09916434367

درخواست مشاوره

دروس کنکور تجربی 1402

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

کنکور سراسری تجربی اکنون بیشترین داوطلب را در بین کنکورهای رشته‌ های اصلی دارد و همین موضوع رقابت تنگاتنگ داوطلبان را در این کنکور به خوبی به نمایش می‌گذارد. بنابراین با توجه به حساسیت بالای این کنکور، برنامه‌ریزی کردن برای مطالعه مناسب همه منابع مطالعاتی بسیار مهم است. سازمان سنجش دروس عمومی را از کنکورهای سال 1402 حذف کرده است و این کار باعث شده است که داوطلبان تمرکز بیشتری روی دروس تخصصی خود داشته باشند. دروس کنکور تجربی 1402 موضوعی است که در این مطلب در خصوص آن صحبت می‌شود. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این دروس حتما تا انتها مطلب را دنبال کنید.

دروس کنکور تجربی

اولین قدم برای برنامه‌ ریزی در کنکور، شناخت منابع و دروسی است که داوطلب باید آن‌ها را مطالعه کند بهتر است برای رسیدگی به تمام دروس با یک مشاوره کنکور مجرب و مشاوره انگیزشی کنکور در تماس باشید تا بتوانید به راحتی انگیزه خود را حفظ کنید و به تمام دروس خود رسیدگی کنید. دروس کنکور تجربی 1402 به صورت کلی شامل درس‌های زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک است. بنابراین داوطلبان باید این دروس را برای کنکور تجربی مورد مطالعه قرار دهند. البته هر کدام از این دروس دارای ضرایب مختلفی است که باعث می‌شود برخی از داوطلبان تمرکز بیشتری را روی دروس با ضریب بالا بگذارند. همچنین باید گفت دیگر خبری از دروس عمومی در کنکور تجربی نخواهد بود.

رتبه‌ های برتر کنکور 1401
برای کنکور تجربی چه کتابهایی را بخوانیم؟

منابع کنکور تجربی

همواره پیش از کنکور، منابع کنکور توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود. برای دروس کنکور تجربی 1402 نیز سازمان سنجش مواردی را اعلام کرده است. طبق اعلام سازمان سنجش، زمین شناسی سال یازدهم، ریاضی 1 و 2 و 3، زیست شناسی 1 و 2 و 3، فیزیک 1 و 2 و 3 و همچنین شیمی 1 و 2 و 3 منابع اصلی کنکور تجربی 1402 هستند. با توجه به حذف شدن دروس عمومی از کنکور، داوطلبان تنها باید به سوالات تخصصی کنکور پاسخ دهند.

بهترین منابع کنکور تجربی

برای دروس کنکور تجربی 1402 منابع مختلفی وجود دارد. البته کتاب اصلی همواره بهترین و اصلی‌ترین منبع مطالعاتی است و در ابتدا داوطلبان باید این کتاب‌ها را به طور کامل بررسی کنند. در ادامه برای مطالعه بیشتر و تسلط روی تست‌ها، کتاب‌های کمک آموزشی مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها نیز کمک گرفت. کتاب‌های گاج، نشر الگو، خیلی سبز و مبتکران از جمله کتاب‌هایی هستند که داوطلبان می‌توانند با توجه به سطح خود و میزان آمادگی‌شان از آن‌ها برای پیشبرد دروس کمک بگیرند.

ضرایب دروس کنکور تجربی

با توجه به این که تمام زیرگروه‌ها در کنکورهای 1402 حذف شده‌اند، ضرایب دروس برای همه داوطلبان به صورت یکسان محاسبه می‌شود. طبق اعلام سازمان سنجش، ضرایب جدید دروس اختصاصی رشته تجربی برای کنکور به شرح زیر است:

زمین شناسی ضریب 1، ریاضی ضریب 7، زیست شناسی ضریب 12، فیزیک ضریب 7، شیمی ضریب 9. بنابراین زیست شناسی با ضریب 12 می‌تواند بالاترین تاثیر را روی نتایج داوطلبان این کنکور داشته باشد.

ضرایب دروس کنکور تجربی

دروس کنکور تجربی نظام قدیم

برای دروس نظام قدیم، با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور، نیازی به مطالعه دروس عمومی همچون ادبیات، عربی، معارف و … وجود ندارد. دروس اختصاصی نظام قدیم کنکور تجربی شامل زیست شناسی، ریاضیات، زمین شناسی، فیزیک و شیمی است.

دانش‌ اموزان ضعیفی که در کنکور موفق شدند

دروس کنکور تجربی نظام جدید

در نظام جدید با توجه به این که دروس عمومی حذف شده‌اند، تنها باید به سوالات اختصاصی کنکور پاسخ داده شود. همچنین در نظام جدید به گفته بسیاری، حجم دروس نیز کمتر شده است و این باعث می‌شود که داوطلب از سردرگمی نجات پیدا کند. دروس نظام جدید نیز شامل ریاضیات، زیست شناسی، زمین شناسی، شیمی و فیزیک است که تمامی آن‌ها ضرایب یکسانی را دارند.

دروس عمومی کنکور تجربی

تفاوت اصلی دروس کنکور تجربی 1402 با کنکورهای سال‌های گذشته، در حذف دروس عمومی است. همواره داوطلبان زمان زیادی را برای مطالعه و بررسی سوالات دروس عمومی صرف می‌کردند که از امسال، سازمان سنجش اعلام کرده است که برای برقراری عدالت، تمامی دروس عمومی از کنکور حذف خواهند شد. تاثیر دروس عمومی در نتیجه کنکور به صورت سوابق داوطلب در نظر گرفته می‌شوند و در واقع نمرات این دروس هستند که در نهایت روی رتبه فرد تاثیرگذار خواهند بود.

دروس اختصاصی کنکور تجربی

با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور 1402 تجربی، تنها دروس اختصاصی هستند که باید مورد مطالعه قرار بگیرند و داوطلبان در کنکور با سوالات این دروس روبه‌رو می‌شوند. دروس اختصاصی برای کنکور تجربی سال 1402 شامل درس‌های زمین شناسی، زیست شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک است که دارای ضرایب یکسانی برای تمام داوطلبان هستند. با برنامه‌ریزی دقیق و مناسب می‌توانید دروس اختصاصی کنکور تجربی را به طور کامل مطالعه کرده و با بررسی سوالات سال‌های گذشته، به نتیجه مدنظرتان برسید.

دروس اختصاصی کنکور تجربی

در این مطلب در مورد دروس کنکور تجربی 1402 صحبت شد. تا سال‌های پیش کنکور شامل دروس عمومی و دروس اختصاصی بود و حجم بالای دروس گاه باعث ناامیدی داوطلبان نیز می‌شد. برای کنکور 1402 سازمان سنجش تصمیم گرفته است که دروس عمومی را به طور کامل از کنکور حذف کرده و تنها آن را برای سوابق تحصیلی داوطلب تاثیر دهد. همچنین زیرگروه‌ها نیز در کنکور دیگر جایی نخواهند داشت و ضرایب برای تمامی دروس و برای تمام داوطلبان یکسان خواهد بود.

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲

سوالات متداول

داوطلبان گروه تجربی باید چه دروسی را برای کنکور امسال مطالعه کنند؟

داوطلبان این گروه باید بر مطالعه دروس تخصصی شامل زیست، ریاضی، شیمی، فیزیک و زمین‌شناسی متمرکز شوند.

حذف دروس عمومی از کنکور امسال چه تأثیری بر ضرایب دروس در کنکور تجربی داشته است؟

حذف دروس عمومی سبب افزایش ضریب دروس تخصصی در آزمون امسال شده است. درس زیست با ضریب ۱۲ مهم‌ترین درس و زمین‌شناسی با ضریب ۱ کم اهمیت‌ترین درس در آزمون امسال هستند.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن