تند خوانی معجزه‌‍ای برای جبران کمبود وقت در کنکور

سرفصل مطالب

در مقالات مختلف بررسی 6 وجه اصلی تندخوانی که به شرح زیر بودند پرداختیم و اگر محصول تندخوانی مگوپ را تهیه کرده باشید تمامی مباحث مربوط به تندخوانی را فراگرفته‌اید .

۱- تقویت ماهیچه چشم

۲- تقویت مسیر عصبی تند خوانی

۳- کاهش مقاومت مغز برای یادگیری

۴- اختلالات یادگیری و عادات غلط مطالعه

۵- سرمایه‌های یادگیری ( سرعت ، حافظه ، دقت ، انعطاف ، حل مساله )

۶- خلاصه نویسی اصولی

همچنین به بررسی اهمیت تندخوانی در کنکور و تاثیرات آن در بهینه کردن وضعیت تحصیلی نیز پرداختیم .

برای این که بتوانید رشد و پیشرفت خودتون رو با سرعت بالاتری ادامه دهید و از منابع مختلفی که وجود دارد بتوانید به سرعت چیزهای مختلفی را یاد بگیرید ، مهم ترین اصل در این زمینه این است که بتوانید مهارتی را بلد باشید که از طریق آن سرعت مطالعه و یادگیری خود را افزایش دهید ، تند خوانی یکی از این مهارت هاست که می تواند برای شما معجزه کند. در این مطلب قصد داریم همه چیز را در باره آموزش تند خوانی با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید این مهارت را یادبگیرید. زیر می تواند در طول زندگی کارایی های بسیاری زیادی را برای شما داشته باشد. فرصت هر فرد در طول شبانه روز و با توجه به کارهایی که دارد محدود است و بهتر است که بهترین استفاده را از این فرصت ها ببرد.

تند خوانی چیست ؟

اگر بخواهیم به طور خلاصه تند خوانی را برای شما توضیح دهیم باید بگوییم که این مهارت یعنی این که شما بتوانید مطالب را با بالاترین سرعت همراه با افزایش تمرکز در دقت و یادگیری بخوانید در این روش شما هر مطلبی که قصد یادگیری و مطالعه آن را را دارید به سرعت می توانید درک و به خاطر بسپارید.

قبل از اینکه به سراغ توضیح و تاریخچه تندخوانی برویم و بخواهیم تاریخ و روش آن را بشکافیم ، ترجیح من این بود که تجربه‌ای از تندخوانی را برای شما ایجاد کنم و ویدیو 5 دقیقه‌ای زیر این تجربه را برای شما ایجاد می‌کند تا قبل از اینکه تئوری تندخوانی را بشناسید ، به صورت عملی آن را لمس کنید :

نکته سبز : ممکن است برخی از افراد تندخوانی را با (( تند تند خواندن )) اشتباه بگیرند و بدون آموزش صحیح و با متد اشتباه با افزایش سرعت به میزان درک مطلب خود از متن آسیب بزنند و با این عمل مطالعه را سطحی و کم ارزش کنند . توجه داشته باشید که تندخوانی اصولی حرفه‌ای و علمی دارد و همانطور که در ادامه توضیح خواهیم داد نه تنها درک مطلب را خدشه دار نمی‌کند بلکه به شدت در افزایش درک مطلب موثر بوده و برعکس آنچه که افراد تصور می‌کنند ، تند خوانی اگر درست آموزش داده شود ، درک مطلب را کاهش نمی‌دهد .

قبل از اینکه به سراغ توضیح و تاریخچه تندخوانی برویم و بخواهیم تاریخ و روش آن را بشکافیم ، ترجیح من این بود که تجربه‌ای از تندخوانی را برای شما ایجاد کنم و ویدیو 5 دقیقه‌ای زیر این تجربه را برای شما ایجاد می‌کند تا قبل از اینکه تئوری تندخوانی را بشناسید ، به صورت عملی آن را لمس کنید :

راستش را بخواهید تند خوانی یک کار عملی است و هدف ویدیو بالا این بود که حس خوش تندخوانی و حس بد کندخوانی را به شما به شکل عملی نشان دهد .

اهمیت تند خوانی در کنکور :

یک کنکوری با یادگیری مهارت تند خوانی کنکور خود را وارد جریان بزرگی می کند که گویا چندین برابر زمانی که برای مطالعه کنکور خود وقت داشته زمان پیدا می‌کند .
مثلاً اگر 5 ماه برای کنکور وقت دارد ، با یادگیری تند خوانی در ابتدا این 5 ماه حداقل تبدیل به 10 ماه میشود ، چرا که با یادگیری این مهارت سرعت فرد حداقل به دو برابر خواهد رسید .
من به شما قول می‌دهم که با یادگیری مهارت تند خوانی از پیشرفت‌های خود در کنکور حیرت خواهید کرد و دریچه جدیدی به روی کنکور دادن شما باز خواهد شد .

این روش بهترین روش درس خواندن برای کنکور است ، زیرا در قدم اول با تندخوانی دقیقاً براساس رفتار طبیعی زیستی مغز مطالب را وارد آن می‌کنید و کمترین فشاری به مغز وارد نمی‌شود و چون فشاری به مغز وارد نمی‌شود ، مغز در برابر یادگیری و مطالب جدید مقاومتی نمی‌کند و همین که مغز مقاومتی نمی‌کند باعث می‌وشد که به هیچ عنوان هیچ احساس خستگی و فشاری را هنگام درس خواندن حس نکنید و شور و اشتیاق طبیعی شما برای خواندن متن‌های بیشتر و درس خواندن به شکل چشمگیری افزایش یافته و مسیر کنکور ساده‌تر و کم فشارتر شود .

چون معمولاً ما تصور می‌کنیم وقتی کاری با سرعت بالا انجام می‌شود از کیفیت آن کاسته می‌شود در نگاه اول ممکن است واژه‌ی تند خوانی که معنی افزایش سرعت مطالعه را دل خود دارد برای شما این معنی را بدهد که این مهارت کیفیت مطالعه‌ی شما را با افزایش سرعت پایین می‌آورد ، اما واقعیت این است که زمانی که شما با سرعت پایین رانندگی می‌کنید می‌توانید حواس خود را به چند جای دیگر نیز بدهید ، اما اگر با سرعت زیاد رانندگی کنید مغز الزاماً توجه و تمرکز بالاتری را به رانندگی کردن اختصاص می‌دهد و بعید است که بتوانید در سرعت بالا به جز رانندگی کردن کار دومی انجام دهید .

تاریخچه‌ تند خوانی :

براساس آنچه که در تاریخ مطالعه می‌کنیم در زمان جنگ جهانی دوم خلبانان به علت وجود سرعت بالا دید سریع و موثری برای تشخیص موضع حمله یا دفاع نداشتند و ارتش امریکا با کمک یک روانشناس به نام ساموئل رنشو ( Samuel Renshaw ) و با استفاده از دستگاه تاشيستوسكوپ (Tachistoscope)  سیستمی آموزشی ترتیب دادند تا به واسطه‌ی آن دامنه دید و سرعت دید خلبانان را افزایش دهند و ذهن خلبانان جنگی توان پردازشی سریع‌تری برای تصمیم گیری پیدا کند .

سیستم آموزشی که با تاشیستوسکوپ ( محرک نما ) طراحی کرده بودند به نحوی بود که ابتدا با شبیه سازی اندازه بزرگ هواپیمای دشمن شروع میشد و تصویر با مکث‌های بلند به مرور  کوچکتر و کوچکتر شده و در نهایت مکث بین نمایش تصاویر کمتر و کمتر شده و اندازه هواپیمای دشمن کوچک تر شده و در گوشه‌های گسترده تری از تصویر به نمایش در می‌آمد .

این تمرین در حدی باید پیش می‌رفت تا سرعت دیدن و درک کردن یک تصویر جدید برای یک خلبان به یک شصتم ثانیه می‌رسید . این سرعت دید ، سرعت مناسبی برای درک موضع حمله یا دفاع بود و یک برتری نظامی خیلی خوب به حساب می آمد و در ادامه با تمرینات بیشتر بسیاری از خلبانان به سرعت‌های فرای یک شصتم ثانیه نیز دست یافتند .

در واقع این مطالعه‌ی نظامی یک قدرت خاص و جدید را در چشم انسان کشف کرده بود و خلبانان جنگی قادر به دیدن تصاویری شده بودند که تا آن موقع نمی‌توانستند با سرعت آن‌ها را ببینند .

تند خوانی در واقع با یک مهارت نظامی در جنگ جهانی کشف شد

در واقع می‌توان گفت مهارت تند خوانی در ابتدا با یک مهارت نظامی شروع شده است

البته به هیچ عنوان در آن زمان به عنوان تندخوانی از آن یاد نشد و بعدها استادان مختلفی در زمینه‌ی آموزش و یادگیری بودند که از این مطالعات نظامی در جهت ساخت و طراحی مهارت تندخوانی استفاده کردند .

تندخوانی ترس حجم زیاد مطالب را کاهش می‌دهد

اولین بار خانم معلمی به نام اِوِلین وود ( Evelyn Wood )  به این مساله فکر کرد که چرا عده‌ای هستند که تندتر از بقیه می‌خوانند و آیا راهکاری وجود دارد که کندخوان ها را تندخوان کرد ؟

او مدت‌ها به شکل تجربی این موضوع را آزمایش می‌کرد و تلاش می‌کرد تا راهکاری پیدا کند که به دانش آموزان یاد دهد چگونه سریع‌تر بخوانند ، اما بعد از مدتی تلاش به هیچ نتیجه‌ی مطلوبی برای تندخوانی دست پیدا نکرد تا اینکه بالاخره طی آزمون و خطا‌های مختلف و مطالعات قبل تر از خود به تکنیکی خاص دست پیدا کرد که اسم آن را خط بری گذاشت .

نتایج پژوهش‌های خانم وود نظر دانشگاهیان دانشگاه یوتا را به خود جلب کرد و او بعدها به همراه همسرش تکنیک‌های مربوط به تندخوانی را با آزمایش‌های بیشتر گسترش داد و در نهایت در سال 1960 موسسه تندخوانی خود را در واشنتگتن راه اندازی کرد .

اولین وود اولین معلم تند خوانی در جهان بود

در واقع عبارت Speedreading که امروز ما آن را در فارسی تند خوانی می‌نامیم اولین بار توسط خانم اولین وود برای اولین بار استفاده شد و اولین کتاب تندخوانی نیز توسط ایشان با نام Reading Skills نوشته شد و بعدها این معلم سخت کوش به همراه همسرش کلاس‌های تند خوانی را با نام Evelyn Wood Reading Dynamics در سراسر آمریکا آغاز کردند .

تبلیغات گسترده زیادی برای سیستم تندخوانی توسط ایشان در تلویزیون آمریکا انجام می‌گرفت و بسیاری از سلبریتی‌های آن زمان سینمای هالیوود نظیر برت لنکستر سفیران تبلیغی این دوره از کلاس‌های تندخوانی بودند .

تکنیک خط بری ( Meta Guiding )

خانم اولین وود متوجه شد که مغز ما می‌تواند با حرکت انگشت یا یک قلم بر روی خطوط متن را روان‌تر دنبال کند و در نهایت دریافت که با تکرار مکرر این تمرین که خط بری نام دارد و در محصول تندخوانی مگوپ چندین ساعت در مورد آن بحث کردیم طوری شرطی شود که خطوط را سریع‌تر و دقیق‌تر دنبال کند و تصمیم گرفت این تکنیک را روی دانش آموزان آزمایش کند . نتایج آزمایش شگفت انگیز بود و او به تکنیکی دست یافته بود که کندخوان‌ها را تندخوان می‌کرد .

این تکنیک به ظاهر ساده تحول عظیمی در دانش آموزان کندخوان پدید آورده بود .

تکنیک خط بری اولین تمرین تندخوانی است که یک وسیله‌ی هدایتگر مثل خودکار یا انگشت دست روی خطوط کتاب بدون اینکه قرار باشد درکی از خطوط پیدا کنیم انجام می‌شود .

خط بری با انگشت در تند خوانی

تکنیک‌های اولین وود بیشتر مبتنی بر شرطی سازی چشم بر روی خطوط کتاب بود که با تمرین زیاد بدست می‌آمد ، اما ضعف‌هایی هم داشت که بعدها توسط دیگر افراد همچون تونی بوزان اصلاح شده و گسترش پیدا کرد .

خط بری تکنیکی است که باید حداقل 20 روز تمرین شود تا تاثیرات عمیق آن بر سرعت مطالعه را ببینید ، و البته بسیار مهم است که تحت نظارت یک مربی حرفه‌ای این کار با ظرافت‌های خاص خودش انجام شود که مراحل این بحث را در محصول تندخوانی مگوپ به طور کامل توضیح دادیم .

البته خاطر نشان کنم که تا سال 1999 تندخوانی به شکل کاملاً رسمی در مجامع علمی جهان پذیرفته نشده بود و بعد از سال 1999 بود که این بحث از حالت فرضیه‌ی علمی به یک واحد درسی الزامی تبدیل شد و نظر افراد آکادمیک در سراسر دنیا را به خود جلب کرد .

بعدها با گسترش تکنیک‌های تندخوانی و در اوایل دهه 1970 پروتکل‌های جدیدی به این بحث اضافه شد که منشا علمی‌تر با ریشه‌های پزشکی داشت و با جزئیات بیشتری تندخوانی را مورد بررسی قرار داد و طبقه بندی‌های مختلفی برای آموزش آن در نظر گرفته شد که در مگوپ من آن را به دو وجه اصلی تقسیم می‌کنم .

1- وجه ماهیچه‌ای

2- وجه عصبی

همان تمرین خط بری ساده دقیقاً بر روی هر دوی این وجوه ماهیچه‌ای و عصبی تاثیر مستقیم می‌گذاشت

از طرفی ماهیچه چشم را تقویت می‌کرد و از طرفی مسیر عصبی جدیدی به نام تند خوانی را جایگزین مسیر عصبی کندخوانی می‌کرد و موجب افزایش سرعت مطالعه می‌شد .

در ادامه پژوهش‌های تندخوانی ، بررسی عادت‌های غلط مطالعه به میان آمد که به خودی خود در سر راه مطالعه کردن ترمز ایجاد می‌کردند که در پایین به بررسی چندتایی از آن‌ها می‌پردازیم که البته این بحث به خودی خود در مقاله‌ای جداگانه تحت نام عادات غلط مطالعه مورد بررسی عمیق‌تری قرار گرفته است و اینجا فقط قصد بر این است که اشاراتی جهت شناخت اولیه‌ی تندخوانی به آن‌ها داشته باشیم .

1- کاهش مکث حین مطالعه :

معمولاً در حین مطالعه بین هر چند کلمه توقفی کوتاه داریم و این در افراد آموزش ندیده و کندخوان به 8 بار در هر سطر هم ممکن است برسد .

اما آموزه‌های تندخوانی با تمریناتی که دارند به ما یاد می‌دهند که تعداد این مکث‌ها را کاهش دهیم و در افراد حرفه‌ای تعداد این مکث‌ها کمتر از 3 مکث در هر سطر می‌رسد .

پیدا کردن زاویه مناسب دید و افزایش توجه هنگام مطالعه از اولین قدم‌هاییست که برای کاهش مکث باید انجام دهید .

نکته‌ی عمیقی که کاهش مکث حین مطالعه علاوه بر افزایش سرعت مطالعه دارد این است که پیوستگی جریان یادگیری را در هنگام مطالعه بالا برده و درک مطلب را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد . این موضوع را در درک مطلب متون زبان انگلیسی آزمون تافل و آیلتس و کنکور نیز مشاهده خواهید کرد .

تند خوانی یکی از راه‌های جلوگیری از بی حوصلگی است

2- به عقب برنگشتن :

حین کتاب خواندن معمولاً به جملات یا پاراگرافی می‌رسید که متوجه آن‌ها نمی‌شوید و برای اینکه درک بهتری پیدا کنید به عقب بر‌می‌گردید تا مطلب برای شما جا بیفتد و ممکن است چندین و چند بار آن قسمت را بخوانید تا بالاخره به قولی برای خود شیر فهمش کنید .

آموزه‌های اصیل تند خوانی با به عقب برگشتن جهت تفهیم جمله یا پاراگرافی که متوجه آن نشدید مخالف است و توصیه می‌کند اگر متوجه نشدید به عقب برنگردید . دقیقاً اینجاست که دارید یک فشار عظیم را به مغز خود وارد می‌کنید و بازده مغز خود را کم می‌کنید و مقاومت مغز را برای یادگیری افزایش می‌دهید و یادگیری را مختل می‌کنید .

برای درک این مساله مثالی می‌زنم :

شما به همراه دوست خود در حال دیدن یک فیلم هستید ، دوستتان هرجایی از فیلم را که متوجه نمی‌شود نگه می‌دارد و عقب می‌زند تا متوجه شود .

این کار شاید برای یک یا دو بار مشکلی ایجاد نکند ، اما زمانی که دوستتان بارها این کار را تکرار کند ، شما چه حسی را تجربه می‌کنید ؟

آیا کلافه نمی‌شوید ؟

آیا دفعه بعد حاضرید با این دوستتان که دائم فیلم را نگه می‌دارد و به عقب برمیگردد حاضرید به تماشای فیلم دیگری بنشینید ؟

بله دقیقاً وقتی در حال کتاب خواندن هستید انگار شما و مغزتان به طور همزمان در حال تماشای یک فیلم هستید ، مغز هوشیارانه با تمام قوا دارد به یادگیری می‌پردازد ، اما شما دائماً فیلم را نگه می‌دارید و به عقب برمی‌گردید و مغز شما هم به شکل پایدار دیگر حاضر نمی‌شود با شما به تماشای فیلمی دیگر ( خواندن کتابی دیگر ) بنشیند و هر بار که برای مطالعه به سراغش می‌روید به نحوی از دست شما فرار می‌کند .

خب اگر به عقب برنگردیم پس کی قرار است که یاد بگیریم ؟

شما قرار نیست یک کتاب را فقط یک بار بخوانید ، بلکه در دورهای بعدی مطالعه ابهام شما رفع خواهد شد و برای مقابله با مشکل تفهیم و درک مطلب در مجموعه‌ی تندخوانی مگوپ مفصل بحث کردیم و راهکار ارئه دادیم . مطالعه را مثل جریان آبی ببینید که در حال جاری شدن است و شما کاسه‌ی خود را زیر آن گرفتید و ممکن است با یک بار جاری شدن تمام ظرف شما پر نشود و هیچ ایرادی ندارد ، مجدد جریان آب را با مطالعه‌ی چند باره جاری کنید تا بالاخره ظرف شما پر شود .

بعدها در جلسات بیشتر با این بحث آشنا خواهید شد .

نکته ظریف : وقتی هر وقت مطلبی را متوجه نمی‌شوید به عقب بازمی‌گردید در واقع مغز خود را تنبل می‌کنید و یک عادت بد برای خود ایجاد می‌کنید که هر وقت چیزی را نفهمید به عقب برمی‌گردید ، اما اگر این عادت را ایجاد نکنید ، به طور ناخودآگاه چون می‌دانید به عقب قرار نیست برگردید ، توجه و تمرکز بیشتری به خرج می‌دهید و درک مطلبتان از این جهت هم افزایش پیدا خواهد کرد .

وقتی در مطالعه به عقب برگردید مثل زمانی است که دارید با کسی فیلم میبینید و هی پاز میزنید و به عقب برمیگردید

3- لب نزدن و نخواندن با صدای بلند :

به یاد دارم که یکی از پیشنهادات معلمین مدارس ما برای درس خواندن بهتر بلند بلند خواندن متن بود و اتفاقاً بعضی وقت‌ها خوب هم از این روش به نتیجه می‌رسیدیم . اما این روش فقط کمک می‌کرد که حوصله ما حین خواندن آن درس‌های ملال آور و کسل کننده سر نرود و یک جنبه‌ی تفریحی هم به آن درس‌ها اضافه شود .

واقعیت این است که این کار بسیار کار نادرستی است و از مجموعه عادات غلط مطالعه محسوب می‌شود .

ماهیچه چشم ما چندین برابر سریع تر از ماهیچه لب ما است و هنگامی که ما بلند می‌خوانیم یا حین مطالعه کردن لب می‌زنیم در واقع داریم پتانسیل سرعت بالایی که چشممان دارد را نادیده می‌گیریم و به سرعت لب‌هایمان برای مطالعه بسنده می‌کنیم .

یک تندخوان حرفه‌ای به هیچ وجه حین مطالعه لب نمی‌زند و بلند بلند متن را نمی‌خواند و فقط چشمش که سرعتی چند برابر لبش دارد را روی متن حرکت می‌دهد و نمی‌گذارد که لب خوانی کردنش برای مطالعه‌اش ترمز ایجاد کند .

متاسفانه من می‌بینم که آموزه‌های مدارس در ایران طوری پیش رفته است که دانش آموزان تصور می‌کنند بدون لب زدن درس خواندن میسر نیست ، این در حالی است که مغز ما برای یادگیری و خواندن متن فقط نیاز به دیدن دارد و هیچ نیازی به لب زدن ندارد .

از اولین درس‌های تندخوانی این است که حین مطالعه لب نزنید

4- تکان ندادن سر :

این نیز همچون عادت لب زدن یک ترمز است و دقیقاً سرعت ماهیچه چشم ما بسیار بسیار بیشتر از سرعت ماهیچه گردن ما است .

هنگام مطالعه باید سر و گردن ثابت باشد و فقط چشم بر روی متن حرکت کند . ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر آید ، اما بعد از اینکه تمرینات مربوط به تقویت ماهیچه چشم را انجام دادید ، به این قدرت می‌رسید که هیچ نیازی به تکان دادن سر خود حین مطالعه ندارید و با حذف این ترمز به خودی خود سرعت شما افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد .

از مهم ترین اصول تند خوانی این است که هرگز سر خود را حین مطالعه تکان ندهیم

بعدها در آموزش‌هایی دقیق تر تمرینات زیادی را برای تصحیح این عادات بد و بسیاری از عادات بدی که در اینجا به آن‌ها نپرداختیم به شما آموزش خواهم داد .

در ادامه تاریخ تند خوانی موارد بسیار زیاد دیگری به آن افزوده شد ، من جمله اینکه با آزمون و خطاهای مختلف متوجه شدند که اگر ذهن نسبت به یک موضوع جهت گیری خاصی پیدا کند و ذهنیت ما نسبت به متن هدفمندتر شود ، مطالعه روان تر شده و سرعت بالاتر می‌رود و موضوعاتی از قبیل هدفمند سازی ذهن و مطالعه فعال به آموزه‌های تندخوانی افزوده شد .

یادگیری هدفمند :

مغز در برابر چیزهای جدید از خود انواع مقاومت را نشان می‌دهد و اگر ما بتوانیم قبل از شروع مطالعه یک موضوع ، یک سری جهت دهی اولیه در مورد موضوعی که می‌خواهیم بخوانیم در ذهن خود بتراشیم و به ذهن هدف بدهیم ، ذهن مقاومتش را در برابر درک مطلب آن موضوع کم کرده و خواندن متن را روان‌تر می‌کند و این به خودی خود به شکل عجیبی چون ذهن روان تر شده است سرعت را بالاتر می‌برد .

به جرات می‌توان گفت که منحصر به فرد ترین ، کمیاب ترین و طلایی ترین آموزه محصول تندخوانی مگوپ در این بخش دیده می‌شود و برای تندخوانی کنکور تکنیکی را به شما یاد می‌دهم که بند بند وجودتان را نسبت به هر موضوعی که قصد دارید بخوانید هدفمند می‌کند و به روان ترین شکل و لذت بخش ترین شکل آن مطلب را می‌خوانید .

در بخش ( کاهش مقاومت مغز برای یادگیری ) مفصل در مورد این صحبت خواهیم کرد .

یادگیری هدفمند از اصول تندخوانی است

بالاترین سرعت مطالعه که برای تندخوانی ثبت شده است چقدر است ؟

مسابقات مختلفی برای تندخوانی در جهان برگزار می‌شود و مبنای آن این است که با هر سرعتی که می‌خوانید باید به 80 درصد سوالاتی که بعد از خواندن آن متن از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید .

رکورد داران زیادی در این زمینه وجود دارند و جالب است بدانید که خیلی از رییس جمهورهای امریکا تندخوانی بودند و حتی من شخصاً فیلمی را دیدم که جیمی کارتر یکی از رییس جمهورهای قدیم امریکا با دخترش سر کلاس تند خوانی نشسته‌اند .

در پایین تعدادی از رکوردهای ثبت شده سرعت را برای شما می‌آورم :

برخی از رکوردهای سرعت مطالعه در جهان
سرعت ( کلمه بر دقیقه ) نام
3850 شان آدام
3050 کجتیل گونارسون
3000 واندا نورس
2520 کریس وان اکن
2100 میتیم نا کورک
1906 لوک وان هاف
1805 مایکل جی گلب
1750 جیمز لانگ ورس
1560 فرانک وان درپول

نکته : سرعت مطالعه در رسم الخط زبان لاتین به علت جدا جدا بودن کلمات و مشخص بودن حروف صدا دار بالاتر از رسم الخط فارسی که حروف به هم چسبیده می‌شوند و حروف صدا دار هم ندارد است .

یکی از متداول‌ترین سوالات دانش آموزان این است که بهترین سرعتی که برای کنکور به آن احتیاج دارند چقدر است ؟

بر مبنای رسم الخط زبان فارسی معمولاً سرعت افراد آموزش ندیده بین 100 تا 180 است و بر اساس تجربه‌ای که سر کلاس‌ها داشتم افراد معمولاً روی سرعت 500 تا 600 بیشترین احساس رضایت را دارند و به بالاترین سطح درک مطلب می‌رسند .

اما در مواردی سرعت بالای 800 و حتی 1000 هم دیدم که درک مطلب بسیار بالایی هم پیدا کردند .

10 تصور غلط از تندخوانی :

هر مبحث جدیدی که به دنیا عرضه می‌شود معمولاً با تصورات غلط زیادی همراه می‌شود و تندخوانی هم از این قائده مستثنا نیست ، به خصوص اینکه تند خوانی در ایران یک بحث جدید است و وظیفه‌ی هر مدرس تندخوانی این است که ابهامات آن را توضیح دهد .

باورهای نادرست در مورد تندخوانی زیاد هستند و من به بررسی 10 تا از مهم ترین این باورهای غلط در پایین می‌پردازم .

1- تندخوانی بی فایده است :

باید خاطر نشان کنم که متاسفانه به دلیل اینکه خیلی وقت‌ها دانش آموز یا دانشجویان تحت تعالیم استاندارد قرار نمی‌گیرند و یا به اندازه کافی برای ساخت این مهارت در مغز خود تلاش نمی‌کنند و آموزه‌های مربی تند خوانی را نادیده می‌گیرند این مهارت را به خوبی کسب نمی‌کنند و آن را بی فایده می‌شمارند .

جالب است بدانید که یکی از افرادی که شدیداً این مهارت تند خوانی را بی فایده می‌دانست خود من بودم .

من کلاس‌های پر جمعیت تندخوانی را شرکت می‌کردم که متاسفانه با برداشت‌های اشتباهم از تبلیغات آن کلاس و تمرینات نادرستم به یکی از مخالفین آموزه‌های تند خوانی تبدیل شده بودم و آن را یک مهارت زائد و بعضاً شبهه علمی می‌پنداشتم .

اما بعدها که بیشتر مطالعه کردم و بیشتر در امر آموزش وارد شدم ، توجه شدم که مشکل و مساله خود من بودم که آموزه‌های تندخوانی را به خوبی فرا نگرفته بودم و اتفاقاً تندخوانی یک بحث بسیار بسیار مهم در یادگیری و مطالعه به حساب می‌آید و امروز که در حال نوشتن این مقاله برای شما هستم یکی از سرگرمی‌های من مطالعه کردن و بهره بردن از مهارت تندخوانی است و تمام تلاشم را می‌کنم که این حس خوب مطالعه را به شما هم منتقل کنم .

یک از فواید تند خوانی آرامش است

2- تندخوانی درک مطلب را کاهش می‌دهد :

متاسفانه من حتی این باور غلط را در تعدادی از افرادی که خود را مدرس تندخوانی می‌نامیدند هم دیدم .

تندخوانی نه تنها درک مطلب را کاهش نمی‌دهد که آن را افزایش هم می‌دهد . یک بار دیگر به تجربه ویدوئی که در ابتدای این مقاله دیدید برگردید و ببینید آیا درک مطلب شما با افزایش سرعت کاهش یافت ؟

در بخش مسیر عصبی تندخوانی توضیح می‌دهیم که وقتی با سرعت بیشتری رانندگی می‌کنید در واقع تمرکز بیشتری هم دارید و وقتی با سرعت کمتری رانندگی می‌کنید تمرکز شما در رانندگی کاهش پیدا کرده و در حدی قرار می‌گیرد که می‌توانید همزمان با رانندگی چندین کار دیگر مثل خوردن و آشامیدن هم انجام دهید .

وقتی تند می‌خوانید مغز شما فرصت ندارد که تمرکزش را بهم بزند و متمرکز می‌شود روی مطالعه کردن و حتی امکان حواس پرتی و پرش ذهن شما را نیز به شدت کاهش می‌دهد .

به نحوی می‌توان به جرات گفت که تند خوانی مشکل پرش فکر شما را حل خواهد کرد .

سرعت کم در رانندگی مانند کندخوانی است و حواس پرتی و عدم تمرکز می‌آورد

3- تندخوانی کاری پیچیده است و یادگیری آن دشوار است :

گاهی اوقات بعضی از دانش آموزان می‌گویند : ما خودمان به اندازه کافی درس و مشق داریم ، حالا یک درس جدید به نام تند خوانی کنکور هم به درس‌های ما اضافه کردید .

در پاسخ باید بگویم که خیر ، این مهارت یک ابزار کاربردی برای راحت تر کردن مطالعه شماست و اصلاً نباید به چشم یک درس اضافه یا جدید به آن نگاه کنید . بلکه باید به شکل فرصتی خاص و مهارتی ویژه به آن نگاه کنید که قرار است مسیر کنکور دادن شما را ساده‌تر کند و اصلاً قرار نیست بر پیچیدگی اوضاع درسی شما بیفزاید .

درست است که این مهارت یک مهارت جدید برای شما به حساب می‌آید ، اما جدید بودن آن دال بر سخت بودن آن نیست ، هیچ گونه پیچیدگی خاصی ندارد و بالعکس دقیقاً ماموریت این مهارت کاهش پیچیدگی‌های درس خواندن و مطالعه کردن است و چاشنی لذت را نیز به مطالعه کردن شما اضافه می‌کند .

تند خوانی را مثل ورزشی ببینید که روز اولی است که وارد آن می‌شوید و قطعاً روزهای اول سختی‌های خود را دارد ، اما وقتی آن را یاد می‌گیرید قصه تغییر می‌کند .

یادگیری این مهارت و مزایای آن آنقدر زیاد است که بعضی وقت‌ها فکر می‌کنم عبارت آسان خوانی عبارت مناسب تری به جای عبارت تندخوانی است .

تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد
تند خوانی مهارتی است که کمک می‌کند پیچیدگی‌های کار شما کاهش یابد

4- تندخوانی خوب است اما برای خواندن مطالب عمیق بدرد نمی‌خورد :

این تصور خود من از تندخوانی بود زمانی که تازه آن را یاد گرفته بودم ، اما تصوری کاملاً اشتباه است .

در فرهنگ عامه همه‌ی مردم جهان افزایش سرعت در یک کار را مترادف با کاهش دقت در آن کار در نظر می‌گیرند و بالاتر توضیح دادیم که در مورد تندخوانی بالعکس این موضوع رخ می‌دهد و مطالعه کردن که یک کار فکری و ذهنی است را با کارهای دستی ( یدی ) مقایسه می‌کنند . مشخصاً در کارهای دستی مثل بافتنی بافتن افزایش سرعت دقت را کم می‌کند .

اما داستان این است که مطالعه کردن کار دستی نیست و اگر قرار است با چیزی مقایسه شود ، باید با چیزی مثل کامپیوتر مقایسه شود .

این شکلی به قضیه نگاه کنید که آیا افزایش سرعت پردازش یک کامپیوتر موجب کاهش دقت آن می‌شود ؟

آیا کامپیوترهای امروزی که سرعت پردازش آن‌ها از سرعت پردازش کامپیوترهای 20 سال پیش بیشتر است دقت کمتری دارند ؟

دقیقاً وقتی مهارت تند خوانی را یاد می‌گیرید انگار قدرت سخت افزارهای خود را برای سرعت بالاتر آماده کرده‌اید و به هیچ عنوان از دقت شما کاسته نخواهد شد .

تندخوانی برای یادگیری عمیق است

5- تندخوانی استعداد خاصی می‌خواهد و برای افراد نخبه است :

تندخوانی مانند مهارت پیانو زدن یا شنا کردن فقط یک مهارت است و هیچ ارتباطی با استعداد و هوش و ژنتیک افراد ندارد .

یا به بیان ساده تر : فراگیری مهارت تند خوانی همانقدری استعداد لازم دارد که خواندن و نوشتن استعداد لازم دارد .

معمولاً خیلی ساده است که بروز یک مهارت ویژه در یک فرد را به ژنتیک ذاتی آن فرد نسبت دهیم و تلاش‌ها و کوشش‌های آن را اصلاً در نظر نگیریم . هر وقت صحبت از فراگیری یک مهارت نباید به سراغ بحث پیرامون استعداد و ژنتیک افراد در آن مهارت برویم .

خیلی‌ها با گفتن این جمله ( من استعداد این کار را ندارم ) از خود سلب مسئولیت کرده و تلاش نمی‌کنند .

یادگیری تندخوانی نیازمند تلاش و پشتکار و تمرین صحیح و مستمر است و بیش از این چیز دیگری برای ساختن آن سراغ ندارم .

یادگیری تند خوانی همانقدر استعداد می‌خواهد که یادگیری پیانو استعداد می‌خواهد
تلاش و تمرین شماست که شما را پیانیست می‌کند

6- تندخوانی برای همه جور کتاب به یک شکل استفاده می‌شود :

شوربختانه در بسیاری از کتاب‌ها و کلاس‌های بسیار معروف تندخوانی این باور غلط را ترویج می‌کنند که اگر شما مثلاً به سرعت 500 کلمه بر دقیقه رسیده‌اید ، شما حتی کتاب شیمی دارویی و فیزیک کوآنتوم را هم می‌توانید با همان سرعت بخوانید .

این باور 100درصد غلط است و موضوع کتاب در سرعت شما بسیار تعیین کننده است .

اگر مثلاً من ادعا دارم یک رمان را با سرعت 1000 کلمه بر دقیقه می‌خوانم ، دلیلش آن است که موضوع کتاب یک موضوع روان است ، اما خواندن کتاب زیست شناسی ممکن است توقف‌های بیشتری بین کلمات ایجاد کند و سرعت من را از 1000 کلمه بر دقیقه تا 700 کلمه بر دقیقه هم پایین بیاورد و خواندن یک مساله ریاضی به علت اینکه فضای تحلیلی بیشتری نیاز دارد سرعت من را از 1000 کلمه بر دقیقه تا 500 کلمه بر دقیقه هم پایین‌تر بیاورد .

ولی بهرحال سرعت من اگر 8 برابر آدم های کندخوان است ، هم در خواندن رمان 8 برابر هستم و هم در خواندن سوال ریاضی 8 برابر هستم و در کل تندخوان هستم .

کتاب پزشکی
مسلماً سرعت خواندن یک کتاب پزشکی با یک رمان معمولی متفاوت است

7- تندخوانی فقط تعدادی تکنیک است :

بخش زیادی از آموزه‌های تندخوانی تکنیک است ، اما بخش زیادی از آن فراگیری و اجرای اصول ساده‌ای است مانند تنظیم نور محیط یا دور کردن لوازم حواس پرت کننده مانند گوشی در هنگام مطالعه است .

به نوعی می‌توان گفت بخشی از آموزه‌های تندخوانی مربوط به ایجاد عادات درست مطالعه در شماست .

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم و در بخش مربوط به عادات غلط مطالعه نیز اشاره می‌کنیم ، بسیاری از آموزه‌های تند خوانی فقط به اصلاح الگوی مطالعه می‌پردازد و تکنیک یا بازی خاصی را در برنمی‌گیرد .

بخشی از تند خوانی عادت سازی است

8- آهسته خواندن لذت مطالعه را بیشتر می‌کند و تند خواندن لذت مطالعه را از بین می‌برد :

خوشبختانه این باور به راحتی می‌توانیم با تجربه تندخوانی که از همین ویدیویی که در بالا دیدید به دست آوردید رد کنید .

چیزی که الان می‌گویم شاید تا زمانی که خودتان تندخوانی را یاد نگرفته‌اید خیلی برایتان ملموس نباشد ، اما تجربه‌ی من از تند خوانی مثل این است که یک جریان روان در ذهنم به راه می‌افتد و من شروع به شنا کردن در آن می‌کنم و در آن جریان غرق می‌شوم و لذت می‌برم .

اما تجربه کند خواندن مثل آن است که لب استخر بنشینیم و مکرراً پای خود را داخل آب فرو کنیم و در بیاوریم . اینطوری هرگز استخر را آنطور که باید تجربه نمی‌کنیم .

واقعیت این است که مغز ما در اساس برای خواندن کلمه به کلمه ساخته نشده است و قطعاً تجربه این را داشته اید که یک متن پر از غلط املایی را خوانده‌اید و به راحتی آن را درک کرده و دریافته‌اید ، چون مغز ما دنبال معنی است و دنبال تک تک کلمات به تنهایی نمی‌رود .

البته این بحث بسیار مفصل است و در جای خودش مفصل در موردش بحث کرده‌ام .

بردن از مطالعه

9- تندخوانی منسوخ شده است :

تند خوانی منسوخ شده است ؟واقعاً خیلی علاقه نداشتم در رابطه با چنین سرفصل مضحکی صحبت کنم ، اما متاسفانه و شوربختانه برخی افراد برای افزایش فروش محصولات آموزشی خود حاضرند حرف‌های عجیب غریبی بزنند که اهل فن و مدرسین خوب حوزه تندخوانی واقعاً شاخ در می‌آورند . گفتن این حرف مثل این است که بگوییم خواندن و نوشتن منسوخ شده است .

در مورد این سرفصل من ترجیحاً توضیحی نمی‌دهم و شما کافیست در سرچ حرفه‌ای گوگل کلمه‌ی Speedreading را در سایت‌های دانشگاهی که همگی پسوند .edu دارند سرچ کنید و ببینید چند سایت معتبر برای شما می‌آید که این دوره را برگزار می‌کنند و ببینید آیا تندخوانی منسوخ شده است یا خیر . . .

من خودم سرچ کردم و لینک 3 مرکز معتبر علمی را در زیر برای شما گذاشتم که در حال استفاده از همین آموزه‌های تند خوانی هستند .

دوره استراتژی‌های مطالعه دانشگاه هاروارد

تند خوانی ( دانشگاه ایالتی آریزونا )

دوره تند خوانی در سایت آکادمیا

قضاوت با شما . . .

10- با تندخوانی فقط یک قدم با رتبه برتر فاصله دارم :

من عمیقاً قبول دارم با توجه به سطح سختی فعلی کنکور مهارتی مثل تند خوانی واقعاً برای کنکور دادن الزامیست و اگر کسی آن را بلد نیست خیلی عقب می‌افتد .

حتی این را هم قبول دارم که تندخوانی در درس خواندن شما معجزه می‌کند ، و حتی آن را یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین مهارت‌ها برای کنکور دادن می‌دانم ، اما بعد از تندخوانی چیزهای زیاد دیگری همچون مهارت مدیریت زمان و هدفگذاری و برنامه ریزی و در نهایت اقدام کردن هست که شما را به یک قدمی رتبه برتر می‌رساند .

این جمله را از من یادگاری داشته باشید : کسانی که می‌خواهند با یک نسخه تمامی مشکلات شما را حل کنند دروغ می‌گویند .

شاید صحبت من در این بخش کمی ضد تبلیغی باشد ، اما باید صداقت از راهبردهای اصلی مگوپ است و من بسیاری را دیده‌ام که سر کلاس‌های تندخوانی من نشسته‌اند و بسیار خوشحال و راضی بیرون رفتند ، اما بعدها که نتیجه کنکورشان خوب نبوده ابراز کردند که تندخوانی بدردشان نخورده است . باید از این دوستان پرسید آیا مابقی نسخه‌های تجویزی که لازم بوده را هم انجام داده‌اند یا فکر می‌کردند با یک نسخه تندخوانی در یک قدمی رتبه برتر کنکور قرار می‌گیرند ؟

شما برای رسیدن به رتبه برتر کنکور ده‌ها کار مختلف را باید انجام دهید که تقریباً اولین و مهم‌ترین آن همین یادگیری مهارت تندخوانی است ، اما اینکه تصور کنید با یادگیری این مهارت بیمه شده‌اید و کارهای مهم بعدی مانند اقدام گذاری حرفه‌ای را درست انجام ندهید هرگز نتیجه‌ای نخواهید داشت .

کنکور دادن نیازمند یک استراتژی چند قسمتی است که مهم‌ترین آن یادگیری تند خوانی است
کنکور دادن نیازمند یک استراتژی چند قسمتی است که مهم‌ترین آن یادگیری تند خوانی است

مبحث جالبی به نام کندخوانی :

سال 1396 ایمیلی از یک مجمع دوست داران کتاب ( Book Club ) در انگلستان به دست من رسید که در مورد موضوع و روشی به نام Slow reading صحبت کرده بود که در ترجمه فارسی کندخوانی معنا می‌دهد و بسیار برایم جالب به نظر رسید که ما این طرف این قدر تلاش داریم تندخوان شویم و از طرفی روشی معرفی می‌شود که سعی دارد ما را کندخوان کند .

با بررسی بیشتر حتی متوجه شدم که این بحث در ویکی پدیا صفحه دارد و حتی صفحه آن به فارسی نیز ترجمه شده است که البته توضیحات خیلی دندان گیری در ویکی پدیا داده نشده بود ، چون در همان صفحه ویکی پدیا که در مورد کند خوانی نوشته بود در ابتدا کندخوانی را به عنوان یک عارضه‌ی ناخوشایند معرفی کرده بود و سپس توضیحاتی سطحی از این موضوع را بیان کرده بود .

متن ویکی پدیا در این مورد به شکل فاجعه باری بسیار بی معنی بود .

موضوع از این قرار نیست که این Slow Reading قطب مخالف Speedreading است و در واقع این بحث توسط عده‌ای از دوست داران کتاب تعریف شده است و هیچ پژوهش علمی و یا پشتیبانه‌ی آکادمیکی ندارد و یک روش مطالعه آرام را توصیف می‌کند که اساساً در مطالعه متون ادبی و فلسفی استفاده می‌شود و برای اینکه بیشتر در متن عمیق شوند و تفکر کنند و از تفکر کردن در متن و عمیق شدن در متن لذت ببرند مکث‌های زیادی در حین مطالعه می‌کنند .

مبحث جالب کندخوانی

با بررسی‌های بیشتری که من انجام دادم متوجه شدم که این مبحث جالب تا حد زیادی زاییده افکار ضد صنعتی عده‌ای از دوست داران کتاب است که معتقدند به این شکل می‌توان از ادبیات و فلسفه لذت بیشتری برد .

من در مورد خواندن شعر شاید با این دوست داران کتاب که مبحث کندخوانی را مطرح می‌کنند تا حدی موافق باشم ، اما به طور کلی برای متون دیگر مثل رمان و متون فلسفی هم به شکل تجربی و هم به شکل علمی دریافتم که قدرت تخیل و پرداخت موضوعات در سرعت‌هایی مثل سرعت 600 بسیار متمرکز تر نمود می‌کند و همانطور که بالا به آن اشاره کردم جریان پیوسته‌ای همچون جریان آب روان را در ذهن جاری می‌کند که مکث‌های زیاد در کندخوانی این جریان را ضعیف می‌کند .

کمی بیشتر در انجمن‌های داخل اینترنت هم با برخی از طرفداران کتابخوان این مبحث بحث و گفتگو کردم و یک نکته مشترک در بین همه آن‌ها کشف کردم که دلیل ساخته شدن همچین طرز فکری را توجیه می‌کند :

آن‌ها هرگز هیچ یک از آموزه‌های تندخوانی را نمی‌دانستند و تندخوانی را با (( تند تند خواندن )) اشتباه گرفته بودند

تقریباً همه‌ی این افراد معتقد بودند برای اینکه به دقت بالاتری در مطالعه احتیاج دارند باید کند و آهسته بخوانند و این نشان می‌داد که اصلاً با نوروبیولوژی مغز و نوروپلاستیسیتی و تغییرات مسیرهای عصبی و آموزه‌های تند خوانی بخاطر طرز فکر اشتباهی که دارند آشنایی پیدا نکرده‌اند .

اگر ویدیو تجربه تندخوانی که در ابتدا مشاهده کردید را آن موقع به زبان انگلیسی ساخته بودم ، به راحتی نظرشان را در این مورد تغییر‌ می‌دادم و به آن‌ها نشان می‌دادم که با کند خواندن نه تنها لذتی حاصل نمی‌شود بلکه چقدر به مغزشان فشار وارد می‌کنند و این تصور غلطشان فقط بخاطر این است که تجربه‌ای از تندخوانی نداشتند .

کتابخانه

تایید علمی تند خوانی :

در خیلی از سایت‌های به زبان انگلیسی مشاهده می‌کنیم که به نقد منفی تکنیک‌های تندخوانی پرداختند و حتی نتایج آن نیز در FAQهای گوگل نیز نمایان می‌شود و تعدادی از آن‌ها در رابطه با علمی نبودن تندخوانی بحث کرده و نتیجه گیری‌هایی کرده‌اند که با ببرسی دقیق‌تر به سادگی در‌می‌یابیم که این نتیجه گیری‌ها و روش نتیجه گیری‌هایی که در این سایت‌ها می‌بینیم بیشتر حالت تعصب دارند و اصلاً به بررسی تجربی و استناد مطالعات علمی در این مورد نپرداختند .

در اینجا باید در مورد مقدمه‌ای کوتاه در باب علم صحبت کنیم و بگوییم که لغات می‌توانند معنی خاص داشته باشند یا می‌توانند معنی عام داشته باشند . این بحثی است که خیلی در زبان فارسی به آن دقت نمی‌شود برای درک این موضوع چند نمونه در جدول پایین می‌آورم :

انواع کلمات با معنی عام و خاص
کلمه معنی عام معنی خاص
دانشجو کسی که دنبال دانش است کسی که در دانشگاه تحصیل می‌کند
مال خر کسی که اموال می‌خرد کسی که اموال دزدی می‌خرد
بلندگو فرد یا چیزی که با صدای بلند مطلبی را می‌گوید اسپیکر برقی
دانشگاه محلی که در آن دانش موجود است محلی که آفراد را آموزش داده و به آن‌ها مدرک می‌دهد
گوشی چیزی که شبیه گوش است یا روی گوش استفاده می‌شود تلفن همراه

علم نیز مانند کلمات بالا دارای دو معنی عام و خاص است ، معنی عام آن یعنی هر چیزی که ما می‌دانیم ، اما معنی خاص آن را در زیر بیان می‌کنیم که در زبان انگلیسی به آن Science می‌گویند .

تعریف علم ( Science ) : اطلاعاتی که از تجربه و تکرار آزمایش‌های مختلف به دست آمده و نتایج آن برای عموم قابل تکرار است و قواعد علوم تجربی بر آن حاکم است .

پردازش اطلاعات علم را خلق می‌کند ، و علمی که روشش تجربی و نتایجش آزمون پذیر و موضوعش جهان خارج باشد ، علم طبیعی نامیده می‌شود .

علم تولید کردنی نیست و یا باید آن را فرا گرفت یا آن را توسعه داد و یا آن را کشف کرد و عبارت فارسی تولید علم نیز یک عبارت کاملاً غلط است .

بنابر تعریف ساده‌ای که در بالا داشتیم به عنوان مثال ریاضیات ، فلسفه و ادبیات چون صرفاً نتایج حاصل از تفکر و اندیشه هستند و قواعد علوم تجربی بر آن‌ها حاکم نیست از دایره علم ( Science ) خارج هستند و دانش محض به حساب می‌آیند .

این وظیفه‌ی مراکز علمی و دانشگاه‌ها است که موضوعات مختلف را بررسی کنند و به آن‌ها تایید علمی بدهند و مجلات مختلفی در جهان هستند که بر اساس اعتبار آزمایش‌های انجام شده در آن بحث مقاله‌ای که در باب آن موضوع علمی کشف شده است را چاپ می‌کنند و معروف ترین آن‌ها مجله science است .

تایید علمی تند خوانی

در همین مقاله اشاره کردیم که مراکز علمی بزرگی همچون هاروارد که در اصل برترین دانشگاه جهان است از استراتژی‌های تندخوانی با عنوان یک واحد درسی استفاده می‌کند و لینک صفحه آن را نیز برای شما گذاشتیم و باید با خود فکر کنیم که آیا اگر این روش روشی علمی نبود ، معتبر ترین مرکز دانشگاهی جهان از آن استفاده می‌کرد ؟

من تایید علمی تند خوانی را به یکی از معتبرترین مجلات علمی جهان می‌سپارم و سخن را همین جا در باب تایید علمی تندخوانی کوتاه می‌کنم و قضاوت با خود شماست .

مجله ساینس که معتبرترین مجله علمی جهان است پیرامون این تکنیک ها در سال 2000 مقاله‌ای منتشر کرد که در بررسی ویژگی‌های تندخوانی می‌توانید آن را مشاهده کنید .

و در نهایت باید بگویم که شما با سرچ کردن در منابع علمی معتبر به تعداد بی شماری مقاله دیگر جهت تایید علمی تندخوانی دست پیدا خواهید کرد و این مقاله بالا قطره‌ای از دریا است .

خاطر نشان کنم که آزمایشاتی هم صورت گرفته که در رد مهارت تندخوانی مدارکی ارائه کردند و تعداد زیادی از آن‌ها در اینترنت یافت می‌شوند ، اما وقتی KPI آزمایشات را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که آزمایشات مردود کننده ی این مهارت روی افرادی صورت گرفته‌اند که عمدتاً مسیر عصبی این مهارت را در مغز خود ایجاد نکرده‌اند و روی افراد تندخوان و استادان تندخوانی انجام نشده است .

رکوردهای تندخوانی که مختصری از آن را در جدولی بالاتر آوردم در واقع رکوردهایی هستند که با درک مطلب بالای 80 درصد یک متن ناآشنا ثبت شده اند و هر ساله نیز مسابقات تندخوانی گوشه و کنار جهان برگزار می‌شود که رکوردهای زیادی را در صورت رسیدن به درک مطلب بالای 80 درصد ثبت می‌کند .

سخن پایانی :

شما در حال هم به صورت تئوریک و هم به واسطه ویدیو بالا به صورت عملی با ابعاد زیادی از تند خوانی آشنا شدید و همین که تا آخر این مقاله را دنبال کردید به این معنی است که شما با بقیه فرق دارید و دنبال تغییر هستید و می‌خواهید کارها را با روشی متفاوت و بهتر انجام دهید و همین که این مقاله را تا انتها مطالعه کردید نشان دهنده یک برتری ویژه شما نسبت به بقیه‌ی کنکوری‌ها است .

اگر بخواهیم پیرامون یادگیری و خواندن متون بحث کنیم ، بحث‌ها بسیار گسترده است و حقیقتاً در یک مقاله کوتاه که فقط پیرامون مهارت تندخوانی نوشتیم ، نمی‌توانیم تمام ابعاد مطالعه کردن را بیان کنیم .

به امید روزی که تندخوانی یکی از دروس مدارس ایران شود تا به این همه درد و رنج تحصیلی پایان دهد و این همه کتاب در قفسه کتابخانه های مردم خاک نخورد .

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و موسس برند مگوپ ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور فعال هستم سایت کنکور تی وی مگوپ را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تمام حقوق وب سایت کنکور تی وی برای محمد قاسمی محفوظ است.