کنکور و خاستگاه انتگرال و اثر آن بر علم بشر

سلام

بحث انتگرال معمولاً سه الی دو تست کنکور را به خود اختصاص می دهد .

بحثی مهم در درک توابع و محاسبات مهندسی است و زدن دو تست آن در کنکور فوق العاده کمک می کنید .

در دانشگاه متوجه می شوید که 90 درصد پیشرفت علم امروز متکی به محاسبات انتگرال بوده و اگر این بحث مطرح نمی شد در حال حاضر خلی چیز ها کشف نشده بود و ما احتمالاً حتی ساده ترین ماشین آلات خاک برداری هم نداشتیم .

بحثی فوق العاده جذاب و پر کاربرد و به خصوص اگر مهندسی بخوانید متوجه اهمیت آن در دوره های فوق لیسانس و دکتری خواهید شد ، اما اصل موضوع اینجاست که در کنکور با این بحث شیرین چه کنیم ؟؟؟

تقریباً چیزی از تکنولوژی نداریم که از انتگرال استفاده نکند .

مهندسی شیمی نیز در صورت عدم وجود انتگرال اصلاً وجود نداشت .

در کنکور برای رشته ی ریاضی یک قسمت کوچک را باید اضافه یاد بگیرند و آن حفظ کردن سه فرمول ضرب به جمع مثلثات است که معمولاً یک سال در میان در کنکور مطرح می شود  و در کنکور رشته ی تجربی کار ساده تر است چون لزومی به حفظ کردن این فرمول ها نیست .

چگونه این بحث را یاد بگیریم تا سر جلسه ی کنکورکم نیاوریم و این دو یا سه سوال مهم کنکور را صحیح بزنیم .

اما ماهیت این موضوع چیست ؟

از کجا سرچشمه می گیرد و دقیقاً چگونه عمل می کند خود نیز جای بررسی و سوال بسیار برای دانش آموزان بوده و معمولاً هم به دلیل بی اهمیت شمردن مفهوم این موضوع هم در دوره ی دبیرستان و هم در کنکور و همچنین در مباحث فیزیک دانشگاه و ریاضیات دانشگاهی نیز بسیار ضعیف عمل می کنند .

لطفاً برای اینکه به راحتی این دو یا سه تست کنکور را بزنید این مقاله را با دقت بخوانید چون تمام ایده ی یادگیری این بحث همه و همه پیرامون این قرار می گیرد که مفهوم و نیاز بشر به این بحث را درک کنیم و سوالات کنکور های سال های گذشته را خوب بلد باشیم .

ابتدا کمی از تاریخچه ی انتگرال می گویم و سپس با استفاده از انیمیشن های ویژه ای که از سایت ها مختلف تهیه و ترجمه می کنم مباحث کنکوری و نکات آن را مطرح می کنم و چند مثال الگوی کنکوری را برای مثال مطرح می کنم تا با دید بهتری به آن بنگرید و در آن مشکل نداشته باشید .

دو عملگر بسیار مهم در محاسبات دیفرانسیل مشتق و انتگرال هستند .

 

البته در کنکور نیز این دو عملگر نقش بسیاری دارند .

اولین بار آقای ریاضی دان و فیلسوف بزرگ جناب لایپ نیتس نمادی استاندارد برای این بحث مطرح کردند .

علامت پیشنهادی لایپ نیتز (( ʃ )) بود که نمایانگر S در زبان انگلیسی است که مخفف کلمه ی (( Sum )) به معنی جمع است .

تعبیر ابتدایی و محض آن در واقع این است که علامت Σ (( زیگما یا سیگما )) بیانگر جمع در حیطه ی اعداد طبیعی و گسسته است .

یعنی در یک بازه مثلاً از 2 تا 8 (  )Σ f یعنی این که خروجی تابع f به ازای مقادیر طبیعی بین 2 تا 8 هر چه بود را با هم جمع کن و گزارش بده .

اما این مفهوم در بازه های پیوسته ی اعداد حقیقی معنایی نمی داد .

برای درک بهتر باید بگویم مثلاً طول قوس یک منحنی را که مجموعه ای از نقاط بود نمی شد حساب کرد چون نمی شد نقاط روی آن منحنی را با هم جمع زد .

مساحت ، طول و حجم همگی متغیر هایی بودند که تابع پارامتر هایی گسسته نمی توانستند باشند و صرفاً از اعداد پیوسته تبعیت می کردند و برای محاسبه و جمع کردن آن ها با هم باید مفاهیم تقریبی گسسته نیز به کار گرفته می شد که معمولاً خلوص و جواب درستی نمی داد .

اگر به انیمیشن بالا توجه کرده باشید می بینید که مثلاً برای محاسبه ی مساحت زیر یک منحنی بازه هایی مستطیلی تشکیل می دادند و مساحت هر یک را حساب و در نهایت با هم جمع می زدند .

اما هیچ گاه مقداری دقیقی به دست نمی آمد .

خب برای فهم ادامه ی بحث باید حتماً در مورد خاستگاه حد و مفهوم حد اطلاع داشته باشید که در همین سایت در موردش مفصل با انیمیشن های بسیار حرفه ای بحث حد را شرح داده ام .

خب بعد سال ها درگیری بین ریاضی دانان و ارائه ی مفهوم حد و در نتیجه تعریف بی نهایت و صفر حدی آقای ریمان تعریف اصلی خود را از انتگرال بر اساس مفهوم حد ارائه کرد .

 ایشان ابتدا همانطور که در دو انیمیشن بالا می بینید آمدند و ابراز کردند که به طور تقریب می توان با محاسبه ی مساحت مسطیل ها در زیر بازه های مختلف و جمع کردن آن ها با هم مقدار مساحت تقریبی زیر نمودار را حساب کرد .

حالا با استفاده از اینیشن زیر به نکاتی که ذکر می کنم توجه کنید و خود شما کار آقای ریمان را انجام دهید .

یک تابع از بین چهار تابع مورد نظر انتخاب کنید ( sinx , e^x , x , x^2 ) . . .

سپس زیر بازه ها را از گوشه ی سمت راست انیمیشن فعال کنید تا زیر بازه ها را نمایش دهد . ( قسمت بندی ها )

اگر ریمان بالا را انتخاب کنید تعدادی مستطیل در زیر بازه ها رسم می شود که مجموع مساحت های آن ها را تقریب اضافی مساحت گوییم که کمی از مقدار اصلی مساحت زیر نمودار ما بیشتر است .

همچنین اگر ریمان پایین را انتخاب کنید مستطیل هایی محاط در نمودار رسم می شود که تقریب نقصانی مساحت را می دهد که کمی از مقدار اصلی مساحت زیر نمودار ما کمتر است .

حال اگر ریمان بالا و پایین را جمع بزنیم و تقسیم بر دو کنیم ( میانگین ریمان بالا و پایین ) مقدار ریمان میانگین را به دست آورده ایم .

* (( ریمان ذوزنقه در دبیرستان مطرح نمی شود ))

حال تعداد بازه ها را با کلیلک کردن بر روی علامت + افزایش دهید و می بینید که هر چه تعداد بازه ها بیشتر باشد مقداری که محاسبه می شود خیلی نزدیک تر به مساحت واقعی است .

همینطور افزایش دهید و ببینید که قسمت های نقصانی یا اضافی همچنان با افزایش تعداد زیر بازه ها کم شده و مساحت دقیق تری به دست می آید .

 

حال آقای ریمان با استفاده از مفهوم نوین حد توضیحی ارائه و اثبات کردند که موجب کشف انتگرال شد .

ایشون فرمودند که اگر تعداد بازه ها را بی نهایت ( ∞ ) تصور کنیم ، به طبع طول هر زیر بازه آنقدر کوچک می شود که به سمت صفر میل می کند (  0 → Δx ) که این مقدار را با (( dx )) نمایش دادند و فرمودند تمام عرض های یک تابع هنگامی که در dx ضرب شوند و سپس با هم جمع شوند مقدار دقیق مساحت زیر نمودار را محاسبه کرده ایم .

که می توانید کاری که بالا خواسته بودیم را در انیمیشن زیر به شکل پویا نمایی ببینید .

 

 هر بار بر روی پلی کلیک کنید توضیحات پویای بیشتری رو می بینید و درک بهتری از انتگرال پیدا می کنید .

 حال با توضیحات واضح تر در این رابطه به انیمیشن زیر که در حیطه ی دبیرستان و کنکور بهتر دیده میشه توجه کنید .

 حال به این موضوع فکر کنید که چیزی که تا آن زمان هیچ مفهومی برای کسی نداشت حال تبدیل به یک قضیه ی ریاضی شده بود و همانطور که برای شما هم نیز عجیب به نظر می رسه کلاً خیلی عجیب بود وقتی مساحت یک شکل منحنی را که ساختار خطی نداشت حساب می کردیم .

محاسبات دیفرانسیل که در کنکور شما در گیرش هستید از مبانی مهمی است که در دویست سال اخیر باعث تحول شگرف در جهان شد .

البته جالب است بدانید یکی از دوستداران محیط زیست گفته بود که اگر انتگرال وارد علم نمی شد محیط زیست اینقدر آسیب نمی دید .

حال برای درک مفهوم انتگرال و این که چگونه ارزش این بحث به مفهوم ضد مشتق تبدیل شد جالب است که از حوصله ی این مقاله خارج است .

پیروز باشید .

محمد قاسمی

e-max.it: your social media marketing partner

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Phonenumber
logo-samandehi