کنکور را چگونه به بهترین روش مطالعه کنیم

کنکور را چگونه به بهترین روش مطالعه کنیم

کنکور را چگونه-کنکور بحثی است فرسایشی که اگر در چارچوب یک امتحان ساده به آن بنگریم فقط خود را از داوطلبان کنکور دیگر عقب انداخته ایم در حقیقت با کنکور خیلی چیز ها در شما سنجیده می

شود که تنها مبنای علمی ندارد .

شروع این مطلب را در قالب یک مثال آغاز می کنم :

فردی درطول ماه یا سال کار کند ولی پس اندازی نداشته باشد آیا این عمل مورد قبول است؟

افرادی که درس می خوانند ولی خلاصه نویسی وپس انداز ندارند ، یا موفق نخواهند شد واگر هم موفق شوند موفقیت چشمگیری نخواهند داشت .

آری، وقتی شما در یک بازه زمانی به مطالعه مطلبی می پردازید وقتی را صرف کرده اید، و مطالبی را یاد گرفته اید که قبلا نمی دانستید ولی بعد از آن هم فراموش خواهید کرد .

بهترین کار آن است که باید درحین مطالعه قلم و کاغذی مشخص نمایید، و مطالب یاد گرفته شده را خلاصه نویسی کنید .

وقتی می خواهید به سراغ مطالعه کتابی یا بخشی از مطلبی بروید باید با آمادگی خاصی این کار را شروع کنید، یعنی قبلا باید نگاهی به فهرست مطلب مورد مطالعه بیندازید ، و نگاهی به عنوان ها ،پاراگراف ها ، صفحات و اشکال نیز داشته باشید ، وقتی را هم برای مطالعه اختصاص دهید ، و سعی کنید که درحین ، قبل و بعد از مطالعه برای خود سوال طرح کنید .

لازم به ذکر است که خلاصه نویسی هم باید درسه مرحله ی حین مطالعه،بعد از مطالعه وبعد از تست زدن انجام شود زیرا بعد از تست زدن به نکاتی از قسمت مطالعه شده می رسیم که در زمان مطالعه به آن توجه نشده است.درهنگام مطالعه از هیچ مطلبی عبور نکنید ، به نکات اصلی وفرعی توجه کافی داشته باشید وبه جمع بندی توجه ویژه داشته باشید زیرا نتیجگیری بسیار مهم است .

قبل از مطالعه وقت کافی برای تصویر سازی از قسمت های مورد مطالعه در ذهن ایجاد کنید .

برای آنکه میزان یادگیری شما افزایش یابد نیز ، باید مطالعه ای فعال وپویا داشته باشید .

( مطالعه پویا وفعال یعنی شما درحین خواندن نکات مهم وضروری را بنویسید تا درمرور مطالب مجبور به دوباره خوانی کتب نباشید ومراجعه کنید به نوشته های خود )

اگر شیوه مطالعه صحیح باشد چهار مزیت اصلی به همراه خواهد داشت که عبارتند از :

الف – زمان مطالعه را کاهش می دهد .

ب – میزان یادگیری را افزایش می دهد .

ج – مدت نگهداری مطالب را در حافظه طولانی تر می کند .

د – بخاطر سپاری اطلاعات راآسانتر می کند .

دقت کنید که یادگیری ومطالعه رابطه ای تنگاتنگ باهم دارند ولازم وملزوم هم هستند . معمولا به روش های زیرکارمطالعه انجام می شود :

1 – خواندن بدون خلاصه نویسی : که این روش مورد تاییدنیست وبیشتر از آن به روش بدون نتیجه وبازخوردیابدون بازدهی یاد می کنند .

2 – خط کشیدن زیرنکات کلیدی ومهم : این روش نسبت به روش قبلی بهتر است اماکاملا قابل قبول نیست زیرا بیشتر بجای تمرکزبه اصل مطلب تمرکز روی خط کشیدن است یعنی فرد بجای مطالعه ودرک مطلب بدنبال نکات مهم جهت خط کشی است .

3 – حاشیه نویسی کتاب : این روش باز نسبت به دوروش قبلی بهتر است ولی روشی نیست که بتواند مارا به هدف اصلی برساند .

4 – خلاصه نویسی ونت برداری : دراین روش اول باید مطلب دقیق خوانده شود وسپس از قسمت مطالعه شده چیزی راکه درک کرده ایم رادرقسمتی یادداشت می کنیم این روش نسبت به تمام روش های قبلی خیلی بهتر است ، زیرا ابتدا مطلب رادرک کرده و سپس یادداشت برداری صورت می گیرد ، و روشی است که به دلیل دقت بیشتر حاصل از نوشتن ، یادگیری بهتر صورت می گیرد زیرا از ابتدا به ذهن دستور داده ایم جهت نت برداری دقت بیشتری هنگام مطالعه داشته باشد و در پایان مطالعه مطالبی را بعنوان خلاصه به ما تحویل می دهد که در نتیجه ذهن به پراکنده گی ، حواس پرتی و حاشیه های مزاحم نمی پردازد و با دقت بیشتری خواسته ی مارا انجام می دهد .

5 – به روش کلید برداری : شما بعد از درک مطلب به یادداشت برداری نکات کلیدی می پردازید و با دیدن آن کلمه کلیدی کل مطلب برای شما تداعی شده و به یاد شما می آید .

درنهایت امر توجه شما را به موارد ذیل جلب می نمایم که در هنگام مطالعه باید مورد توجه واقع شوند :

1-با مد نظر قراردادن هدف خویش که موفقیت در زندگی است ، از مطالعه وخواندن لذت ببرید و یقین داشته باشید که توجه مکرر به هدف سبب ایجاد انگیزه بهتر و بیشتر می شود .

2 – همیشه هنگام مطالعه وحتی حضور سرکلاس با افکارمثبت اقدام کنید وهمواره باقدرت ،امید ،توانایی وتوکل جریان یادگیری را مفید تر پیش ببرید .

3 – همیشه برای مطالعه حتی حضور در سرکلاس با کاغذ و قلم حاضر شوید ، تا کار نت برداری وخلاصه نویسی را به راحتی و با انگیزه بهتر انجام دهید .

4 – زمان و مکان مطالعه مناسب باشد . یعنی مواردی را که سبب حواس پرتی می شوند از مکان مطالعه حذف کنید ( محیط مطالعه باید از لحاظ گرما و سرما و نور و اکسیژن مناسب باشد )

5 – خواب کافی داشته باشید معمولا باید بین7 تا 8 ساعت خواب داشته باشید و بهترین زمان خواب از11 شب تا 6 صبح می باشد .

درخواب وهنگام خواب است که اطلاعات جدید پردازش و اندوزش می شود ( سیستم REM )

6 – در هنگام درس ذهنتان را بسوی مشکلات شخصی ، خانوادگی و اجتماعی هدایت نشود . بدانید که زندگی فردی هیچ کس خالی از مشکل نیست ، و مطمئن باشید که فکر کردن شما در این زمینه ها هیچ دردی را از هیچ کس دوا نکرده و نمی کند .

7 – مجبور نشویدکه حتما در مکان خاصی مطالعه کنید تا بتوانید به محض فرصت در هر مکانی مطالعه کنید ولی بدانید که بهترین مکان مطالعه منزل است آن هم به دلیل دردسترس بودن امکانات رفاهی آن . . .

8 – سعی کنید از آنچه خوانده اید تصویر ذهنی بسازید و بین آموخته های قبلی و جدید ارتباط برقرار کنید .

9 – کارهای غیردرسی را حتی الامکان کم کنید تا درس خواندن شما از لحاظ کمیت وکیفیت سیری صعودی داشته باشد .

10 – از آنجایی که مغز در فرایند یادگیری انرژی زیادی مصرف می نماید ، در نتیجه از مواد حاوی گلوکز مانند خرما، عسل ، شیرینی جات طبیعی و لبنیات که حاوی کلسیم و فسفر است استفاده کنید و در کنارش از سبریجات تازه میل کنید .

11 – به ورزش کردن توجه خاصی داشته باشید ، زیرا غلظت اکسیژن در بافت های بدن و سلامت فیزیکی شما ، در یادگیری بهتر و ایجاد انگیزه نقش چشمگیری دارد .

12 – قبل از شروع مطالعه نگاهی به فصل یا قسمت مربوطه بیندازید .

13 – به سازمان دهی مطالب بپردازیدتا بتوانید بهتر یاد بگیرید و بهتر بیاد آورید .

14 – در بیاد آوردن و یادگیری بعضی از دروس که مشکل دارید به تصویر سازی ذهنی و با ساختن رمز های مخصوص به خود آنها را بهتر و آسانتر یاد بگیرید ، در نتیجه سبک مطالعه ی شما در میزان یادگیری نقش مهمی به عهده دارد .

جدیدترین پست ها

دسته‌بندی نشده

ویدیو تست 2

Shortlink for this post: https://konkur.tv/?p=12514مطالب مرتبط:زیست شناسی چیست و چگونه با آن برخورد کنیم؟5: یادگیری کاربردی در کنکور | قسمت پنجم رادیو کنکور…ویدیو تستیویدیو تستی …

ادامه مطلب
اهداف آکادمی کنکور
ویدیو ها

ویدیو تستی 2

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله …

ادامه مطلب
blank
ویدیو ها

ویدیو تستی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله …

ادامه مطلب
زیست شناسی
دسته‌بندی نشده

زیست شناسی چیست و چگونه با آن برخورد کنیم؟

در ابتدا میخواهیم به معرفی علم زیست شناسی و ابعاد آن بپردازیم و سپس راجب نحوه خواندن آن صحبت کنیم.زیست شناسی علم شناخت حیات و …

ادامه مطلب
موهوم انگیزه کنکور
رادیو کنکور

١٢ : موهوم انگیزه کنکور | قسمت دوازدهم رادیو کنکور ( مدیاکنکور )

موهوم انگیزه کنکور -در جلسه 11 پیرامون شناخت انگیزه بسیار بحث کردم و دو پارامتر اصلی انگیزه را شرح دادم که به این جلسه برسیم …

ادامه مطلب
کنکور نیازمند انگیزه ی شوق آفرین آفرین است
رادیو کنکور

11: انگیزه کنکور | قسمت یازدهم رادیو کنکور ( مدیاکنکور )

انگیزه کنکور ( رادیو کنکور )  انگیزه کنکور ( motivation ) مساله ای است که ما در مورد آن بسیار می شنویم . به خصوص …

ادامه مطلب

0 پاسخ به "کنکور را چگونه به بهترین روش مطالعه کنیم"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *