لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | تاثیر دروس عمومی در کنکور

تاثیر دروس عمومی در کنکور

tajrobi

در کنکور برای هر رشته ، دروس مختلفی وجود دارد که قبل از آغاز مطالعه و برنامه‌ریزی باید از اهمیت هر درس آگاه بود . تاثیر دروس عمومی در کنکور از جمله مواردی است که همواره سوالی در ذهن داوطلبان ایجاد می‌کند .

تاثیر دروس عمومی در کنکور

تاثیر دروس عمومی در کنکور 1402

در خصوص تاثیر دروس عمومی در کنکور سال 1402 باید بدانید ، باید در همین ابتدا به شما بگویم که طبق تصمیم سازمان سنجش ، تمامی دروس عمومی از کنکور 1402 حذف شده‌اند . در حقیقت داوطلبان در هر رشته کنکور، تنها به سوالات تخصصی خود پاسخ می‌دهند و این تصمیم برای برقراری عدالت بیشتر اتخاذ شده است .

البته تاثیر دروس عمومی به شکل سوابق تحصیلی داوطلب در نظر گرفته می‌شود.

وضعیت تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور های تجربی، ریاضی و انسانی :

سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره کل سوابق تحصیلی
سالعمومیتخصصیمجموع درصد ها
1402261440
1403282250
1404 و بعد از آن303060

ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری 1402

در هر رشته‌ای که کنکور آن برگزار می‌شود ، درس‌ها دارای ضریب متفاوتی هستند . در خصوص تاثیر دروس عمومی در کنکور باید گفته شود که با توجه به حذف دروس عمومی به طور کامل از کنکور ، دیگر نیاز به بررسی این دروس برای کنکور وجود ندارد.

در جدول پایین لیست دروس اختصاصی به همراه ضرایب آنها برای هر رشته آورده شده .

ضرایب دروس گروه علوم ریاضی و فنی
نام درسضریب
ریاضی۱۲
فیزیک۹
شیمی۷
ضرایب دروس گروه علوم تجربی
زمین شناسی۱
ریاضی۷
زیست شناسی۱۲
فیزیک۷
شیمی۹
ضرایب دروس گروه علوم انسانی
ریاضی۶
اقتصاد۲
زبان وادبیات فارسی (تخصصی)۸
زبان عربی (تخصصی)۵
تاریخ و جغرافیا۵
علوم اجتماعی۵
فلسفه و منطق۵
روانشناسی۲
ضرایب دروس گروه هنر
درک عمومی هنر۱۲
درک عمومی ریاضی – فیزیک۵
خلاقیت تصویری و تجسمی۳
ضرایب دروس گروه زبان‌های خارجی
زبان تخصصی۱
تاثیر دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی

اگر در کنکور تجربی فقط عمومی بزنیم چه می شود ؟

با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور ، تاثیر دروس عمومی از طریق کنکور از بین رفته است و دیگر اهمیتی ندارد که داوطلبان با این موارد آشنایی داشته باشند . اما در گذشته داوطلبانی بودند که تنها به دروس عمومی پاسخ می‌دادند و در واقع اگر داوطلب برای تمام دروس عمومی درصدهای بالایی را کسب می‌کرد ، امکان قبولی در برخی رشته و دانشگاه ها را می داشت .
اما اکنون با حذف کامل دروس عمومی از کنکور تجربی، دیگر تنها باید به سوالات تخصصی رشته خود پاسخ دهید .

تعداد سوالات کنکور تجربی

تاثیر دروس عمومی در کنکور انسانی

کنکور انسانی نیز هر ساله شاهد بسیاری از داوطلبان است که برای رسیدن به رشته‌ها و دانشگاه‌های پرطرفدار تلاش می‌کنند . در این کنکور نیز از سال آینده خبری از طرح سوال از دروس عمومی در کنکور نخواهد بود و تنها سوالات تخصصی در کنکور برای پاسخ داوطلبان طرح می‌شوند اما تاثیر دروس عمومی به شکل سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود .

تاثیر دروس عمومی در کنکور ریاضی

کنکور ریاضی یکی از پر داوطلب ترین کنکورهایی است که هر ساله برگزار می‌شود . مطابق با تصمیم سازمان سنجش در کنکور ریاضی تمامی دروس عمومی حذف شده و دیگر سوالی از آن‌ها طرح نمی‌شود . اما همچنان نمره دروس عمومی روس سوابق تحصیلی داوطلب و رتبه نهایی او موثر است . بنابراین حتی با وجود این که سوالی از دروس عمومی در کنکور مطرح نمی‌شود ، اما باید نمره این دروس را کاملا جدی گرفت .

تاثیر دروس عمومی در کنکور هنر

کنکور هنر یکی از کنکورهای شناور است که علاقه‌مندان به رشته‌های گروه هنر را به سمت خود جذب می‌کند . در رشته هنر نیز دروس عمومی حذف شده‌اند و اکنون داوطلبان تنها به دروس تخصصی پاسخ می‌دهند . برای اطلاع از دروس تخصصی و بودجه‌بندی دروس ، باید به دفترچه کنکور 1402 مراجعه کنید و با مطالعه دقیق آن به طور کامل از موارد مهم گفته‌شده مطلع شوید .

dros2

تاثیر دروس عمومی در کنکور زبان

کنکور زبان نیز از دیگر کنکورهای شناور سازمان سنجش است . داوطلبان می‌توانند علاوه بر رشته اصلی در کنکور زبان نیز شرکت کرده و در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود قبول شوند. کنکور زبان نیز دیگر دروس عمومی را در خود نمی‌بیند و تنها سوالات تخصصی مربوط به زبان تخصصی در کنکور مطرح می‌شوند .

اشتباه زدن معدل در ثبت نام کنکور

در این مطلب در مورد تاثیر دروس عمومی در کنکور صحبت شد . با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور حال می‌توان به طور کامل تمرکز را روی دروس اختصاصی قرار داد . البته نباید از تاثیر دروس عمومی در سوابق تحصیلی داوطلب نیز به راحتی عبور کرد ؛ چرا که سوابق تحصیلی روی رتبه نهایی فرد موثر است .

سوالات متداول

آیا دروس عمومی در کنکور تاثیر دارند؟

طبق تصمیم سازمان سنجش از کنکور 1402 ، دیگر سوالی از دروس عمومی در کنکور طرح نخواهد شد .

تاثیر دروس عمومی در کنکور چگونه است؟

با توجه به عدم طرح سوالات عمومی در تمامی کنکورها ، اکنون دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی داوطلب تاثیر دارند که این سوابق به طور مستقیم روی رتبه نیز تاثیرگذار است .

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن