لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | بودجه‌ بندی کنکور زبان 1402

بودجه‌ بندی کنکور زبان 1402

bodje-zaban

گروه آزمایشی زبان یکی از گروه‌های شناور آزمون سراسری است. اگر نمی‌دانید معنی گروه شناور چیست، نگران نباشید. گروه شناور به این معنی است که داوطلبان سایر گروه‌های آزمایشی می‌توانند علاوه بر شرکت در گروه آزمایشی موردنظر خود به‌صورت همزمان در این گروه نیز شرکت کنند. شرکت در این گروه برای تمام داوطلبان آزاد است. از آنجا که در سال‌های اخیر سوالات آزمون سراسری کاملا هدفمند و جهت‌دار طراحی می‌شود، آشنایی با بودجه‌ بندی کنکور زبان و سایر رشته‌ها ابزار موثر و کارآمدی برای برنامه‌ریزی است. با استفاده از این ابزار متوجه خواهید شد که کدام بخش مهم‌تر بوده و باید زمان بیشتری برای مطالعه آن اختصاص دهید.

بودجه‌ بندی کنکور زبان 1402

بودجه‌ بندی کنکور زبان ۱۴۰۲

طراحان سوالات آزمون سراسری برای ارزیابی دقیق مهارت داوطلبان، تست‌ها را از بخش‌های مختلف کتاب‌های درسی طراحی می‌کنند. در واقع بودجه‌بندی به این دلیل است که داوطلبان بدانند هر فصل یا مبحث از کتاب چه تعداد سوال را در کنکور سراسری به خود اختصاص می‌دهد. داوطلبان می‌توانند با بررسی بودجه‌بندی، مباحث کم اهمیت را بشناسند؛ به این ترتیب وقت کمتری برای مطالعه آن‌ها صرف خواهند کرد.

اگر جزء آن دسته از داوطلبانی هستید که علاقه دارید تراز بالا و رتبه عالی کسب کنید و در دانشگاه‌های برتر ادامه تحصیل دهید، باید از یک برنامه‌ریزی اصولی پیروی کنند. یکی از ابزار‌های کلیدی که می‌تواند سمت و سوی مناسبی به برنامه‌ریزی و مطالعات کنکوری دهد، اطلاع از بودجه‌بندی دروس است.

تعداد سوالات کنکور زبان

هنوز اطلاعات دقیقی درباره تعداد سؤالات آزمون امسال منتشر نشده است. به احتمال زیاد همگی باید تا پایان نوبت اول آزمون در دی ماه منتظر بمانید تا پاسخ مناسبی برای برخی سوالات پیدا کنید. اما بر اساس بودجه‌ بندی کنکور زبان در سال گذشته به این نتیجه رسیدم که تعداد سوالات امسال تقریبا مشابه سال گذشته خواهد بود. در سال قبل تعداد سوالات تخصصی درس زبان ۷۰ سؤال بود که باید داوطلبان در زمان تعیین شده به آن پاسخ دهند.

مهلت ثبت‌ نام کنکور 1402

بودجه‌ بندی کنکور زبان اختصاصی

حذف درس‌های عمومی از کنکور امسال سبب شده که در گروه آزمایشی زبان خارجی تنها یک دفترچه تخصصی وجود داشته باشد. دفترچه تخصصی نیز شامل ۷۰ سؤال است که باید در زمان ۱۰۵ دقیقه‌ای به آن‌ها پاسخ دهید. بر اساس بودجه‌بندی‌های مطرح شده در سال‌های قبل، گروه زبان‌های خارجی شامل بخش‌های مختلفی با نام گرامر، واژگان، ترتیب واژه، درک مطلب، کاربرد زبان و کلوز تست است.

bodje zaban2

هر یک از این بخش‌ها دارای تعداد خاصی سوال هستند. برای اینکه با بودجه‌بندی امسال آشنا شوید، سعی کرده‌ام به بودجه‌بندی سال قبل اشاره کنم. بر اساس آن تست‌های هر بخش شامل موارد زیر است:

  • گرامر ۱۰ تست
  • واژگان ۱۵ تست
  • ترتیب واژه ۵ سؤال
  • درک مطلب ۲۰ سؤال
  • کاربرد زبان ۱۰ سؤال
  • کلوز تست ۱۰ سؤال

بودجه‌بندی کنکور سراسری زبان خارجه

با بررسی بودجه‌ بندی کنکور زبان به این نتیجه خواهید رسید که مهم‌ترین مباحث این گروه آزمایشی به ترتیب شامل بخش درک مطلب، واژگان، کاربرد زبان و کلوز تست هستند. اهمیت این بخش‌ها به این معنی است که تقویت مهارت در هر یک از این موارد به افزایش احتمال موفقیت شما در آزمون سراسری کمک خواهد کرد. توصیه می‌کنم با استفاده از منابع کمک آموزشی مناسب، مهارت خود را در بخش درک مطلب و واژگان افزایش دهید. تنها با تکیه بر مهارت خود می‌توانید در این رقابت موفق باشید.

بودجه‌بندی زبان انگلیسی کنکور نظام جدید

با بررسی بودجه‌بندی نظام جدید می‌توانید مباحث آسان و سخت را تشخیص دهید. یکی از مواردی که باید به آن توجه بیشتری داشته باشید تعداد سوالات مطرح شده از پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. بودجه‌بندی زبان انگلیسی نظام جدید به ۴ بخش اصلی تقسیم می‌شود که بخش واژگان مهم‌ترین مبحث کنکور به شمار می‌آید. اگر داوطلبان بتوانند با عملکرد درست به این قسمت در آزمون سراسری پاسخ درست بدهند به یک تراز ۳۲ درصدی دست خواهند یافت. بدون شک، این تراز نقش کلیدی در افزایش تراز کلی داوطلبان ایفا می‌کند.

لیست رشته های کنکور تجربی

بخش گرامر در بودجه‌ بندی کنکور زبان مربوط به قواعد اصلی زبان است که تراز ۱۶ درصدی را در کنکور امسال به خود اختصاص می‌دهد. کلوز تست نیز یکی دیگر از بخش‌های بسیار مهم در آزمون سراسری است که تراز ۲۰ درصدی دارد. این بخش در آزمون سراسری معمولا به‌صورت یک متن ناقص با جای خالی است که باید از بین گزینه‌ها، مناسب‌ترین عبارت را انتخاب کنید. درک مطلب نیز تراز بالایی در کنکور دارد. تراز این بخش ۳۲ درصد است. در این قسمت ابتدا باید متنی را کاملا مطالعه کرده و به سوالاتی که بر اساس آن طرح شده پاسخ دهید.

بودجه‌ بندی کنکور زبان دی و تیر ماه

برای اینکه بتوان اطلاعات دقیقی درباره بودجه‌بندی آزمون دی یا تیر ارائه داد، باید کمی صبور بود. تمام مواردی که تاکنون مطرح شد بر اساس مقایسه آزمون سال‌های قبل و اطلاعات منتشر شده درباره کنکور بوده است. البته همه مشاوران معتقد هستند در آزمون دو نوبتی امسال نیز مهم‌ترین مباحث انگلیسی به بخش درک مطلب و واژگان مربوط خواهد بود.

بودجه‌ بندی کنکور زبان دی و تیر ماه

بودجه‌ بندی کنکور زبان اصلی، کلیدی در برنامه‌ریزی است. در کنکور، تمام بخش‌های کتاب درسی اهمیت یکسانی ندارند. برای اینکه در تقسیم‌بندی مطالب برای مطالعه عملکرد درستی داشته باشید، باید از تعداد سؤالات مطرح شده از هر بخش مطلع باشید. بودجه‌بندی در حقیقت نشان می‌دهد که مهم‌ترین بخش آزمون چیست و چه تعداد سوال از هر قسمت طرح خواهد شد.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن