‌دهد یکی از مشکلاتی که داوطلبان را از دستیابی به نتیجه مطلوب دور می‌کند عدم مدیریت زمان در جلسه آزمون است. صرف زمان زیاد برای حل برخی تست‌ها مانع از پاسخ‌دهی به سایر تست‌ها در زمان تعیین شده خواهد شد.

مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان در آزمون‌ های تستی

برای موفقیت در کنکور تنها مطالعه عمیق و هدفمند کافی نیست. شما باید با مدیریت زمان، فرصت کافی برای استفاده از توانمندی‌های خود ایجاد کنید. زمان کنکور بسیار محدود است. به همین دلیل، خیلی از داوطلبانی که در مدرسه معدل بالا دارند نمی‌توانند رتبه‌ های تک رقمی، دو یا حتی سه رقمی کسب کنند. تنها افرادی می‌توانند نتیجه چندین ماه تلاش خود را ببینند که برای حل هر تست زمان مناسبی اختصاص دهند.

اغلب داوطلبان می‌پرسند چرا در مدرسه هرگز مشکلی با مدیریت زمان در امتحانات نداشته‌اند آما در آزمون‌های تستی علیرغم تسلط به مطالب نمی‌توانند در زمان تعیین شده به سوالات پاسخ دهند؟ فراموش نکنید که امتحانات مدرسه تک درس هستند و تعداد سوالات آن‌ها محدود است. قطعا می‌توانید در دو ساعت یا کمتر به همه سؤالات تشریحی پاسخ دهید. اما در آزمون‌های تستی باید ارتباط منطقی بین چندین درس برقرار کرده و بتوانید پس از اتمام هر درس به سراغ درس بعد بروید. علاوه بر اینکه، باید برنامه‌ای جامع برای مطالعه و مرور داشته باشید حل تست‌های زمان دار به شما کمک می‌کند تا زمان آزمون را به‌راحتی مدیریت کنید.

دفترچه انتخاب رشته تجربی 1402

در کنکور چگونه زمان بندی کنیم؟

زمان‌ بندی در کنکور مهم‌ترین مرحله برای موفقیت شما است. اگر از عهده مدیریت زمان در کنکور برنیایید تمام زحمات شما به باد خواهد رفت. امروز تکنیک‌ هایی به شما یاد می‌دهم که با استفاده از آن‌ ها بتوانید از زمان خود بیشترین بهره را ببرید.

·       تکنیک ضربدر و منفی

یادگیری تکنیک‌ های زمان بندی در کنکور به برتری شما از سایر رقبا کمک می‌کند. در اول لیست به سراغ روش ضربدر و منها می‌روم. قبل از هر چیزی بدانید که زمان مناسب برای پاسخ به سوالات کنکور حدود ۱ دقیقه است. اول سوال را با دقت بخوانید. در صورتی که می‌توانید کمتر از یک دقیقه به آن پاسخ دهید حتما سوال را حل کنید. در غیر این صورت بهتر است فعلا از حل آن سؤال منصرف شوید. اگر حل تستی برای شما غیرممکن است کنار آن یک علامت منفی بگذارید، برای سوالاتی که حل آن‌ ها ساده اما زمان‌بر است از علامت ضربدر استفاده کنید. در انتهای آزمون اگر زمان اضافی داشتید به سراغ حلی سوالات دارای علامت ضربدر بروید.

·       تکنیک زمان‌ های نقصانی

دومین تکنیک برای مدیریت زمان آزمون در حقیقت مکمل روش قبل است. در این روش باید درس‌ هایی که حل آن‌ها ساده‌تر است مانند درس زمین‌ شناسی رشته تجربی، روانشناسی ادبیات یا شیمی رشته ریاضی را در مدت زمانی کمتر از مهلت معین حل کنید. می‌توانید زمان اضافی را به حل سوالات دارای علامت ضربدر اختصاص دهید. البته، راه دیگری برای مدیریت زمان در کنکور وجود دارد و آن هم تکنیک چند از ۱۰ است. با توجه به حذف دروس عمومی از آزمون امسال بهتر است قبل از جلسه آزمون تعیین کنید که برای هر درس باید به چند مورد از ۱۰ تست پاسخ دهید. سعی کنید تست‌های آسان‌تر را در اولویت قرار دهید. با این روش، زمانی کافی برای حل سوالات خواهید داشت.

ترمیم معدل برای کنکور
در کنکور چگونه زمان بندی کنیم؟

·       تکنیک استراتژی بازگشت

آخرین تکنیک که برای مدیریت زمان سر جلسه کنکور سراسری باید به شما یاد بدهم استراتژی بازگشت است. این استراتژی به این معنی است که دقیقا بدانید زمان باقی‌مانده را به حل تست‌های کدام درس اختصاص دهید. با توجه به اینکه تسلط و مهارت داوطلبان با هم متفاوت است بهتر است این گزینه را با توجه به تسلط خود و سوالات آزمون سراسری انجام دهید. برای اینکه به یک استراتژی منطقی برسید و سر جلسه آزمون با مشکل مواجه نشوید حتما از یک مشاور مجرب کمک بگیرید و با توجه به نیاز خود برای مطالعه دروس برنامه‌ ریزی کنید.

افزایش مهارت مدیریت زمان در کنکور

برای اینکه بتوانید زمان را به‌خوبی مدیریت کنید روش ساده‌ تر این است که به سراغ حل تست‌ های زمان‌دار بروید. سعی کنید زمانی معین برای حل تست‌ها اختصاص دهید. ممکن است در اول مسیر برای شما دشوار باشد که در مدتی محدود به تعدادی سؤال پاسخ دهید، اگر صبور باشید و تسلط خود را بیشتر کنید حل تست‌ های کنکور در کمتر از یک دقیقه برای شما امکان‌ پذیر است.

افزایش مهارت مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان در کنکور ابزاری کلیدی در موفقیت شما است. تفاوتی وجود ندارد چقدر زحمت کشیده باشید اگر زمان را به‌ خوبی مدیریت نکنید دستیابی به هدف غیرممکن است. تکنیک‌ های لازم برای موفقیت در زمان‌ بندی کنکور را به شما آموزش دادم. اما اجرای موفق این رو‌ش‌ ها تنها در صورت تکرار و تمرین امکان‌پذیر خواهد بود. بهتر است همزمان با مطالعه هر درس، اجرای این تکنیک‌ها را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن