زیر گروه های کنکور ریاضی 1402

عناوین مقاله

داوطلبانی که قصد دارند در کنکور ریاضی شرکت کنند، باید اطلاعات کافی درباره تغییرات آزمون امسال داشته باشند. در سال‌های گذشته‌های رشته‌های ریاضی در چند زیرگروه مختلف معرفی می‌شدند. زیرگروه‌ها از نظر ضریب دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت بودند. اما با توجه به اطلاعیه شوارای عالی انقلاب فرهنگی و تغییرات ایجاد شده در آزمون امسال، زیر گروه های کنکور ریاضی ۱۴۰۲ حذف شده‌اند.

زیر گروه های کنکور ریاضی ۱۴۰۲

زیر شاخه‌ های کنکور ریاضی

سازمان سنجش با انتشار اطلاعیه مبنی بر حذف زیر گروه‌ها در تمام گروه‌های آزمایشی به شک داوطلبان کنکور ریاضی پایان داد. اعمال این تغییر سبب شده که داوطلبان دغدغه‌ای درباره زیرگروه‌ها نداشته باشند. مزیت اصلی این تغییر یکسان‌سازی درصد و ضریب تمام دروس تخصصی برای قبولی در رشته‌های مختلف است. باید به این نکته اشاره کنم که در آزمون امسال دو نوع تغییر اعمال می‌شود که شامل تغییر سوابق تحصیلی و تغییر در نحوه برگزاری آزمون سراسری است.

برای اینکه برنامه‌ریزی هدفمندی داشته باشید قبل از هر چیز به سراغ بررسی ضریب دروس تخصصی در آزمون امسال بروید. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنم عدم تأثیر دروس عمومی و ضریب آن‌ها در کنکور ۱۴۰۲ است. داوطلبان گروه ریاضی باید در زمان تعیین شده به سؤالات دروس تخصصی (ریاضی، فیزیک و شیمی) پاسخ دهند. همین امر سبب شده که ضریب دروس تخصصی کنکور ریاضی به صورت زیر تغییر کند:

  • ریاضی: ضریب ۱۲
  • فیزیک: ضریب ۹
  • شیمی: ضریب ۷

ضرایب زیر گروه کنکور ریاضی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

در سال‌های گذشته داوطلبان شرکت‌کننده در گروه آزمایشی ریاضی برای انتخاب رشته مورد علاقه خود باید به رتبه و تراز خود در سه زیر گروه مختلف توجه می‌کردند. داوطلبان باید دروس مهم و دارای ضریب بالاتر در هر گروه را تعیین می‌کردند و با برنامه‌ریزی منسجم برای دستیابی به درصد قابل قبول در هر یک از درس‌ها تلاش می‌کردند. با توجه به حذف زیرگروه‌های کنکور ریاضی ۱۴۰۲ قبولی داوطلبان تنها به درصد نهایی آن‌ها وابسته است.

ضرایب زیر گروه کنکور ریاضی ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲

همانطور که قبلا اشاره کردم زیرگروه‌ها از نظر ضریب دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت بودند. در سال ۱۴۰۱ و قبل از آن، سه زیر گروه اصلی در رشته ریاضی قرار داشت. زیرگروه یک مهم‌ترین زیرگروه بود و رشته‌های پرطرفدار مانند مهندسی مکانیک، برق، معماری، الکترونیک، عمران، کامپیوتر، آما، فیزیک، بیوتکنولوژی و… در این گروه قرار داشتند. درس ریاضی مهم‌ترین درس این زیرگروه بود و ضریب ۴ داشت. پس از آن، به ترتیب دروس فیزیک با ضریب ۳ و شیمی با ضریب ۲ قرار داشتند.

رشته‌هایی مانند مهندسی پلیمر، نفت، معدن، شیمی، مهندسی ایمنی و بازرسی موارد در زیر گروه ۲ قرار داشتند. اهمیت درس شیمی برای قبولی در این رشته‌ها بیشتر از زیر گروه ۱ بود. ضرایب دروس این زیرگروه عبارت بود از: ریاضی ۴، فیزیک ۳ و شیمی ۳. آخرین زیرگروه کنکور ریاضی سال ۱۴۰۱ تمام کاردانی‌های گروه ریاضی را شامل می‌شد. شیمی و ریاضی مهم‌ترین دروس این زیرگروه بوده و فیزیک ضریب کمتری داشت. ضریب دروس برای قبولی در رشته‌های زیرگروه ۳ عبارت بود از: ریاضی ۳، شیمی ۳ و فیزیک ۲.

زیر گروه های رشته یاضی یعنی چه؟

زیر گروه های کنکور ریاضی ۱۴۰۲ کاملاً حذف شده و ارزیابی داوطلبان تنها بر اساس درصد نهایی کسب شده در دروس مختلف انجام می‌شود. با این حال بهتر است اطلاعاتی درباره زیرگروه‌ها و تأثیر آن‌ها در قبولی داوطلبان داشته باشید. قبل از تعریف زیرگروه باید بدانید که برای قبولی در رشته دانشگاهی تسلط به برخی دروس اهمیت دارد. طبیعی است داوطلبی که علاقه دارد در رشته مهندسی پلیمر یا مهندسی نفت قبول شود باید تسلط بالایی به درس شیمی داشته باشد.

دلیل اصلی این است که اغلب دروس تدریس شده در این رشته‌ها حول محور درس شیمی است. اگر داوطلبی بدون تسلط به این درس وارد رشته پلیمر شود، مطمئناً به دلیل پیچیدگی مباحث با افت تحصیلی شدیدی مواجه خواهد شد. هدف اصلی از اعمال زیر گروه‌ها بررسی دقیق میزان مهارت داوطلبان در دروس پایه هر یک از رشته‌های دانشگاهی بود. در ارائه تعریفی ساده از زیرگروه باید بدانید که تمام رشته‌های دانشگاهی که دروس پایه مشترک دارند و داوطلبان برای موفقیت در این رشته‌ها نیازمند تسلط به دروس مشترک هستند در یک زیرگروه قرار می‌گیرند.

تمام رشته‌های هر یک از زیرگروه‌های کنکور از نظر دروس پایه به هم شبیه هستند اما با رشته‌های سایر زیرگروه‌ها متفاوتند. همین امر سبب تغییر ضریب دروس تخصصی در زیر گروه‌های مختلف شده بود. اما حذف زیر گروه های کنکور ریاضی ۱۴۰۲ به داوطلبان کمک می‌کند که شانس بیشتری برای قبولی در رشته مورد علاقه خود داشته باشند.

زیر گروه ها رشته یاضی یعنی چه؟

داوطلبان برای قبولی در هر یک از رشته‌های دانشگاهی گروه ریاضی نیازمند تسلط و مهارت بالاتر در برخی دروس تخصص هستند. برای مثال، شرط قبولی در رشته برق یا کامپیوتر تسلط بالا به درس ریاضی و درک مباحث پیچیده آن است. اما برای قبولی در مهندسی نفت و معدن باید از عهده حل مسائل سخت شیمی بربیایید. این تفاوت سبب ایجاد زیرگروه‌های مختلفی در کنکور ریاضی شده بود. زیر گروه‌ها از نظر ضریب دروس تخصصی با هم متفاوت بودنند. اما حذف زیر گروه های کنکور ریاضی ۱۴۰۲ یکی از تغییرات اساسی آزمون امسال بوده و درصد نهایی هر درس ملاک ارزیابی عملکرد داوطلب و قبولی او خواهد بود.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *