09916434367

درخواست مشاوره

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

یکی از صحبت‌های تکراری که همه ساله داوطلبان کنکور با آن درگیر هستند، تغییر کتاب‌های درسی است. هر ساله کتاب‌های نظام جدید با تغییرات محتوایی مواجه می‌شوند. تغییرات شامل حذف یا اضافه کردن مطالب است. البته تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲ به یک رشته خاص محدود نمی‌شود، بلکه داوطلبان هر ۵ گروه آزمایشی کنکور سراسری باید از این تغییرات باخبر باشند.

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲

تغییرات کتاب درسی برای کنکور

کنکور امسال در دو نوبت برگزار می‌شود و داوطلبان در صورت دست نیافتن به رتبه دلخواه نیاز نیست تا سال آینده منتظر بمانند. یکی از سوالاتی که داوطلبان از من می‌پرسند این است که چرا آگاهی از تغییرات کتاب‌های درسی مهم است؟ در پاسخ به سوال این دسته از داوطلبان باید توجه شما را به یک مثال جلب کنم. فرض کنید مطلبی از کتاب‌های درسی حذف شده باشد و شما از آن اطلاع نداشته باشید. به زمانی که برای مطالعه این بخش، یادگیری، تست زنی و تکرار مباحث صرف می‌شود دقت کنید. این فرایند باعث می‌شود وقت شما برای مطالعه قسمت‌های کاربردی‌تر کمتر باشد.

در صورت عدم اطلاع از مطالب جدید اضافه شده به کتاب‌های درسی ممکن است از رقبای خود عقب بیفتید. فرض کنید سوالی از قسمت‌های جدید که شما مطالعه نکردید مطرح شود، بدون شک شما نمی‌توانید به آن قسمت پاسخ صحیح بدهید. با توجه به اینکه در ماراتن سخت کنکور یک پاسخ اشتباه می‌تواند شما را از هدف اصلی‌تان دور کند، باید اطلاعات دقیق درباره تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲ داشته باشید.

کارنامه کنکور 1402

تغییرات کتاب درسی برای کنکور تجربی ۱۴۰۲

درس زیست اصلی‌ترین درس برای داوطلبان گروه تجربی است که بالاترین ضریب را به خود اختصاص می‌دهد. برای موفقیت در این آزمون باید کتاب‌های پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنید. تغییرات زیاد زیست پایه دهم سبب شده که پشت کنکوری‌ها ناچار به خرید کتاب چاپ سال ۹۹ باشند. تغییر کتاب یازدهم بسیار کم بوده و تنها به دو مورد ختم می‌شود و کتاب پایه دوازدهم نیز کاملا بدون تغییر مانده است.

در مورد درس شیمی نیز همین ماجرا اتفاق افتاده و تمام تغییرات به کتاب دهم محدود می‌شود. پس اگر نتیجه خوبی در کنکور ۱۴۰۱ به دست نیاورده‌اید، برای افزایش شانس موفقیت در سال جدید باید کتاب پایه دهم چاپ 99 را تهیه کنید. تغییری در کتاب‌های یازدهم و دوازدهم ایجاد نشده است. در مورد کتاب‌های ریاضی و فیزیک پایه‌های دهم تا دوازدهم درسنامه جامع کتاب‌های کمک آموزشی شما را از خرید کتاب‌های جدید بی‌نیاز می‌کند.

تغییرات کتاب درسی برای کنکور انسانی ۱۴۰۲

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲ رشته انسانی نسبتا زیاد است. کتاب اقتصاد کاملا عوض شده، تغییران جزئی در جغرافی دهم اتفاق افتاده و تاریخ دوازدهم نیز با تغییرات کمی روبه‌رو شده است. علاوه بر این، تغییرات جزئی در کتاب‌های روانشناسی یازدهم، عربی دهم، عربی یازدهم، علوم و فنون، عربی دوازدهم، منطق دهم، فارسی دهم تا دوازدهم و دینی دهم تا دوازدهم ایجاد شده است. در کتاب‌های ریاضی و آمار هر سه پایه، تاریخ دوازدهم، فلسفه یازدهم، جغرافیای یازدهم، علوم و فنون دوازدهم، جامعه‌شناسی دهم و یازدهم هیچ تغییری اعمال نشده است.

بهترین مشاوره کنکور تجربی
تغییرات کتاب درسی برای کنکور

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ریاضی ۱۴۰۲

گروه آزمایشی ریاضی یکی از گروه‌های بسیار مهم در آزمون سراسری است. اگر داوطلب شرکت در این گروه هستید، باید اطلاعات کافی درباره تغییرات ایجاد شده در کتاب‌های درسی این رشته داشته باشید. بررسی‌های من نشان داد که هیچ تغییری در هندسه دهم و یازدهم ایجاد نشده، اما با تغییر بسیار جزئی در حسابان و ریاضیات گسسته روبه‌رو شدم. کتاب ریاضی کاملا بدون تغییر مانده و تغییرات ایجاد شده در کتاب شیمی مشابه تغییرات اعمال شده در گروه تجربی است. بررسی تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲ نشان داد که تغییر جزئی در کتاب فیزیک رشته ریاضی نیز رخ داده است. اما بر اساس تجربه چندین سال مشاوره توصیه می‌کنم به‌جای خرید کتاب فیزیک نسخه جدید کتاب کمک آموزشی را تهیه کنید.

جدیدترین تغییرات کتاب درسی برای کنکور

هر ساله تغییرات جزئی در کتاب‌های درسی ایجاد می‌شود. اما به دلیل حذف درس‌های عمومی از کنکور امسال اطلاع از جدیدترین تغییرات اهمیت به‌سزایی دارد. حذف دروس عمومی رقابت شدیدتری بین داوطلبان ایجاد می‌کند. اغلب داوطلبان می‌دانند که راهی برای جبران درصد کم دروس تخصصی وجود ندارد. تاثیر دروس عمومی به‌صورت سوابق تحصیلی حاصل از نمره امتحانات نهایی پایه دوازدهم اعمال می‌شود. اما بسیاری از داوطلبان نمره‌های خوبی در دروس عمومی کسب کرده‌اند، پس برای باقی ماندن در رقابت باید از هر فرصتی استفاده کنید. آگاهی از جدیدترین تغییرات به مطالعه هدفمند و برنامه‌ریزی درست کمک می‌کند.

جدیدترین تغییرات کتاب درسی برای کنکور

تغییرات کتاب درسی برای کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان ۵ گروه آزمایشی شرکت‌کننده در کنکور سراسری اهمیت دارد. در برخی موارد که تغییرات جزئی است می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. اما تغییر کلی کتاب شیمی و زیست دهم رشته تجربی، خرید کتاب درسی و کتاب کمک آموزشی جدید را الزامی می‌کند. در کتاب‌های رشته انسانی تغییرات جزئی است و می‌توانید آن‌ها را در کتاب درسی خود اعمال کنید. در کتاب‌های گروه ریاضی نیز تغییرات جدی که بتواند داوطلبان را با مشکل جدی مواجه کند ایجاد نشده است.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن