زیر گروه های کنکور انسانی 1402

عناوین مقاله

کنکور انسانی یکی از کنکور‌های اصلی است که هر ساله شرکت‌کنندگان زیادی را به خود می‌بیند. هر سال سازمان سنجش مطابق با رشته داوطلب زیرگروه‌ هایی را برای این کنکور معرفی می‌کرد که ضرایب دروس در آن نیز با زیرگروه‌های دیگر کاملا متفاوت بود. البته باید بگوییم مطابق با آخرین تغییرات، تمامی زیرگروه‌ها در همه کنکورها حذف شده‌اند و همه داوطلبان به سوالات با ضرایب یکسانی پاسخ خواهند داد. علاوه بر این مورد، تمامی دروس عمومی نیز از کنکور حذف شده‌اند و تنها دروس اختصاصی هستند که باید توسط افراد پاسخ داده شوند. دروس عمومی به صورت سوابق کنکور در رتبه داوطلب تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه در مورد زیر گروه های کنکور انسانی بیشتر صحبت می‌کنیم.

زیر گروه های رشته انسانی 1402

مطابق با سال‌های گذشته، تمامی رشته‌های گروه انسانی به 5 زیرگروه تقسیم‌ بندی می‌شدند که این زیرگروه‌ها هر کدام دارای ضرایب مشخصی برای دروس مختلف بودند. اما با تصمیماتی که گرفته شده است، تمامی زیر گروه‌های کنکور انسانی 1402 حذف شده‌اند. با توجه به این موضوع که تمامی زیرگروه‌ها برای کنکور انسانی حذف شده‌اند، لیست تمام رشته‌ها و نوع تقسیم‌ بندی آن‌ها در دفترچه ثبت نام کنکور قرار داده شده است که با مطالعه دقیق آن می‌توانید به اطلاعات کاملی در این زمینه دسترسی داشته باشید.

زیر گروه های رشته انسانی 1402

زیر شاخه های کنکور انسانی

کنکور انسانی در سال‌های گذشته دارای زیرشاخه‌های مختلفی بود و به 5 زیر شاخه مختلف تقسیم می‌شد. در این زیر شاخه‌ها هر درس ضریب مخصوص به خود را داشت و افراد قبل از شرکت در آزمون سراسری باید از این موارد به طور کامل اطلاع کسب می‌کردند. برخی از دروس در زیرشاخه خاصی دارای ضریب بالاتری بود و افرادی که در آن زیر گروه قرار داشتند تمرکز بیشتری را روی دروس با ضریب بالاتر قرار می‌‌دادند. اما اکنون با حذف زیرگروه‌ها، تمام دروس دارای ضریب مشخصی هستند و دیگر تفاوتی بین ضریب درس‌ها در زیرگروه‌های مختلف وجود ندارد. این تصمیم به دلیل برقراری عدالت بیشتر توسط سازمان سنجش گرفته شده است و از کنکور سال 1402 اجرا خواهد شد.

بهترین اساتید ریاضی کنکور
بخوانید

زیر شاخه های کنکور رشته انسانی

در کنکور 1402 انسانی دیگر خبری از زیرگروه‌ها نخواهد بود؛ تمامی زیرشاخه‌های کنکور انسانی از این پس توسط سازمان سنجش حذف شده‌اند و داوطلبان به صورت کاملا یکسان با دروسی با ضرایب برابر برای همه، مورد سنجش قرار می‌گیرند. این تصمیم برای اولین بار توسط سازمان سنجش اتخاذ شده است و نتیجه آن بعد از کنکور 1402 مشخص خواهد شد. این که آیا این تصمیم ادامه‌دار خواهد بود یا خیر، موضوعی است که باید توسط سازمان سنجش اعلام شود. اما آن چیزی که مشخص است هدف این سازمان از چنین تصمیمی در کنار حذف دروس عمومی از کنکور، برقراری عدالت بیشتر و سنجش یکسان همه داوطلبان است. با مطالعه دفترچه کنکور 1402، می‌توانید اطلاعات کاملی را از نحوه برگزاری کنکور 1402 دریافت کنید.

زیر گروه های کنکور انسانی

ضرایب زیر گروه های کنکور انسانی

در ادامه بحث زیر شاخه های کنکور انسانی، به ضرایب این زیرگروه‌ها نیز نگاهی خواهیم داشت. با توجه به حذف تمام زیرگروه‌ها برای کنکور 1402، همه دروس اختصاصی برای داوطلبان از ضریب یکسانی برخوردار هستند.

درس ریاضی دارای ضریب 6، اقتصاد ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی با ضریب 8، زبان عربی ضریب 5، تاریخ و جغرافیا ضریب 5، علوم اجتماعی ضریب 5، فلسفه و منطق ضریب 5 و روانشناسی ضریب 2 هستند. بنابراین با شناخت این ضرایب، می‌توانید با توجه به وضعیت خود در این دروس، برنامه‌ریزی دقیقی را برای گرفتن نتیجه مطلوب انجام دهید.

ضرایب زیر گروه های کنکور انسانی

زیر گروه های کنکور انسانی موردی بود که در این مطلب به آن پرداخته شد. باید توجه کنید که سازمان سنجش برای افزایش عدالت آموزش، تمامی زیرگروه‌ها را برای کنکور سال پیش‌رو، یعنی کنکور 1402 حذف کرده است و از این رو تمام دروس برای داوطلبان ضریب ثابتی دارند. پیشنهاد می‌شود با مطالعه کامل دفترچه‌های سازمان سنجش از آخرین تغییرات باخبر شوید. همچنین در صورتی که بخواهید از نکات طلایی کنکور باخبر شوید و با برنامه‌ریزی بهتری خود را آماده کنکور کنید، مشاوره گرفتن از افراد متخصص و آگاه در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود و این امکان را به شما می‌دهد که از تجربیات داوطلبان گذشته نهایت استفاده را داشته باشید.

بهترین منابع کنکور ریاضی 1402
بخوانید

سوالات متداول

اهمیت حذف زیر گروه‌های در کنکور انسانی چیست؟

عرف زیرگروه‌ها به معنی یکسان‌سازی مقایسه عملکرد داوطلبان و افزایش شانس آن‌ها برای قبولی در رشته‌ها و دانشگاه‌های برتر است.

زیرگروه‌های کنکور انسانی در چه مواردی با یکدیگر متفاوت هستند؟

زیرگروه‌ها از نظر ضریب و اهمیت دروس تخصصی با یکدیگر متفاوت بودند.

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و بنیانگذار کنکور تی وی هستم ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم . سایت کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

نوشته های مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *