09916434367

درخواست مشاوره

بودجه بندی شیمی کنکور 1402

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

درس شیمی یکی از دروس تخصصی کنکورهای تجربی و ریاضی به شمار میرود که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. شیمی، هم بخش‌های حفظی و هم بخش‌های محاسباتی و تحلیلی دارد که باعث شده این درس یکی از چالشی‌ترین درس‌های داوطلبان به شمار برود. اگر داوطلب کنکور سراسری 1402 هستید و می‌خواهید بدانید چه مواردی را باید برای درس شیمی به منظور آماده شدن برای کنکور مطالعه کنید، در اینجا نگاهی به بودجه بندی شیمی کنکور 1402 می‌اندازم که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از این مطلب استفاده کنید.

بودجه بندی دروس شیمی

بودجه‌ بندی شیمی کنکور نظام جدید

اما بودجه ‌بندی شیمی کنکور 1402 به چه معنی است؟ در واقع بودجه‌بندی تعیین‌کننده آن است که داوطلبان باید چه بخش‌ها و مطالبی را از کتاب‌های شیمی برای کنکور موردمطالعه قرار دهند. معمولا هر سال بخش‌هایی از کتاب شیمی به عنوان حذفیات معرفی می‌شود و داوطلبان باید بدانند که دقیقا کدام بخش‌ها را باید مطالعه کنند. در این زمینه سازمان سنجش هر ساله با اطلاعیه‌ای این موارد را اعلام می‌کند.

بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

شیمی یکی از دروس اصلی کنکور سراسری تجربی به حساب می‌آید که با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور، اهمیت بیشتری نیز پیدا کرده است. در کنکور تجربی 35 تست از درس شیمی آورده می‌شود که داوطلبان 35 دقیقه نیز برای پاسخگویی به آن‌ها زمان دارند. از شیمی سال دهم که دارای 3 فصل است، مجموعه 8 سوال مطرح می‌شود؛ پایه یازدهم 14 سوال از مجموع 35 سوال شیمی را به خود اختصاص داده است و همچنین 13 سوال نیز از 4 فصل شیمی سال دوازدهم مطرح می‌شود.

دروس کنکور تجربی 1402

بودجه بندی شیمی کنکور انسانی

درس شیمی از دروس تخصصی کنکورهای ریاضی و تجربی است. از این درس در کنکور انسانی سوالی مطرح نمی‌شود و اصلا جزو دروس رشته انسانی نیست. بنابراین بودجه‌بندی نیز برای شیمی در کنکور انسانی تعیین نشده است.

بودجه بندی فصل به فصل شیمی کنکور 1402

بودجه بندی شیمی کنکور 1402 برای داوطلبان این کنکور باید به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد که آن‌ها بتوانند با شناسایی موارد مهم و مطالبی که سوالات زیادی از آن مطرح می‌شود خود را آماده رقابت با دیگران کنند. در کنکور تجربی از فصل اول پایه دهم 3 سوال، از فصل دوم 3 سوال و از فصل سوم 2 سوال مطرح می‌شود. در این کنکور برای پایه یازدهم از فصل اول 4، از فصل دوم 4 و از فصل سوم 6 سوال مطرح می‌شود. همچنین برای کتاب پایه دوازدهم از فصل اول 3، از فصل دوم 4، فصل سوم 4 و از فصل آخر 2 سوال مطرح می‌شود.

اما بودجه بندی فصل به فصل شیمی برای کنکور ریاضی چگونه است؟ در کنکور ریاضی از پایه دهم از فصل اول 2، فصل دوم 3 و فصل سوم 6 سوال طرح خواهد بود. همچنین برای پایه یازدهم از فصل اول 4، از فصل دوم 5 و از فصل آخر 4 سوال طرح می‌شود. برای شیمی دوازدهم نیز باید گفته شود که به ترتیب برای فصل اول تا چهارم، سه، سه، دو و سه سوال مطرح می‌شود.

ترتیب خواندن مباحث شیمی برای کنکور

درس شیمی یکی از دروس پرچالش برای داوطلبان است؛ شیمی هم دارای مبحث حفظی و هم محاسباتی و مفهومی است. بنابراین باید به دقت مورد مطالعه قرار بگیرد. بسیاری از افراد این سوال را دارند که این مباحث را باید چگونه مطالعه کرد؟ بهترین روش استفاده از کتاب‌های درسی به ترتیب از پایه دهم تا دوازدهم بوده و حال با توجه به توانایی و هدف افراد باید تصمیم گرفته شود که از بخش حفظیات شروع به بررسی و مطالعه شود یا ابتدا مباحث تحلیلی و ریاضیات به طور کامل مطالعه شوند.

تعداد سوالات کنکور تجربی
فصل های مهم شیمی در کنکور

بودجه بندی حفظیات شیمی کنکور

همانطور که اشاره شد درس شیمی دارای بخش‌های مختلفی است که یکی از این بخش‌ها حفظیات است. در تمام پایه‌ها و تمام فصول آن نیز بخش حفظی شیمی وجود دارد که برای تسلط کامل روی مباحث این درس باید توسط داوطلبان به طور کامل مطالعه شوند. البته بیشتر سوالات حفظی از پایه دهم مطرح می‌شوند و اگر می‌خواهید وقت خود را برای مباحث حفظی بگذارید، با مطالعه پایه دهم ممکن است به سوالات زیادی از این بخش پاسخ دهید.

فصل های مهم شیمی در کنکور

اگر هدفتان تنها خواندن بخش‌های مهم شیمی است یا به دلیل کمبود وقت تنها قصد بررسی سوالات بخش‌های مهم را دارید، باید در بودجه بندی شیمی کنکور 1402 به مباحث و فصل‌های مهم شیمی در پایه‌های مختلف مسلط شده و با آن‌ها آشنا باشید. فصل یک و سه پایه دهم، فصل 2 یازدهم و فصل 3 دوازدهم از مهم‌ترین و تست‌خیزترین فصل‌های شیمی در کنکور هستند.

آشنایی با فصل های مهم درس شیمی

در این مطلب نگاهی به بودجه بندی شیمی کنکور 1402 انداخته شد. برای شروع مطالعه اصولی درس شیمی، آشنایی با بودجه‌بندی و مواردی که از آن‌ها سوالاتی مطرح می‌شود، بسیار مهم است. داوطلبان با توجه به هدف و توانایی خود باید بهترین استفاده را از وقت کرده و برنامه‌ای منظم و مناسب برای مطالعه مهم‌ترین مباحث درس شیمی داشته باشند.

سوالات متداول

آیا بودجه بندی شیمی برای کنکور تجربی و ریاضی متفاوت است؟

بله معمولا هر سال تعداد تست‌هایی که از فصول مختلف شیمی مطرح می‌شوند، برای کنکورهای ریاضی و تجربی متفاوت است.

مهم‌ترین فصل‌های شیمی برای کنکور کدام هستند؟

فصل یک و سه پایه دهم، فصل 2 یازدهم و فصل 3 دوازدهم از مهم‌ترین فصول شیمی کنکور هستند.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن