لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | کنکور تجربی 1402

کنکور تجربی 1402

Entrance-Exam

کنکور تجربی

بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از امسال دروس عمومی از کنکور حذف شده و متقاضیان شرکت در کنکور تجربی و سایر رشته‌ها می‌توانند سالانه دوبار در آزمون سراسری شرکت کنند. در آزمون امسال تأثیر سوابق تحصیلی تنها مربوط به دروس عمومی بوده و ۶۰ درصد از آزمون را شامل می‌شود. درصد دروس اختصاصی نیز در کنکور به ۴۰ درصد افزایش یافته است.

کنکور تجربی 1402

کنکور تجربی ۱۴۰۲

کنکور سال ۱۴۰۲ اولین کنکور دو مرحله‌ای و سومین کنکور مشترک بین نظام جدید و قدیم است. باید به این نکته اشاره کنم که موفقیت در این آزمون به مهارت شما در تست زنی و درک مفاهیم وابسته است. برای آماده‌سازی خودتان به‌منظور شرکت در این آزمون سعی کنید از منابعی استفاده کنید که هر مبحث را به صورت کامل و مفهومی آموزش داده باشد. در انتها نیز با طرح سؤالات مفهومی مهارت شما را به چالش بکشد.

بر اساس مصوبه تعیین شده نمرات دانش‌آموزان در دوران دبیرستان تأثیر قطعی در نتیجه آزمون سراسری خواهد داشت. به دلیل حذف دروس عمومی از کنکور، نمره کسب شده در امتحانات نهایی و سال دوازدهم ملاک قرار می‌گیرد. دانش‌آموزانی که در دروس عمومی نمرات خوب کسب نکرده‌اند، می‌توانند از ترمیم معدل برای بهبود این نمرات در کارنامه خود استفاده کنند. جالب است بدانید، نتیجه هر یک از آزمون‌های برگزار شده در سال ۱۴۰۲ تا دو سال اعتبار دارد. از امسال، کنکور تجربی در دو نوبت انجام می‌شود که نوبت اول اواخر دی ماه و نوبت دوم اوایل تیر ماه برگزار می‌شود.

مدارک موردنیاز برای ثبت نام در این آزمون عبارت است از:

  • شناسنامه
  • کد سوابق تحصیلی
  • کد وضعیت نظام وظیفه
  • کد پیگیری برای سهمیه رزمندگان یا شهدا
  • مدارک معلولیت
  • کد ۱۳ رقمی برای اتباع غیر ایرانی
  • تکمیل فرم درج شده در سایت سنجش
کسانی که در کنکور معجزه کردند

کنکور سراسری تجربی

در حال حاضر، بازار کاری نسبتا خوب رشته‌های تجربی سبب شده که دانش‌آموزان و فارغ‌التحصیلان این رشته علاقه زیادی برای شرکت در آزمون سراسری و قبولی در رشته‌های برتر این گروه آزمایشی داشته باشند. همین امر باعث تشدید رقابت بین دانش‌آموزان این گروه می‌شود. تنها افرادی می‌توانند به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند که برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و از منابع مناسب استفاده کنند.

من معتقد هستم حذف دروس عمومی از کنکور امسال از دو جنبه بر موفقیت شما تاثیر می‌گذارد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که سعی می‌کردید با افزایش درصد دروس عمومی کاستی‌های دروس تخصصی را جبران کنید، ممکن است با دردسر مواجه شوید. اما اگر بر یادگیری مفهومی دروس تخصصی تمرکز کرده‌اید، موفقیت شما حتمی خواهد بود. حذف دروس عمومی از کنکور تجربی به این معنی است که باید مهارت تست زنی خود در دروس ریاضی و فیزیک را افزایش دهید.

کنکور سراسری تجربی

درست است که دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور تأثیر دارد. اما این تأثیر نمی‌تواند درصد منفی از دو درس ریاضی و فیزیک را جبران کند. پس در فرصت باقیمانده باید تکنیک‌های اصولی تست زنی در این درس‌ها را یاد بگیرید. بررسی‌های کارشناسی تیم مشاوره من نشان می‌دهد که اغلب دانش‌آموزان گروه تجربی تمرکز خود را روی دو درس شیمی و زیست قرار می‌دهند و از درس‌های فیزیک و ریاضی غافل می‌شوند؛ این روش اشتباه است.

زیرا علیرغم تلاش نمی‌توان با اطمینان گفت که در کنکور به تمام سوالات شیمی و زیست پاسخ درست می‌دهید. علاوه بر این، سایر رقبای شما نیز از اهمیت این دو درس باخبر هستند. پس، برای افزایش شانس قبولی خود در رشته دلخواه باید در زمان باقی‌مانده مهارت خود در درس فیزیک و ریاضی را افزایش دهید. توصیه می‌کنم بر یادگیری مباحثی متمرکز شوید که سهم بیشتری در کنکور سراسری دارند.

زیر گروه های کنکور هنر 1402

زمان و دفترچه کنکور تجربی

تغییرات ایجاد شده در کنکور تجربی ۱۴۰۲ دانش‌آموزان را سردرگم کرده و نمی‌دانند تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی به آن‌ها چقدر است؟ برای اینکه با آمادگی بیشتر در جلسه حاضر شوید، لازم است بدانید که تعداد دفترچه‌های تخصصی رشته تجربی دو عدد است. دفترچه اول شامل سؤالات دو درس ریاضی و زیست می‌شود. تعداد سؤالات درس ریاضی ۳۰ عدد و زمان پاسخگویی به آن نیز ۵۰ دقیقه است، تعداد سؤالات درس زیست ۵۰ عدد و زمان پاسخگویی نیز ۴۰ دقیقه خواهد بود.

دفترچه شماره دو شامل سؤالات سه درس زمین‌شناسی، شیمی و فیزیک است. تعداد سؤالات درس فیزیک ۳۰ عدد و زمان پاسخگویی به همه سؤالات ۳۷ دقیقه است. برای پاسخ دادن به ۳۵ سؤال درس شیمی نیز ۳۷ دقیقه وقت خواهید داشت. در انتها نیز ۲۰ سؤال زمین‌ شناسی مطرح شده که باید در ۱۶ دقیقه به همه آن‌ ها پاسخ دهید.

نحوه زمان بندی در کنکور

کنکور ۱۴۰۱ تجربی

کنکور ۱۴۰۱ آخرین کنکور تک مرحله‌ ای در قرن اخیر است. البته نگران نباشید می‌توانید از سوالات کنکور سال‌های قبل و پاسخنامه‌های تشریحی به‌عنوان یک منبع مناسب برای افزایش مهارت تست زنی و آشنایی با سبک سوالات کنکور یا شبیه‌سازی آزمون سراسری استفاده کنید.

کنکور تجربی بیشترین آمار متقاضیان شرکت در آزمون سراسری را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به حذف دروس عمومی در کنکور امسال برای موفقیت باید بر تقویت مهارت تست زنی در دروس عمومی متمرکز شوید. توصیه می‌ کنم برای سبقت گرفتن از رقبا درس‌ های ریاضی و فیزیک را جدی‌ تر بگیرید.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن