09916434367

درخواست مشاوره

بودجه‌ بندی کنکور هنر 1402

زمان حدودی مطالعه : 3 دقیقه ⏱

هنر نیز یکی دیگر از گروه‌های فرعی یا شناور کنکور سراسری است. داو طلبان علاقه‌مند به این گروه آزمایشی می‌توانند در کنار رشته اصلی خود در این گروه نیز شرکت کنند. سوالی که اغلب داوطلبان از من می‌پرسند این است که از کجا بفهمیم چه مبحثی مهم‌تر بوده و تعداد سوالات هر بخش چقدر است؟ توصیه من به تمام داوطلبان این است که قبل از آغاز مطالعات به‌صورت جدی حتما بودجه‌ بندی کنکور هنر را بررسی کنند. این مرحله به شما کمک می‌کند که بدانید وقت مناسب برای مطالعه هر بخش چقدر است.

بودجه‌ بندی کنکور هنر 1402

بودجه‌ بندی کنکور هنر ۱۴۰۲

بررسی‌های من نشان می‌دهد که هر ساله طراحان کنکور توجه بیشتری به برخی از مباحث نشان می‌دهند. بودجه‌بندی مشخص می‌کند که تعداد سوالات هر بخش در کنکور چقدر است و کدام مباحث نقش کلیدی‌تری در موفقیت دانش‌آموزان در آزمون سراسری دارد. علیرغم اینکه سوالات کنکور از بخش‌های مختلف کتاب‌های درسی مطرح می‌شوند، اما طبیعی است که اهمیت تمام بخش‌ها یکسان نباشد. پس تعداد تست‌های هر یک از این بخش‌ها با هم متفاوت خواهد بود.

سوالات تخصصی گروه آزمایشی هنر شامل درک عمومی ریاضی فیزیک، درک عمومی هنر، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد است. اطلاع از بودجه‌بندی در هموار‌سازی مسیر مطالعاتی شما نقش کلیدی دارد. دفترچه سوالات تخصصی این آزمون با درک عمومی هنر آغاز می‌شود. در سال‌های گذشته تعداد سوالات این بخش ۳۵ تست بود که داوطلبان باید در ۲۵ دقیقه به آن پاسخ می‌دادند. بودجه‌ بندی کنکور هنر در این درس شامل موارد زیر است:

  • هنر پیشین تاریخ ایران ۱ یا ۲ تست، هنر ایران باستان ۱ تست، هند، ۱ سوال، اژه و یونان ۱ سوال، قرون وسطی ۱ سوال، خوشنویسی ۱ سوال، هنر تاریخ جهان ۱ سوال، چین و ژاپن ۱ سوال، بین النهرین ۱ سوال، هنر اسلامی ایران ۱ سوال، هنر رنسانس ۱ سوال، چاپ ۱ سوال، سبک‌های هنری ۵ سوال، صنایع دستی ۲ سوال، عکاسی ۳ سوال، موسیقی ۱ سوال و نمایش ۴ سوال.
دانش‌ اموزان ضعیفی که در کنکور موفق شدند

دومین بخش در دفترچه تخصصی کنکور هنر به درک ریاضی و فیزیک اختصاص دارد. تعداد سوالات این بخش نیز ۳۰ تست بوده که باید در ۲۰ دقیقه به آن پاسخ دهید. بودجه‌بندی آن نیز شامل موارد زیر است:

  • اعداد حقیقی ۲ سوال، معادله ۱ سوال، نسبت و تناسب ۲ سوال، رادیکال ۱ سوال، هوش هندسی ۳ سوال، درصد ۱ سوال، چندضلعی ۳ سوال، اعداد گویا ۱ سوال، الگوسازی ۲ سوال، تبدیلات هندسی ۳ سوال، هندسه در فضا ۲ سوال، دایره ۱ سوال، فشار ۱ سوال، گرما ۱ سوال، کار و انرژی ۱ سوال، نور ۱ سوال و خواص مواد ۱ سوال.
تعداد سوالات کنکور هنر

سومین بخش در دفترچه مربوط به درس ترسیم فنی است. سوالات این بخش ۲۰ عدد بوده که ۲۶ دقیقه برای پاسخ به این تست‌ها زمان خواهید داشت. طراحی مبحثی سوالات این بخش نیز به‌صورت زیر است:

  • تاریخچه ۱ سوال، مثلث ۱ سوال، چندضلعی ۲ سوال، ترسیمات هندسی ۲ سوال، برش و تداخل ۱ سوال، جایگاه خط و صفحه ۱ سوال، رسم سه نما ۱ سوال، مجهول‌یابی ۳ سوال، تصاویر سه بعدی ۱ سوال، هندسه احجام ۱ سوال، مقیاس ۱ سوال، نقشه کشی معماری ۳ سوال و مکعبات کوچک ۱ سوال.

خلاقیت تصویری و تجسمی که ۲۰ سوال از مجموعه تست‌های گروه آزمایشی هنر را به خود اختصاص می‌دهد بخش بعدی است که باید در ۲۴ دقیقه به تمام سوالات پاسخ دهید. بودجه‌ بندی کنکور هنر نشان می‌دهد که طراحی سوالات آزمون به چه شکلی انجام می‌شود:

  • عنصر کیفی و بصری ۵ سوال، شناخت تکنیک و ابزار ۲ سوال، شناخت آثار هنرمندان ۳ سوال، شناخت سبک‌های هنری ۳ سوال، مبانی طراحی گرافیک ۳ سوال و سایر موضوعات ۴ سوال.
زیر گروه های کنکور زبان 1402

تعداد سوالات کنکور هنر

با بررسی بودجه‌ بندی کنکور هنر نظام جدید متوجه می‌شوید که سوالات مطرح شده در کنکور چه تعداد هستند. با بررسی مجدد مواردی که در قسمت‌های قبل بیان کردم متوجه خواهید شد که سوالات تخصصی این گروه آزمایشی ۱۰۵ سوال بوده که باید در بازه زمانی ۱۰۰ دقیقه‌ای به این سوالات پاسخ دهید.

بودجه‌ بندی کنکور هنر سال‌های اخیر

در سال‌های اخیر تغییرات در بودجه‌بندی سوالات کنکور ایجاد شده است. برای مثال، در سال ۱۴۰۱ برای اولین بار از برخی مباحث در کنکور سوال مطرح می‌شد و تعداد سوالات مطرح شده از برخی مباحث نیز کاهش یافته بود. سعی کردم برای بیان بودجه‌بندی سوالات ۵ سال گذشته را بررسی کنم، اما مبنای اصلی را آزمون سراسری سال گذشته قرار دادم. دلیل اصلی این بود که مباحث مطرح شده در سال گذشته افزایش یافته بود. اشاره نکردن به این موارد می‌توانست در نتیجه کنکور شما تأثیر منفی داشته باشد.

بودجه‌ بندی کنکور هنر دی و تیر ماه

معتقد هستم که در آزمون دو نوبتی امسال بودجه‌بندی سوالات باید شبیه به سال قبل باشد. اما قبل از اتمام نوبت اول نمی‌توان اظهار نظر دقیقی کرد. توصیه می‌کنم مباحث را با توجه به اهمیت آن‌ها مطالعه کنید و برای کسب اطلاعات دقیق‌تر تا پایان دی ماه صبر کنید.

بودجه‌ بندی کنکور هنر دی و تیر ماه

یکی از چالش‌ هایی که اغلب دانش‌آموزان با آن مواجه می‌شوند بررسی مباحث مهم و اختصاص زمان مناسب به این بخش‌ها است. توصیه من به داوطلبان گروه آزمایشی هنر این است که قبل از برنامه‌ ریزی حتماً بودجه‌ بندی کنکور هنر مطالعه کنند. این مرحله به شما کمک خواهد کرد که مباحث مهم را بشناسید و زمان مناسبی برای مطالعه آن‌ها اختصاص دهید.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

سوالات متداول

چرا بررسی بودجه‌بندی مهم است؟

با بررسی بودجه‌بندی و تعیین تعداد سوالات طرح شده از هر مبحث می‌توانید مطالب پرتکرار و مهم را شناسایی کرده و زمان بیشتری برای مطالعه آن‌ها اختصاص دهید.

بودجه‌بندی کنکور چیست؟

بودجه‌بندی در حقیقت به معنی تعداد سوالات طرح شده از هر مبحث کتاب درسی است.

در برنامه ریزی مشکل داری؟

برای 1 جلسه رایگان تلفنی برای آشنایی با دوره برنامه ریزی و چیزهایی که مشاورها نمیگن فرم رو پر کن