لوگوی سفید کنکور تی وی
خانه | اخبار کنکور | برنامه ریزی کنکور تجربی 1402

برنامه ریزی کنکور تجربی 1402

1

با بررسی داوطلبان گروه تجربی می‌توان متوجه شد که قبولی در رشته‌های برتر این گروه بسیار دشوار است. اگر علاقه دارید در بهترین دانشگاه‌های ایران قبول شوید . هیچ نگرانی در مرحله انتخاب رشته نداشته باشید، برنامه‌ریزی را فراموش نکنید. برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲ به دلیل تغییرات کنکور سراسری با سال‌های قبل متفاوت است. کنکور ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار می‌شود. اگر در نوبت دی ماه رتبه خوبی کسب کنید نیاز به شرکت مجدد در آزمون سراسری ندارید. این احتمال وجود دارد که تعداد داوطلبان نوبت دی ماه کمتر از تیر ماه باشد. زیرا بسیاری از دانش‌آموزان پایه دوازدهم، ثبت نام کنکور را به تیرماه موکول می‌کنند. پس یک برنامه‌ریزی کاربردی و هدفمند می‌تواند شما را زودتر به هدفتان برساند.

برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲

نحوه برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲

بدون برنامه‌ریزی دستیابی به نتیجه مطلوب در آزمون سراسری غیرممکن است. سوال این است که آیا هر برنامه‌ای به موفقیت داوطلبان در کنکور کمک می‌کند؟ مهم‌ترین عامل در برنامه‌ریزی کنکور، قابلیت اجرا و عملی بودن آن است. هنگام نوشتن برنامه کاملا واقع‌بین باشید. نوشتن برای رویایی غیرقابل اجرا نه تنها نقشی در موفقیت شما ندارد، بلکه شما را ناامید می‌کند. حتما به وضعیت تحصیلی، شرایط زندگی، خصوصیات فردی و سختی دروس در برنامه‌ریزی توجه کنید.

چگونه برای کنکور تجربی برنامه ریزی کنیم؟

اگر هدف شما قبولی در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است باید کمر همت ببندید و تمام سختی‌های مسیر را تحمل کنید. شاید فکر کنید برنامه‌ریزی ساده است. اما این تصور کاملا اشتباه است. زیرا برنامه‌ریزی تنها اختصاص زمان کافی برای مطالعه دروس نیست. چندین اصل کلیدی وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید برنامه‌ای عملی و کاربردی داشته باشید.

  • عادات مطالعه و سطح یادگیری
کارنامه کنکور 1401

عاملی که در برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲ مهم است بررسی عوامل تاثیرگذار بر روند مطالعه و یادگیری شماست. برخی افراد به سرعت از مطالعه خسته می‌شوند، اما عده‌ای ساعت‌ها پشت میز می‌نشیند و بدون خستگی و کاهش کیفیت مطالب را می‌خوانند. در برخی موارد، یادگیری داوطلبان در ساعات اولیه روز بالاتر است. اما ممکن است شما در دسته افرادی باشید که عصر‌ها یا ساعات پایانی شب بازدهی بالاتری داشته باشید؛ حتما به این موارد توجه کنید.

  • اولویت‌بندی دروس

در برنامه‌ریزی، دروس تخصصی و دارای ضریب بالا مهم‌تر هستند. اما ممکن است در برخی درس‌ها یا مباحث قوی‌تر باشید و مطالعه برخی کتاب‌ها برای شما سخت باشد. سعی کنید بیشترین زمان را به دروس تخصصی دارای ضریب بالا اختصاص دهید. مطالعه دروس آسان و مباحثی که تسلط بیشتری به آن‌ها دارید را به ساعات پایانی موکول کنید.

  • مدیریت زمان

افزایش تدریجی ساعات مطالعه یکی از اصول کلیدی در برنامه‌ریزی کنکور است. اگر این روش برای شما دشوار است، باید از راهنمایی‌های یک مشاوره کنکور آنلاین مجرب استفاده کنید. باید بدانید بدون افزایش ساعات مطالعه احتمال موفقیت شما در آزمون سراسری کاهش خواهد یافت.

  • مطالعه باکیفیت و تست زنی

مطالعه عمیق، مفهومی و اختصاص زمان کافی برای هر درس شما را به هدفتان می‌رساند. اینکه شبانه روز و بدون برنامه درس بخوانید نقشی در موفقیت شما نخواهد داشت. از اهمیت تست زنی غافل نشوید. با انتخاب منابع مناسب و دانلود سوالات کنکور می‌توانید موفقیت خود را تضمین کنید.

چگونه برای کنکور تجربی برنامه ریزی کنیم؟

جدول برنامه ریزی کنکور تجربی

برای برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲ به یک جدول زمانبندی نیاز دارید. جدول باید انعطاف‌پذیر باشد. برای مثال، اگر یک روز دیرتر از خواب بیدار شدید در مطالعه دروس با مشکل جدی درگیر نشوید. نیاز نیست که ساعت دقیقی برای شروع مطالعه تعیین کنید. فقط تعداد درس‌های یک روز و ساعات لازم برای مطالعه آن‌ها را تعیین کنید. با بررسی برنامه‌ریزی داوطلبان به این نتیجه رسیدم که اغلب آن‌ها یک اشتباه را تکرار می‌کنند. آن‌ها معمولاً در برنامه خود می‌نویسند ساعت ۷ تا ۱۰ صبح برای درس زیست‌شناسی، اگر یک روز شرایط روحی مساعدی نداشته باشند و نتوانند به برنامه پایبند باشند تمام روز را از دست می‌دهند.

با رتبه 30000 تجربی کجا قبول میشم؟

بهترین برنامه باید بر اساس نیاز و توانمندی شما تعیین شده باشد. اگر زود خسته می‌شوید ساعات مطالعه را به ۱/۵ ساعت کاهش دهید. اما در درس زیست که باید ساعت مطالعه بالاتر باشد، دو بخش اختصاص دهید. با توجه به حذف دروس عمومی بهتر است مطالعه تمام دروس تخصصی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی هفتگی و ماهانه

آیا می‌توان از نمونه برنامه‌ریزی داوطلبان موفق استفاده کرد؟ با توجه به اینکه سطح علمی و نیاز داوطلبان متفاوت است، استفاده از برنامه دیگران نمی‌تواند در موفقیت شما مؤثر باشد. اما این مورد به معنی عدم استفاده از برنامه افراد موفق نیست. توصیه من به همه داوطلبان کنکوری این است که برنامه افراد موفق را مطالعه کرده و از شیوه مطالعه آن‌ها الگوبرداری کنند.

نمونه برنامه ریزی کنکور تجربی هفتگی و ماهانه

برنامه ریزی کنکور تجربی ۱۴۰۲ تفاوت‌های مهمی با سال‌های قبل دارد. با توجه به حذف دروس عمومی، داوطلبان فرصت دارند که مطالعه تمام دروس تخصصی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. مزیت اصلی روش جدید این است که فرصت بیشتری برای مرور دروس خواهید داشت و با تنظیم یک برنامه هدفمند، دستیابی به هدف آسان‌تر خواهد بود. در برنامه‌ریزی، به نقاط ضعف و قوت خود، شرایط خانوادگی، ویژگی‌های فردی و روحی، وضعیت تحصیلی و سطح یادگیری خود توجه کنید.

سوالات متداول

در برنامه‌ریزی کنکور باید به چه چیزی توجه کنیم؟

مطالعه دروس مهم را در اولویت قرار دهید. ساعت مناسب را بر اساس میزان سختی و اهمیت درس و تسلط خودتان به هر مبحث انتخاب کنید. مرور کافی مهم‌ترین رکن در برنامه‌ریزی است.

 غیبت در جلسه کنکور

مهم‌ترین درس گروه تجربی چیست؟

درس زیست مهم‌ترین درس در این گروه آزمایشی است. اما، برای موفقیت علاوه بر تمرکز بر این درس باید در دروس فرمولی مانند فیزیک و ریاضی نیز مهارت‌های خود را افزایش دهید.

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن
محمد قاسمی
محمد قاسمی
محمد قاسمی مدیر و بنیانگذار کنکور تی وی هستم و از سال 1391 در زمینه آموزش کنکور هستم و کنکور تی وی را در سال 1392 جهت کاهش مشکلات تحصیلی و کنکور تاسیس کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تنها راه قبولی در این کنکور سخت

یک جلسه مشاوره رایگان
برای یک جلسه مشاوره کنکور رایگان فرم زیر را پرکن