جمع بندی ریاضی گسسته و جبر و احتمال برای کنکور ریاضی

سرفصل مطالب

جمع بندی ریاضی گسسته و جبر و احتمال برای کنکور ریاضی

جمع بندی ریاضی-کتاب ریاضی گسسته و جبر و احتمال روی هم رفته 14 تست کنکور ریاضی-فیزیک را به خود تخصیص داده اند .

فصل 1 کتاب جبر و احتمال که در مورد استدلال در ریاضی بحث کرده است ، تنها فصلی است که در کل ریاضیات کنکور ما به متن کتاب خیلی احتیاج داریم .

مستقیماً از متن کتاب سوال کنکور طرح میشه و بهتر است قضایایی که به عنوان مثال در کتاب آورده شده را در ذهن خود حفظ کنید ، چون مستقیم از آن ها سوال مطرح می شود .

فصل 2 جبر و احتمال ( نظریه ی مجموعه ها ) را با فصل 3 ریاضیات گسسته ( مباحثی دیگر از ترکیبیات ) باید مطالعه کنید .

چون نظریه ی مجموعه ها و توضیح رابطه ها در کتاب جبر و احتمال و بحث رابطه ها و ماتریس شبکه و شمارش خواص مجموعه ها در فصل 3 ریاضیات گسسته مثل زنجیر به هم متصل هستند و دقیقاً از این اتصال طراح کنکور بهره می گیرد تا سوال سخت تر طرح کند .

در این میان جالب است که فصل آخر ریاضی 2 ( آنالیز ترکیبی ) را باید خوب یاد بگیرید .

بلد نبودن این بحث موجب لنگ زدن در تمامی فصول می شود و به خصوص در بحث شمارش ترکیبیات و علی الخصوص مباحث احتمال شدیداً دچار مشکل می شوید .

عملاً این فصل کم حجم در ریاضی 2 دبیرستان واقعاً اهمیت زیادی دارد که طراح کنکور از آن به عنوان چاقو استفاده می کند تا سوالات را سخت کن و ضمن این موضوع یک سوال به تنهایی هم بیشتر اوقات در کنکور از آن مطرح می شود که جز ده سوال اول دفترچه ی اختصاصی است .

بسیاری از همکاران سخت ترین فصل ریاضی را ترکیبیات می دانند و عده ای نظریه اعداد ، ولی من معتقدم که ترکیبیات خیلی سخت تر است .

مبحث گراف علی رغم اینکه همه ی همکاران اصرار دارند بحث ساده ایست و تست های کنکور آن ساده است ، اما من به شخصه کاملاً مخالفم و ایمان دارم که این بحث بسیار سنگین و ثقیل است .

علت آن است که کتاب به توضیحاتی آکادمیک بسنده کرده و در کنکور طراح از این توضیحات آکادمیک سوالات وحشتناکی طرح می کند .

پس فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه .

تست های کنکور گراف معمولاً خطای زیادی دارند و موردی که بسیار آن را سخت می کند این سات که این بحث سال 75 به کتاب افزوده شده و تا کنکور سال 90 هم سالی 1 دونه تست داشت و فقط هم در رشته ی ریاضی ما آن را داریم .

بخاطر همین موضوع تعداد سوالات در دسترس ما خیلی کم است و الگویابی ذهن طراح واقعاً سخته و دست طراح کنکور در این مورد برای طرح تست های جدید بسیار باز است .

مبحث احتمال هم در جبر و احتمال هست و هم در گسسته .

مجموعاً 4 تست کنکور از بحث احتمال مطرح میشه که شامل 11 بحث است و معمولاً خیلی ساده است و تمام الگو های طرح تست آن قبلاً در کنکور های سال های گذشته کاملاً لو رفته . . .

پس اگر تنها بروید و تست های کنکور های گذشته را در مورد بحث احتمال مطالعه کنید ، خیلی ساده 4 تست آن را می زنید و امتیاز خود را در کنکور بالا می برید .

اما غول مرحله ی آخر جناب نظریه اعداد هستند .

نظریه اعداد بخاطر این که توضیحات سخت و آکادمیک خشک زیادی دارد به نظر خیلی از داوطلبان کنکور سخت است .

اما جالب است بدانید که اسم این بحث نظریه ی اعداد بوده و 4 تست به خود تخصیص می دهد که شما فقط با عدد در آن ها سر و کار دارید .

اما متاسفانه هم کتب بازار و هم بسیاری از همکاران به سراغ توضیحات سنگین و آکادمیک این مبحث می روند و باعث می شوند که این بحث از نظر نظام آموزشی ایران سخت ترین فصل نگاشته شده در کل کتب نظام آموزشی کشورمان شود .

درست است خود این بحث بسیار پیچیده و متکلف است و همچنین بسیار گسترده است .

اما در کنکور ما با تست و عدد کار داریم و کار ساده است .

این بحث را اگر از کنکور های سال های قبل بخوانید معمولاً از 4 تست 3 تست را می زنید .

اصولاً بچه هایی که برق قبول می شوند این 4 تست را می زنند .

 

محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی هستم مدیر و و موسس برند مگوپ ، از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور فعال هستم سایت کنکور تی وی مگوپ را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

تمام حقوق وب سایت کنکور تی وی برای محمد قاسمی محفوظ است.