ضرایب دروس کنکور ریاضی

عناوین مقاله

مهم‌ترین آزمون در دوران تحصیلی هر دانش‌آموز کنکور است. برای کسب نتیجه مطلوب، باید دروس را با دقت مطالعه کنید. تغییرات کنکور امسال سبب شده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی اطلاعات مختلفی درباره آن وجود داشته باشد. اصلی‌ترین تغییر در کنکور سراسری امسال حذف دروس عمومی و زیرگروه‌ها است که سبب تغییر ضرایب دروس کنکور ریاضی و سایر گروه‌ها شده است.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

ضرایب دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۲

مطمئناً ضرایب آزمون یکی از دغدغه‌های اصلی داوطلبان است. اما سؤالی که اغلب دانش‌آموزان از من می‌پرسند این است که در نوبت اول آزمون یعنی دی ماه آن‌ها باید نصف کتاب سال دوزادهم را مطالعه کنند؟ اگر شما هم با این سؤال روبه‌رو شده‌اید باید بدانید که دانش‌آموزان موظف هستند تمام دروس و کتاب‌های سه ساله دبیرستان را از ابتدا تا انتها برای آزمون دی ماه و تیرماه مطالعه کنند. در ادامه به بررسی دروس و ضریب آن‌ها می‌پردازم.

دروس کنکور ریاضی

ذهن اغلب داوطلبان با سؤالات فراوانی درباره نحوه برگزاری آزمون سراسری درگیر است. من سعی کردم به تمام سؤالاتی که برای شما پیش آمده پاسخ مناسب بدهم. البته سازمان سنجش هنوز پاسخ قطعی به برخی ابهامات نداده است. بنابراین، در فرصت‌های مناسب اطلاع‌رسانی مجدد انجام خواهد شد. درس‌های کنکور ریاضی یکی از سؤالاتی است که داوطلبان را درگیر می‌کند.

باید بدانید که دفترچه عمومی و شماره ۱ سال‌های قبل کاملاً از کنکور حذف شده است. پس هیچ داوطلبی به سؤالات درس‌های ادبیات، دینی، عربی و زبان در آزمون سراسری پاسخ نمی‌دهد. تأثیر این درس‌ها به امتحانات نهایی سال دوازدهم مرتبط می‌شود. نمره نهایی درس‌های عمومی ۴۰ درصد از نمره کنکور را تشکیل می‌دهد. البته میزان تأثیر درس‌های عمومی به مرور تا سال ۱۴۰۳ افزایش می‌یابد.

برای اطلاع از ضرایب دروس کنکور ریاضی باید به شما بگویم که در این آزمون باید به تست‌های دروس تخصصی پاسخ دهید. درس‌های کنکور ریاضی تنها به درس ریاضی، شیمی و فیزیک محدود می‌شود. حذف درس‌های عمومی فرصت و تمرکز بیشتری برای مطالعه درس‌های تخصصی فراهم می‌کند و شانس داوطلبان برای موفقیت در این آزمون افزایش می‌یابد.

برای درس ریاضی باید کتاب‌های ریاضی ۱، هندسه ۱، هندسه ۲، آمار و احتمال، حسابان ۱، حسابان ۲، هندسه ۳ و ریاضیات گسسته را مطالعه کنید. درس فیزیک آزمون سراسری نیز شامل کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. برای شیمی نیز باید کتاب‌های شیمی دهم، یازدهم و دوازدهم را با دقت بخوانید.

دروس کنکور ریاضی

تعداد سؤالات و ضرایب دروس کنکور ریاضی

در آزمون امسال زیرگروه‌ها نیز کاملاً از کنکور حذف شده‌اند. پس نیاز نیست با توجه به زیرگروه‌ها به سؤالات آزمون پاسخ دهید. این امر سبب افزایش اهمیت و تأثیر دروس تخصصی در کنکور شده است. دانش‌آموزانی که علاقه دارند رتبه بالایی در کنکور کسب کنند، باید در تمام درس‌ها درصد بالایی داشته باشند. با توجه به این تغییرات و ضرایب دروس کنکور ریاضی بالاترین ضریب به درس ریاضی تعلق دارد. درس ریاضی که شامل مجموعه‌ای از کتاب‌های مختلف است در آزمون امسال ضریب ۱۲ را به خود اختصاص داده است.

پس از آن درس فیزیک در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. ضریب مجموعه کتاب‌های فیزیک نیز در کنکور برابر با ۹ است. در جایگاه آخر ضرایب نیز درس شیمی قرار دارد. ضریب این درس در آزمون امسال ۷ است. درباره تعداد سؤالات باید بگویم که در آزمون ۱۴۰۲ تعداد سؤالات ریاضی ۵۰ عدد بوده که باید در ۸۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید. سؤالات فیزیک نیز ۴۰ عدد است که زمانی ۵۰ دقیقه‌ای برای پاسخدهی به آن در نظر گرفته شده است. در انتها نیز ۳۰ تست شیمی قرار دارد که باید در ۳۰ دقیقه آن‌ها را حل کنید.

ضرایب دروس کنکور ریاضی برای معماری

همانطور که اشاره کردم حذف زیرگروه‌ها از آزمون امسال سبب شده که ضرایب دروس کنکور ریاضی در تمام رشته‌ها یکسان باشد. تفاوتی وجود ندارد که رشته مورد علاقه شما چیست و قصد دارید در چه دانشگاهی درس بخوانید. ضریب تمام دروس یکسان هستند. آنچه که امسال بیشتر اهمیت پیدا کرده میزان مهارت دانش‌آموزان در درس‌های تخصصی است.

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور ریاضی

درس‌های عمومی از کنکور امسال رشته ریاضی حذف شده و تأثیر آن‌ها از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. به عبارت ساده، نمره نهایی درس‌های عمومی ۴-۰ درصد از آزمون امسال را تشکیل می‌دهد. از نظر ضرایب نیز درس ریاضی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. اگر علاقه دارید رتبه خوبی در آزمون کسب کنید، باید مهارت خود در این درس را افزایش دهید. اطلاع از بودجه‌بندی آزمون می‌تواند در موفقیت شما نقش کلیدی ایفا کند. سعی کنید تعداد سؤالات مربوط به هر مبحث را به دقت بررسی کنید و وقت مناسب برای تمرین و تکرار آن اختصاص دهید.

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی کنکور ریاضی

تغییرات ایجاد شده از آزمون امسال تأثیر مثبتی بر تغییر ضرایب آزمون داشته است. تغییر ضرایب دروس کنکور ریاضی در سال ۱۴۰۲ ناشی از حذف زیرگروه‌ها و دروس عمومی است. این امر سبب شده که به تربیت درس ریاضی با ضریب ۱۲ و درس شیمی با ضریب ۷ بالاترین و پایین‌ترین ضریب را در آزمون به خود اختصاص دهند. باید اشاره کنم حذف زیرگروه‌ها به این معنی است که داوطلبان بدون توجه به رشته مورد علاقه‌شان باید درصد قابل قبولی در هر سه درس کسب کنند.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *