راهنمای انتخاب رشته هنر

1
زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

در ماراتن کنکور پس از گذر کردن از کنکور سراسری نکات مهم و تأثیرگذار زیادی در انتخاب رشته هنر وجود دارد که دانستن این نکات می‌تواند مسیر پیش‌روی داوطلب را آسان‌تر کند. یکی از نکات اصلی دانستن نحوه‌ انتخاب رشته ‌است؛ اینکه داوطلب بداند چگونه بر اساس تراز (نمره خام)، رتبه (منطقه و کشور) و سایر موارد دخیل و تأثیرگذار در انتخاب رشته، انتخابی درست و موفق داشته ‌باشد. برای دانستن این عوامل مهم با من در ادامه مطلب همراه باشید تا راهنمای انتخاب رشته هنر 1402 را به شما آموزش دهم.

انتخاب رشته نقاشی

راهنمای انتخاب رشته هنر 1402

داوطلبان در انتخاب رشته باید فاکتورهای مختلفی از قبیل علاقه، نمرات خام و نمرات آزمون اختصاصی، ظرفیت رشته محل‌های ارائه‌شده در دفترچه کنکور، داشتن یا نداشتن خوابگاه، شهریه، مسافت دانشگاه تا محل سکونت، اطلاع از بازار کار و آینده شغلی رشته موردنظر را بررسی کنند.

اگرچه هنوز دفترچه کنکور هنر در سال 1402 منتشر نشده است، اما براساس بررسی‌های کنکور هنر در سال‌های گذشته می‌توان گفت در برخی از رشته‌های شاخه هنر علاوه بر آزمون سراسری، آزمون عملی نیز از داوطلبان به عمل می‌آورند. گزینش نهایی در این رشته‌ها براساس مجموعه عملکرد داوطلب در آزمون سراسری و آزمون عملی خواهد بود.

ترمیم معدل برای کنکور ۱۴۰۲

آموزش راهنمای انتخاب رشته هنر

در گام اول داوطلب باید کارنامه خود را بررسی کند. اطلاعاتی شامل نام و نام‌خانوادگی، معدل و سایر اطلاعات فردی در کارنامه ذکر شده است. در گام بعدی داوطلب باید اطلاعاتی مثل مجاز یا غیرمجاز بودن انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری، آزاد و غیرانتفاعی و همچنین تراز (نمره خام) و رتبه در منطقه و کشور را بررسی کند.

انتخاب رشته آزمون سراسری به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام ‌می‌گیرد. داوطلبان قبل از انتخاب رشته نهایی می‌توانند از فرم پیش‌نویس دفترچه کنکور استفاده ‌کنند. این فرم از پنج ستون شامل ردیف، کد رشته، نام رشته و نام دانشگاه تشکیل شده است.

 پس از انتخاب رشته‌ها براساس موارد ذکرشده در فوق، وارد سایت سازمان سنجش شوید و ثبت نام اولیه را انجام دهید. پس از آن باید یک کد رهگیری 16 رقمی دریافت کنید. با دریافت کد رهگیری 16 رقمی انتخاب رشته شما به پایان می‌رسد.

برای انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه درج شده ‌است، نسبت به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در زمان مشخص‌شده اقدام کنید. در ادامه راهنمای انتخاب رشته هنر در مورد نحوه دانلود دفترچه انتخاب رشته هنر صحبت می‌کنم.

راهنمای انتخاب رشته هنر 2

دانلود دفترچه انتخاب رشته هنر

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، سازمان سنجش دفترچه انتخاب رشته را که در آن کد رشته محل‌های ارائه‌شده به‌همراه ظرفیت پذیرش، جنسیت و دوره (روزانه، شبانه، فرهنگیان و غیره) هر دانشگاه درج شده ‌است را اعلام می‌کند. داوطلبان می‌توانند بعد از مطالعه کارنامه 150 کد رشته را انتخاب کنند.

دروس کنکور ریاضی 1402

 لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر 1402 بعد از برگزاری مرحله دوم کنکور در تیر ماه 1402 و پس از ارائه کارنامه کنکور از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قابل دانلود است.

دفترچه انتخاب رشته براساس سوابق تحصیلی امسال همزمان با دفترچه کنکور سراسری 1402 ارائه خواهد شد. بنابراین داوطلبی که می‌خواهد براساس سوابق تحصیلی خود اقدام به انتخاب رشته کنکور هنر سال 1402 کند، می‌تواند از راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر 1402 استفاده ‌کند.

برای انتخاب رشته هنر چه درس‌هایی مهم است؟

در این بخش از راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر به بررسی ضرایب و درس‌های مهم در انتخاب رشته کنکور هنر می‌پردازیم. در سال‌های گذشته کنکور هنر از 5 زیرگروه تشکیل می‌شد که ضرایب دروس اختصاصی و عمومی در هر زیرگروه متفاوت از سایر زیرگروه‌ها بود. با این حال در سال جدید، زیرگروه‌ها از رشته هنر حذف شده‌اند. دروس امتحانی کنکور سراسری هنر شامل خواص مواد، درک عمومی هنر، ترسیم فنی، درک عمومی ریاضی- فیزیک، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خلاقیت تصویری و تجسمی است. ضریب هر درس در رشته هنر شامل موارد زیر می‌شود:

  • هنرهای تجسمی برای رشته‌های طراحی لباس و گرایش‌های مرتبط با آن با ضریب 4 لحاظ می‌شود.
  • برای رشته طراحی صنعتی، درس عملی طراحی با ضریب 4 لحاظ می‌شود.
  • آزمون عملی آهنگسازی با ضریب 4 لحاظ می‌شود.
  • آزمون عملی کارشناسی عکاسی با ضریب 4 لحاظ می‌شود.
  • پروژه عملی رشته مجسمه سازی با ضریب 4 لحاظ می‌شود.
  • آزمون عملی نوازندگی موسیقی ایران و جهان با ضریب 6 لحاظ می‌شود.
انتخاب رشته طراحی لباس

انتخاب صحیح کد رشته‌های مختلف و بررسی نکات مهم در فرایند انتخاب رشته گام نهایی در انتخاب رشته موفق است. ذکر این نکته در راهنمای انتخاب رشته هنر دارای اهمیت است که داوطلب باید بداند که با بررسی کارنامه اولیه، خواندن صحیح نکات درج‌شده در دفترچه و انتخاب کد رشته‌ها براساس علاقه و استعداد فردی می‌تواند بهترین انتخاب را داشته ‌باشد.

دروس کنکور هنر 1402

در واقع یکی از مهمترین کارهای مشاور کنکور دقیقاً کمک به شما برای انتخاب رشته است .

سؤالات متداول

مهم‌ترین عامل در انتخاب رشته کنکور هنر 1402 چیست؟

رتبه در سهمیه مهم‌ترین عامل در انتخاب رشته کنکور سراسری هنر است

آیا برای انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش باید هزینه پرداخت شود؟

خیر، انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش بدون پرداخت هزینه و به‌صورت رایگان است. داوطلبان بعد از ورود به سایت می‌توانند اقدام به ثبت انتخاب رشته خود کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن