09916434367

درخواست مشاوره

 غیبت در جلسه کنکور

زمان حدودی مطالعه : 2 دقیقه ⏱

همه‌ دانش‌آموزان آزمون‌های مهمی را در زندگی تجربه کرده‌اند، اما شاید کنکور سراسری یکی از مهم‌ترین آزمون‌های هر فردی در طول زندگی‌ باشد. بسیاری از داوطلبان از ماه‌ها قبل از کنکور سراسری نگرانی‌های خاصی در خصوص عدم حضور در کنکور سراسری دارند. فکرهای متعددی راجبه خواب ماندن در روز کنکور و سایر دلایلی که مانع از شرکت آنها در آزمون سراسری خواهد شد به سراغ آنها می‌آید. در ادامه مطلب با من همراه باشد تا موارد غیبت در جلسه کنکور را با هم بررسی کنیم.

غیبت کردن در آزمون سراسری

غیبت در جلسه کنکور سراسری

محل حضور هر داوطلب در کارت ورود به جلسه آن شخص از پیش مشخص خواهد شد. غیبت در کنکور سراسری به‌منظور عدم حضور شخص در محل موردنظر و امضا نکردن برگه حضور و غیاب در جلسه کنکور سراسری است. البته داوطلبان باید بدانند که غیبت در جلسه کنکور مانعی برای حضور آن‌ها در آزمون سراسری سال آتی نخواهد بود.

اگر در جلسه کنکور غیبت کنیم چه می‌شود؟

همانند سایر آزمون‌های بزرگ و کوچک، کنکور سراسری قوانین و مقررات خاص خود را دارد. غیبت در کنکور سراسری به معنی عدم حضور در حوزه امتحانی از پیش تعیین‌شده برای داوطلب است. اگر شخصی در حوزه امتحانی حضور پیدا نکند و برگه حضور و غیاب را امضا نکند، غایب محسوب خواهد شد. یکی از سؤالاتی که متقاضیان آزمون سراسری همواره مطرح می‌کنند این است که آیا سفید بودن برگه آزمون آنها به‌منزله غیبت در آزمون سراسری هست یا خیر؟ پاسخ کاملاً منفی است اگر داوطلبی در جلسه کنکور حاضر شود، اما برگه آزمون سراسری خود را سفید تحویل دهد غایب محسوب نمی‌شود.

بهترین مشاوره کنکور تجربی
جا ماندن از آزمون سراسری

اگر کنکور ثبت نام کنیم و شرکت نکنیم چه می‌شود؟

اگر داوطلبی در آزمون سراسری ثبت نام کند چه در گروه‌های آزمایشی اصلی چه در گروه‌های شناور باشد و در حوزه امتحانی تعیین‌شده در روز آزمون شرکت نکند، محرومیتی در آزمون سراسری بعدی ندارد. درواقع غیبت در آزمون سراسری مانعی برای حضور و ثبت نام در آزمون‌های سراسری بعدی نخواهد بود.

موارد ممنوعیت شرکت در کنکور سراسری

طبق روال هر سال سازمان سنجش کشور قبل از شروع ثبت نام کنکور سراسری اطلاعیه‌ای در خصوص موارد ممنوعیت در آزمون سراسری منتشر می‌کند. به‌طور کلی باید گفت موارد ممنوعیت در آزمون سراسری به شرح زیر است:

  • ‌های روزانه باید تا قبل از  25 اسفند ماه سال 1401 انصراف خود را ثبت کرده باشند؛ در غیر این صورت نمی‌توانند در کنکور سراسری سال 1402 شرکت کنند.
  • آن دسته از داوطلبان آقا دارای منع نظام وظیفه نیز شامل ممنوعیت از حضور در آزمون سراسری خواهند شد.
  • افرادی که تعهد خدمت به سازمان یا ارگان خاصی دارند یا تعهد سهمیه بومی و تعهد منطقه محروم دارند نیز نمی‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.
  • فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی که طرح خدمت اجباری دارند نیز جزو محرومان کنکور سراسری هستند.
  • افرادی که در دوره‌های روزانه دو بار پذیرش شدند نیز باید خود را در لیست محرومان کنکور سراسری قرار دهند.
عدم حضور در کنکور سراسری

نگرانی‌های داوطلبان از غیبت در جلسه کنکور بسیار مورد توجه است. اما هر داوطلب باید بداند عدم حضور در جلسه آزمون سراسری به‌منزله غیبت در آزمون است. اگرچه این موضوع مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند و در کارنامه کنکور فرد کلمه غایب ذکر خواهد شد، اما سفید تحویل دادن برگه امتحانی به‌منزله غیبت در آزمون سراسری نیست.

بودجه‌ بندی کنکور زبان 1405

سؤالات متداول

آیا کسانی که تعهد خدمت دارند می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند؟

خیر، افرادی که تعهد خدمت به سازمانی و یا ارگان خاصی دارند یا تعهد سهمیه بومی و تعهد منطقه محروم دارند نمی‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند.

آیا می‌توان بعد از آزمون سراسری از دوره روزانه انصراف داد؟

دانشجویان دانشگاه‌های روزانه باید تا قبل از  25 اسفند ماه سال 1401 انصراف خود را ثبت کرده باشند در غیر این صورت نمی‌توانند در کنکور سراسری سال 1402 شرکت کنند.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن