لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | کنکور ریاضی 1402

کنکور ریاضی 1402

konkur-riyazi

کنکور یکی از چالش‌ های مهم در زندگی هر دانش‌آموز است. برای اینکه بتوانید در این حوزه موفق باشید باید منابع خوبی انتخاب کنید، از مشاوران مجرب کمک بگیرید و برنامه‌ریزی داشته باشید. کنکور ریاضی با توجه به پیچیدگی و دشواری‌ هایی که دارد، نیازمند بررسی‌ های دقیق‌ تری است. در سال ۱۴۰۲ حذف دروس عمومی نیز اهمیت برنامه‌ ریزی برای موفقیت را بیشتر می‌ کند.

کنکور ریاضی

کنکور ریاضی ۱۴۰۲

رشته ریاضی یکی از گروه‌ های آزمایشی محبوب در کنکور است. بیشتر داوطلبان این رشته را آقایان تشکیل می‌ دهند. موفقیت در این رشته به تقویت مهارت‌های تست‌ زنی در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی وابسته است. سؤالی که اغلب داوطلبان رشته ریاضی از من می‌رسند این است که شرایط و نحوه برگزاری کنکور امسال چگونه است؟ کنکور امسال در دو نوبت دی و تیر برگزار خواهد شد. اما مرحله انتخاب رشته و اعلام نتایج هر دو نوبت به‌صورت هماهنگ انجام می‌ شود.

اگر بتوانید در آزمون دی ماه رتبه دلخواه کسب کنید، می‌ توانید با خیال راحت تا مرداد ماه صبر کرده و سپس رشته مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. اما افرادی که از رتبه خود راضی نیستند و می‌خواهند شانس قبولی در رشته بهتری را داشته باشند، می‌توانند مجدداً در آزمون تیرماه شرکت کنند. مزیت دیگری که با شرکت در آزمون امسال از آن بهره‌مند خواهید شد این است که رتبه شما تا دو سال بعد از آزمون اعتبار دارد.

اگر در کنکور ریاضی دی ماه شرکت کرده و رتبه خوبی به‌دست آورید، اما برای امتحان شانس خود مجدداً در آزمون شرکت کنید، به شما اجازه داده خواهد شد با رتبه بهتر در انتخاب رشته شرکت کنید. به‌عبارت ساده، بهترین رتبه شما ملاک ارزیابی نهایی در کنکور قرار خواهد گرفت.

مشاور کنکور هنر

کنکور سراسری ریاضی

برای شرکت در آزمون دی ماه باید از تغییرات ایجاد شده در این آزمون مطلع باشید. اولین تغییر و مهم‌ترین مورد، حذف دروس عمومی در آزمون امسال است. تأثیر دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی اعمال می‌شود. اما برای موفقیت باید بر تقویت مهارت‌های خود در دروس تخصصی متمرکز شوید. تغییر دوم حذف زیرگروه‌ها از آزمون است. اگر به سال‌های قبل نگاه کنید، متوجه خواهید شد که رشته‌های مختلف در زیرگروه‌های مجزایی قرار می‌گرفتند. این نوع دسته‌بندی سبب می‌شود که قبولی در برخی رشته‌ها به تراز بالاتر در زیرگروه موردنظر وابسته باشد.

اما در سال ۱۴۰۲ دیگر خبری از این زیرگروه‌ها نیست. داوطلبان در صورتی می‌توانند در رشته مورد علاقه خود قبول شوند که درصد بالایی در تمام دروس تخصصی به‌دست آورند. تغییر دیگر کنکور امسال برگزاری آزمون در دو نوبت است. اما انتخاب رشته به‌صورت همزمان در مردادماه انجام می‌شود و نتیجه نهایی نیز برای همه داوطلبان در انتهای شهریور اعلام خواهد شد.

دروس اختصاصی کنکور ریاضی

منابع کنکور سراسری ریاضی

برای اینکه بتوانید عملکرد خوبی در کنکور داشته باشید، باید از منابع مناسب استفاده کنید منابع مناسب به دو دسته تقسیم می‌شود. دسته اول شامل کتاب‌های درسی تخصصی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم است. دسته دوم شامل کتاب‌های کمک آموزشی است که مهارت تست زنی شما برای موفقیت در کنکور ریاضی را افزایش می‌دهد. سال انتشار کتاب‌های سه پایه باید ۱۳۹۹ (کتاب‌های سال دهم)، ۱۴۰۰ (کتاب‌های پایه یازدهم) و ۱۴۰۱ (کتاب‌های پایه دوازدهم) باشد.

دروس اختصاصی کنکور ریاضی

در کنکور ریاضی امسال دو دفترچه اختصاصی وجود دارد. دروس اصلی این دفترچه نیز شامل درس‌های ریاضی، فیزیک و شیمی هستند که مدت زمان پاسخگویی به تمام تست‌ها سه ساعت است. دروس تخصصی شامل زیرمجموعه‌های متعددی هستند که عبارت است از:

  • درس ریاضی شامل ریاضی دهم، هندسه دهم، هندسه یازدهم، آمار و احتمال، حسابان یازدهم، حسابان دوازدهم، هندسه دوازدهم و ریاضیات گسسته دوازدهم است.
  • تست‌های درس فیزیک نیز از سه کتاب فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهم طرح خواهد شد.
  • برای موفقیت در درس شیمی نیز باید کتاب‌های پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را با دقت مطالعه کنید.
کارنامه کنکور 1401

سؤالات کنکور ریاضی

همان‌طور که گفتم کنکور ریاضی ۱۴۰۲ دو دفترچه اختصاصی وجود دارد که دفترچه اول به سؤالات درس ریاضی اختصاص یافته است. تعداد این سؤالات ۵۰ عدد بوده که باید در ۸۰ دقیقه به آن‌ها پاسخ دهید. دفترچه دوم نیز شامل سؤالات شیمی و فیزیک است که تعداد سؤالات فیزیک ۴۰ عدد بوده و زمان مناسب برای پاسخ دهی به آن‌ها ۵۰ دقیقه است. در انتها باید به ۳۰ سؤال شیمی نیز در مدت ۳۰ دقیقه پاسخ دهید.

تاریخ کنکور ریاضی

بر اساس مصوبات جدید، کنکور سراسری ریاضی ۱۴۰۲ به‌صورت هماهنگ و در دو نوبت دی و تیرماه برگزار خواهد شد. زمان ثبت‌نام در آزمون دی ماه ۸ تا ۱۴ آبان ماه و تاریخ برگزاری آزمون نیز صبح روز جمعه ۳۰ دی ماه خواهد بود. برای شرکت در آزمون تیرماه باید ۱۵ تا ۲۱ فروردین از طریق سازمان سنجش ثبت‌نام را انجام دهید. این آزمون در صبح روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه به‌صورت همزمان با رشته علوم انسانی در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

ضرایب دروس کنکور ریاضی

حذف دروس عمومی سبب تغییر ضرایب دروس تخصصی در گروه آزمایشی ریاضی شده است. در سال ۱۴۰۲، ضریب درس ریاضی به ۱۲ افزایش یافته است. درس فیزیک با ضریب ۹ و درس شیمی با ضریب ۷ در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

داوطلبان کنکور ریاضی برای موفقیت در این آزمون باید باید اطلاعات کافی درباره دروس تخصصی، تعداد سؤالات آزمون، زمان پاسخگویی به تست‌ها و ضریب درس‌ها داشته باشند. برای هموارسازی مسیر موفقیت شما در این مارتن بزرگ سعی کردم اطلاعات مفیدی ارائه کنم.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن