ضرایب دروس کنکور انسانی 1402

عناوین مقاله

داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور انسانی را دارند، همواره این سوال را می‌پرسند که ضریب هر درس چند است و کدام درس اهمیت بیشتری در کنکور دارد؟ البته که نمی‌توان به دلیل بالا بودن ضریب درس خاصی، تنها به مطالعه آن پرداخت، اما اطلاع داشتن از این موارد نیز می‌تواند داوطلب را در مسیر موفقیت کمک کند. از این رو در ادامه مطلب به بررسی ضرایب دروس کنکور انسانی خواهیم پرداخت. پس اگر می‌خواهید از این ضرایب برای زیرگروه‌های مختلف مطلع شوید، حتما تا انتها این مطلب را دنبال کنید.

دروس کنکور انسانی

پیش از پرداختن به ضرایب دروس کنکور انسانی، به طور کلی دروسی که در این کنکور داوطلبان با آن روبه‌رو می‌شوند را معرفی می‌کنم. باید گفت که مطابق با آخرین تصمیمات، تمام دروس عمومی برای برقراری عدالت بیشتر در آزمون، از کنکور حذف شده‌اند و تنها داوطلبان باید به دروس اختصاصی پاسخ دهند. پیش‌تر دروس عمومی در کنکور انسانی شامل درس‌های زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان خارجه بود. اما اکنون با حذف این دروس از کنکور، تنها سوابق آن‌ها برای داوطلب در نظر گرفته می‌شود. دروس اختصاصی علوم انسانی نیز شامل دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی است.

ضرایب دروس کنکور انسانی

ضرایب دروس کنکور انسانی 1402

اگر می‌خواهید با ضریب درس های کنکور انسانی آشنا شوید، در این بخش من تمامی ضرایب درس‌های این کنکور را بررسی خواهم کرد.

برای هر درس کنکور انسانی ضرایبی در نظر گرفته می‌شود که شرکت‌کنندگان باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. ضرایب دروس عمومی در تمام زیرگروه‌ها یکسان است؛ البته همانطور که گفته شد دروس عمومی از کنکور 1402 حذف شده‌اند. اما برای اطلاع داوطلبان، ضرایب دروس عمومی را نیز در این بخش مطابق با سال‌های گذشته معرفی می‌کنیم. در تمام زیر گروه‌ها درس زبان و ادبیات فارسی دارای ضریب 4، درس عربی دارای ضریب2، فرهنگ و معارف اسلامی دارای ضریب 3 و زبان خارجه دارای ضریب 2 است.

اما ضریب درس‌ های اختصاصی برای کنکور انسانی چگونه است؟ ضرایب دروس کنکور انسانی در زیرگروه ها مطابق با سال‌های گذشته در زیر آورده شده است. البته در کنکور 1402 تمام این زیر گروه‌ها حذف‌ شده‌اند و ضریب مشخصی برای همه داوطلبان در نظر گرفته شده که در ادامه به آن‌ها نیز اشاره می‌شود.

درس ریاضی برای زیر گروه 1 دارای ضریب 2، در زیرگروه 2 دارای ضریب 4، زیرگروه 3 دارای ضریب 3، زیر گروه 4 دارای ضریب 3 و زیرگروه 5 دارای ضریب 3 است.

درس اقتصاد برای زیر گروه 1 دارای ضریب 1، در زیرگروه 2 دارای ضریب 2، زیرگروه 3 دارای ضریب 3، زیر گروه 4 دارای ضریب 2 و زیرگروه 5 دارای ضریب 2 است.

درس زبان و ادبیات فارسی نیز برای زیر گروه 1 دارای ضریب 4، در زیرگروه 2 دارای ضریب 2، زیرگروه 3 دارای ضریب 2، زیر گروه 4 دارای ضریب 2 و زیرگروه 5 دارای ضریب 2 است.

درس زبان عربی در زیر گروه 1 دارای ضریب 4، در زیرگروه 2 دارای ضریب 1، زیرگروه 3 دارای ضریب 1، زیر گروه 4 دارای ضریب 1 و زیرگروه 5 دارای ضریب 1 است.

درس تاریخ و جغرافیا در زیرگروه 1 دارای ضریب 1، در زیرگروه 2 دارای ضریب 1، زیرگروه 3 دارای ضریب 1، زیر گروه 4 دارای ضریب 3 و زیرگروه 5 دارای ضریب 1 است.

ضرایب دروس کنکور انسانی 1402

درس علوم اجتماعی برای زیر گروه 1 دارای ضریب 1، در زیرگروه 2 دارای ضریب 3، زیرگروه 3 دارای ضریب 3، زیر گروه 4 دارای ضریب 3 و زیرگروه 5 دارای ضریب 3 است.

درس فلسفه و منطق برای زیر گروه 1 دارای ضریب 3، در زیرگروه 2 دارای ضریب 1، زیرگروه 3 دارای ضریب 1، زیر گروه 4 دارای ضریب 2 و زیرگروه 5 دارای ضریب 2 است.

درس روانشناسی برای زیر گروه 1 دارای ضریب 1، در زیرگروه 2 دارای ضریب 1، زیرگروه 3 دارای ضریب 1، زیر گروه 4 دارای ضریب 3 و زیرگروه 5 دارای ضریب 3 است.

ضرایب دروس کنکور انسانی نظام جدید

همانطور که در این مطلب نیز بارها عنوان شد، زیرگروه‌ها از کنکور سال 1402 حذف شده‌اند و تمام دروس برای تمامی داوطلبان کنکور دارای ضریب یکسانی است. تعداد سوالات و ضرایب دروس کنکور انسانی از قرار زیر است؛

 مطابق با این تصمیم درس ریاضی دارای 20 سوال با ضریب 6، اقتصاد 15 سوال با ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی 30 سوال با ضریب 8، زبان عربی 20 سوال با ضریب 5، تاریخ و جغرافیا مجموعا 30 سوال با ضریب 5، علوم اجتماعی 20 سوال با ضریب 5، فلسفه و منطق 20 سوال با ضریب 5 و روانشناسی 20 سوال با ضریب 2 هستند.

ضرایب دروس کنکور انسانی نظام جدید

ضرایب دروس کنکور انسانی در این مطلب به طور کامل مورد بررسی قرار گرفتند؛ تمام داوطلبان باید از این ضرایب مطلع باشند و بر اساس توانایی و شرایط خود برنامه مناسبی را اتخاذ کنند. مهم‌ترین تفاوت کنکور 1402، حذف تمام زیرگروه‌ها و همچنین حذف سوالات دروس عمومی است که شرکت‌کنندگان باید نسبت به آن آگاه باشند.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .
دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *