Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

دوره برنامه ریزی کنکور ( کلیک کنید )

کنکور انسانی ۱۴۰۳

زمان حدودی مطالعه : ۳ دقیقه ⏱

کنکور سراسری انسانی ، گروه‌های آزمایشی مختلفی در آزمون سراسری شرکت می‌کنند. انسانی یکی از مهم‌ترین گروه‌ها محسوب شده و بعد از رشته تجربی بیشترین تعداد داوطلبان را به خود اختصاص می‌دهد. اغلب داوطلبان این گروه علاقه‌مند هستند که در حقوق دانشگاه علامه، دانشگاه تهران یا رشته روانشناسی بهشتی پذیرفته شوند. تغییرات زیادی در آزمون امسال ایجاد شده که برای موفقیت در کنکور انسانی به آگاهی از همه آن‌ها نیاز دارید. اولین مواردی که باید بدانید دو نوبتی شدن آزمون امسال، حذف دروس عمومی، افزایش ضریب دروس تخصصی، حذف زیرگروه‌ها و افزایش تأثیر دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی است. برای آشنایی کامل با آزمون امسال به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود دقت کنید.

کنکور انسانی چگونه است؟

کنکور انسانی ۱۴۰۳

آزمون سراسری امسال اولین دوره از آزمون‌های دو مرحله‌ای است. همانطور که در اطلاعیه‌های سازمان سنجش منتشر شد، آزمون در دو نوبت دی و تیرماه برگزار می‌شود. داوطلبان برای شرکت در کنکور دی ماه در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه فرصت دارند مرحله ثبت نام را در سایت سازمان سنجش انجام دهند. صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه نیز زمان برگزای آزمون دی ماه است. اما اگر قصد دارید در نوبت دوم آزمون شرکت کنید، ثبت نام خود را در تاریخ ۱۵ تا ۲۱ فروردین ماه تکمیل کنید. صبح روز پنجشنبه ۱۴ تیر ماه نیز برای برگزاری آزمون گروه انسانی تعیین شده است.

قبل شرکت در کنکور باید بدانید که ضریب دروس در آزمون امسال تغییر کرده است. دلیل آن نیز حذف دروس عمومی است. تصور نکنید که دروس عمومی تأثیری در موفقیت شما در کنکور ندارند؛ بلکه تأثیر آن‌ها از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. نمره نهایی دروس تخصصی ملاک اصلی ارزیابی داوطلبان قرار می‌گیرند.

بهترین منابع کنکور انسانی 1402

کنکور انسانی چگونه است؟

همانطور که اشاره کردم آزمون امسال در دو نوبت دی و تیر ماه برگزار می‌شود. اعلام نتایج اولیه داوطلبانی که در نوبت اول کنکور انسانی شرکت کرده‌اند در اواسط اسفند ماه اعلام می‌شود. اگر از رتبه خود راضی بودید و ضرورتی برای شرکت مجدد در آزمون تیر ماه احساس نکردید، برای انتخاب رشته نهایی باید تا مرداد ماه منتظر بمانید. داوطلبانی که در آزمون اول، نتیجه قابل قبولی کسب نکرده و علاقه دارند دوباره شانس خود را امتحان کنند یا آن دسته از داوطلبانی که شرایط شرکت در آزمون دی ماه را نداشتند، باید در نوبت دوم آزمون (تیر ماه) شرکت کنند. نتایج اولیه این آزمون در اواسط مرداد ماه منتشر می‌شود و بلافاصله بعد از آن زمان انتخاب رشته خواهد بود.

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی

کنکور انسانی دی ماه

شرکت در کنکور دی ماه برای تمام داوطلبان پایه دوازدهم، پشت کنکوری‌ها و افرادی که قصد شرکت مجدد در آزمون سراسری دارند آزاد است. نکته‌ای که اشاره به آن ضروری به نظر می‌رسد این است که تمام کتاب‌های درسی تخصصی هر سه پایه به صورت کامل به عنوان منبع اصلی طرح سؤالات آزمون سراسری دی ماه در نظر گرفته می‌شوند. پس داوطلبان پایه دوازدهم شرکت‌کننده در کنکور دی ماه اگر قصد کسب رتبه عالی دارند، باید کتاب‌های پایه دوازدهم را تا انتها بخوانند. تعداد دفترچه‌های کنکور دی دو عدد بوده و تعداد سؤالات هر یک از آن‌ها ۸۰ عدد است. به عبارت ساده‌تر داوطلبان گروه انسانی باید در حدود دو ساعت و چهل دقیقه به ۱۶۰ تست پاسخ دهند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی

انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳ به صورت همزمان و در اواسط مرداد ماه انجام می‌شود. آنچه که باید در مورد این مرحله بدانید تحلیل کارنامه کنکور است. در کارنامه خود ابتدا به دو گزینه توجه کنید. گزینه اول، مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه فرهنگیان و رجایی است. رتبه در سهمیه دومین قسمتی است که باید آن را بررسی کنید. اگر مجاز به انتخاب رشته دوره‌های روزانه، شبانه و فرهنگیان هستید، کد محل‌های دلخواه خود را انتخاب کرده و در فرم انتخاب رشته وارد کنید. فراموش نکنید پایین بودن رتبه در سهمیه به معنی شانس بیشتر برای قبولی در دانشگاه‌های برتر است.

دفترچه انتخاب رشته ریاضی 1403

برای کنکور انسانی چی بخونیم؟

در آزمون امسال با حذف دروس عمومی حجم کتاب‌ها کم شده است، اما مطالعه کتاب‌های زیر برای موفقیت در کنکور اهمیت دارد:

 • ریاضی و آمار
 • اقتصاد
 • ادبیات تخصصی
 • عربی تخصصی
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • جامعه‌شناسی
 • فلسفه
 • منطق
 • روانشناسی

داوطلبان گروه انسانی در مجموع باید ۲۲ کتاب تخصصی پایه‌های دهم تا دوازدهم را برای کنکور بخوانند.

دروس اختصاصی کنکور انسانی

در یک دسته‌بندی کلی دروس تخصصی کنکور انسانی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • ریاضی
 • زبان و ادبیات فارسی
 • اقتصاد
 • عربی
 • تاریخ و جغرافیا
 • فلسفه ومنطق
 • علوم اجتماعی
 • روانشناسی

مهمترین دروس کنکور انسانی

در سال‌های قبل، رشته‌های دانشگاهی گروه انسانی در چندین زیرگروه مختلف قرار می‌گرفتند. زیرگروه‌ها از نظر ضریب دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت بودند. حذف زیرگروه‌ها در آزمون امسال به معنی یکسان‌سازی ارزش دروس برای قبولی در رشته‌های دانشگاهی است. آیا اهمیت تمام دروس به یک اندازه است؟ خیر، درس‌های ریاضی و ادبیات بیشترین ضریب را در آزمون امسال به خود اختصاص می‌دهند که نشان‌دهنده اهمیت آن‌ها است. توصیه من این است که در کنار مطالعه عمیق تمام دروس تخصصی بر یادگیری مباحث کلیدی ریاضی در آزمون متمرکز شوید. بدون تردید مسیر موفقیت شما هموارتر خواهد شد.

برای کنکور انسانی چی بخونیم؟

کنکور انسانی ۱۴۰۳ در دو نوبت اردیبهشت و تیر ماه برگزار می‌شود. انتخاب رشته داوطلبان شرکت‌کننده در هر دو نوبت آزمون به صورت همزمان در اواسط مرداد انجام می‌شود و اعلام نتایج نهایی نیمه دوم شهریور ماه خواهد بود. حذف زیرگروه‌ها، حذف دروس عمومی، افزایش ضریب دروس تخصصی و افزایش تأثیر معدل و سوابق تحصیلی بخشی از تغییرات عمده آزمون امسال هستند.

تعداد سوالات کنکور ۱۴۰۲

سوالات متداول

مهم‌ترین دروس گروه آزمایشی انسانی در کنکور امسال چیست؟

برای کسب رتبه عالی باید تسلط کافی به تمام مباحث دروس تخصصی داشته باشید. اما درس‌های عربی، ریاضی و ادبیات در گروه انسانی اهمیت بیشتری دارند.

برای انتخاب رشته به چه نکاتی توجه کنیم؟

تحلیل کارنامه مهم‌ترین اصل در انتخاب رشته است.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن