09916434367

درخواست مشاوره

تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

یکی از سوالاتی که همواره در ذهن داوطلبان کنکور وجود دارد این است که درصد منفی در کنکور چه تاثیری در نتیجه نهایی دارد؟ این که سوال‌هایی که آن‌ها اشتباه پاسخ می‌دهند چه نقشی در رتبه دارد و آیا نزدن و سفید باقی گذاشتن سوالی بهتر از جواب دادن آن همراه با شک و تردید است یا خیر؟ این موارد در مطلب پیش‌رو به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرند. بنابراین برای بررسی تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور تا انتها همراه من باشید.

تاثیر و نمره منفی تست های غلط در کنکور

تاثیر و نمره منفی تست های غلط در کنکور

در ابتدای بررسی تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور باید به این سوال پاسخ دهم که نمره منفی چگونه محاسبه می‌شود و آیا با زدن هر تست غلط، درصد مشخصی از میزان درصد کسب‌شده داوطلب کسر می‌شود یا خیر؟ به طور کلی قاعده مشخصی برای ثبت تاثیر نمره منفی وجود دارد؛ اگر هر تست صحیح در کنکور را یک نمره مثبت تلقی کنیم، پاسخ به هر سوال به شکل غلط، یک سوم نمره منفی را دارد. در حقیقت با پاسخ به سه سوال اشتباه، یک نمره مثبت و یک سوال صحیح شما بی‌اثر می‌شود. دقیقا به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان به سوالات دارای شک و ابهام پاسخ ندهید.

بهترین منابع کنکور انسانی 1402

نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور

برای محاسبه نمره منفی در کنکور و بررسی تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور، برای تمامی کنکورها فرمول مشخصی وجود دارد. به این صورت که هر تستی که داوطلب به صورت غلط به آن پاسخ دهد، یک سوم نمره منفی را در پی دارد. به بیان ساده‌تر هر سه تست غلطی که به آن پاسخ دهید، یک جواب صحیح از بین جواب‌های صحیح آن درس را از بین می‌برد.

اگر تعداد تست صحیحی طبق همین فرمول برای درس مربوطه داوطلب باقی نماند، درصد آن درس به صورت منفی درمی‌آید. با توجه به این که در کنکور و آزمون‌های مشابه نمره منفی لحاظ می‌شود، بهترین کار عدم پاسخ به سوالاتی است که داوطلب نسبت به جواب آن‌ها اطمینان ندارد.

نمره منفی و تاثیر پاسخ های نادرست در تست زنی کنکور

تاثیر جواب های اشتباه در تراز و رتبه کنکور چقدر است؟

اما پاسخ‌های غلط چگونه در رتبه تاثیر دارند و تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور چگونه بررسی می‌شود؟ سوالاتی که به آن‌ها پاسخ نمی‌دهید، هیچ نقشی در نتیجه کنکور شما ندارند و در واقع به عنوان سوالات خنثی در نظر گرفته می‌شوند. سوالات صحیح نیز با توجه به میزان پاسخ داوطلب درصد مثبتی را به همراه دارند. این درصد رابطه مستقیمی با ضریب آن درس دارد و با توجه به درصد آن، هر پاسخ غلط یا صحیح، میزان درصد خاصی را به همراه دارد که درصد هر پاسخ غلط، یک سوم پاسخ درست است. به طور کلی درصد منفی و سوالات اشتباه می‌توانند رتبه داوطلب را بین 500 تا 2000 رتبه جابجا کنند. به همان نسبت ضریب هر درس نیز از تراز داوطلب تاثیر می‌پذیرد و با درصد منفی میزان تراز کمتر می‌شود.

دفترچه انتخاب رشته تجربی 1402

نمره منفی و تاثیر پاسخ های نادرست در تست زنی کنکور

به دلیل اعمال نمره منفی در کنکورها، توجه به این نکته بسیار مهم است که هرگز به سوالاتی که شک و شبهه‌ای در آن‌ها وجود دارد، پاسخ ندهید. نمره منفی و پاسخ‌های نادرست رتبه داوطلب را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهند و با هر سه سوال اشتباهی که در کنکور ثبت کنید، یک پاسخ صحیح برای آن درس مشخص را از بین می‌برید. بنابراین در تمرین‌هایی که پیش از کنکور انجام می‌دهید، همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که نمره منفی، رتبه و درصد دروس شما را کاملا تغییر خواهد داد. با تمرین و تکرار می‌توانید در برابر وسوسه شدن برای پاسخ به سوالاتی که جواب آن‌ها را به طور دقیق نمی‌دانید، مقاومت کنید.

تاثیر جواب های اشتباه در تراز کنکور چقدر است؟

تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور کاملا مشهود است و می‌تواند رشته و دانشگاه داوطلب را به طور کامل تغییر دهد. در این مطلب در خصوص چگونگی محاسبه درصد منفی و نحوه تاثیر پاسخ‌های غلط صحبت شد. با در نظر گرفتن این موارد، سعی کنید تنها به سوالاتی که نسبت به پاسخ آن‌ها اطمینان دارید پاسخ دهید که رتبه شما تحت تاثیر نمره منفی و پاسخ‌های غلط قرار نگیرد.

سوالات متداول

نحوه محاسبه نمره منفی در کنکور چگونه است؟

به طور کلی هر پاسخ غلط، یک سوم سوال با پاسخ صحیح نمره منفی دارد و هر سه پاسخ غلط، یک سوال صحیح را از بین می‌برد؟

آیا پاسخ اشتباه در تراز و رتبه تاثیر دارد؟

بله؛ پاسخ غلط و نمره منفی تاثیر مستقیمی روی رتبه و تراز فرد دارد و به همین دلیل است که باید از پاسخ به سوالات شک‌دار اجتناب کرد.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن