• ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

بردار های یکه

بردار های یکه

بردار های یکه-تعریف بردار : پاره خطی با اندازه ی معین که راستا و جهتی خاص را نمایش می دهد .

ارزش بردار را کسانی درک می کنند که با هندسه ی مسطحه ی اقلیدسی دست و پنجه نرم کرده اند .

آقای دکارت مبتکر این طرح بودند .

بحث بردار در عمل هندسه ی مسطحه را نیر ساده کرده است و با استفاده از اصول و قضایای هندسه اقلیدسی نیز قوانینی را استنباط کرده و به طور مکرر با قرارداد کردن تعدادی اصول از آنها استفاده می کنند .

البته لازم به ذکر است که در هندسه های نا اقلیدسی مانند هندسه ی لباچفسکی یا هندسه ی هذلولوی ( Hyperbolic ) نیز بردار ها بر اساس فضای تعریف شده نیز قابل تعریف هستند و حتی در مسائل کیهانی که مجبور هستیم از هندسه ی لباچفسکی بهره بگیریم می توانیم قواعدی که آقای دکارت در هندسه ی اقلیدسی بنا کرده بود را در فضای هذلولوی استفاده کنیم و مسائل فیزیک بسیار زیادی در مختصات های غیر دکارتی ( مانند مختصات های قطبی و دوار که در ریاضی ۱ دانشگاه با آن آشنا می شوید ) به واسطه ی این قواعد را حل کنیم .

خلاصه ی کلام این که جهت و راستا نیز به واسطه ی بردار ها به ریاضی و فیزیک وارد شد و باعث تسهیل در حل بسیاری از مسائل گشت .

توضیحات فوق اشاره ای به کنکور ندارد و خارج از کتاب است و تنها برای فهم بهتر شما از خاستگاه بردار بیان شد .

انشا الله در دوره های بالاتر دانشگاهی می خوانید که کیهان در یک مارپیچ در حال حرکت است و به جهتی خاص می رود .

طبق قرارداد سیستم بین المللی یکاها ( SI ) بنا بر این گذاشته شده است که از بردار هایی به اندازه ی واحد نام برده که برآیند مضارب مختلف آن ها بردار های دیگر را تشکیل می دهند و بردار برآیند را می سازند که بر اساس رابطه ی فیثاغورث اندازه ی بردار برآیند محاسبه می شود .

حال با لغزاندن دسته های زیر می توانید هر گونه بردار یکه ای که لازم دارید را بسازید و درک بهتر و شهودی تری از مساله ی بردار پیدا کنید .

قانون این است که بردار یکه در راستای محور طول ها ( x ) را با نماد لاتین i و بردار یکه در راستای محور عرض ها ( y ) را با نماد لاتین j نمایش می دهند .

البته بچه های رشته ی ریاضی که در پیش دانشگاهی هندسه تحلیلی می خوانند با مؤلفه ی سوم برداری نیز آشنا می شوند که بیانگر ارتفاع ( z ) است و بردار یکه ی آن را با نماد لاتین k نمایش می دهند .

البته حینی که وارد رشته های علوم مهندسی شوید در ریاضیات ۲ دانشگاه مباحث بسیار مهمی در رابطه با توابع برداری می خوانید که بیانات مختلفی از عملیات هایی که به روی توابع انجام می دهید اعم از مشتق و انتگرال را به صورت جهت دار به شما نمایشمی دهند .

معمولاً بچه ها در فهم مفاهیمی همچون شار مغناطیسی مشکل دارند .

به نحوی کاملاً غیر علمی و فقط از نقطه نظر آموزشی و برای درک بهتر شما و استفاده در به خاطر سپاری راحت تر موضوع شار ها نیز همیشه برای بچه ها توضیح می دهم که فرض کنید بردار ها پاره خط های جهت دار و دارای راستا هستند و شار نیز احجام جهت دار و دارای راستا می باشد .

البته لطفاً توضیح بالا را به سمع استادان بزرگ نرسانید که پر از ایراد است و همانطور که عرض کردم فقط جهت آموزشی دارد .

 

 

 

 

توضیحات از محمد قاسمی

 

اسفند ۲۸, ۱۳۹۸

۰ پاسخ به "بردار های یکه"

  ارسال یک پیام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  درباره ی میز طراح کنکور (MEGOP)

  کنکور روابط والدین و فرزندان را ناخشنود کرده و روابط معلم و دانش آموزان را نیز تیره کرده است و درس را وسیله ای برای کاهش آزادی دانش آموز تبدیل کرده و درس خواندن را از دنیای مطلوب دانش آموز خارج کرده است . اساس مجموعه مگوپ ( میز طراح کنکور ) تحقیق برای راهکارسازی در برطرف سازی معضلات آموزشی و تربیتی ایران برمبنای جدید ترین متدهای علمی جهان بوده و سعی در بومی سازی آن متد ها دارد . بزرگترین معضل امروز نظام آموزش و تربیت کشور ما کنکور است و تلاش ما برطرف کردن تصویر تاریک کنکور است .
  کلیه حقوق محتوای این سایت برای محمد قاسمی محفوظ است